Zrzeczenie się dziedziczenia.

Witam.
Chciałem się dowiedzieć czy jestem w stanie sam się wydziedziczyć i czy będzie to miało wpływ na moje dzieci?
Nie chcę żeby długi mojego ojca przeszły na mnie i moje potomstwo. Dodam, że od lat nie utrzymujemy z ojcem kontaktu i nie potrzebny mnie ani mojej rodzinie taki "prezent".
Pozdrawiam.
anonim cytuj
11-08-2023
Możesz zrzec się dziedziczenia jeszcze za życia tej osoby, lecz musi ona być u notariusza i podpisać się na dokumentach.
 
anonim cytuj
11-08-2023
Witam.
Chciałem się dowiedzieć czy jestem w stanie sam się wydziedziczyć i czy będzie to miało wpływ na moje dzieci?
Nie chcę żeby długi mojego ojca przeszły na mnie i moje potomstwo. Dodam, że od lat nie utrzymujemy z ojcem kontaktu i nie potrzebny mnie ani mojej rodzinie taki "prezent".
Pozdrawiam.

Po śmierci ojca odrzucasz spadek w ciągu 6 miesięcy, potem sąd powołuje do dziedziczenia twoje dzieci, jeśli są małoletnie musisz uzyskać zgodę Sądu Rodzinnego na odrzucenie spadku w ich imieniu. Czytałam, ze maja być wprowadzone zmiany i już nie trzeba będzie zgody sądu. Ty masz 6 miesięcy od momentu powołania do spadku, następnie kiedy powołane zostaną dzieci zaczyna się nowy okres 6 miesięcy.
 
anonim cytuj
11-08-2023
Po śmierci ojca odrzucasz spadek w ciągu 6 miesięcy, potem sad powołuje do dziedziczenia twoje dzieci, jeśli są małoletnie musisz uzyskać zgodę Sądu Rodzinnego na odrzucenie spadku w ich imieniu. Czytałam, ze maja być wprowadzone zmiany i już nie trzeba będzie zgody Sądu. Ty masz 6 miesięcy od momentu powołania do spadku, następnie kiedy powołane zostaną dzieci zaczyna się nowy okres 6 miesięcy.


A mogłoby się tak zdarzyć, że sąd stwierdzi że nie mogę odrzucić spadku z jakiegoś powodu?
 
anonim cytuj
11-08-2023
A mogłoby się tak zdarzyć, że sąd stwierdzi że nie mogę odrzucić spadku z jakiegoś powodu?

Sąd wyraża zgodę na odrzucenie spadku po przeprowadzeniu postępowania sądowego, w toku którego musi się upewnić, że jest to w interesie dziecka. Gdy sąd uzna, że spadek jest wart więcej nie pozostawione długi i odrzucenie spadku byłoby dla dziecka niekorzystne, może odmówić wyrażenia zgody.
 
anonim cytuj
11-08-2023
Witam.
Chciałem się dowiedzieć czy jestem w stanie sam się wydziedziczyć i czy będzie to miało wpływ na moje dzieci?
Nie chcę żeby długi mojego ojca przeszły na mnie i moje potomstwo. Dodam, że od lat nie utrzymujemy z ojcem kontaktu i nie potrzebny mnie ani mojej rodzinie taki "prezent".
Pozdrawiam.

Jeżeli chcesz zrzec się dziedziczenia po ojcu musisz się udać wraz z nim do notariusza i zawrzeć stosowną umowę. Warto w tym miejscu dodać, że taka umowa nie ma charakteru osobistego, co oznacza, że istnieje możliwość zawarcia jej również przez pełnomocnika, który będzie miał udzielone pełnomocnictwo szczegółowe w tym zakresie.
 
anonim cytuj
11-08-2023
Jeżeli chcesz zrzec się dziedziczenia po ojcu musisz się udać wraz z nim do notariusza i zawrzeć stosowną umowę. Warto w tym miejscu dodać, że taka umowa nie ma charakteru osobistego, co oznacza, że istnieje możliwość zawarcia jej również przez pełnomocnika, który będzie miał udzielone pełnomocnictwo szczegółowe w tym zakresie.

Jak już wspominałem na początku, niestety nie posiadam kontaktu z ojcem.
 
anonim cytuj
11-08-2023
Jak już wspominałem na początku, niestety nie posiadam kontaktu z ojcem.

