najem mieszkania a rezygnacja

Witam.
Od 1 sierpnia wynajmuję mieszkanie z umową na czas określony (1 rok). Mieszkam w nim od 1 października, jednak chciałabym przeprowadzić się do innego.
Właścicielka ma zapłacone za listopad z góry oraz kaucję. Jak wygląda kwestia rozwiązania takiej umowy? Jedynie porozumienie stron? (chciałabym odzyskać przynajmniej pieniądze za nadpłacony miesiąc, bo kaucji pewnie nie mogę).
anonim cytuj
22-10-2018
Jedynym rozwiązaniem w w tej sytuacji jest rozwiązanie umowy najmu za porozumieniem stron. Powodu do wypowiedzenie umowy nie widzę. Co do kaucji - podlega ona zgodnie z art. 6 ust.4 ustawy o ochronie praw lokatorów zwrotowi w terminie miesiąca ( 30 dni ) od dnia opróżnienia lokalu przez najemcę. Bez znaczenia jest przy tym to czy umowa została rozwiązana za wypowiedzeniem jej przez jedną ze stron czy też za zgodnym oświadczeniem obu stron umowy w drodze rozwiązania za porozumieniem stron.
 
anonim cytuj
22-10-2018
umowę najmu, zawartą na czas oznaczony, pisząc w uproszczeniu nie można wypowiedzieć bez ważnego powodu.
 
anonim cytuj
22-10-2018
Po pierwsze, jeśli chodzi o rozwiązanie umowy najmu zawartej na czas określony, to zgodnie z art. 673 §2 Kodeksu Cywilnego, umowa ta może być rozwiązana tylko za porozumieniem stron, albo z ważnego powodu. Ważny powód definiowany jest jako sytuacja, kiedy kontynuacja umowy byłaby związana z nadmiernymi trudnościami lub narażeniem na szkodę jednej ze stron.

Po drugie, w odniesieniu do zapłaconego z góry czynszu za listopad, warto zaznaczyć, iż zgodnie z art. 3581 §1 Kodeksu Cywilnego, w przypadku gdy umowa zobowiązania została zawarta na czas oznaczony, a następnie zostaje rozwiązana przed upływem tego czasu, dłużnikowi przysługuje prawo do żądania zwrotu części świadczenia proporcjonalnej do okresu, na który nie miał korzyści z powodu wcześniejszego rozwiązania umowy. Stosując ten przepis do omawianego przypadku, jako najemca mogłaby Pani odzyskać zapłacony z góry czynsz za listopad.

Po trzecie, jeśli chodzi o kaucję, na podstawie art. 6 ust. 4 ustawy o ochronie praw lokatorów, właściciel jest zobowiązany do jej zwrotu w terminie miesiąca od dnia opróżnienia lokalu przez najemcę, niezależnie od powodu zakończenia umowy najmu.

Podsumowując, proponuję rozpocząć rozmowy z właścicielem na temat możliwości rozwiązania umowy najmu za porozumieniem stron. W takim przypadku będą Państwo mogli swobodnie ustalić warunki rozwiązania umowy, a także poruszyć kwestię zwrotu czynszu zapłaconego z góry za listopad oraz zwrotu kaucji. Prawo w tej kwestii jest po stronie najemcy.
 
anonim cytuj
02-08-2023

Sugerowane Tematy

Zbycie pojazdu.
Mój ojciec jest pierwszym właścicielem pojazdu ja jestem drugim współwłaścicielem w dowodzie rejestracyjnym. Chciałbym się z tego samochodu wypisać. Wystarczy złożyć wniosek na gov.pl i to wszystko? Samochód w pełni przejdzie na mojego ojca? Co potem z dowodem rejestracyjnym, muszę jeszcze udać się do W. Komunikacji żeby wyrobić nowy czy można to z poziomu strony? Czy ojciec będzie musiał zapłacić jakiś podatek?...
Siostra założyła kamery, Czy ma prawo założyć kamery na podwórku?
Siostra założyła kamery. W sierpniu był przepis. Mama ma do końca życia możliwość mieszkania a ja do końca maja 2023. Czy ma prawo założyć kamery na podwórku? ...
Moja siostra namówiła naszą matkę by przepisała na siostrę mieszkanie w formie darowizny
Moja siostra namówiła naszą matkę by przepisała na siostrę mieszkanie w formie darowizny. Zrobiły to za moimi placami w 2019 r Ja dowiedziałam się o tym po upływie roku gdzie nie można było cofnąć darowizny. Wcześniej od 2013 r był testament odnośnie mieszkania na moją córkę i siostrę. Testament został cofniety w 2019 r jak tylko siostra została obdarowana. W 2021 siostra spisała oświadczenie w 2 egzemplarzach dla mnie i dla niej, na którym Ja te...
Eksmisje
Dostałem eksmisje z mieszkania w kturym nadal mieszka moja curka ktura nie dostała eksmisji czy moge ją odwiedzać i wnuki zgodnie z prawem ...

Wyszukiwarka