Problem dot. aktu notarialnego.

Dzień dobry,
Jakiś czas temu został zawarty akt notarialny o pożyczkę od osoby prywatnej. Teraz pożyczkodawca twierdzi, że akt ten jest unieważniony, sam pojechał do notariusza bez udziału pożyczkobiorcy i unieważnił akt. Problem w tym, że nie ukazał żadnego dowodu unieważnienia aktu, żadnego dokumentu. Moje pytanie brzmi, czy można w jakiś sposób, u prawnika lub notariusza, dowiedzieć się jaki jest aktualny stan tego aktu, czy jest on unieważniony czy nadal aktualny, bez udziału pożyczkobiorcy? Czy pożyczkobiorca bez udziału pożyczkobiorcy może taki akt unieważnić?
anonim cytuj
24-08-2023
Dzień dobry,
Jakiś czas temu został zawarty akt notarialny o pożyczkę od osoby prywatnej. Teraz pożyczkodawca twierdzi, że akt ten jest unieważniony, sam pojechał do notariusza bez udziału pożyczkobiorcy i unieważnił akt. Problem w tym, że nie ukazał żadnego dowodu unieważnienia aktu, żadnego dokumentu. Moje pytanie brzmi, czy można w jakiś sposób, u prawnika lub notariusza, dowiedzieć się jaki jest aktualny stan tego aktu, czy jest on unieważniony czy nadal aktualny, bez udziału pożyczkobiorcy? Czy pożyczkobiorca bez udziału pożyczkobiorcy może taki akt unieważnić?

Zacznij od rozmowy z notariuszem u którego sporządzono umowę. Coś tu ewidentnie jest nie tak. Umowę można wypowiedzieć (o ile są podstawy) ale nie da się unieważnić.
 
anonim cytuj
24-08-2023
A co w przypadku, jeśli pożyczkodawca zgłosiłby, że dług został spłacony? Może to zrobić samodzielnie? Czy dokument mówiący o spłacie długu jest dostępny dla pożyczkobiorcy? Jeśli tak to gdzie można go otrzymać?
 
anonim cytuj
24-08-2023
jeśli pożyczkodawca zgłosiłby, że dług został spłacony?

To nic nie zmienia. Umowa istnieje nadal.
To nic nie zmienia. Umowa istnieje nadal.

Co zrobić? Notariusza nie interesuje czy ktoś wywiązał się z umowy czy nie. Jednostronne oświadczenie strony umowy nie ma mocy prawnej - tak na marginesie.
Czy dokument mówiący o spłacie długu jest dostępny dla pożyczkobiorcy?

Jak nie spłaciłeś, to takiego dokumentu nie ma.
 
anonim cytuj
24-08-2023
Akt notarialny, w związku z jego specyficzną naturą, nie jest unieważniany przez jednostronną wizytę jednej ze stron u notariusza. W świetle prawa polskiego:

Akt notarialny nie może być unieważniony w sposób jednostronny bez udziału obu stron.
Aby dowiedzieć się o aktualnym stanie aktu notarialnego, zaleca się kontakt z notariuszem, który ten akt sporządził. Notariusz ma obowiązek przechowywania kopii wszelkich aktów notarialnych.
W przypadku unieważnienia aktu notarialnego, muszą być spełnione konkretne przesłanki opisane w Kodeksie cywilnym i obie strony powinny być tego świadome oraz mieć możliwość uczestniczenia w procedurze unieważnienia.

Jeśli pożyczkodawca zgłasza, że dług został spłacony, ale pożyczkobiorca nie jest tego świadom:

Pożyczkodawca nie może samodzielnie zgłosić spłaty długu bez przedstawienia odpowiednich dowodów spłaty (np. potwierdzenia przelewu).
Dokument potwierdzający spłatę długu powinien być dostępny dla pożyczkobiorcy. Może on wystąpić z prośbą do pożyczkodawcy o przedstawienie takiego dokumentu.
W przypadku sporu dotyczącego spłaty długu, warto jest również kierować się postanowieniami zawartej umowy pożyczki.
Odpowiedź na post 4:
Dokładnie. Akt notarialny jest dokumentem, który potwierdza zawarcie umowy i jej treść, a nie spełnienie świadczenia wynikającego z umowy. Jednostronne oświadczenie pożyczkodawcy o spłacie długu nie ma mocy prawnej, jeśli nie zostało to potwierdzone odpowiednimi dowodami. Umowa będzie nadal obowiązywać do momentu rzeczywistego wykonania świadczenia przez pożyczkobiorcę. W przypadku wątpliwości co do spłaty, pożyczkobiorca powinien poprosić pożyczkodawcę o przedstawienie dowodu spłaty.
 
