Zasiłek chorobowy vs. zasiłek opiekuńczy

Witam wszystkich,

mam taką zagwozdkę, może ktoś z Was będzie wiedział, bo nie mogę znaleźć odpowiedzi na ten konkretny przypadek.

Od tego roku nowy zasiłek chorobowy (nowe 182 dni) liczone są, jeżeli pracownik przepracował 60 dni od ostatniego L4 (bez względu na rodzaj choroby/zwolnienia L4).

Jak ma się zasiłek opiekuńczy (L4 na dziecko) do tych 60 dni?

Przykład (skrajny, ale najlepiej zobrazuje pytanie):

Pracownica była na zwolnieniu 182 dni po czym wróciła do pracy. Przepracowała 20 dni i wzięła L4 na dziecko na 10 dni. Ile dni musi jeszcze pracować, żeby kolejne L4 związane z jej chorobą rozpoczęło nowy okres zasiłkowy (nowe 182 dni)?:

60 dni bo L4 na dziecko to zwolnienie, które wliczyło się do poprzedniego L4 jej choroby i 60 dni trzeba liczyć od nowa
40 dni bo L4 na dziecko nie przerywa zdolności do pracy więc po tym L4 na dziecko musi dopracować brakujące dni do wskazanych 60
30 dni bo L4 na dziecko nie przerywa zdolności i samo nie jest niezdolnością do pracy więc wlicza się w okres wskazanych 60 dni, w związku z powyższym 20 + 10 = 30 więc brakuje jeszcze 30 dni pracy
Z tego jak rozumiem to co przeczytałem w różnych artykułach uważam, że poprawna jest odpowiedź 3, ale nie mam pewności bo raz piszą de wymagane jest 60 dni między L4, a raz, że 60 dni od ostatniej niezdolności do pracy.

Z góry dziękuję za pomoc.

Potwiedź że nie jesteś botem

Wyszukiwarka