Zatrudnienie po okresie próbnym 3 miesięcznym.

Dzień dobry,
Umowa o pracę na okres próbny do dzisiaj.
W umowie zawarto że po okresie próbnym strony postanawiając zawrzeć umowę na czas określony powyżej 12 miesięcy.
Czy jeżeli do dzisiaj nie otrzymałam wypowiedzenia to pracodawca jest zobowiązany do tego żeby dać mi kolejną umowę?
Wiem że tak logicznie wynika z tej umowy, ale w Polsce chyba bywa różnie.
Dodatkowo jak to się ma do dalszego zatrudnienia nawet jeżeli kolejna umowa została by podpisana chociażby na te 13 miesięcy? Jak wygląda ten zapis w kontekście zwolnienia?
Może być tak że pracodawca daje mi umowę o pracę, a potem zaraz wypowiedzenie i tyle?
Kolejne pytanie jak ma się kodeks pracy zakładowy w którym ujęto że okres wypowiedzenia umowy wynosi 1 tydzień do kodeksu pracy i standardowych okresów wypowiedzenia?
anonim cytuj
01-09-2023
Czy jeżeli do dzisiaj nie otrzymałam wypowiedzenia to pracodawca jest zobowiązany do tego żeby dać mi kolejną umowę?

Nie jest - to jest zamiar zawarcia , a nie obowiązek.
Mam przyjść pogadać przed pracą. Czyli rozumiem że ten cały wpis w kodeksie pracy i w umowie to jest pic na wodę?

Jaki wpis w kodeksie to niby pic?
I jak to nie jest obowiązek, skoro w umowie jest zawarte, że "zobowiązują się" coraz bardziej przestaję rozumieć polskiego prawa, przecież to jest nonsens.
 
anonim cytuj
01-09-2023
Zawarcie w umowie o pracę klauzuli o zamiarze podpisania kolejnej umowy po okresie próbnym nie stanowi prawnego obowiązku jej podpisania przez pracodawcę. Ustalenia takie mają charakter deklaratywny, a nie konstytutywny. Inaczej mówiąc, pracodawca deklaruje chęć podpisania umowy, ale nie jest do tego prawnie zobowiązany.

Jeżeli chodzi o zwolnienie w trakcie trwania umowy na czas określony, pracodawca może wypowiedzieć umowę przed upływem jej terminu tylko wtedy, gdy wystąpią ważne powody określone w Kodeksie pracy, np. likwidacja zakładu pracy. W każdym innym przypadku, wypowiedzenie umowy na czas określony przed upływem jej terminu wiąże się z koniecznością wypłaty odszkodowania pracownikowi.

Jeśli chodzi o regulacje zakładowe dotyczące okresów wypowiedzenia, to nie mogą one być dla pracownika mniej korzystne niż te wynikające z Kodeksu pracy. Jeżeli w kodeksie zakładowym zostałby zawarty krótszy okres wypowiedzenia niż ten przewidziany w Kodeksie pracy, to nie jest on ważny i pracownikowi przysługuje prawo do korzystania z dłuższego okresu wypowiedzenia określonego w Kodeksie pracy.

Wspomniany przez Ciebie zapis w umowie o "zobowiązaniu się" do podpisania kolejnej umowy po okresie próbnym ma charakter wyłącznie deklaratywny i nie może być traktowany jako prawny obowiązek. W polskim prawie pracy taka klauzula nie stanowi gwarancji podpisania kolejnej umowy.

Jeśli chodzi o możliwość dalszego zatrudnienia po umowie na okres próbny, to pracodawca ma pełną swobodę w decydowaniu o tym, czy chce kontynuować z pracownikiem współpracę czy też nie. Oczywiście, jeśli obie strony dojdą do porozumienia, mogą podpisać kolejną umowę na czas określony (lub nieokreślony).
 
anonim cytuj
02-09-2023

Sugerowane Tematy

Pozew o odzyskanie pieniędzy
Złożyłem pozew o odzyskanie pieniedzy. Z Sądu przyszła informacja że... "Na podstawie art. 130 paragraf 1 kpc i art. 130 [1] paragraf 1 [1] wzywa Pana do usunięcia braków formalnych pozwu, przez wskazanie daty wymagalności dochodzonego roszczenia w terminie..." Co to jest ta data wymagalności?...
Przejęcie długów.
Witam, moja mama z tytułu spłaty mieszkania miała do spłaty swojemu byłemu mężowi jakąś kwotę , zostało jeszcze 17tysięcy. Niestety, ale ze względu na to, że została sama z dwójką dzieci nie była w stanie oddać reszty pieniędzy, a on nie jest w stanie popuścić ani złotówki mimo, iż ma dwa mieszkania itd. W każdym bądź razie ten człowiek chciał abyśmy zostali bez mieszkania. Moja mama darowała mi mieszkanie (darowizna u notariusza), a ja napisałem...
Zrzeczenie się dziedziczenia.
Witam! Potrzebuje porady, a mianowicie Wychowuje się bez ojca, matka parę lat temu utraciła prawa rodzicielskie nade mną - ojciec również jest ich pozbawiony. Ja jestem pełnoletna. Nie wiem co z matką się dzieje i nie chce wiedzieć, ale jak to jest z dziedziczeniem spadku? Czy ja muszę sama napisać pismo do sądu odnośnie zrzeczenia się spadku czy dostanę pismo czy chce spadek czy odrzucam? Jak to wygląda w praktyce? Jedni mi mówią, żebym ...
Wyrok w zawieszeniu u spłata szkody.
Dzień dobry. Mam wyrok w zawieszeniu za przywłaszczenie mienia (3 lata). Dostałem nakaz spłaty powstałej szkody. Kończy mi się wyrok a nie zdążę spłacić całej kwoty z nakazu zapłaty. Czy w tym przypadku sąd odwiesi mi wyrok i pójdę do więzienia?...

Wyszukiwarka