Komornik a mieszkanie komunalne.

Proszę o pilna poradę czy mając komornika miasto może nie podpisać ze mną umowy na mieszkanie komunalne?
anonim cytuj
01-09-2023
Bez przesady jeżeli pani jest tylko najemcą to komornik nic nie może zrobić a umowę mogą z panią śmiało podpisać chyba że pani nie zamierza płacić za to mieszkanie.
Szanowna Pani zamierzam płacić to o wiele mniejsze koszty niż wynajem od prywatnej osoby

Dług nie jest spowodowany niepłaceniem za mieszkanie wynajmowane. Po długich latach oczekiwań mam otrzymać mieszkanie komunalne ale mam komornika któremu wpłacam miesięczne kwoty nie mam zajęcia na koncie.
No to nie ma sprawy jak Pani nie ma zajęcia, sama mu wpłaca to nikt tego nie podważy o i spokojnie umowę z Panią podpiszą na to mieszkanie.
 
anonim cytuj
01-09-2023
Kwestia zawarcia umowy najmu mieszkania komunalnego podczas posiadania komornika w Polsce jest związana z kilkoma istotnymi aspektami prawnymi:

Pierwszym krokiem jest zrozumienie, że samo posiadanie komornika nie jest przeszkodą do zawarcia umowy najmu mieszkania komunalnego. Kluczowe jest to, czy potencjalny najemca posiada zdolność do regulowania zobowiązań związanych z tym mieszkaniem, tj. czy będzie w stanie płacić czynsz i inne opłaty związane z mieszkaniem.

Szanowna Pani zamierzam płacić to o wiele mniejsze koszty niż wynajem od prywatnej osoby
oraz
Dług nie jest spowodowany niepłaceniem za mieszkanie wynajmowane. Po długich latach oczekiwań mam otrzymać mieszkanie komunalne ale mam komornika któremu wpłacam miesięczne kwoty nie mam zajęcia na koncie.

Te informacje są kluczowe. Jeśli Pani samodzielnie reguluje zobowiązania wobec komornika, nie posiada zajęcia na koncie i deklaruje zdolność do opłacania czynszu za mieszkanie komunalne, nie ma przeszkód prawnych, aby zawrzeć taką umowę.

Nie ma przepisu prawnego, który bezpośrednio zabraniałby zawierania umowy najmu mieszkania komunalnego z osobą posiadającą komornika. Ostateczna decyzja należy do organu gminy i może być uzależniona od indywidualnych okoliczności, ale samo posiadanie komornika nie powinno być automatyczną przeszkodą.

Podsumowując, jeśli Pani jest w stanie udowodnić swoją zdolność do opłacania czynszu i innych zobowiązań związanych z mieszkaniem komunalnym, samo posiadanie komornika nie powinno uniemożliwić Pani zawarcia umowy najmu.
 
anonim cytuj
02-09-2023
Dziękuję za odpowiedzi. Wiem, że moje sytuacja nie jest prosta, ale staram się z niej wyjść. Skoro nie ma przepisu prawnego, który bezpośrednio zabraniałby zawierania umowy najmu mieszkania komunalnego z osobą posiadającą komornika, to czy mam prawo żądać od urzędu miasta przedstawienia uzasadnienia odmowy podpisania ze mną umowy, jeżeli taka sytuacja by się wydarzyła? Czy istnieją jakieś standardy lub przepisy dotyczące takiego uzasadnienia? Chciałabym być przygotowana i wiedzieć, jakie mam prawa w tej kwestii, zanim podejmę dalsze kroki.
 
anonim cytuj
02-09-2023
Tak, jeżeli Urząd Miasta odmówiłby podpisania z Panią umowy najmu mieszkania komunalnego, Pani ma prawo domagać się pisemnego uzasadnienia tej decyzji. Każdy obywatel ma prawo do uzyskania informacji o tym, jakie działania zostały podjęte w jego sprawie przez organy administracji publicznej oraz uzasadnienia podjętych decyzji.

Jeśli chodzi o konkretne przepisy, warto odnieść się do Kodeksu postępowania administracyjnego, który reguluje działania organów administracji publicznej w tego typu sprawach. Zgodnie z art. 7 K.p.a., każdy ma prawo do rzetelnego i sprawiedliwego rozpatrzenia sprawy bez zbędnej zwłoki. Dodatkowo, art. 107 K.p.a. stanowi, że decyzja powinna zawierać uzasadnienie, jeśli jest wydana w sprawie rozstrzygnięcia.

Zatem, w przypadku odmowy zawarcia umowy, Pani ma prawo oczekiwać, że uzasadnienie będzie zawierać zarówno podstawę prawną decyzji, jak i przesłanki faktyczne, na których organ się oparł. Jeśli uzasadnienie będzie niewystarczające lub niepełne, może Pani podjąć kroki w celu zakwestionowania tej decyzji, np. przez wniesienie odwołania.
 
anonim cytuj
02-09-2023

Sugerowane Tematy

Rozwód, alimenty, unikanie płacenia
W sierpniu odbyła się sprawa rozwodowa, na której ustalono, że dziecko mieszka z matką, a ojciec ma płacić alimenty w wysokości 400 zł. Mamy listopad, a ojciec dziecka unika płacenia, ponieważ, jak twierdzi, dopóki nie przyjdą pocztą dokumenty potwierdzające rozwód i wykrok sądu, nie będzie płacił. Czy matka dziecka w takiej sytuacji ma związane ręce? Czy może jakoś egzekwować te alimenty? I jak długo można czekać na te dokumenty? Bardzo prosz...
Skarga na czynności komornika.
Mam dwie sprawy w e-sądzie. Do obydwu wniosłem sprzeciw (sprawy sprzed kilku lat) bo nie było mnie w Polsce, co udokumentowałem. Sąd sprzeciwy przyjął, przysłał mi pisma o utracie mocy nakazu zapłaty w jednej i drugiej sprawie i przesłał sprawy do sądu rejonowego w moim mieście. Tyle, że jeden komornik sprawę spokojnie przyjął i stwierdził, że skoro jest cofnięty nakaz zapłaty, to on umarza postępowanie i kończymy sprawę. A drugi w innym mieśc...
Zachowek od darowizny.
Kilkanaście lat temu otrzymałam od ojca darowiznę bez testamentu. Ojciec nie żyje już około 15 lat. Chciałabym się dowiedzieć czy moje rodzeństwo może teraz wnioskować o zachowek po tak długim czasie? Chce zaznaczyć ze nie było testamentu, darowiznę otrzymałam za życia ojca. Sporo w internecie piszą o 5 latach przedawnienia ale od testamentu, a nic odnośnie darowizny bez testamentu - jak w tym przypadku wygląda przedawnienie?...
Dziedziczenie mieszkania, a nowe małżeństwo seniora.
Witam, Moi dziadkowie będąc w małżeństwie posiadają mieszkanie. Babcia zmarła parę lat temu i przed śmiercią testamentem spisała mieszkanie na moją mamę i ciocię. Na testamencie jest również podpisany dziadek. Dziadkowi załatwiliśmy opiekunkę, która jak się okazało namawia dziadka na małżeństwo, do czego sama się przyznała. Dziadek ma blisko 90 lat i jest nie do końca poczytalny - nie zdaje sobie sprawy z wielu rzeczy i konsekwencji, zapomina i...

Wyszukiwarka