Zatrudnienie po okresie próbnym 3 miesięcznym.

Dzień dobry,
Umowa o pracę na okres próbny do dzisiaj.
W umowie zawarto że po okresie próbnym strony postanawiając zawrzeć umowę na czas określony powyżej 12 miesięcy.
Czy jeżeli do dzisiaj nie otrzymałam wypowiedzenia to pracodawca jest zobowiązany do tego żeby dać mi kolejną umowę?
Wiem że tak logicznie wynika z tej umowy, ale w Polsce chyba bywa różnie.
Dodatkowo jak to się ma do dalszego zatrudnienia nawet jeżeli kolejna umowa została by podpisana chociażby na te 13 miesięcy? Jak wygląda ten zapis w kontekście zwolnienia?
Może być tak że pracodawca daje mi umowę o pracę, a potem zaraz wypowiedzenie i tyle?
Kolejne pytanie jak ma się kodeks pracy zakładowy w którym ujęto że okres wypowiedzenia umowy wynosi 1 tydzień do kodeksu pracy i standardowych okresów wypowiedzenia?
anonim cytuj
01-09-2023
Czy jeżeli do dzisiaj nie otrzymałam wypowiedzenia to pracodawca jest zobowiązany do tego żeby dać mi kolejną umowę?

Nie jest - to jest zamiar zawarcia , a nie obowiązek.
Mam przyjść pogadać przed pracą. Czyli rozumiem że ten cały wpis w kodeksie pracy i w umowie to jest pic na wodę?

Jaki wpis w kodeksie to niby pic?
I jak to nie jest obowiązek, skoro w umowie jest zawarte, że "zobowiązują się" coraz bardziej przestaję rozumieć polskiego prawa, przecież to jest nonsens.
 
anonim cytuj
01-09-2023
Zawarcie w umowie o pracę klauzuli o zamiarze podpisania kolejnej umowy po okresie próbnym nie stanowi prawnego obowiązku jej podpisania przez pracodawcę. Ustalenia takie mają charakter deklaratywny, a nie konstytutywny. Inaczej mówiąc, pracodawca deklaruje chęć podpisania umowy, ale nie jest do tego prawnie zobowiązany.

Jeżeli chodzi o zwolnienie w trakcie trwania umowy na czas określony, pracodawca może wypowiedzieć umowę przed upływem jej terminu tylko wtedy, gdy wystąpią ważne powody określone w Kodeksie pracy, np. likwidacja zakładu pracy. W każdym innym przypadku, wypowiedzenie umowy na czas określony przed upływem jej terminu wiąże się z koniecznością wypłaty odszkodowania pracownikowi.

Jeśli chodzi o regulacje zakładowe dotyczące okresów wypowiedzenia, to nie mogą one być dla pracownika mniej korzystne niż te wynikające z Kodeksu pracy. Jeżeli w kodeksie zakładowym zostałby zawarty krótszy okres wypowiedzenia niż ten przewidziany w Kodeksie pracy, to nie jest on ważny i pracownikowi przysługuje prawo do korzystania z dłuższego okresu wypowiedzenia określonego w Kodeksie pracy.

Wspomniany przez Ciebie zapis w umowie o "zobowiązaniu się" do podpisania kolejnej umowy po okresie próbnym ma charakter wyłącznie deklaratywny i nie może być traktowany jako prawny obowiązek. W polskim prawie pracy taka klauzula nie stanowi gwarancji podpisania kolejnej umowy.

Jeśli chodzi o możliwość dalszego zatrudnienia po umowie na okres próbny, to pracodawca ma pełną swobodę w decydowaniu o tym, czy chce kontynuować z pracownikiem współpracę czy też nie. Oczywiście, jeśli obie strony dojdą do porozumienia, mogą podpisać kolejną umowę na czas określony (lub nieokreślony).
 
anonim cytuj
02-09-2023

Sugerowane Tematy

Zrzeczenie się dziedziczenia.
Witam. Chciałem się dowiedzieć czy jestem w stanie sam się wydziedziczyć i czy będzie to miało wpływ na moje dzieci? Nie chcę żeby długi mojego ojca przeszły na mnie i moje potomstwo. Dodam, że od lat nie utrzymujemy z ojcem kontaktu i nie potrzebny mnie ani mojej rodzinie taki "prezent". Pozdrawiam....
Hałaśliwi sąsiedzi.
Mam domek w lesie, działka jest wspólna, ma sześciu właścicieli. Osoby będące rodziną utworzyły tu psi hotel. Ustawicznie jest hałas, rozmowy nie przynoszą najmniejszego rezultatu. Uprzejmie proszę o ukierunkowanie prawne. Jestem bezsilna, bardzo zmęczona....
Kupno mieszkania przed zawarciem związku małżeńskiego.
Witam. Jak wygląda sytuacja w przypadku rozstania. Kupiłam mieszkanie przed zawarciem związku małżeńskiego. Mieszkanie zakupione było w kredycie. Po ślubie mamy wspólnotę majątkowa, mieszkamy w mieszkaniu ok 7 lat, kredyty jest opłacany już z majątku wspólnego. Po 7 latach, przez kolejne 7 lat mieszkanie jest wynajmowane i z tego dochodu opłacany jest kredyt. Jak się uczciwie rozliczyć? Czy cały okres 14 lat kredytu należy zsumować i podzielić n...
Jazda pod wpływem narkotyków, posiadanie narkotyków i brak uprawnień do kierowania pojazdem. Co za to grozi??
Witam. Kilka dni temu moją bliską osobę zatrzymała policja, był pod wpływem narkotyków oraz miał je przy sobie... Około 3 lat temu był ten sam incydent i stracił prawo jazdy miał zakaz robienia uprawnień na 5 lat. Teraz twierdzi że po nocy na dołku nie miał rozmowy z prokuratorem i nie wie co mu grozi ale w to nie wierzę. A więc pytanie co może grozić za jazdę pod wpływem narkotyków, posiadanie ich przy sobie, jazdę bez uprawnień jeśli osoba by...

Wyszukiwarka