Umowa o prace po zakończeniu stażu

Mam pytanie, kończy mi się staż, dostałam propozycję pracy, ale na takich samych warunkach wynagrodzenia jak na stażu (czyli na dzień dzisiejszy 1565 zł). Czy takie wynagrodzenie jest zgodne z obowiązującymi przepisami? Płaca minimalna na dzień dzisiejszy wynosi 3490 zł brutto jeśli się nie mylę. Jeśli mogą mnie zatrudnić na takich warunkach (nie ukrywam, że dla mnie niekorzystnych) to czy mogę beż ponoszenia konsekwencji zrezygnować? Staż mam z urzędu pracy.
anonim cytuj
11-05-2023
Cześć,

W prawie pracy minimalne wynagrodzenie za pracę jest uregulowane w art. 13 ustawy z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę.
Twoja obecna propozycja wynagrodzenia nie jest zgodna z obowiązującymi przepisami, jeżeli przekłada się na pełny etat. Istnieją jednak pewne wyjątki, gdzie płaca może być niższa niż minimalne wynagrodzenie, na przykład gdy praca jest wykonywana na niepełny etat lub w niepełnym wymiarze godzin.

Jeśli chodzi o rezygnację, masz prawo do zrezygnowania z propozycji pracy bez konsekwencji. Jeżeli chodzi o staż z urzędu pracy, warto byłoby sprawdzić szczegóły umowy stażowej, ale zazwyczaj nie ma ona zapisów dotyczących kar za niestosowanie się do oferty pracy po zakończeniu stażu.

Z prawnego punktu widzenia warto zwrócić uwagę na kilka dodatkowych kwestii:

Umowa o pracę a umowa cywilnoprawna: Podkreślenie, że prawo do minimalnego wynagrodzenia dotyczy osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, a nie umowy cywilnoprawnej, jak umowa zlecenie czy umowa o dzieło, gdzie wynagrodzenie nie jest regulowane ustawowo.

Niezgodność z prawem: Warto również zaznaczyć, że jeżeli pracodawca zatrudnia Cię na warunkach niezgodnych z prawem (na przykład płacąc mniej niż minimalne wynagrodzenie), możesz zgłosić to do Państwowej Inspekcji Pracy.

Rozwiązanie umowy o pracę: Jeżeli zdecydujesz się podjąć pracę, ale potem zdecydujesz, że warunki są niezadowalające, pamiętaj, że zgodnie z Kodeksem pracy (art. 30 § 4 pkt 1) masz prawo rozwiązać umowę o pracę w czasie próbnym bez podania przyczyny, z zachowaniem trzydniowego okresu wypowiedzenia.

Poradnictwo prawne i wsparcie: W Polsce istnieją organizacje, które oferują bezpłatne porady prawne dla pracowników. Możesz skonsultować się z nimi, jeśli masz jakiekolwiek pytania lub wątpliwości.

 
anonim cytuj
23-07-2023
gdzie moge znalezc bezplatne porady prawne dla pracownikow?

 
anonim cytuj
23-07-2023
Państwowa Inspekcja Pracy - PIP jest organem, który zgodnie z ustawą o Państwowej Inspekcji Pracy z dnia 6 czerwca 1996 r. ma za zadanie nadzorować przestrzeganie prawa pracy. W ramach swojej działalności PIP udziela informacji i wyjaśnień z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Porady te są bezpłatne.

Poradnie Prawa Pracy - W niektórych miastach w Polsce działają poradnie prawa pracy, które oferują bezpłatne konsultacje dla pracowników. Możesz sprawdzić, czy w Twoim mieście znajduje się taka poradnia.

Niektóre organizacje pozarządowe - Niektóre organizacje pozarządowe, takie jak Centrum Praw Kobiet czy Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę, oferują bezpłatne porady prawne, w tym z zakresu prawa pracy.

Niektóre instytucje edukacyjne - Niektóre uniwersytety i instytucje edukacyjne, zwłaszcza te z wydziałami prawa, oferują bezpłatne porady prawne jako część programów kliniki prawa.

 
anonim cytuj
23-07-2023

Sugerowane Tematy

Komornik a mieszkanie komunalne.
Proszę o pilna poradę czy mając komornika miasto może nie podpisać ze mną umowy na mieszkanie komunalne?...
Czym różni się intercyza spisana przed ślubem od takiej spisanej po ślubie?
Mam pytanie: Czym różni się intercyza spisana przed ślubem od takiej spisanej po ślubie?...
Opłata za pobyt w szpitalu.
Kto będzie płacił za pobyt osoby w szpitalu jeśli ta osoba jest nieubezpieczona, jest w śpiączce na intensywnej terapii bez rokowań, po rozwodzie z jej winy (o rozwód wniósł mąż z powodu długotrwałego alkoholizmu i nękania psychicznego rodziny) ale zanim zachorowała wniosła o apelację co do rozwodu, dzieci dorosłe nie pracują ze względów zdrowotnych, od około dwóch lat mieszkała z konkubentem na czarno bez zameldowania (podobno tylko ten konkuben...
Rozwiązanie umowy najmu.
Witam. Czy można rozwiązać umowę najmu przed okresem jej wygaśnięcia bez konsekwencji dla najemcy tzn. po 3-6 miesiącach? Umowa jest na 12 miesięcy po tym czasie przechodzi na czas nieokreślony z jednomiesięcznym okresem wypowiedzenia. Została by rozwiązana ze strony najemcy bez jakichkolwiek szczególnych powodów....

Wyszukiwarka