najem mieszkania a rezygnacja

Witam.
Od 1 sierpnia wynajmuję mieszkanie z umową na czas określony (1 rok). Mieszkam w nim od 1 października, jednak chciałabym przeprowadzić się do innego.
Właścicielka ma zapłacone za listopad z góry oraz kaucję. Jak wygląda kwestia rozwiązania takiej umowy? Jedynie porozumienie stron? (chciałabym odzyskać przynajmniej pieniądze za nadpłacony miesiąc, bo kaucji pewnie nie mogę).
anonim cytuj
22-10-2018
Jedynym rozwiązaniem w w tej sytuacji jest rozwiązanie umowy najmu za porozumieniem stron. Powodu do wypowiedzenie umowy nie widzę. Co do kaucji - podlega ona zgodnie z art. 6 ust.4 ustawy o ochronie praw lokatorów zwrotowi w terminie miesiąca ( 30 dni ) od dnia opróżnienia lokalu przez najemcę. Bez znaczenia jest przy tym to czy umowa została rozwiązana za wypowiedzeniem jej przez jedną ze stron czy też za zgodnym oświadczeniem obu stron umowy w drodze rozwiązania za porozumieniem stron.
 
anonim cytuj
22-10-2018
umowę najmu, zawartą na czas oznaczony, pisząc w uproszczeniu nie można wypowiedzieć bez ważnego powodu.
 
anonim cytuj
22-10-2018
Po pierwsze, jeśli chodzi o rozwiązanie umowy najmu zawartej na czas określony, to zgodnie z art. 673 §2 Kodeksu Cywilnego, umowa ta może być rozwiązana tylko za porozumieniem stron, albo z ważnego powodu. Ważny powód definiowany jest jako sytuacja, kiedy kontynuacja umowy byłaby związana z nadmiernymi trudnościami lub narażeniem na szkodę jednej ze stron.

Po drugie, w odniesieniu do zapłaconego z góry czynszu za listopad, warto zaznaczyć, iż zgodnie z art. 3581 §1 Kodeksu Cywilnego, w przypadku gdy umowa zobowiązania została zawarta na czas oznaczony, a następnie zostaje rozwiązana przed upływem tego czasu, dłużnikowi przysługuje prawo do żądania zwrotu części świadczenia proporcjonalnej do okresu, na który nie miał korzyści z powodu wcześniejszego rozwiązania umowy. Stosując ten przepis do omawianego przypadku, jako najemca mogłaby Pani odzyskać zapłacony z góry czynsz za listopad.

Po trzecie, jeśli chodzi o kaucję, na podstawie art. 6 ust. 4 ustawy o ochronie praw lokatorów, właściciel jest zobowiązany do jej zwrotu w terminie miesiąca od dnia opróżnienia lokalu przez najemcę, niezależnie od powodu zakończenia umowy najmu.

Podsumowując, proponuję rozpocząć rozmowy z właścicielem na temat możliwości rozwiązania umowy najmu za porozumieniem stron. W takim przypadku będą Państwo mogli swobodnie ustalić warunki rozwiązania umowy, a także poruszyć kwestię zwrotu czynszu zapłaconego z góry za listopad oraz zwrotu kaucji. Prawo w tej kwestii jest po stronie najemcy.
 
anonim cytuj
02-08-2023

Sugerowane Tematy

Zażalenie na decyzję sądu.
Witam, otrzymałem zaoczny wyrok sądu czyli w posiedzeniu niejawnym o alimenty i zostało przyznane na córki po 800zł czyli 1600zł na dwie. Jest to dla mnie kwota bardzo wysoka gdyż jestem w jednym z gorszych momentów swojego życia, posiadam jeszcze kredyty I raty do spłacenia a sam też muszę z czegoś żyć...z tego co przeczytałem mam 7 dni na zażalenie, czy jest ktoś kto wie jak dobrze napisać to zażalenie? I czy w zażaleniu mogę napisać informacje...
Nauka zaoczna a alimenty.
Witam jeśli dziecko uczy się zaocznie nadal trzeba płacić alimenty?...
Ustanie stosunku pracy.
Czy będąc na L4 od 08.10 i nadal jestem. Z Informacji od Pani z ZUS wiem, że z moim pracodawcą ustał stosunek pracy z dniem 4.11, a ja nadal nie mam świadectwa pracy dodam, że wcześniej sprawa była zgłoszona do PIP z powodu niewypłacenia wynagrodzenia za miesiąc wrzesień i październik oraz nie dostałam ekwiwalentu za niewykorzystany urlop. Moje pytanie brzmi czy pracodawca może wysłać owe świadectwo pracy listownie ?? A jeżeli tak to czy w ogóle ...
Rozwód bez orzekania o winie
Mam pytanie odnośnie napisania pozwu bez orzekania o winie gdzie są małoletnie dzieci. Dzieci mieszkają ze mną i alimenty są przyznane sądownie .Czy musze wnioskować ponownie w pismie o rozwod o alimentach w Sadzie Okregowym skoro posiadam akt wyroku o zasadzonych alimentach ?...

Wyszukiwarka