Witam moje pytanie jest takie jeżeli mam wyrok karny 2 lata w zawieszeniu do dnia
21.11.2022 to dlaczego sąd ma jeszcze pół roku na odwieszenie mi wyroku czy jest jakiś artykuł o tym że sąd ma pół roku jeszcze proszę o odpowiedź dziękuję bardzo
Zgodnie z art. 79 § 2 Kodeksu karnego (kk), jeżeli skazany przez okres próby nie popełnił nowego przestępstwa, sąd po upływie tego okresu, na wniosek skazanego, wyrok warunkowo umarza. Istotne jest to, że sąd ma prawo, ale nie obowiązek, umorzyć wyrok warunkowo po upływie okresu próby. Co więcej, określona jest możliwość dla sądu, by umorzyć wyrok w okresie pół roku od dnia upływu okresu próby (art. 79 § 3 kk). Oznacza to, że nawet jeśli okres próby minął, sąd ma jeszcze 6 miesięcy na podjęcie decyzji o ewentualnym umorzeniu wyroku.
anonim cytuj
12-08-2023
Czyli jeżeli dobrze rozumiem, to jeżeli przez te dwa lata nie popełniłem nowego przestępstwa, to mogę wnioskować o umorzenie wyroku, ale sąd ma jeszcze pół roku na podjęcie decyzji o tym umorzeniu? A co jeżeli w ciągu tych pół roku popełnię nowe przestępstwo, czy to oznacza, że wyrok zostanie wykonany? I jak mam złożyć taki wniosek o umorzenie wyroku? Proszę o odpowiedź.
anonim cytuj
12-08-2023
Tak, dobrze rozumiesz. Jeżeli przez okres próby (w Twoim przypadku dwa lata) nie popełniłeś nowego przestępstwa, możesz składać wniosek o umorzenie wyroku. Sąd ma jednak dodatkowe 6 miesięcy na podjęcie decyzji w tej sprawie.
Jeśli chodzi o popełnienie nowego przestępstwa w ciągu tych dodatkowych 6 miesięcy: art. 79 § 4 kk stanowi, że jeżeli skazany w okresie próby popełni nowe przestępstwo, sąd może orzec wykonanie kary pozbawienia wolności. Oznacza to, że jeśli popełnisz przestępstwo w tym dodatkowym okresie, istnieje ryzyko, że sąd orzeknie wykonanie wyroku.
Wniosek o umorzenie wyroku składa się do sądu, który wydał wyrok. Powinien zawierać uzasadnienie, dlaczego skazany uważa, że spełnił warunki określone w art. 79 kk oraz powinien być opatrzony dowodami potwierdzającymi, że skazany nie popełnił nowego przestępstwa oraz, jeśli to możliwe, informacjami potwierdzającymi pozytywne postępowanie skazanego podczas okresu próby. Wniosek składa się pisemnie, a jeżeli skazany nie czuje się pewnie w przygotowywaniu takiego dokumentu, może poprosić o pomoc prawnika.
Pod koniec lipca moja mama zakupiła mieszkanie i przekazała mi je jako darowiznę. Staram się teraz o dodatek mieszkaniowy do czynszu. Pani z mopsu powiedziała mi, że go nie dostanę, bo wlicza się to w mój dochód. Dopiero jak minie 3 miesiące, to mogę się o to starać. Z tego co przeczytałam - art. 8 ust. 4 u.p.s , nabycie mieszkania w drodze darowizny nie jest dochodem. Jaka jest prawda?...
W ubiegłym roku prowadziłem niezarejestrowaną działalność gospodarczą. Nie zapisałem dokładnie wszystkich płatności. Teraz muszę odprowadzić podatek i chciałem zapytać, czy brak księgi przychodów jest jakoś karany? I czy jeśli złożona przeze mnie kwota podatku nie będzie dokładna mogę być za to ukarany przy działalności o tak małym zakresie? A jeśli, to jakie jest tego prawdopodobieństwo? Mogę zliczyć wszystkie transakcje, ale było ich bardzo duż...
Burmistrza Miasta .... postanowił wszcząć postępowanie w przedmiocie zakresu odpowiedzialności spadkobierców z tytułu zaległości podatkowej po zmarłej wpisanej jako płatnik w sprawie łącznego zobowiązania pieniężnego za okres od 2016 do 2023. Uzasadnienie z postanowienia sądu rejonowego wynika, że spadek po zmarłej nabyli dzieci spadkodawca pozostawił niezapłacone zaległości podatkowe. Stosownie do art. 97 ust 1 ustawy ordynacja podatkowa spadkob...
Witam, w sierpniu podpisaliśmy umowę wstępną na kupno działki rekreacyjnej za 5700zł. Wpłaciliśmy zadatek w wysokości 1000zł.
Dzisiaj dowiedziałam się, że właściciele nie chcą nam tego za tą cenę sprzedać gdyż sąsiedzi powiedzieli że stanowczo za mało. Chcą od nas 9000zł.
Czy mogą tak zrobić? Jakie my mamy prawa w tej sytuacji a jakie oni?
Z góry dziękuję za poradę...
Wyszukiwarka
Wyszukiwarka pozwala szybko dostać się do poszukiwanego miejsca na stronie. Przykładowe frazy: