Dziedziczenie przez pasierba.

Proszę o poradę. Jest małżeństwo, umiera mąż. Nie mają wspólnych dzieci, mają tylko syna żony z poprzedniego małżeństwa. Mąż nie miał wspólnych dzieci z żoną. Z rodziną dawno temu się pokłócił i nie utrzymywał kontaktów. Ktoś kiedyś był jakieś rodzeństwo męża, ale nie wiadomo gdzie i kto. Mąż z żoną mieli mieszkanie, ale mąż nie zostawił testamentu. Całe życie w małżeństwie wychowywał pasierba jak syna i pasierb do śmierci się nim opiekował bo ojczym ciężko chorował.
Jak wygląda dziedziczenie( bez testamentu)?
Czy pasierbowi należy się część mieszkania po zmarłym ojczymie w przypadku śmierci żony czyli swojej mamy? Jak mieszkanie powinno zostać podzielone?
anonim cytuj
14-08-2023
Proszę o poradę. Jest małżeństwo, umiera mąż. Nie mają wspólnych dzieci, mają tylko syna żony z poprzedniego małżeństwa. Mąż nie miał wspólnych dzieci z żoną. Z rodziną dawno temu się pokłócił i nie utrzymywał kontaktów. Ktoś kiedyś był jakieś rodzeństwo męża, ale nie wiadomo gdzie i kto. Mąż z żoną mieli mieszkanie, ale mąż nie zostawił testamentu. Całe życie w małżeństwie wychowywał pasierba jak syna i pasierb do śmierci się nim opiekował bo ojczym ciężko chorował.
Jak wygląda dziedziczenie( bez testamentu)?
Czy pasierbowi należy się część mieszkania po zmarłym ojczymie w przypadku śmierci żony czyli swojej mamy? Jak mieszkanie powinno zostać podzielone?
Po śmierci dziedziczy zona a w razie jej śmierci to po niej jej dzieci i to nie ma znaczenia że syn nie był jego.

A jeśli mąż ( zmarły) miał jakąś rodzinę ( rodzeństwo) które w sumie nie wiem nawet czy żyje? Oni nie mają żadnych praw?
[quote]Gdyby żona zmarła wcześniej od męża to ta rodzina by dziedziczyła. Natomiast pasierb nic by nie dostał. Jest jeszcze opcja, że zmarły mąż miał jakieś dziecko o którym Wy na razie nie wiecie. Wtedy to dziecko by dziedziczyło do spółki z żoną jego część mieszkania.[quote]
 
anonim cytuj
14-08-2023
Jeśli pasierb nie był przysposobiony ani adoptowany, to nie należy mu się nic po śmierci ojczyma. Cale mieszkanie otrzymuje żona. Natomiast po jej śmierci dziedziczy jej syn.
Czyli rodzinie zmarłego ( rodzeństwo itp. nie wiem czy żyją)której na oczy nie widzieliśmy nic się nie należy. Tylko żona dziedziczy całość ?

Tak
 
anonim cytuj
14-08-2023
Zgodnie z Kodeksem Cywilnym, w sytuacji, gdy zmarły nie zostawił testamentu, dziedziczenie odbywa się na zasadach ustawowych.

Jeżeli zmarły mąż nie miał własnych dzieci, to całość jego majątku (w tym współwłasność mieszkania) przypada żonie. Pasierb nie jest spadkobiercą ustawowym zmarłego ojczyma, jeżeli nie był on przez niego przysposobiony ani adoptowany.

W przypadku śmierci żony, pasierb jako jedno z jej dzieci dziedziczy po niej całość majątku.

Jeżeli zmarły mąż miał rodzeństwo, które nie utrzymywało z nim kontaktów i nie wiadomo, czy żyje, w sytuacji, gdyby żona zmarła wcześniej niż mąż, majątek zmarłego męża dziedziczyliby najbliżsi spadkobiercy ustawowi, czyli jego krewni w linii prostej (dzieci, wnuki) oraz krewni w linii bocznej (np. rodzeństwo). Jednak w opisanej sytuacji, gdy mąż zmarł jako pierwszy, to jego majątek dziedziczy żona.

W sytuacji, gdyby po śmierci męża okazało się, że miał on nieznane wcześniej dzieci, wtedy te dzieci wchodziłyby w skład spadkobierców ustawowych i miałyby prawo do dziedziczenia części majątku męża wspólnie z żoną.

