Umowa o prace po zakończeniu stażu

Mam pytanie, kończy mi się staż, dostałam propozycję pracy, ale na takich samych warunkach wynagrodzenia jak na stażu (czyli na dzień dzisiejszy 1565 zł). Czy takie wynagrodzenie jest zgodne z obowiązującymi przepisami? Płaca minimalna na dzień dzisiejszy wynosi 3490 zł brutto jeśli się nie mylę. Jeśli mogą mnie zatrudnić na takich warunkach (nie ukrywam, że dla mnie niekorzystnych) to czy mogę beż ponoszenia konsekwencji zrezygnować? Staż mam z urzędu pracy.
anonim cytuj
11-05-2023
Cześć,

W prawie pracy minimalne wynagrodzenie za pracę jest uregulowane w art. 13 ustawy z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę.
Twoja obecna propozycja wynagrodzenia nie jest zgodna z obowiązującymi przepisami, jeżeli przekłada się na pełny etat. Istnieją jednak pewne wyjątki, gdzie płaca może być niższa niż minimalne wynagrodzenie, na przykład gdy praca jest wykonywana na niepełny etat lub w niepełnym wymiarze godzin.

Jeśli chodzi o rezygnację, masz prawo do zrezygnowania z propozycji pracy bez konsekwencji. Jeżeli chodzi o staż z urzędu pracy, warto byłoby sprawdzić szczegóły umowy stażowej, ale zazwyczaj nie ma ona zapisów dotyczących kar za niestosowanie się do oferty pracy po zakończeniu stażu.

Z prawnego punktu widzenia warto zwrócić uwagę na kilka dodatkowych kwestii:

Umowa o pracę a umowa cywilnoprawna: Podkreślenie, że prawo do minimalnego wynagrodzenia dotyczy osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, a nie umowy cywilnoprawnej, jak umowa zlecenie czy umowa o dzieło, gdzie wynagrodzenie nie jest regulowane ustawowo.

Niezgodność z prawem: Warto również zaznaczyć, że jeżeli pracodawca zatrudnia Cię na warunkach niezgodnych z prawem (na przykład płacąc mniej niż minimalne wynagrodzenie), możesz zgłosić to do Państwowej Inspekcji Pracy.

Rozwiązanie umowy o pracę: Jeżeli zdecydujesz się podjąć pracę, ale potem zdecydujesz, że warunki są niezadowalające, pamiętaj, że zgodnie z Kodeksem pracy (art. 30 § 4 pkt 1) masz prawo rozwiązać umowę o pracę w czasie próbnym bez podania przyczyny, z zachowaniem trzydniowego okresu wypowiedzenia.

Poradnictwo prawne i wsparcie: W Polsce istnieją organizacje, które oferują bezpłatne porady prawne dla pracowników. Możesz skonsultować się z nimi, jeśli masz jakiekolwiek pytania lub wątpliwości.

 
anonim cytuj
23-07-2023
gdzie moge znalezc bezplatne porady prawne dla pracownikow?

 
anonim cytuj
23-07-2023
Państwowa Inspekcja Pracy - PIP jest organem, który zgodnie z ustawą o Państwowej Inspekcji Pracy z dnia 6 czerwca 1996 r. ma za zadanie nadzorować przestrzeganie prawa pracy. W ramach swojej działalności PIP udziela informacji i wyjaśnień z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Porady te są bezpłatne.

Poradnie Prawa Pracy - W niektórych miastach w Polsce działają poradnie prawa pracy, które oferują bezpłatne konsultacje dla pracowników. Możesz sprawdzić, czy w Twoim mieście znajduje się taka poradnia.

Niektóre organizacje pozarządowe - Niektóre organizacje pozarządowe, takie jak Centrum Praw Kobiet czy Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę, oferują bezpłatne porady prawne, w tym z zakresu prawa pracy.

Niektóre instytucje edukacyjne - Niektóre uniwersytety i instytucje edukacyjne, zwłaszcza te z wydziałami prawa, oferują bezpłatne porady prawne jako część programów kliniki prawa.

 
anonim cytuj
23-07-2023

Sugerowane Tematy

Odsetki za opóźnienie w zapłacie.
Witam, Pismem z dnia 25.09.2022 r. odstąpiłam od umowy sprzedaży - wada prawna rzeczy. Pismo wysłane Pocztą Polską - poleconym za potwierdzeniem odbioru. Po nieudanej próbie doręczenia 27.09.2022, przesyłka dwukrotnie awizowana (27.09.2022 r i 05.10.2022 r. ) - bez skutku. Moim zdaniem pismo celowo nieodebrane przez sprzedawcę. Pytanie: W pozwie o wydanie nakazu zapłaty od jakiego dnia liczyć odsetki za opóźnienie?...
Zajęcie komornicze na koncie zagranicznym
Czy komornik skarbowy może zająć wynagrodzenie i zwrot podatku na koncie zagranicznym?...
Długi po zmarłym.
Mój tata zmarł wczoraj w szpitalu. Właśnie znalazłem w Jego telefonie smsy od dwóch banków, że zalega z płatnościami za raty kredytów. Oczywiście ani moja mama, ani ja i moje rodzeństwo nie mieliśmy o tym pojęcia i nie czerpaliśmy żadnych korzyści z tych środków, nie wydaliśmy ani grosza z tego bo po prostu o tym nie wiedzieliśmy. Co możemy z tym zrobić dalej ? Mieszkanie w którym żyli moi rodzice jest tylko mojej mamy....
Termin rozprawy sądowej.
Po zaparkowaniu w niewłaściwym miejscu miałem bardzo nie miłą sytuację z policją. Zostałem zabrany na badania krwi a sprawa trafiła do sądu. Wyniki krwi przyszły z dużym opóźnieniem a cała sprawa ciągnie się w czasie jakby nikogo nie obchodziło to jak cała sytuacja wpływa na moje życie. Czy mogę jakoś przyśpieszyć to kiedy w końcu dostanę list z terminem rozprawy ? Chciałbym żeby sprawa już się zakończyła a jej status to oczekuje na posiedzenie....

Wyszukiwarka