Zasiłek chorobowy vs. zasiłek opiekuńczy

Witam wszystkich,

mam taką zagwozdkę, może ktoś z Was będzie wiedział, bo nie mogę znaleźć odpowiedzi na ten konkretny przypadek.

Od tego roku nowy zasiłek chorobowy (nowe 182 dni) liczone są, jeżeli pracownik przepracował 60 dni od ostatniego L4 (bez względu na rodzaj choroby/zwolnienia L4).

Jak ma się zasiłek opiekuńczy (L4 na dziecko) do tych 60 dni?

Przykład (skrajny, ale najlepiej zobrazuje pytanie):

Pracownica była na zwolnieniu 182 dni po czym wróciła do pracy. Przepracowała 20 dni i wzięła L4 na dziecko na 10 dni. Ile dni musi jeszcze pracować, żeby kolejne L4 związane z jej chorobą rozpoczęło nowy okres zasiłkowy (nowe 182 dni)?:

60 dni bo L4 na dziecko to zwolnienie, które wliczyło się do poprzedniego L4 jej choroby i 60 dni trzeba liczyć od nowa
40 dni bo L4 na dziecko nie przerywa zdolności do pracy więc po tym L4 na dziecko musi dopracować brakujące dni do wskazanych 60
30 dni bo L4 na dziecko nie przerywa zdolności i samo nie jest niezdolnością do pracy więc wlicza się w okres wskazanych 60 dni, w związku z powyższym 20 + 10 = 30 więc brakuje jeszcze 30 dni pracy
Z tego jak rozumiem to co przeczytałem w różnych artykułach uważam, że poprawna jest odpowiedź 3, ale nie mam pewności bo raz piszą de wymagane jest 60 dni między L4, a raz, że 60 dni od ostatniej niezdolności do pracy.

Z góry dziękuję za pomoc.
anonim cytuj
05-05-2023
Hej,

W opisanym przez Ciebie przypadku rzeczywiście istnieje pewne zamieszanie w kontekście interpretacji przepisów. Kluczowe jest tutaj zrozumienie, jak definiowane jest pojęcie "niezdolności do pracy" w polskim prawie, a także zrozumienie, co to znaczy, że "zwolnienie lekarskie przerywa bieg okresu zdolności do pracy".

Ogólnie rzecz biorąc, "niezdolność do pracy" w przypadku zwolnienia lekarskiego oznacza, że pracownik nie jest w stanie wykonywać swoich obowiązków ze względu na chorobę lub uraz. Zasiłek opiekuńczy (L4 na dziecko) to coś innego - to zwolnienie, które pracownik otrzymuje w celu opieki nad chorym dzieckiem. Tak więc, w kontekście niezdolności do pracy, zasiłek opiekuńczy nie jest traktowany jako "niezdolność do pracy" pracownika.

Odwołując się do przepisów, możemy odnieść się do Ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o zasiłkach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 577), gdzie m.in. w Art. 16 czytamy, że prawo do zasiłku chorobowego przysługuje ubezpieczonemu za okres niezdolności do pracy, nie dłużej jednak niż przez 182 dni (33 tygodnie), a jeżeli niezdolność do pracy jest spowodowana gruźlicą lub psychicznym zaburzeniem – nie dłużej niż przez 270 dni (52 tygodnie). W przypadku ponownej niezdolności do pracy ubezpieczonemu przysługuje prawo do zasiłku chorobowego, jeżeli między końcem poprzedniej niezdolności do pracy a dniem poprzedzającym dzień powstania niezdolności do pracy pracował co najmniej 60 dni.

W związku z powyższym, odpowiedź numer 3 wydaje się najbardziej zgodna z przepisami prawa. Pracownica, która była na zwolnieniu lekarskim, a następnie na zasiłku opiekuńczym, powinna dopracować jeszcze 30 dni, aby rozpocząć nowy okres zasiłkowy (nowe 182 dni). Przerwa między dwoma okresami niezdolności do pracy (60 dni) nie jest przerywana przez zasiłek opiekuńczy, ponieważ nie jest on traktowany jako "niezdolność do pracy" pracownika.

Pamiętaj jednak, że to jest interpretacja przepisów, a w praktyce może się różnić w zależności od konkretnej sytuacji i interpretacji poszczególnych przepisów przez Sąd.

Jest kilka dodatkowych punktów, które mogą być przydatne w kontekście twojego pytania:

Zasiłek opiekuńczy a prawo do urlopu: Zgodnie z art. 188 Kodeksu pracy, pracownik, który skorzystał z urlopu wychowawczego, ma prawo do urlopu wypoczynkowego, niezależnie od tego, czy korzystał z urlopu na dziecko. To oznacza, że pracownik, który jest na L4 na dziecko, nadal ma prawo do pełnego urlopu wypoczynkowego.

Zasiłek opiekuńczy a umowa o pracę: Warto pamiętać, że zasiłek opiekuńczy nie wpływa na warunki umowy o pracę pracownika. Umowa o pracę pozostaje ważna, a pracownik zachowuje wszystkie swoje prawa pracownicze, niezależnie od tego, czy korzysta z zasiłku opiekuńczego.

Przepracowane dni: Warto pamiętać, że za "przepracowane dni" uważa się nie tylko dni, w których pracownik faktycznie pracuje, ale także dni, w których korzysta z urlopu na podstawie ustawy o zasiłkach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa.

Zasada równości płci: Prawo do zasiłku opiekuńczego jest równe dla obu rodziców. Zarówno matka, jak i ojciec mogą skorzystać z zasiłku opiekuńczego, co jest zgodne z zasadą równości płci w miejscu pracy.

Jest to ogólny przegląd, który obejmuje wiele aspektów związanych z zasiłkiem opiekuńczym i prawem do zwolnienia lekarskiego.
 
anonim cytuj
23-07-2023

Sugerowane Tematy

Zakaz konkurencji w umowie zlecenia - co robić ?
Witam serdecznie, Uczę języka niemieckiego w jednej ze szkół językowych w zach. Polsce. Zajęcia są prowadzone wg. autorskiej metody, nazwijmy ją "X". Jestem certyfikowanym lektorem tej metody. W szkole pracuję w oparciu o umowy zlecenia odnawiane co sześć miesiące - na początku roku popełniłem straszliwy błąd i podpisałem umowę, która od wszystkich poprzednich różniła się dużym punktem o zakazie konkurencji. Straszliwy - bo moja głupot...
Komornik a spadek.
Moi rodzice chcą przepisać na mnie mieszkanie, tylko nie wiedzą w jaki sposób (tzn. spadek ,za opiekę...itd.). Niestety mam zajęcie komornicze dość duże, mam dwójkę dzieci. Co zrobić żeby nie stracić mieszkania po śmierci rodziców....
Zadatek a zerwanie umowy.
Teściowie podpisali bardzo nie korzystną dla siebie umowę sprzedaży mieszkania. Podpisali umowę przedwstępną w biurze nieruchomości i w umowie jest informacja o zadatku 10000zł. Chcą zrezygnować z transakcji co wiążę się oczywiście z podwójną zapłatą zadatku. I teraz mam 2 pytania. Czy jest jakaś szansa na to, żeby tylko oddać kupującym ich 10000zł ? Drugie pytanie natomiast mam takie iż Pani z biura domaga się po zerwaniu umowy przedwstępne...
Sprawa o alimenty
Witam, sprawa o alimenty. Pozew wniesiono luty 2020 do dziś nie było rozprawy. Sąd wydał postanowienie o szukaniu pozwanego za pomocą komornika, gdyż nie odbierał listów. Następnie na posiedzeniu nie jawnym wydano postanowienie o zawieszeniu sprawy. Co dalej zrobić?...

Wyszukiwarka