Witam,

Podstawą prawną dla tzw. "prawa do milczenia" w polskim prawie karnym jest Kodeks postępowania karnego (Kpk). Zgodnie z jego treścią, mamy prawo do milczenia na różnych etapach postępowania karnego, ale warto to precyzyjnie omówić:

Po pierwsze, prawo do milczenia jest zasady zapisane w artykule 156 § 2 Kpk. Ten przepis mówi, że oskarżony ma prawo nie składać wyjaśnień oraz odmawiać odpowiedzi na poszczególne pytania.

Po drugie, prawo do milczenia nie jest ograniczone czasowo - oskarżony może skorzystać z niego w dowolnym momencie postępowania karnego, niezależnie od tego, czy jest to faza śledztwa, dochodzenia, postępowania przygotowawczego czy też postępowania sądowego.

Po trzecie, korzystanie z prawa do milczenia nie może być użyte przeciwko Tobie w sądzie. Jak mówi artykuł 5 Kpk, nikt nie jest obowiązany do samooponowania się. To oznacza, że nie możemy być zmuszeni do składania zeznań, które mogłyby nas obciążyć. W związku z tym, korzystanie z prawa do milczenia nie może być traktowane jako dowód winy i nie powinno wpływać na wydany wyrok.

Pamiętaj, że to jest jedno z podstawowych praw oskarżonego, które ma na celu ochronę jego interesów w postępowaniu karnym.

Potwiedź że nie jesteś botem

Wyszukiwarka