anonim cytuj
28-08-2023
Zakładając, że notariusz potwierdzi ważność aktu, a pożyczkodawca dalej będzie twierdził co innego i nie będzie chciał dostarczyć dowodów spłaty, jakie kroki mogę podjąć, żeby chronić swoje prawa i upewnić się, że nie zostanę niesłusznie oskarżony o niespłacenie długu? Czy istnieją jakieś instytucje lub procedury prawne, które mogą pomóc w takiej sytuacji?
 
anonim cytuj
28-08-2023
Jeśli pożyczkodawca nie dostarczy dowodów spłaty i dalej będzie twierdził co innego mimo potwierdzenia ważności aktu przez notariusza, istnieją pewne środki prawne, które możesz podjąć w celu ochrony swoich praw:

Składanie dowodów: Jeśli posiadasz jakiekolwiek dowody na to, że dług nie został spłacony (np. wyciągi bankowe, korespondencja z pożyczkodawcą), przechowuj je w bezpiecznym miejscu. Mogą one być przydatne w przyszłości, jeśli sprawa trafi do sądu.

Wezwanie do zapłaty: Możesz wysłać formalne wezwanie do zapłaty, w którym żądasz od pożyczkodawcy dostarczenia dowodów spłaty lub uregulowania długu w określonym terminie.

Mediacja: Jeśli pożyczkodawca nadal odmawia dostarczenia dowodów, można rozważyć skorzystanie z mediacji. Mediator pomoże obu stronom osiągnąć porozumienie bez konieczności udania się do sądu.

Pozew sądowy: Jeśli wszystkie powyższe kroki nie przyniosą rozwiązania, możesz rozważyć złożenie pozwu przeciwko pożyczkodawcy w celu potwierdzenia, że dług nie został spłacony i/lub żądania jego spłaty.

Ustawa o ochronie praw konsumenta: Jeśli jesteś konsumentem i pożyczkodawca jest przedsiębiorcą, możesz skorzystać z praw przewidzianych w Ustawie o ochronie praw konsumenta. W niektórych sytuacjach ta ustawa może oferować dodatkową ochronę przed nieuczciwymi praktykami.

Pamiętaj, aby w każdym z powyższych kroków postępować zgodnie z postanowieniami zawartej umowy pożyczki i przepisami prawa polskiego. W razie konieczności możesz również zwrócić się o pomoc do odpowiedniego organu nadzoru, który zajmuje się ochroną praw konsumentów.
 
anonim cytuj
28-08-2023

Sugerowane Tematy

Osoba prawnie nie powiązana
Dzień dobry. Proszę bardzo o poradę. Narzeczony ma córkę z inną kobietą. W niedługim czasie ma odbyć się sprawa sądowa z powodu alimentów. Narzeczony jest oskarżony o niepłacenie alimentów (nie dlatego, ze nie chciał zwyczajnie nie mial środków, ledwo starczało mu na życie). Niestety wszystko dzieje się przez komornika. Narzeczony pracuje za granica, lecz niestety nie może zjechać na rozprawę. Po wróceniu chce spłacić całość zaległych alim...
Alimenty od dziadków.
Przyznano mi alimenty na córkę od dziadków ojca. Czy alimenty z funduszu alimentacyjnego są dalej ważne z racji ze ojciec nie płaci? Czy te alimenty od dziadków są to tylko alimenty uzupełniające? Czy należą mi się alimenty z fa jeśli dostałam alimenty od dziadków dziecka?...
Zniesienie współwłasności.
6 lat temu zmarł mi Wujek - odbyło się postepowanie spadkowe z podziałem na części . Podzielono ułamkowo na 10 części w różnym wymiarze . Drugim krokiem był wniosek o zniesienie współwłasności i tu zaczęło się wszystko mega wydłużać. Niestety odbyły się dwie sprawy i już ponad 3 lata żadnych wieści. W tym czasie dość licznie umierają spadkobiercy. Chciałbym spłacić i zamknąć temat ale sąd nic nie robi. Z jakiego powodu to tak długo trwa i c...
PIT-11 od byłego pracodawcy.
Proszę o informację co w sytuacji gdy moja mama otrzymała PIT-11 od pracodawcy u którego nie pracuje od 2 lat. Jest to pracodawca prowadzący działalność gastronomiczną. Mama na wiosnę 2020 przeszła na emeryturę, po czym podpisała z tym pracodawcą kolejną umowę, tym razem na 1/4 etatu z terminem obowiązywania do czerwca 2021. W momencie gdy wybuchła pandemia na wiosnę 2020 mama dostała informację, żeby już nie przychodziła do pracy bo obiekt gastr...

Wyszukiwarka