Niejasności dotyczące podziału majątku po rozwodzie

Cześć,

Mam nadzieję, że ktoś mi pomoże zrozumieć co się dzieje. Otóż, jestem w trakcie rozwodu i muszę się zająć podziałem majątku. W naszym przypadku jest to bardziej skomplikowane, bo mamy wspólnie nabytą nieruchomość, a także nasz stary samochód, który kupiłem jeszcze przed ślubem.

Nasza nieruchomość jest na kredyt hipoteczny. Zostało nam jeszcze sporo do spłaty, ale z drugiej strony już sporo wpłaciliśmy. Samochód jest stary, ale nadal działa. W sumie, chciałbym go zatrzymać, ale nie wiem, czy to możliwe, skoro był kupiony jeszcze przed ślubem.

Oboje pracujemy, ale ja zarabiam trochę więcej. Słyszałem, że może to mieć wpływ na podział majątku, ale nie jestem pewien jak to działa.

Zastanawiam się też, co się stanie, jeśli zdecydujemy się sprzedać nieruchomość. Czy pieniądze zostaną podzielone na pół, czy też będą brać pod uwagę, kto ile wpłacił na kredyt? A co jeśli jeden z nas zdecyduje się zamieszkać w tym mieszkaniu?

I ostatnie pytanie - czy warto zatrudnić prawnika do pomocy w tej sprawie? Czy jest to konieczne? Bo szczerze mówiąc, nie mam pojęcia o prawie i nie chcę zrobić błędu, który będzie mnie kosztować później.

Będę wdzięczny za wszelkie rady. Przepraszam za zamieszanie, ale jestem totalnie zielony w tych sprawach.
anonim cytuj
31-07-2023
Podział majątku
Według art. 46 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, majątek wspólny małżonków obejmuje wszystko, co małżonkowie nabyli w czasie trwania małżeństwa. To oznacza, że zarówno nieruchomość nabyta na kredyt, jak i samochód kupiony przed ślubem, mogą być przedmiotem podziału.

Samochód nabyty przed małżeństwem
Jeżeli samochód został nabyty przed zawarciem związku małżeńskiego, to według art. 41 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, nie wchodzi on do majątku wspólnego. Może to oznaczać, że będziesz mógł zatrzymać samochód po rozwodzie.

Różnice w zarobkach
Fakt, że jeden z małżonków zarabia więcej, nie ma wpływu na podział majątku wspólnego. Według prawa, wszystko, co nabyte zostało w trakcie małżeństwa, jest własnością obu małżonków, niezależnie od tego, kto i ile do tego przyczynił się finansowo.

Podział nieruchomości na kredyt
W przypadku nieruchomości na kredyt, wpłaty na spłatę kredytu są traktowane jako wkład w majątek wspólny. Jeśli zdecydujecie się sprzedać nieruchomość, to zgodnie z art. 46 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, uzyskane środki podlegają podziałowi na zasadach ogólnych, czyli na pół. Jeżeli jeden z małżonków zdecyduje się zamieszkać w tej nieruchomości, konieczne będzie albo wykupienie drugiej połowy od drugiego małżonka, albo uwzględnienie wartości tej połowy przy podziale pozostałego majątku.

Pomoc prawna
Chociaż zatrudnienie prawnika nie jest wymagane, to w złożonych przypadkach, takich jak podział majątku, może to być pomocne. Prawnik może pomóc Ci zrozumieć wszystkie aspekty prawne związane z rozwodem i podziałem majątku, a także może reprezentować Cię w sądzie i negocjacjach z drugą stroną.
 
anonim cytuj
31-07-2023

Sugerowane Tematy

Zakup przez internet ("zaginione" przesyłki, brak zwrotu pieniędzy)
Witam serdecznie. W zeszłym roku zamówiłam dla synka tablicę manipulacyjną. Trzeba było zrobić przedpłatę w wysokości 549 zł, a to nie jest mała kwota. Tablica nie dotarła, za to po drodze były różne wymówki. Tablica nadana, zaginęła w firmie kurierskiej, przesłanie fałszywego nadania. Znowu paczka niby nadana i znowu zaginęła. W końcu po prawie 4 miesiącach, potwierdzenie przelewu (zwrot kasy na moje konto) Oczywiście kasa nie dotarła. Pani u...
Błąd w pozwie.
Dostałem (jako powód) takie pismo: "Wezwać do uzupełnienia braków formalnych pozwu poprzez złożenie wszystkich załączników wymienionych w pozwie wraz z odpisem, tj. informacje z serwisu z dnia 2019-07-17 (3 dokumenty) – pkt 10 (do pozwu dołączono jedynie 2 dokumenty)" W pozwie nastąpiła pomyłka i powinno być napisane (2 dokumenty) Czy wystarczy to skorygować pismem procesowym? nie rozumiem też wyrażenia "w pozwie wraz z odpisem...
Czy można zmienić zamki w wynajmowanym mieszkaniu?
Wynajmuję domek jednorodzinny. Mieszkam sama z dziećmi. Czy mogę zmienić zamek z racji, że właściciel podczas mojej nieobecności wchodzi do domu? Mam nagranie na kamerze, że wchodzi gdy mnie nie ma. I czy na posesję podwórka może wejść podczas mojej nieobecności?...
Wypowiedzenie umowy.
Cześć, na mojej umowie zlecenie mam wpisany okres wypowiedzenia 7 dni, jako, iż jest to umowa zlecenie, to czy mogę ją zerwać ze skutkiem natychmiastowym? Czy jednak ten okres mnie obowiązuje?...

Wyszukiwarka