Niejasności dotyczące podziału majątku po rozwodzie

Cześć,

Mam nadzieję, że ktoś mi pomoże zrozumieć co się dzieje. Otóż, jestem w trakcie rozwodu i muszę się zająć podziałem majątku. W naszym przypadku jest to bardziej skomplikowane, bo mamy wspólnie nabytą nieruchomość, a także nasz stary samochód, który kupiłem jeszcze przed ślubem.

Nasza nieruchomość jest na kredyt hipoteczny. Zostało nam jeszcze sporo do spłaty, ale z drugiej strony już sporo wpłaciliśmy. Samochód jest stary, ale nadal działa. W sumie, chciałbym go zatrzymać, ale nie wiem, czy to możliwe, skoro był kupiony jeszcze przed ślubem.

Oboje pracujemy, ale ja zarabiam trochę więcej. Słyszałem, że może to mieć wpływ na podział majątku, ale nie jestem pewien jak to działa.

Zastanawiam się też, co się stanie, jeśli zdecydujemy się sprzedać nieruchomość. Czy pieniądze zostaną podzielone na pół, czy też będą brać pod uwagę, kto ile wpłacił na kredyt? A co jeśli jeden z nas zdecyduje się zamieszkać w tym mieszkaniu?

I ostatnie pytanie - czy warto zatrudnić prawnika do pomocy w tej sprawie? Czy jest to konieczne? Bo szczerze mówiąc, nie mam pojęcia o prawie i nie chcę zrobić błędu, który będzie mnie kosztować później.

Będę wdzięczny za wszelkie rady. Przepraszam za zamieszanie, ale jestem totalnie zielony w tych sprawach.
anonim cytuj
31-07-2023
Podział majątku
Według art. 46 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, majątek wspólny małżonków obejmuje wszystko, co małżonkowie nabyli w czasie trwania małżeństwa. To oznacza, że zarówno nieruchomość nabyta na kredyt, jak i samochód kupiony przed ślubem, mogą być przedmiotem podziału.

Samochód nabyty przed małżeństwem
Jeżeli samochód został nabyty przed zawarciem związku małżeńskiego, to według art. 41 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, nie wchodzi on do majątku wspólnego. Może to oznaczać, że będziesz mógł zatrzymać samochód po rozwodzie.

Różnice w zarobkach
Fakt, że jeden z małżonków zarabia więcej, nie ma wpływu na podział majątku wspólnego. Według prawa, wszystko, co nabyte zostało w trakcie małżeństwa, jest własnością obu małżonków, niezależnie od tego, kto i ile do tego przyczynił się finansowo.

Podział nieruchomości na kredyt
W przypadku nieruchomości na kredyt, wpłaty na spłatę kredytu są traktowane jako wkład w majątek wspólny. Jeśli zdecydujecie się sprzedać nieruchomość, to zgodnie z art. 46 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, uzyskane środki podlegają podziałowi na zasadach ogólnych, czyli na pół. Jeżeli jeden z małżonków zdecyduje się zamieszkać w tej nieruchomości, konieczne będzie albo wykupienie drugiej połowy od drugiego małżonka, albo uwzględnienie wartości tej połowy przy podziale pozostałego majątku.

Pomoc prawna
Chociaż zatrudnienie prawnika nie jest wymagane, to w złożonych przypadkach, takich jak podział majątku, może to być pomocne. Prawnik może pomóc Ci zrozumieć wszystkie aspekty prawne związane z rozwodem i podziałem majątku, a także może reprezentować Cię w sądzie i negocjacjach z drugą stroną.
 
anonim cytuj
31-07-2023

Sugerowane Tematy

Kupno domu w trakcie jego legalizacji.
Planuję kupno domu, mam już uzgodnione warunki ze sprzedającym, mam jednak kilka wątpliwości. Sprzedający jest w trakcie procesu legalizacji domu, ponieważ wykonał samowolnie adaptację poddasza i dobudował do bryły domu garaż i taras. Dodatkowo nieruchomość ma prawo pierwokupu przez KOWR. Sprzedający chce również zadatek (nie zaliczkę) w kwocie 50 tysięcy złotych. Czy w tej sytuacji odpowiednie będzie zawarcie umowy przedwstępnej warunkowej, gdzi...
Praca na urlopie macierzyńskim
Mam pytanie ,czy mogę podjąć pracę na urlopie macierzyńskim u innego pracodawcy ? Chodzi mi o pracę 2-3 dni w tygodniu . . ...
Jak dodać współwłaściciela samochodu?
Witam, jak to jest z tym dodawaniem współwłaściciela samochodu. Przeczytałem, że trzeba w tym celu wypełnić umowę darowizny i niby artykuły w internecie dość szczegółowo opisują temat, ale jednak pojawia się kilka niedopowiedzeń. Najważniejsze pytania jakie mi się nasuwają to: 1) Jak z tym podatkiem od darowizny? Osoba, którą chciałbym prosić o bycie współwłaścicielem jest w drugiej grupie podatkowej (jest to wujek), a wartość samochodu określił...
problem z sasiadem i groźby
Witam, mam pytanie u lekki problem, mam sasiada któremu przeszkadza wszystko muzyka nie głosna, dzieci itp itd, chodź on tak samo jak żona jego mieszkają na piętrze chodzą głośno pies szczeka itp itd oczywiście to mu już nie przeszkadza. Dziś otrzymałem telefon od niego że przyjedzie do domu z trasy i mnie rozwali. Ma mnie nie być w domu bp mnie pobije... itp itd, co w tej sytuacji można zrobić złości policji czy co ? Podpowiecie...

Wyszukiwarka