Niejasności dotyczące podziału majątku po rozwodzie

Cześć,

Mam nadzieję, że ktoś mi pomoże zrozumieć co się dzieje. Otóż, jestem w trakcie rozwodu i muszę się zająć podziałem majątku. W naszym przypadku jest to bardziej skomplikowane, bo mamy wspólnie nabytą nieruchomość, a także nasz stary samochód, który kupiłem jeszcze przed ślubem.

Nasza nieruchomość jest na kredyt hipoteczny. Zostało nam jeszcze sporo do spłaty, ale z drugiej strony już sporo wpłaciliśmy. Samochód jest stary, ale nadal działa. W sumie, chciałbym go zatrzymać, ale nie wiem, czy to możliwe, skoro był kupiony jeszcze przed ślubem.

Oboje pracujemy, ale ja zarabiam trochę więcej. Słyszałem, że może to mieć wpływ na podział majątku, ale nie jestem pewien jak to działa.

Zastanawiam się też, co się stanie, jeśli zdecydujemy się sprzedać nieruchomość. Czy pieniądze zostaną podzielone na pół, czy też będą brać pod uwagę, kto ile wpłacił na kredyt? A co jeśli jeden z nas zdecyduje się zamieszkać w tym mieszkaniu?

I ostatnie pytanie - czy warto zatrudnić prawnika do pomocy w tej sprawie? Czy jest to konieczne? Bo szczerze mówiąc, nie mam pojęcia o prawie i nie chcę zrobić błędu, który będzie mnie kosztować później.

Będę wdzięczny za wszelkie rady. Przepraszam za zamieszanie, ale jestem totalnie zielony w tych sprawach.
anonim cytuj
31-07-2023
Podział majątku
Według art. 46 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, majątek wspólny małżonków obejmuje wszystko, co małżonkowie nabyli w czasie trwania małżeństwa. To oznacza, że zarówno nieruchomość nabyta na kredyt, jak i samochód kupiony przed ślubem, mogą być przedmiotem podziału.

Samochód nabyty przed małżeństwem
Jeżeli samochód został nabyty przed zawarciem związku małżeńskiego, to według art. 41 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, nie wchodzi on do majątku wspólnego. Może to oznaczać, że będziesz mógł zatrzymać samochód po rozwodzie.

Różnice w zarobkach
Fakt, że jeden z małżonków zarabia więcej, nie ma wpływu na podział majątku wspólnego. Według prawa, wszystko, co nabyte zostało w trakcie małżeństwa, jest własnością obu małżonków, niezależnie od tego, kto i ile do tego przyczynił się finansowo.

Podział nieruchomości na kredyt
W przypadku nieruchomości na kredyt, wpłaty na spłatę kredytu są traktowane jako wkład w majątek wspólny. Jeśli zdecydujecie się sprzedać nieruchomość, to zgodnie z art. 46 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, uzyskane środki podlegają podziałowi na zasadach ogólnych, czyli na pół. Jeżeli jeden z małżonków zdecyduje się zamieszkać w tej nieruchomości, konieczne będzie albo wykupienie drugiej połowy od drugiego małżonka, albo uwzględnienie wartości tej połowy przy podziale pozostałego majątku.

Pomoc prawna
Chociaż zatrudnienie prawnika nie jest wymagane, to w złożonych przypadkach, takich jak podział majątku, może to być pomocne. Prawnik może pomóc Ci zrozumieć wszystkie aspekty prawne związane z rozwodem i podziałem majątku, a także może reprezentować Cię w sądzie i negocjacjach z drugą stroną.
 
anonim cytuj
31-07-2023

Sugerowane Tematy

Zostałam oszukana. Odkupiłam bon turystyczny. Czy coś w tej sprawie mogę jeszcze zrobić? Czy jest sens zgłaszać to na policję?
Witam, nieświadoma konsekwencji odkupiłam bon turystyczny od osoby, która zaoferowała mi sprzedaż po okazyjnej cenie. Niestety dałam się namówić... Zbyt spontanicznie podjęłam decyzję i przelałam pieniądze. Kiedy się zorientowałam , że tego bonu nie wykorzystam i to karalne napisałam do gościa o zwrot pieniędzy. Kontakt się urwał, okazało się, że to oszust, który wyłudził ode mnie pieniądze. Czy coś w tej sprawie mogę jeszcze zrobić? Czy jest se...
Kiedy kończy się ubezpieczenie po wypowiedzeniu?
Witam, jak wygląda sprawa z L4 w przypadku, gdy umowa u danego pracodawcy ustępuje z ostatnim dniem miesiąca a np. kilka dni później mam zabieg na NFZ. Czy wciąż jestem ubezpieczony i wciąż otrzymam chorobowe?...
Problem z wynajmowanym mieszkaniem - kto odpowiada za awarię?
Chciałbym się dowiedzieć jak to jest z odpowiedzialnością za awarię w wynajmowanym mieszkaniu. Zgadzam się, że nie jestem zbyt biegły w kwestiach prawnych, ale staram się jakoś poradzić w tej sytuacji. Wynajmuję mieszkanie od pół roku, i od początku mieliśmy problemy z instalacją wodno-kanalizacyjną. Właściciel mieszkania, kiedy podpisaliśmy umowę, zapewniał, że wszystko jest w porządku i nic nie trzeba naprawiać. Ale po paru miesiącach, rury ...
Próg podatkowy.
Pracuje na etat w firmie, gdzie zarabiam ok 5500-6000 w zależności od przepracowanych godzin - umowa zlecenie, status studenta i 24 lata. Dodatkowo mam dwie umowy zlecenie, z obu mam około 1500zl. Czy biorąc pod uwagę ten fakt zarobku ok 7/8k miesięcznie muszę się czegoś obawiać? Mam na myśli rozliczanie i próg podatkowy...

Wyszukiwarka