L4 po ustaniu zatrudnienia.

Co w wypadku gdy po ustaniu zatrudnienia poszedłem na l4 na 14 dni. W takim wypadku kiedy kończy mi się prawo do świadczenia NFZ?
anonim cytuj
28-07-2023
Zgodnie z art. 67 ustawy o świadczeniach zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych, ubezpieczenie zdrowotne pracownika trwa także po ustaniu zatrudnienia, jeżeli jest on niewpisany do ewidencji bezrobotnych i:

uzyskał prawo do zasiłku chorobowego albo zasiłku macierzyńskiego, zasiłku na warunkach zasiłku macierzyńskiego, zasiłku na warunkach zasiłku macierzyńskiego, zasiłku ojcowskiego, zasiłku rodzicielskiego albo dodatku do zasiłku rodzicielskiego - przez okres pobierania tych świadczeń, nie dłużej jednak niż przez 90 dni od dnia ustania zatrudnienia;

jest uprawniony do zasiłku rehabilitacyjnego albo świadczenia rehabilitacyjnego - przez okres pobierania tych świadczeń.

Jest to także potwierdzone w art. 14 ustawy o świadczeniach zdrowotnych, które stanowią, że osoba, która po ustaniu zatrudnienia zachorowała, a jej prawo do zasiłku chorobowego przysługuje przez okres nieprzekraczający 90 dni od dnia ustania zatrudnienia, jest ubezpieczona przez ten okres.

Tak więc, jeżeli po ustaniu zatrudnienia poszedłeś na zwolnienie lekarskie na 14 dni, prawo do świadczeń z NFZ przysługuje Ci do końca tego okresu. Warto jednak pamiętać, że po tym okresie, aby skorzystać z pełnych świadczeń NFZ, należy uregulować składki jako osoba fizyczna, chyba że zostaniesz zarejestrowany jako bezrobotny.
 
anonim cytuj
28-07-2023
Witam, a l4 nie musi trwać nieprzerwanie conajmniej 30 dni po ustaniu zatrudnienia?
 
anonim cytuj
04-08-2023
Nie, to nie jest prawidłowe założenie. Zgodnie z art. 67 ustawy o świadczeniach zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych, ubezpieczenie zdrowotne pracownika trwa także po ustaniu zatrudnienia, jeżeli jest on niewpisany do ewidencji bezrobotnych i uzyskał prawo do zasiłku chorobowego - przez okres pobierania tego świadczenia, nie dłużej jednak niż przez 90 dni od dnia ustania zatrudnienia. Nie ma więc wymogu, aby zwolnienie lekarskie trwało co najmniej 30 dni po ustaniu zatrudnienia. Kluczowe jest to, że prawo do świadczeń zdrowotnych z NFZ jest utrzymane przez okres pobierania zasiłku chorobowego, jednak nie dłużej niż przez 90 dni od dnia ustania zatrudnienia.
 
anonim cytuj
07-08-2023
Założyć należy, że po 90 dniach od zakończenia stosunku pracy, jeśli nie zostały uregulowane składki zdrowotne jako osoba fizyczna lub nie jest się zarejestrowanym jako bezrobotny, to prawo do świadczeń zdrowotnych z NFZ upływa.

Pamiętaj również, że świadczenia zdrowotne w ramach ubezpieczenia zdrowotnego obejmują nie tylko leczenie w przypadku choroby, ale także usługi prewencyjne, diagnostyczne, lecznicze, rehabilitacyjne, opiekuńcze i pielęgniarskie, a także leki i wyroby medyczne.

