Podwójne zajęcie należności.

Miesiąc temu, na moim koncie bankowym pojawiła się blokada na kwotę 860 zł, tytułem egzekucji komorniczej. Kilka dni później bank zrealizował to zajęcie i przelał na konto komornika całą kwotę, a ja uznałem sprawę za zamkniętą.
Tymczasem pierwszego tego miesiąca, na moim koncie ponownie pojawiła się blokada na 860 zł tytułem egzekucji komorniczej o tej samej sygnaturze i od tego samego komornika. Skontaktowałem się z kancelarią komorniczą i dowiedziałem się, że zajęcie pojawiło się ponownie, bo bank przelał za mało o 14 zł i musi to uzupełnić. Na moje pytanie dlaczego więc zablokowana jest pełna kwota, asesor stwierdził, żebym się nie martwił, bo bank przeleje tylko należne 14 zł. Ponieważ nie bardzo mnie to przekonywało, ustaliliśmy, że ja jeszcze tego samego dnia przeleję te 14 zł, prześlę potwierdzenie mailem a Komornik zdejmie zajęcie na koncie. Zrobiłem tak jak ustaliliśmy, więc bardzo się zdziwiłem, gdy wczoraj zobaczyłem, że bank przelał komornikowi CAŁĄ KWOTĘ 860 ZŁ.
Obecnie więc sytuacja wygląda tak, że na konto komornika (tytułem tej samej egzekucji) bank przelał dwukrotnie pełną należność a ja dodatkowo przelałem te nieszczęsne 14zł.
I tutaj pojawiają się moje pytania:
1. Jak odzyskać nadpłaconą kwotę?
2. Czy komornik musi to zrobić bez wezwania, czy też, to ja muszę wysłać jakieś pismo?
3. Czy komornika obowiązują jakieś terminy dokonania takiego zwrotu, czy też mogę czekać miesiącami?
4. Czy komornik dokonując zwrotu, może odliczyć sobie jakieś koszty, czy też musi zwrócić całą nadpłaconą kwotę?
anonim cytuj
18-10-2023
1. Nic nie musisz robić, komornik sam zwróci.
2. Tak. Kontakt z komornikiem nie jest zakazany.
3. Niezwłocznie.
4. Komornik powinien wydać postanowienie o umorzeniu egzekucji i kosztach jej prowadzenia. Z postanowienia dowiesz się ile kosztowała Cię egzekucja.
Tu nie było żadnego drugiego zajęcia, to nadal te pierwsze. Skoro pierwszy przelew z banku nie zaspokoił kwoty z zajęcia, to to zajęcie pozostało w mocy. Teraz pytanie, czy bank omyłkowy przelał powtórnie 860 zł czy też widzisz tylko zapisy techniczne banku. Reklamację powinieneś złożyć do banku, nie do komornika. To bank realizuje zajęcie. Możesz nawet żądać odsetek za okres w którym nie mogłeś dysponować swoimi środkami omyłkowo przekazanymi komornikowi. O ile tak faktycznie jest.
 
anonim cytuj
18-10-2023
Teraz pytanie, czy bank omyłkowy przelał powtórnie 860 zł czy też widzisz tylko zapisy techniczne banku

Mam potwierdzenia transakcji dwóch przelewów banku na konto komornika, więc nie są to zapisy techniczne, bo pieniądze fizycznie zniknęły z konta.
Reklamację powinieneś złożyć do banku, nie do komornika

Czy to oznacza, że bank powinien wiedzieć, że ma przekazać komornikowi jeszcze 14 zł a nie zablokować i przelać drugi raz pełną kwotę? Jeśli tak jest, to rzeczywiście pomyślę nad reklamacją do banku.
 
anonim cytuj
18-10-2023
Bank wie ile jest do wyegzekwowania w chwili zajęcia, ile wyegzekwowano z rachunku i ile pozostało do wyegzekwowania. Jeśli to wina banku, możesz składać reklamację i żądać odsetek. Kokosów z tego nie będzie.
Natomiast bank nie wie, że indywidualnie spłaciłeś te 14 zł.
 
anonim cytuj
18-10-2023

Sugerowane Tematy

Pytanie natury spadkowej i chciałabym się dowiedzieć jak wygląda kwestia dziedziczenia
Dzień dobry. Mego męża babki brat był kawalerem, zmarł w wieku 97 lat. Na własność posiadał dom i ok. 1,5 ha pola, które wydzierzawiał. Jego nieżyjąca siostra miała 3 dzieci. L(córka- 3 dzieci)A (syn po udarze -2 dzieci) J.( już nie żyje - troje dzieci B, M/zakonnica, S- mój mąż ). Jeżeli wujek nie zostawił testamentu, a za życia twierdził, że dom z polem będzie dla osoby B, to jak to ma się do pozostałych członków rodziny.? Czy będzie sprawa...
Czy sąsiad może żądać połowy kosztów za płot?
Dzień dobry. Moja siostra posiada działkę budowlaną. Obok ma sąsiada. Sąsiad postawił na granicy działek płot i nie poinformował o tym mojej siostry. Teraz żąda od niej połowy kosztów za ten płot. Czy moja siostra musi ponosić koszty tego płotu skoro nie wiedziała o nim? I czy jest jakiś przepis mówiący, że musi ponieść te koszty?...
Sprzedawca nie chce wysłać towaru.
Przeglądając sklep internetowy zauważyłem, iż jeden z towarów warty ok 2000 PLN (cenę sprawdziłem teraz, w momencie dokonania zakupu nie znałem tej ceny) jest w promocyjnej cenie 1 PLN. Kupiłem 2 sztuki. Sklep na stronie nie posiada regulaminu sklepu. Sklep stacjonarny jest otwarty pon-pt 11.00-19.00. Zakupu dokonałem dzisiaj (w niedzielę), więc w momencie dokonania zakupu nie byłem w stanie skontaktować się ze sprzedawcą. Sprzedawca wysłał maile...
umorzenie egzekucji ze środków EU
Jak napisać do komornika o umorzenie egzekucji ze środków pochodzących z EU ? ...

Wyszukiwarka