Niejasności dotyczące podziału majątku po rozwodzie

Cześć,

Mam nadzieję, że ktoś mi pomoże zrozumieć co się dzieje. Otóż, jestem w trakcie rozwodu i muszę się zająć podziałem majątku. W naszym przypadku jest to bardziej skomplikowane, bo mamy wspólnie nabytą nieruchomość, a także nasz stary samochód, który kupiłem jeszcze przed ślubem.

Nasza nieruchomość jest na kredyt hipoteczny. Zostało nam jeszcze sporo do spłaty, ale z drugiej strony już sporo wpłaciliśmy. Samochód jest stary, ale nadal działa. W sumie, chciałbym go zatrzymać, ale nie wiem, czy to możliwe, skoro był kupiony jeszcze przed ślubem.

Oboje pracujemy, ale ja zarabiam trochę więcej. Słyszałem, że może to mieć wpływ na podział majątku, ale nie jestem pewien jak to działa.

Zastanawiam się też, co się stanie, jeśli zdecydujemy się sprzedać nieruchomość. Czy pieniądze zostaną podzielone na pół, czy też będą brać pod uwagę, kto ile wpłacił na kredyt? A co jeśli jeden z nas zdecyduje się zamieszkać w tym mieszkaniu?

I ostatnie pytanie - czy warto zatrudnić prawnika do pomocy w tej sprawie? Czy jest to konieczne? Bo szczerze mówiąc, nie mam pojęcia o prawie i nie chcę zrobić błędu, który będzie mnie kosztować później.

Będę wdzięczny za wszelkie rady. Przepraszam za zamieszanie, ale jestem totalnie zielony w tych sprawach.

Potwiedź że nie jesteś botem

Wyszukiwarka