Problem z wynajmowanym mieszkaniem - kto odpowiada za awarię?

Chciałbym się dowiedzieć jak to jest z odpowiedzialnością za awarię w wynajmowanym mieszkaniu. Zgadzam się, że nie jestem zbyt biegły w kwestiach prawnych, ale staram się jakoś poradzić w tej sytuacji.

Wynajmuję mieszkanie od pół roku, i od początku mieliśmy problemy z instalacją wodno-kanalizacyjną. Właściciel mieszkania, kiedy podpisaliśmy umowę, zapewniał, że wszystko jest w porządku i nic nie trzeba naprawiać. Ale po paru miesiącach, rury w łazience zaczęły przeciekać i cała łazienka była zalana. Wezwałem hydraulika, który powiedział, że rury są stare i muszą być wymienione.

Poinformowałem właściciela o sytuacji i poprosiłem, aby pokrył koszty naprawy. Ale on odmówił, twierdząc, że to ja jestem odpowiedzialny za utrzymanie mieszkania w dobrym stanie. Czy to jest prawda? Czy naprawdę muszę płacić za naprawę, skoro to nie moja wina, że rury są stare?

Druga sprawa dotyczy kaucji. Właściciel powiedział mi, że jeżeli nie zapłacę za naprawę, to potrąci koszty z kaucji, którą zapłaciłem przy podpisaniu umowy. Czy on może to zrobić? Czy nie jest to naruszeniem moich praw jako najemcy?

Na koniec, czy mogę z tego powodu rozwiązać umowę najmu bez konsekwencji? Bo szczerze mówiąc, nie chce mi się już bawić w te gierki i chciałbym poszukać innego miejsca do mieszkania.

Mam nadzieję, że ktoś mi pomoże i odpowie na moje pytania. Z góry dziękuję za wszelkie rady.

anonim cytuj
31-07-2023
Odpowiedzialność za awarię

Zgodnie z art. 662 Kodeksu cywilnego, właściciel wynajmowanego lokalu ma obowiązek utrzymania go w stanie zdatnym do użytku wynikającego z umowy. W przypadku, gdy instalacja wodno-kanalizacyjna jest starej i wymaga wymiany, nałożenie tej odpowiedzialności na najemcę jest niewłaściwe.

Potrącenie kosztów naprawy z kaucji

Zgodnie z art. 9 ustawy o ochronie praw lokatorów, kaucja może być przeznaczona na pokrycie zaległości czynszowych lub innych świadczeń związanych z najmem, a także na naprawienie szkód wyrządzonych w mieszkaniu. Jeżeli jednak awaria nie była Twoją winą, ale wynikała z normalnego zużycia instalacji, to właściciel nie powinien potrącać kosztów naprawy z kaucji.

Rozwiązanie umowy najmu

Jeżeli wynajmowane mieszkanie nie jest w stanie zdatnym do użytku z powodu awarii instalacji, możesz zgodnie z art. 681 Kodeksu cywilnego żądać od wynajmującego usunięcia wady, a jeżeli tego nie zrobi, masz prawo odstąpić od umowy.

Pamiętaj jednak, że wszystko zależy od szczegółowych zapisów Twojej umowy najmu.
 
anonim cytuj
31-07-2023

Sugerowane Tematy

Komornik zabrał wynagrodzenie narzeczonej.
Witam, jak w tytule. Piszę do Was w sprawie zajęcia komorniczego pieniędzy mojej narzeczonej. 02.11.2023 wpłynęło moje wynagrodzenie, które nie przekraczało progu minimalnej krajowej. Stety albo niestety jak dla nas na ten sam dzień wpłynęło na moje konto wynagrodzenie mojej narzeczonej. W tym momencie automatycznie zablokowali nam 2200 zł. Po rozmowie z komornikiem ten zadeklarował się, że odblokuje konto i rozłoży mi na raty tylko muszę napisać...
umowa na 1/2 etatu a urlop
Osoba zatrudniona od 01.10.2019r do chwili obecnej. Umowa na czas nieokreślony. 1/2 etatu, 4 godzinny dziennie od Poniedziałku do Piątku. Czy to prawda że nie należy się jej urlop no chyba że bezpłatny? Ps: Ktoś mógłby mi wyliczyć ile się ewentualnie należy tych dni urlopu? ...
Jaka jest stawka godzinowa w 2024r. ?
Byłem na rozmowie o pracę gdzie zostałem przyjęty. Będę pracował na pół etatu na umowie o pracę. Zaproponowano mi stawkę 25.25 zł za godzinę pracy. Prace będę wykonywać tylko w godzinach nocnych więc będę miał 20 procent dodatku za pracę w godzinach nocnych. Wiem ,że teraz stawka z nowym rokiem wzrosła i również że może być stawka niższa na umowie pod warunkiem ,że pracodawca to wyrówna np. dodając premie itd. Czy te dodatkowe 20% za godziny noc...
Przeniesienie własności nieruchomości.
Moja mama dostała w testamencie mieszkanie po rodzicach. Teraz chce przepisać na mnie. Mieszkam tam już 28 lat. Jakie są koszta takiego przepisania? Co dokładnie będzie potrzebne i czy w takim wypadku ktoś może się o coś ubiegać....

Wyszukiwarka