Podsumowując, w opisanej sytuacji całość majątku zmarłego męża dziedziczy żona. Pasierb dziedziczy po swojej matce. Rodzeństwo zmarłego męża nie ma praw do dziedziczenia majątku, jeżeli zmarły mąż pozostawił małżonkę.
 
anonim cytuj
14-08-2023
Dziękuję za odpowiedź. To wyjaśnia wiele rzeczy. Ale teraz nasuwa mi się kolejne pytanie. Jeśli zakładamy, że żona zmarła jako pierwsza, a potem mąż, który nie miał testamentu, jak by wtedy wyglądała sytuacja z dziedziczeniem mieszkania? Czy wtedy to rodzeństwo męża miałoby prawo do dziedziczenia? I co z pasierbem w takim przypadku? Czy jest jakieś prawo, które chroni interesy pasierba, skoro przez całe życie był traktowany jak syn przez ojczyma, ale formalnie nie był ani przysposobiony, ani adoptowany?
 
anonim cytuj
14-08-2023
Jeżeli żona zmarła jako pierwsza, a potem mąż, który nie pozostawił testamentu, sytuacja z dziedziczeniem przedstawia się następująco:

Skoro mąż nie miał własnych dzieci, a żona zmarła wcześniej, jego najbliższymi spadkobiercami ustawowymi są krewni w linii prostej i bocznej. Oznacza to, że w przypadku braku dzieci, majątek męża dziedziczyłyby osoby z najbliższej rodziny, czyli w pierwszej kolejności rodzeństwo, jeśli żyje.

Pasierb nie jest spadkobiercą ustawowym zmarłego ojczyma, skoro nie był on przez niego przysposobiony ani adoptowany. Oznacza to, że nie miałby on prawa do dziedziczenia majątku po zmarłym ojczymie.

Jeśli chodzi o ochronę interesów pasierba, polskie prawo nie przewiduje specjalnych przepisów chroniących jego interesy w kontekście dziedziczenia po ojczymie, który go nie adoptował ani nie przysposobił. Dla ochrony takich interesów, najlepszym rozwiązaniem by było sporządzenie przez ojczyma testamentu, w którym wskazałby pasierba jako spadkobiercę.

Mimo emocjonalnych więzi i faktów z życia, aspekty formalno-prawne są tutaj decydujące. Ostatecznie, bez testamentu, majątek ojczyma przypadałby rodzeństwu (jeżeli żyje) lub innym krewnym w linii prostej i bocznej. Pasierb nie miałby prawa do dziedziczenia majątku zmarłego ojczyma.
 
anonim cytuj
14-08-2023

Sugerowane Tematy

Spadek.
Dzień dobry. Piszę w imieniu cioci. W lipcu 2018 roku zmarł mój dziadek, a w lutym tego roku zmarła babcia (rodzice cioci). Ciocia posiada dwie siostry (jedna jest moją matką). We trzy u notariusza przyjęły spadek po dziadkach (po dziadku nie było przeprowadzone postępowanie spadkowe od razu po śmierci, tylko po tych 4,5 roku). W skład majątku wchodzi między innymi mieszkanie i o nie właśnie chodzi. Moja matka podpisała swoim siostrom oświadczeni...
Pożyczka od brata.
Mój problem jest taki ze jakiś czas temu pożyczyłam od brata pieniądze . Umowa była taka ze oddam jak będę miała , jestem po rozwodzie od Listopada 2022 nie mamy jeszcze podziału majątku . Brat zna moją sytuacje i wie ze oddam jak będę miała . Ale pojawił się problem , otóż mój brat przygarnął była żonę jest e ciąży i nagle Uwaga ! Kupił mieszkanie wpłacił zaliczkę i zadzwonił do mnie i powiedział ze do końca miesiąca Mam oddać pieniądze bo on mu...
Jak uchronić się przed kradzieżą tożsamości?
Witam, mam takie nietypowe pytanie. Jak uchronić się przed kradzieżą tożsamości? Mój brat jest do mnie bardzo podobny (tylko nieco grubszy.) I sytuacja wygląda tak, że już od jakiegoś dłuższego czasu wiem, że zadłuża siebie jak tylko może. Wiem na pewno, że ma kredyt na 50 tysięcy, ale podejrzewam, że jest tego dużo więcej. Ostatnio na wspólnej rodzinnej poczcie zauważyłem tak samo, ze przychodzą same emaile od jakiś pożyczkodawców gdzie padają k...
obniżenie alimentów
Jakie argumenty warto poruszać, które dla sądu mają znaczenie przy obniżenie alimentów? Jakich lepiej nie poruszać? Pomożecie?...

Wyszukiwarka