Poświadczenie dziedziczenia

Witam.
W styczniu zmarła moja babcia.
Został dziadek, który ma Alzheimera. Nie jest ubezwłasnowolniony. Mieszka sam opiekujemy się nim razem z wujkiem (synem dziadków) na zmiane.
Jako ze mój tata zmarł w 2018 roku jestem spadkobierczynią po babci razem z wujkiem i dziadkiem.
Od dłuższego czasu próbuje z wujkiem umówić się do notariusza na poświadczenie dziedziczenia. Babcia zostawiła gotówkę na wspólnym koncie z dziadkiem.
Ja już wszystkie dokumenty dostarczyłam do notariusza prawie miesiac temu. Wujek twierdzi ze takie są długie terminy u notariusza. Zadzwoniłam sprawdziłam i okazuje się ze to kłamstwo.
Z wujkiem nie mogę się dogadać. Jest okropnym człowiekiem materialista. Po śmierci babci poszedł z dziadkiem i wykorzystując sytuacje zabrał ta cała gotówkę z konta i wpłacił na konto swojej żony. Uważa ze to mój obowiązek żebym ja teraz chodziła do dziadka codziennie. Ja oczywiście chodzę z własnej woli a nie ze on tak chce, w mam trójkę dzieci i nie jest mi łatwo.
Moje pytanie brzmi . Co w przypadku kiedy wujek nie pójdzie do notariusza i nie zrobimu poświadczenia dziedziczenia ?
Jeżeli złoże wniosek do sądu to jak sąd weźmie pod uwagę to ze dziadek nie do końca jest świadomy wszystkiego ? Czy to jest duży problem ?
Ja i tak chciałam zaoszczędzić czas i zrobić poświadczenie u notariusza, a nie w sądzie a dział spadku już zrobić sądownie.
Jeżeli będę musiała robić to sądownie to myśle ze będzie to baaardzo długo trwało, czy sad nie będzie kazał pierw zrobić jakiejś opieki nad dziadkiem ?
Dziękuje
anonim cytuj
07-04-2024
\
Co w przypadku kiedy wujek nie pójdzie do notariusza i nie zrobimu poświadczenia dziedziczenia ?\

Notarialne poświadczenie dziedziczenia jest możliwe tylko przy jednoczesnej obecności (lub reprezentacji pełnomocnikiem) wszystkich znanych spadkobierców – art. 95a § 2 ustawy – Prawo o notariacie. Gdy jeden z nich odmawia stawiennictwa, pozostaje złożyć do sądu rejonowego (wydział cywilny) wniosek o stwierdzenie nabycia spadku; podstawę stanowi art. 1025 § 1 kodeksu cywilnego w związku z art. 669 § 1 kodeksu postępowania cywilnego.

\
Jeżeli złoże wniosek do sądu to jak sąd weźmie pod uwagę to ze dziadek nie do końca jest świadomy wszystkiego ?\

Dziadek ma pełną zdolność prawną, dopóki prawomocnie nie zostanie ubezwłasnowolniony (art. 11–12 kc). Jeżeli w toku sprawy okaże się, że nie potrafi samodzielnie działać, a nie ustanowi pełnomocnika, sąd wyznaczy mu kuratora procesowego na podstawie art. 67 § 1 k.p.c. Nie zatrzymuje to postępowania; decyzja o ewentualnym ubezwłasnowolnieniu zapada w odrębnej sprawie i nie jest warunkiem stwierdzenia spadkowego.

\
czy sad nie będzie kazał pierw zrobić jakiejś opieki nad dziadkiem ?\

Nie. W postępowaniu spadkowym sąd ogranicza się do obsadzenia kuratora ad litem, jeżeli to konieczne (art. 42 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego w zw. z art. 67 § 1 k.p.c.). Nakaz uprzedniego wnoszenia o ubezwłasnowolnienie byłby sprzeczny z zasadą szybkości tego postępowania.

Czas trwania: przy kompletnych aktach stanu cywilnego i braku sporu co do kręgu spadkobierców – jedno posiedzenie (3–12 miesięcy, zależnie od obciążenia sądu). Opłata od wniosku wynosi 100 zł (art. 49 ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych).

Środki z rachunku wspólnego: po śmierci babci połowę środków bank zalicza do masy spadkowej (art. 51a ust. 2 Prawa bankowego); połowa należy do dziadka. Wujek, wypłacając całość, rozporządził częścią do której nie miał tytułu. Po uzyskaniu postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku pozostali spadkobiercy mogą żądać od niego zwrotu przypadającej im wartości w trybie art. 1039 § 1 kc (rozliczenia przy dziale spadku) albo z tytułu bezpodstawnego wzbogacenia – art. 405 kc.

Udziały w spadku: dziadek ½, wujek ¼, Pani ¼ (art. 931 § 1 i § 2 kc – sukcesja reprezentacyjna po zmarłym ojcu).
 
anonim cytuj
16-05-2025

Sugerowane Tematy

Czy na czas remontu i prac ekipy remontowej można zainstalować w mieszkaniu monitoring?
Czy na czas remontu i prac ekipy remontowej można zainstalować w mieszkaniu monitoring? Jak to wygląda jeśli chodzi o RODO, czy ekipa musi coś podpisywać, lub być o czymś poinformowana? Czy ekipa może odmówić pracy jeśli jest monitoring mieszkania? ...
Czy dziecko może samodzielnie przekroczyć granice spoza UE?
Czy dziecko (obywatel Polski) w wieku 6 lat może samodzielnie przekroczyć granice Polski do kraju spoza UE? Dziecko ma ważny paszport oraz ważny dowód. Sądząc po wyjaśnieniach funkcjonariuszy Straży Granicznej https://www.strazgraniczna.pl/.../1302,Dziecko-w-podrozy... – tak, ale spotkałem się z wieloma komentarzami, że tak naprawdę nie. Nie znalazłam żadnych ograniczeń w poniższych ustawach: Dz.U. 1990 nr 78 poz. 461, Dz.U. 1990 nr 78 poz. 462, ...
Umowa o prace i umowa zlecenie a składki chorobowe
Witam . Jak wyglada sytuacja gdy jestem na umowie prace i zarabiam więcej niż najniższa krajowa, a jestem zatrudniona na umowę zlecenie i chciałbym odprowadzać składki chorobowe czy jest taka możliwość ? Czy ktoś ma na to jakiś przepis ? ...
Czy oskarżony ma prawo do zmiany obrońcy w trakcie procesu?
Witam, Zmagam się z trudną sytuacją prawną i szukam porady. Jestem oskarżony w sprawie kryminalnej i początkowo wynająłem prywatnego adwokata, aby mnie reprezentować. Niestety, mam coraz więcej problemów z komunikacją z moim obecnym prawnikiem, który wydaje się nie angażować się w moją sprawę tak, jakbym oczekiwał. Czy mam prawo zmienić mojego obrońcę w trakcie trwania procesu? Czy są jakieś ograniczenia czy warunki, które muszę spełnić, ab...

Wyszukiwarka