Zgodnie z art. 67 ustawy o świadczeniach zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych, ubezpieczenie zdrowotne pracownika trwa także po ustaniu zatrudnienia, jeżeli jest on niewpisany do ewidencji bezrobotnych i:
uzyskał prawo do zasiłku chorobowego albo zasiłku macierzyńskiego, zasiłku na warunkach zasiłku macierzyńskiego, zasiłku na warunkach zasiłku macierzyńskiego, zasiłku ojcowskiego, zasiłku rodzicielskiego albo dodatku do zasiłku rodzicielskiego - przez okres pobierania tych świadczeń, nie dłużej jednak niż przez 90 dni od dnia ustania zatrudnienia;
jest uprawniony do zasiłku rehabilitacyjnego albo świadczenia rehabilitacyjnego - przez okres pobierania tych świadczeń.
Jest to także potwierdzone w art. 14 ustawy o świadczeniach zdrowotnych, które stanowią, że osoba, która po ustaniu zatrudnienia zachorowała, a jej prawo do zasiłku chorobowego przysługuje przez okres nieprzekraczający 90 dni od dnia ustania zatrudnienia, jest ubezpieczona przez ten okres.
Tak więc, jeżeli po ustaniu zatrudnienia poszedłeś na zwolnienie lekarskie na 14 dni, prawo do świadczeń z NFZ przysługuje Ci do końca tego okresu. Warto jednak pamiętać, że po tym okresie, aby skorzystać z pełnych świadczeń NFZ, należy uregulować składki jako osoba fizyczna, chyba że zostaniesz zarejestrowany jako bezrobotny.
anonim cytuj
28-07-2023
Witam, a l4 nie musi trwać nieprzerwanie conajmniej 30 dni po ustaniu zatrudnienia?
anonim cytuj
04-08-2023
Nie, to nie jest prawidłowe założenie. Zgodnie z art. 67 ustawy o świadczeniach zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych, ubezpieczenie zdrowotne pracownika trwa także po ustaniu zatrudnienia, jeżeli jest on niewpisany do ewidencji bezrobotnych i uzyskał prawo do zasiłku chorobowego - przez okres pobierania tego świadczenia, nie dłużej jednak niż przez 90 dni od dnia ustania zatrudnienia. Nie ma więc wymogu, aby zwolnienie lekarskie trwało co najmniej 30 dni po ustaniu zatrudnienia. Kluczowe jest to, że prawo do świadczeń zdrowotnych z NFZ jest utrzymane przez okres pobierania zasiłku chorobowego, jednak nie dłużej niż przez 90 dni od dnia ustania zatrudnienia.
anonim cytuj
07-08-2023
Założyć należy, że po 90 dniach od zakończenia stosunku pracy, jeśli nie zostały uregulowane składki zdrowotne jako osoba fizyczna lub nie jest się zarejestrowanym jako bezrobotny, to prawo do świadczeń zdrowotnych z NFZ upływa.
Pamiętaj również, że świadczenia zdrowotne w ramach ubezpieczenia zdrowotnego obejmują nie tylko leczenie w przypadku choroby, ale także usługi prewencyjne, diagnostyczne, lecznicze, rehabilitacyjne, opiekuńcze i pielęgniarskie, a także leki i wyroby medyczne.
Dodatkowo, ubezpieczenie zdrowotne w Polsce jest obowiązkowe. Każda osoba, która nie jest ubezpieczona przez pracodawcę, ma obowiązek samodzielnie opłacać składkę na ubezpieczenie zdrowotne. W przypadku niewypłacania składek, mogą naliczane są odsetki za zwłokę, a ubezpieczony traci prawo do bezpłatnych świadczeń zdrowotnych.
anonim cytuj
07-08-2023
W sytuacji przedstawionej w dyskusji, należy rozważyć następujące aspekty:
Prawo do ubezpieczenia zdrowotnego po ustaniu zatrudnienia:
Zgodnie z art. 67 ustawy o świadczeniach zdrowotnych, jeśli po ustaniu zatrudnienia jesteś na zwolnieniu lekarskim (L4), masz prawo do ubezpieczenia zdrowotnego przez okres pobierania zasiłku chorobowego, ale nie dłużej niż przez 90 dni od dnia ustania zatrudnienia.
Kluczowe jest, że prawo do ubezpieczenia nie jest uzależnione od minimalnego czasu trwania zwolnienia lekarskiego po ustaniu zatrudnienia.
Zwolnienie lekarskie a rejestracja jako bezrobotny:
Jeśli zostaniesz zarejestrowany jako bezrobotny, będziesz ubezpieczony przez okres poszukiwania pracy.
W przeciwnym razie, po 90 dniach od zakończenia stosunku pracy, jeżeli nie opłacasz składek jako osoba fizyczna, tracisz prawo do świadczeń zdrowotnych z NFZ.
Obowiązek ubezpieczenia zdrowotnego:
Ubezpieczenie zdrowotne w Polsce jest obowiązkowe, zgodnie z przepisami ustawy o świadczeniach zdrowotnych.
Jeśli nie jesteś ubezpieczony przez pracodawcę, masz obowiązek samodzielnie opłacać składkę na ubezpieczenie zdrowotne.
Podsumowując, w przypadku zwolnienia lekarskiego po ustaniu zatrudnienia, masz prawo do świadczeń NFZ przez okres trwania zasiłku chorobowego, ale nie dłużej niż 90 dni od zakończenia zatrudnienia. Po tym okresie, aby kontynuować korzystanie ze świadczeń NFZ, musisz albo być zarejestrowany jako bezrobotny, albo samodzielnie opłacać składki zdrowotne.
Dostałam prezent urodzinowy o wartości ok 1000-2000 zł. Osoba potwierdzała ze jest to prezent na urodziny. Teraz oczekuje jego zwrotu. Czy prawnie mam obowiązek go zwrócić i czy osoba może wyciągnąć w stosunku do mnie jakieś prawne konsekwencje jeśli nie zwroce? W rozmowach naszych prywatnych również mam potwierdzenie że to prezent urodzinowy....
Dobry wieczór wszystkim, jestem ciekaw ile osoba niepełnoletnia może mieć przy sobie alkoholu i czy w ogóle może go posiadać, nie pytam o bycie pod wpływem, bo tutaj jest wszystko jasne.
...
Jak wygląda sytuacja zagranicznej matki rodzącej polskiego obywatela? Z dziewczyną spodziewamy się dziecka i chcielibyśmy przeprowadzić się, rodzić w Polsce i mieszkać tu na stałe. Czy taka osoba jest traktowana jak zwykły obcokrajowiec, czy jako matka Polaka ma specjalne prawa stałego pobytu, ubezpieczenia, ubiegania się o obywatelstwo itp.? Szukam przepisów, ale nie widzę nic na ten temat....
Mój ojciec jest pierwszym właścicielem pojazdu ja jestem drugim współwłaścicielem w dowodzie rejestracyjnym. Chciałbym się z tego samochodu wypisać. Wystarczy złożyć wniosek na gov.pl i to wszystko? Samochód w pełni przejdzie na mojego ojca? Co potem z dowodem rejestracyjnym, muszę jeszcze udać się do W. Komunikacji żeby wyrobić nowy czy można to z poziomu strony?
Czy ojciec będzie musiał zapłacić jakiś podatek?...
Wyszukiwarka
Wyszukiwarka pozwala szybko dostać się do poszukiwanego miejsca na stronie. Przykładowe frazy: