Witam moje pytanie jest takie jeżeli mam wyrok karny 2 lata w zawieszeniu do dnia
21.11.2022 to dlaczego sąd ma jeszcze pół roku na odwieszenie mi wyroku czy jest jakiś artykuł o tym że sąd ma pół roku jeszcze proszę o odpowiedź dziękuję bardzo
Zgodnie z art. 79 § 2 Kodeksu karnego (kk), jeżeli skazany przez okres próby nie popełnił nowego przestępstwa, sąd po upływie tego okresu, na wniosek skazanego, wyrok warunkowo umarza. Istotne jest to, że sąd ma prawo, ale nie obowiązek, umorzyć wyrok warunkowo po upływie okresu próby. Co więcej, określona jest możliwość dla sądu, by umorzyć wyrok w okresie pół roku od dnia upływu okresu próby (art. 79 § 3 kk). Oznacza to, że nawet jeśli okres próby minął, sąd ma jeszcze 6 miesięcy na podjęcie decyzji o ewentualnym umorzeniu wyroku.
anonim cytuj
12-08-2023
Czyli jeżeli dobrze rozumiem, to jeżeli przez te dwa lata nie popełniłem nowego przestępstwa, to mogę wnioskować o umorzenie wyroku, ale sąd ma jeszcze pół roku na podjęcie decyzji o tym umorzeniu? A co jeżeli w ciągu tych pół roku popełnię nowe przestępstwo, czy to oznacza, że wyrok zostanie wykonany? I jak mam złożyć taki wniosek o umorzenie wyroku? Proszę o odpowiedź.
anonim cytuj
12-08-2023
Tak, dobrze rozumiesz. Jeżeli przez okres próby (w Twoim przypadku dwa lata) nie popełniłeś nowego przestępstwa, możesz składać wniosek o umorzenie wyroku. Sąd ma jednak dodatkowe 6 miesięcy na podjęcie decyzji w tej sprawie.
Jeśli chodzi o popełnienie nowego przestępstwa w ciągu tych dodatkowych 6 miesięcy: art. 79 § 4 kk stanowi, że jeżeli skazany w okresie próby popełni nowe przestępstwo, sąd może orzec wykonanie kary pozbawienia wolności. Oznacza to, że jeśli popełnisz przestępstwo w tym dodatkowym okresie, istnieje ryzyko, że sąd orzeknie wykonanie wyroku.
Wniosek o umorzenie wyroku składa się do sądu, który wydał wyrok. Powinien zawierać uzasadnienie, dlaczego skazany uważa, że spełnił warunki określone w art. 79 kk oraz powinien być opatrzony dowodami potwierdzającymi, że skazany nie popełnił nowego przestępstwa oraz, jeśli to możliwe, informacjami potwierdzającymi pozytywne postępowanie skazanego podczas okresu próby. Wniosek składa się pisemnie, a jeżeli skazany nie czuje się pewnie w przygotowywaniu takiego dokumentu, może poprosić o pomoc prawnika.
Cześć,
mam dwie siostry, jedna nie pełnoletnia. Jakiś czas temu zmarł mój ojciec. auto podzielone jest między mnie, dwie siostry i matką na 1/4 własności. Uzgodniliśmy, że auto będzie używać pierwsza siostra. Chciała ono je przepisać na siebie, lub w niedalekiej przyszłości wymienić na nowsze. Jednak problemem jest to, że druga z sióstr jest poniżej 18roku życia i nie może się zrzec swojej części.
1.Czy można jeździć normalnie autem, które je...
Czy matka może wskazać osobę, która miałaby przejąć opiekę nad dziećmi po jej śmierci lub w przypadku np przebywania w śpiączce lub bez świadomości? Czy jest to wiążące? Co w przypadku, kiedy dzieci mają ojca ale matka chce, aby w takiej sytuacji opiekę przejęły inne osoby np jej matka (babka dzieci) lub siostra? Jak to wygląda od strony prawnej?...
Dwóch współlokatorów żyło ze sobą wspólnie przez parę lat, bardziej na zasadzie konkubinatu. Kupowali wspólne rzeczy itp. itd.
Parę miesięcy temu, jeden z współlokatorów wyprowadził się - zostawiając wszystko. (Nie chciał niczego). Teraz jednak przypomniało mu się, że jednak chce.
Pytanie:
Czy ma teraz prawo do tych rzeczy nadal? I w jaki sposób może to być rozwiązane?
Albo czy są jakieś regulacje prawne w kontekście tego?...
Otóż byłam do ubiegłej soboty w szczęśliwym 13 letnim małżeństwie z którego mamy 2 dzieci (4 i 10 lat). Mąż pod koniec sierpnia poszedł na szkolenie miesięczne do wojska . Po powrocie widziałam że coś jest nie tak i zgadzało się. Stwierdził że poznał tam kobietę w której się zakochał. W ciągu tygodnia kazałam mu się wyprowadzić z domu a on nagle stwierdził że przestał mnie kochać. Chciałam dogadać się z nim w kwestiach finansowych , do 10 oboj...
Wyszukiwarka
Wyszukiwarka pozwala szybko dostać się do poszukiwanego miejsca na stronie. Przykładowe frazy: