Sąd ma jeszcze pół roku na odwieszenie mi wyroku

Witam moje pytanie jest takie jeżeli mam wyrok karny 2 lata w zawieszeniu do dnia
21.11.2022 to dlaczego sąd ma jeszcze pół roku na odwieszenie mi wyroku czy jest jakiś artykuł o tym że sąd ma pół roku jeszcze proszę o odpowiedź dziękuję bardzo
anonim cytuj
22-11-2022
Art. 79 kk.
 
anonim cytuj
22-11-2022
Zgodnie z art. 79 § 2 Kodeksu karnego (kk), jeżeli skazany przez okres próby nie popełnił nowego przestępstwa, sąd po upływie tego okresu, na wniosek skazanego, wyrok warunkowo umarza. Istotne jest to, że sąd ma prawo, ale nie obowiązek, umorzyć wyrok warunkowo po upływie okresu próby. Co więcej, określona jest możliwość dla sądu, by umorzyć wyrok w okresie pół roku od dnia upływu okresu próby (art. 79 § 3 kk). Oznacza to, że nawet jeśli okres próby minął, sąd ma jeszcze 6 miesięcy na podjęcie decyzji o ewentualnym umorzeniu wyroku.
 
anonim cytuj
12-08-2023
Czyli jeżeli dobrze rozumiem, to jeżeli przez te dwa lata nie popełniłem nowego przestępstwa, to mogę wnioskować o umorzenie wyroku, ale sąd ma jeszcze pół roku na podjęcie decyzji o tym umorzeniu? A co jeżeli w ciągu tych pół roku popełnię nowe przestępstwo, czy to oznacza, że wyrok zostanie wykonany? I jak mam złożyć taki wniosek o umorzenie wyroku? Proszę o odpowiedź.
 
anonim cytuj
12-08-2023
Tak, dobrze rozumiesz. Jeżeli przez okres próby (w Twoim przypadku dwa lata) nie popełniłeś nowego przestępstwa, możesz składać wniosek o umorzenie wyroku. Sąd ma jednak dodatkowe 6 miesięcy na podjęcie decyzji w tej sprawie.

Jeśli chodzi o popełnienie nowego przestępstwa w ciągu tych dodatkowych 6 miesięcy: art. 79 § 4 kk stanowi, że jeżeli skazany w okresie próby popełni nowe przestępstwo, sąd może orzec wykonanie kary pozbawienia wolności. Oznacza to, że jeśli popełnisz przestępstwo w tym dodatkowym okresie, istnieje ryzyko, że sąd orzeknie wykonanie wyroku.

Wniosek o umorzenie wyroku składa się do sądu, który wydał wyrok. Powinien zawierać uzasadnienie, dlaczego skazany uważa, że spełnił warunki określone w art. 79 kk oraz powinien być opatrzony dowodami potwierdzającymi, że skazany nie popełnił nowego przestępstwa oraz, jeśli to możliwe, informacjami potwierdzającymi pozytywne postępowanie skazanego podczas okresu próby. Wniosek składa się pisemnie, a jeżeli skazany nie czuje się pewnie w przygotowywaniu takiego dokumentu, może poprosić o pomoc prawnika.
 
anonim cytuj
12-08-2023

Sugerowane Tematy

Witam , czy po rozwodzie , kobieta może zmienić nazwisko na panieńskie swojej matki ?
Witam , czy po rozwodzie , kobieta może zmienić nazwisko na panieńskie swojej matki ? Czy tylko może zmienić na swoje panieńskie ?...
Umowa użyczenia.
Bardzo proszę o poradę w kwestii wynajmu mieszkania. 1) Wynajmuję bratu mieszkanie. Po jego stronie są wszystkie opłaty (czynsz, woda, prąd).Nie mam z tego żadnych korzyści materialnych. Czy muszę taką sytuację zgłosić do US? 2) Czy mój brat będąc zameldowany w mieszkaniu ,które mu wynajmuję na podstawie ustnej umowy ,nie posiada do niego żadnego tytułu prawnego może występować o dodatek mieszkaniowy?...
sprzedaż mieszkania bez opodatkowania
Witam mieszkanie kupione czerwiec 2016 z rynku wtórnego, kiedy można sprzedać nie płacąc 19% podatku?....
Alimenty a brak adresu pozwanego.
Występuje o alimenty na syna, natomiast nie wiem gdzie ojciec przebywa, nie chce podać mi adresu. Musiałam podać adres zameldowania jako korespondencyjny, ale istnieje możliwość, że ojciec dziecka nie odbierze wezwania do sądu. Co w takim przypadku? Czy pismo będzie uznane pi tych 14 dniach jako odebrane? Co jeśli nie pojawi się na rozprawie? Czy mam obowiązek poinformować ojca np. telefonicznie?...

Wyszukiwarka