Dodatkowo, ubezpieczenie zdrowotne w Polsce jest obowiązkowe. Każda osoba, która nie jest ubezpieczona przez pracodawcę, ma obowiązek samodzielnie opłacać składkę na ubezpieczenie zdrowotne. W przypadku niewypłacania składek, mogą naliczane są odsetki za zwłokę, a ubezpieczony traci prawo do bezpłatnych świadczeń zdrowotnych.

 
anonim cytuj
07-08-2023
W sytuacji przedstawionej w dyskusji, należy rozważyć następujące aspekty:

Prawo do ubezpieczenia zdrowotnego po ustaniu zatrudnienia:

Zgodnie z art. 67 ustawy o świadczeniach zdrowotnych, jeśli po ustaniu zatrudnienia jesteś na zwolnieniu lekarskim (L4), masz prawo do ubezpieczenia zdrowotnego przez okres pobierania zasiłku chorobowego, ale nie dłużej niż przez 90 dni od dnia ustania zatrudnienia.
Kluczowe jest, że prawo do ubezpieczenia nie jest uzależnione od minimalnego czasu trwania zwolnienia lekarskiego po ustaniu zatrudnienia.
Zwolnienie lekarskie a rejestracja jako bezrobotny:

Jeśli zostaniesz zarejestrowany jako bezrobotny, będziesz ubezpieczony przez okres poszukiwania pracy.
W przeciwnym razie, po 90 dniach od zakończenia stosunku pracy, jeżeli nie opłacasz składek jako osoba fizyczna, tracisz prawo do świadczeń zdrowotnych z NFZ.
Obowiązek ubezpieczenia zdrowotnego:

Ubezpieczenie zdrowotne w Polsce jest obowiązkowe, zgodnie z przepisami ustawy o świadczeniach zdrowotnych.
Jeśli nie jesteś ubezpieczony przez pracodawcę, masz obowiązek samodzielnie opłacać składkę na ubezpieczenie zdrowotne.
Podsumowując, w przypadku zwolnienia lekarskiego po ustaniu zatrudnienia, masz prawo do świadczeń NFZ przez okres trwania zasiłku chorobowego, ale nie dłużej niż 90 dni od zakończenia zatrudnienia. Po tym okresie, aby kontynuować korzystanie ze świadczeń NFZ, musisz albo być zarejestrowany jako bezrobotny, albo samodzielnie opłacać składki zdrowotne.
 
anonim cytuj
03-01-2024

Sugerowane Tematy

Dziedziczenie mieszkania.
Jeśli moja mama umrze a mieszkanie jest na nią ale wykupione to czy ja to dziedziczę czy bardziej muszę się wyprowadzić ?? Jak to wygląda czy coś muszę napisać albo będą widzieć że opłacam mieszkanie....
Premia
Witam. W moim zakładzie pracy wypłacane są premiera projektowe na zakończenie projektu. Czy przebywając na dłuższym l4 w czasie kiedy projekt się skończy należy mi się premia ? ( zaznaczę ze pracowałam przy danym projekcie ponieważ one trwają przeważnie około 2 lat)...
badanie pod kątem wypadku w pracy po roku
Rok temu mniej więcej miał miejsce wypadek w pracy. Operator wózka widłowego nie zachował odpowiedniej ostrożności i potrącił kobietę. Widłami trafił w uda. Na miejsce wezwano karetkę, dziewczynę obejrzeli i stwierdzili ze zasadniczo nic jej nie dolega. Nie zalecili innych konsultacji i odjechali. Dziewczyna od pewnego czasu uskarżała się na bol w końcu trafiła do lekarza i okazało się, że powstały tam zgrubienia, najprawdopodobniej będzie potrz...
Czy najemca powinien płacić podatek od nieruchomości?
Witam, prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą, wynajmuję lokal od kilku lat, współpraca z właścicielem lokalu układa się w porządku, wszystkie opłaty realizuje terminowo. Kilka dni temu zadzwonił do mnie właściciel lokalu z informacją, że jest niezapłacony podatek od nieruchomości (od kilku lat), nazbierało się tego ok 15 tys., i że ja mam zapłacić i że jest to normalna praktyka. Z tym że to nie jest mój lokal, czy to jest zgodne z prawem...

Wyszukiwarka