Pozostaje Ci jedynie odrzucenie spadku po śmierci ojca. Masz na to 6 miesięcy liczone jest od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o śmierci spadkodawcy.
 
anonim cytuj
11-08-2023
Chciałem się dowiedzieć czy jestem w stanie sam się wydziedziczyć i czy będzie to miało wpływ na moje dzieci?


Odrzucenie spadku i wydziedziczenie to dwie różne kwestie. Jeśli chodzi o odrzucenie spadku, masz prawo do odrzucenia go po śmierci spadkodawcy. Kodeks cywilny w art. 1018 stanowi, że spadkobierca, który nie chce dziedziczyć, może odrzucić spadek.

Po śmierci ojca odrzucasz spadek w ciągu 6 miesięcy, potem sąd powołuje do dziedziczenia twoje dzieci, jeśli są małoletnie musisz uzyskać zgodę Sądu Rodzinnego na odrzucenie spadku w ich imieniu. Czytałam, ze maja być wprowadzone zmiany i już nie trzeba będzie zgody sądu. Ty masz 6 miesięcy od momentu powołania do spadku, następnie kiedy powołane zostaną dzieci zaczyna się nowy okres 6 miesięcy.


To prawda, jeśli spadkobierca odrzuci spadek, kolejnymi spadkobiercami są jego potomkowie. W przypadku małoletnich potomków, konieczne jest uzyskanie zgody sądu na odrzucenie spadku w ich imieniu, zgodnie z art. 1019 Kodeksu cywilnego.

A mogłoby się tak zdarzyć, że sąd stwierdzi że nie mogę odrzucić spadku z jakiegoś powodu?


Nie ma przepisu, który by zabraniał odrzucenia spadku przez spadkobiercę. Sąd nie ma prawa decydować, czy możesz odrzucić spadek dla siebie. Jednak w przypadku odrzucenia spadku przez małoletnie dzieci, sąd ocenia, czy jest to w ich najlepszym interesie (art. 1019 Kodeksu cywilnego).

Jeżeli chcesz zrzec się dziedziczenia po ojcu musisz się udać wraz z nim do notariusza i zawrzeć stosowną umowę.


W przypadku, gdy nie posiadasz kontaktu z ojcem, zawarcie takiej umowy nie będzie możliwe. Odrzucenie spadku może nastąpić dopiero po śmierci spadkodawcy.

Pozostaje Ci jedynie odrzucenie spadku po śmierci ojca. Masz na to 6 miesięcy liczone jest od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o śmierci spadkodawcy.


Dokładnie. Termin ten jest uregulowany w art. 1019 § 1 Kodeksu cywilnego. Po tym terminie stajesz się spadkobiercą z mocy prawa i przyjmujesz zarówno aktywa, jak i pasywa spadkowe.
 
anonim cytuj
12-08-2023

Sugerowane Tematy

Działalność nierejestrowana, limity.
Mam działalność nierejestrowaną. Czy jeśli podpiszę umowę o współpracę, wystawie 1 fakturę VAT, ale płatność w trzech miesiącach (by zmieścić się w limicie) to będzie to mieć znamiona działalności gospodarczej? Przeczytałam już kilka artykułów i tak właśnie to rozumiem, ale wole potwierdzić...
Jak wymeldować syna z mieszkania spółdzielczego?
Jak wymeldować syna z mieszkania spółdzielczego jeżeli wyjechał za granicę, aby już nie płacić za niego mediów....
Zbieg egzekucji komorniczej
Witam. Proszę o pomoc w wyjaśnieniu mojej sprawy egzekucji komorniczej. Nastąpił zbieg egzekucji komorniczej 3 komorników. W aplikacji banku widnieją 3 blokady na kwotę 600,2700 i 5000 zł. Komornik za sprawę karna 5k wystosował pismo do pracodawcy o zajęcie wynagrodzenia(cały etat),kwota wolna od zajęcia wynosiła ok.2600 i taką kwotę otrzymałem od pracodawcy,kwota 900 została przekazana komornikowi. W międzyczasie doszły 2 kolejne blokady na 600 ...
Sprawa o ojcostwo.
Witam. Jestem po rozwodzie, w trakcie małżeństwa urodziło się dziecko, w akcie jestem ja wpisany jako ojciec (ojcem biologicznym dziecka jest kto inny), dziecko ma obecnie 2 lata. Płace alimenty, ale z każdym miesiącem jest mi ciężej płacić. Co mogę zrobić w takiej sytuacji? Czy zostaje mi tylko płacić do usamodzielnienia się dziecka?...

Wyszukiwarka