Zgodnie z art. 67 ustawy o świadczeniach zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych, ubezpieczenie zdrowotne pracownika trwa także po ustaniu zatrudnienia, jeżeli jest on niewpisany do ewidencji bezrobotnych i:
uzyskał prawo do zasiłku chorobowego albo zasiłku macierzyńskiego, zasiłku na warunkach zasiłku macierzyńskiego, zasiłku na warunkach zasiłku macierzyńskiego, zasiłku ojcowskiego, zasiłku rodzicielskiego albo dodatku do zasiłku rodzicielskiego - przez okres pobierania tych świadczeń, nie dłużej jednak niż przez 90 dni od dnia ustania zatrudnienia;
jest uprawniony do zasiłku rehabilitacyjnego albo świadczenia rehabilitacyjnego - przez okres pobierania tych świadczeń.
Jest to także potwierdzone w art. 14 ustawy o świadczeniach zdrowotnych, które stanowią, że osoba, która po ustaniu zatrudnienia zachorowała, a jej prawo do zasiłku chorobowego przysługuje przez okres nieprzekraczający 90 dni od dnia ustania zatrudnienia, jest ubezpieczona przez ten okres.
Tak więc, jeżeli po ustaniu zatrudnienia poszedłeś na zwolnienie lekarskie na 14 dni, prawo do świadczeń z NFZ przysługuje Ci do końca tego okresu. Warto jednak pamiętać, że po tym okresie, aby skorzystać z pełnych świadczeń NFZ, należy uregulować składki jako osoba fizyczna, chyba że zostaniesz zarejestrowany jako bezrobotny.