Czy mogę unieważnić umowę sprzedaży, jeśli kupiłem używany samochód, który ma ukryte wady?

Ostatnio zakupiłem używany samochód od prywatnego sprzedawcy. W momencie transakcji byłem bardzo podekscytowany i zaufałem, że auto jest w dobrym stanie, ponieważ sprzedawca stwierdził, że samochód jest w pełni sprawny i nie ma żadnych ukrytych wad. Niestety, po zakupie okazało się, że samochód ma pewne problemy, o których sprzedawca mi nie wspomniał.

Po kilku dniach użytkowania zauważyłem, że auto ma poważne problemy z układem hamulcowym, które mogą być bardzo kosztowne do naprawy. Dodatkowo, silnik nie pracuje równo, a co gorsza, silnik się przegrzewa i wyskakuje kontrolka Check Engine. To nie jest to, na co liczyłem po zakupie nowego auta.

Nie jestem znawcą motoryzacji i nie znam się na mechanice samochodowej. Dlatego też, w momencie zakupu, uwierzyłem, że sprzedawca mówi prawdę i nie sądziłem, że mogą być ukryte wady w samochodzie. Teraz czuję się rozczarowany i zastanawiam się, czy mogę unieważnić umowę sprzedaży i zwrócić samochód sprzedawcy.

Nie wiem, czy to jest jakiś przypadek oszustwa ze strony sprzedawcy, ale mam wątpliwości co do jego rzetelności. Co powinienem teraz zrobić? Czy mam szansę na unieważnienie umowy i odzyskanie pieniędzy za auto?

Z góry dziękuję za wszelkie rady i wskazówki w tej sprawie.
anonim cytuj
31-07-2023
Jeżeli sprzedawca ukrył istotne wady przedmiotu sprzedaży, to możesz mieć podstawy do domagania się unieważnienia umowy sprzedaży lub obniżenia ceny. Kluczowe przepisy, które tutaj mają zastosowanie, to:

Kodeks Cywilny - Art. 556. § 1.
Jest mowa o rękojmi za wady fizyczne rzeczy. Zgodnie z tym przepisem, sprzedawca jest odpowiedzialny wobec kupującego, jeżeli rzecz sprzedana ma wadę fizyczną, która istniała w chwili przejścia na kupującego ryzyka związanego z własnością rzeczy, chyba że kupujący o tej wadzie wiedział.

Kodeks Cywilny - Art. 5561. § 1.
W tym artykule znajduje się definicja wady fizycznej. Mówi on, że rzecz sprzedana ma wadę fizyczną, jeżeli nie ma właściwości, które powinna mieć z uwagi na umowę zawartą, publiczne zapewnienie (np. informacje zawarte w reklamie), albo przeznaczenie.

Kodeks Cywilny - Art. 561. § 1.
Jeżeli rzecz sprzedana ma wadę, kupujący może złożyć oświadczenie o odstąpieniu od umowy. Jednakże, jeżeli sprzedawca natychmiast i bez nadmiernych niedogodności dla kupującego usunie wadę, kupujący nie może odstąpić od umowy. Oznacza to, że możesz domagać się od sprzedawcy usunięcia wad, ale jeżeli on odmówi lub nie zrobi tego szybko, możesz odstąpić od umowy.

W Twoim przypadku, na podstawie przepisów Kodeksu Cywilnego, możesz mieć podstawy do odstąpienia od umowy sprzedaży, ponieważ sprzedawca ukrył istotne wady samochodu. Jednakże, musisz udowodnić, że wady istniały w momencie sprzedaży, a także, że sprzedawca o nich wiedział i nie poinformował Cię o nich.
 
anonim cytuj
31-07-2023

Sugerowane Tematy

udostępnianie wizerunku
Dzień dobry. Witam wszystkich serdecznie. Mam takie pytanie. Czy jest jakiś konkretny paragraf na udostępnianie czyjegoś wizerunku? Bez pozwolenia? Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam i życzę miłego wieczoru....
Jaka umowa jest korzystniejsza dla właściciela mieszkania ?
Umowa wynajmu: -okazjonalnego -na część mieszkania Która umowa korzystniejsza dla właściciela mieszkania? O czym nie zapomnieć w umowie? Na pewno chcę mieć jedno miesięczny czas wypowiedzenia bez podania przyczyny. Zastanawiam się nad zapiskiem, żebyśmy jakoś właściciele mogli na mieszkanie wejść w każdej chwili. Oczywiście nikomu nie zamierzam wchodzić, ale jakby nagle osoba przestała płacić, to chciałbym mieć taką możliwość. Oraz dokoopto...
L4 w ciąży na umowie zleceniu
Witam. Od stycznia pracuje na umowie zleceniu. Opłacam dobrowolna składkę chorobową za siebie i syna który jest dopisany do ubezpieczenia. Czy ZUS będzie wypłacał chorobowe do końca L4 nawet jeśli pracodawca mnie zwolni? ...
Sprawa o alimenty
Witam, sprawa o alimenty. Pozew wniesiono luty 2020 do dziś nie było rozprawy. Sąd wydał postanowienie o szukaniu pozwanego za pomocą komornika, gdyż nie odbierał listów. Następnie na posiedzeniu nie jawnym wydano postanowienie o zawieszeniu sprawy. Co dalej zrobić?...

Wyszukiwarka