Prawo do milczenia - kiedy mogę z niego skorzystać?
Czytałem ostatnio na temat "prawa do milczenia" w kontekście postępowania karnego. Zastanawiam się, kiedy i w jakich okolicznościach mogę skorzystać z tego prawa? Czy mogę odmówić zeznań w dowolnym momencie, czy są jakieś ograniczenia? Czy korzystanie z prawa do milczenia może być później użyte przeciwko mnie w sądzie?
Podstawą prawną dla tzw. "prawa do milczenia" w polskim prawie karnym jest Kodeks postępowania karnego (Kpk). Zgodnie z jego treścią, mamy prawo do milczenia na różnych etapach postępowania karnego, ale warto to precyzyjnie omówić:
Po pierwsze, prawo do milczenia jest zasady zapisane w artykule 156 § 2 Kpk. Ten przepis mówi, że oskarżony ma prawo nie składać wyjaśnień oraz odmawiać odpowiedzi na poszczególne pytania.
Po drugie, prawo do milczenia nie jest ograniczone czasowo - oskarżony może skorzystać z niego w dowolnym momencie postępowania karnego, niezależnie od tego, czy jest to faza śledztwa, dochodzenia, postępowania przygotowawczego czy też postępowania sądowego.
Po trzecie, korzystanie z prawa do milczenia nie może być użyte przeciwko Tobie w sądzie. Jak mówi artykuł 5 Kpk, nikt nie jest obowiązany do samooponowania się. To oznacza, że nie możemy być zmuszeni do składania zeznań, które mogłyby nas obciążyć. W związku z tym, korzystanie z prawa do milczenia nie może być traktowane jako dowód winy i nie powinno wpływać na wydany wyrok.
Pamiętaj, że to jest jedno z podstawowych praw oskarżonego, które ma na celu ochronę jego interesów w postępowaniu karnym.
anonim cytuj
03-08-2023
Zastanawiam się teraz, czy korzystanie z prawa do milczenia może w jakikolwiek sposób wpłynąć na postawę prokuratora, czy sędziego? Rozumiem, że nie mogą oni traktować mojego milczenia jako dowodu winy, ale czy to może wpłynąć na ich ogólną percepcję mojej postawy?
Dziękuję za wszelką pomoc.
anonim cytuj
03-08-2023
Po pierwsze, korzystanie z prawa do milczenia nie powinno wpływać na postawę prokuratora czy sędziego. Jak wspomniałem wcześniej, jest to jedno z podstawowych praw oskarżonego i służy ochronie jego interesów.
Po drugie, artykuł 42 § 3 Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej mówi, że nikt nie może być zmuszany do samooponowania się, co jest równoznaczne z prawem do milczenia. Co więcej, artykuł 7 Kodeksu postępowania karnego mówi, że organy ścigania są obowiązane do poszanowania praw człowieka i obywatela, w tym prawa do milczenia.
Po trzecie, praktyka sądowa jest jednoznaczna - żadna negatywna interpretacja nie powinna wynikać z decyzji oskarżonego o skorzystaniu z prawa do milczenia. Oskarżony nie ma obowiązku udowadniania swojej niewinności - to prokurator musi udowodnić jego winę. Oskarżony może pomóc w swojej obronie, ale nie musi tego robić.
anonim cytuj
03-08-2023
czy jest jakaś różnica w korzystaniu z prawa do milczenia w przypadku, gdy jestem świadkiem, a nie oskarżonym? Czy jako świadek też mogę odmówić zeznań, czy ten przywilej jest tylko dla oskarżonych?
anonim cytuj
03-08-2023
Oskarżony ma prawo do milczenia i nikt nie może go zmusić do samooponowania się, jak mówi artykuł 42 § 3 Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej i artykuł 156 § 2 Kodeksu postępowania karnego.
Po drugie, świadek ma pewne obowiązki, wśród których jest obowiązek składania zeznań. Jednakże, istnieją sytuacje, w których świadek może odmówić złożenia zeznania. Zgodnie z artykułem 180 § 1 Kpk, świadek może odmówić zeznań, jeżeli mogłoby to narazić go, jego najbliższych krewnych lub powinowatych na odpowiedzialność karną, chyba że został zwolniony od odpowiedzialności karnej za przestępstwo, o które pytanie dotyczy.
Po trzecie, świadek może także odmówić zeznań w sytuacjach określonych w artykule 177 Kpk, kiedy świadek jest objęty tajemnicą państwową, zawodową, kościelną, czy też jest małżonkiem oskarżonego.
anonim cytuj
03-08-2023
Poruszyliśmy już kilka kluczowych kwestii związanych z prawem do milczenia, ale warto wspomnieć o jeszcze jednym aspekcie, który może mieć znaczenie w kontekście postępowania karnego.
Mianowicie, zasada praworządności zobowiązuje organy ścigania do informowania podejrzanych o ich prawach, w tym o prawie do milczenia, zanim zostaną przesłuchani. To jest bardzo ważne, ponieważ niewłaściwe poinformowanie oskarżonego o jego prawach, w tym o prawie do milczenia, może prowadzić do nieważności dowodów uzyskanych podczas przesłuchania.
Zgodnie z art. 300 § 1 Kodeksu postępowania karnego, podejrzany powinien być pouczony, między innymi, o prawie do skorzystania z pomocy obrońcy, prawie do zaznajomienia się z aktami sprawy, prawie do składania wniosków i zażaleń, oraz o prawie do odwołania się od orzeczenia.
Była koleżanka, z którą pracowałam zaciągnęła pożyczkę u nas w firmie (jestem 1 z 2 żyrantów) odeszła na emeryturę i drugi miesiąc nie spłaca pożyczki, dostałam dzisiaj informacje, że pieniążki będą odciągane z mojej wypłaty.
Proszę, powiedzcie co mogę zrobić w tej sytuacji ?...
Dzień dobry
Rodzice 18 lat temu przekazali koleżance mieszkanie w formie aktu notarialnego testament...po 2 latach przekazali to samo mieszkanie darowizna. Ojciec nie żyje 15 lat mama pół roku temu zmarła. Czy siostrze ónależy się zachowek......
Witajcie,
jestem obecnie w trakcie rozprawy rozwodowej z orzeczeniem winy obu stron. Jako jedne z dowodów moja żona przedstawiła moje zdjęcia z obecną partnerką (całkowicie cenzuralne ), które pozyskała bez mojej wiedzy z karty w moim telefonie komórkowym oraz pisma z banku i instytucji finansowych dotyczące moich prywatnych wydatków. Pisma (również listy polecone) otworzyła bez mojej wiedzy i zgody, nie przekazała mi nawet informacji, że one zo...
Dostałam pismo od komornika z zawiadomieniem o wszczęciu egzekucji. Problem polega na tym, że nie dostawałam prędzej żadnych pism z sądu, żeby w ogóle się odwołać, a dług jest niezapłaconym ubezpieczeniem (tak się domyślam, bo wierzyciel jest firmą ubezpieczeniową), natomiast ja nigdy nie ubezpieczałam niczego w tej firmie. Pismo od komornika również przyszło na adres, pod którym nie mieszkam od dawna (zameldowania), ale zostało mi przekazane awi...
Wyszukiwarka
Wyszukiwarka pozwala szybko dostać się do poszukiwanego miejsca na stronie. Przykładowe frazy: