wniosek o zabezpieczenie pobytu dziecka u siebie

Witam mam wazne pytanie w imieniu kolezanki rozstala sie z partnerem z ktorym ma 11 miesieczna corke wyprowadzila sie od niego on nastepnego dnia przyjechal do dziecka i chcial zabrac mala na kilka godzin po czym dziecka nie odwiozl i nie chce oddac. Kolezanka zlozyla i oplacila wniosek o zabezpieczenie pobytu dziecka u siebie czy jesli pokaze to policji i pojedzie po mala postawi zgodnie z prawem prosze o odp. Doradzenie w tej sprawie
anonim cytuj
07-10-2021
Zabezpieczenie musi potwierdzić Sąd. Jeśli oboje rodziców ma pełne prawa to tak na prawdę niewiele można zrobić. Trzeba czekać na decyzję Sądu.
 
anonim cytuj
07-10-2021
Ojciec też mógł złożyć taki wniosek do sądu, wiec sprawa jest do wyjaśnienia przez sąd. Ojciec ma takie samo prawo jak matka. Wiec do dnia ustalenia pobytu dziecka przez sąd nie da się nic zrobić.
 
anonim cytuj
07-10-2021
Wniosek o zabezpieczenie sąd powinien a nie musi rozpatrzeć niezwłocznie. Nie ma reguły.
Jeśli ojciec ma pełna władze i nie wydano zabezpieczenia dziecka nie musi oddawać.
Jeśli pomimo próśb(zbierać dowody) dziecka nie chce oddać złożyć pismo ponowne o zabezpieczenie opisujące sytuację wraz z wnioskiem o miejsce pobytu przy matce
 
anonim cytuj
07-10-2021
Wchodzi tu jeszcze ktoś?
Ja mam pytanie w drugą stronę. Czy jak jest już ustalony termin, który wypada za kilka dni, rosprawy w celu przesłuchania stron to czy taki wniosek można jeszcze odwołać?
 
anonim cytuj
17-04-2023
W kwestii zabezpieczenia pobytu dziecka u matki:
Jeśli matka złożyła i opłaciła wniosek o zabezpieczenie pobytu dziecka u siebie, to powinna poczekać na decyzję sądu. W przypadku wydania przez sąd pozytywnej decyzji o zabezpieczeniu, matka może przedstawić ją policji, która może pomóc w odzyskaniu dziecka. Należy jednak pamiętać, że policja nie może działać na podstawie samego wniosku, konieczna jest decyzja sądu.
Zgodnie z KPC sąd może na wniosek strony zabezpieczyć roszczenie o ustalenie miejsca pobytu dziecka, jeżeli zachodzi obawa, że bez takiego zabezpieczenia wykonanie orzeczenia w tej sprawie byłoby utrudnione lub niemożliwe.

W kwestii odwołania wniosku przed przesłuchaniem stron:
Jeśli termin rozprawy w celu przesłuchania stron został już ustalony, możliwe jest wycofanie wniosku przed rozprawą. W praktyce oznacza to złożenie oświadczenia o odstąpieniu od wniosku w sądzie. Należy jednak pamiętać, że decyzja o odstąpieniu od wniosku może mieć konsekwencje dla dalszego postępowania oraz ewentualnych roszczeń stron.

Decyzja o odstąpieniu od wniosku przed rozprawą może wpłynąć na dalszy tok sprawy oraz na możliwość dochodzenia roszczeń przez strony w przyszłości. Oto niektóre z konsekwencji, które mogą wyniknąć z odstąpienia od wniosku:

1. Zmiana sytuacji procesowej. Wycofanie wniosku może spowodować, że sąd umorzy postępowanie w sprawie, a strona, która wycofała wniosek, może być zobowiązana do poniesienia kosztów procesu (na przykład kosztów sądowych oraz kosztów zastępstwa procesowego drugiej strony, o ile sąd tak zdecyduje).

2. Utrata możliwości dochodzenia roszczeń. Jeśli strona wycofa wniosek i sprawa zostanie umorzona, strona może stracić możliwość dochodzenia swoich roszczeń w ramach tego konkretnego postępowania. W związku z tym, strona może być zmuszona do wszczęcia nowego postępowania, jeśli chce dochodzić swoich praw w przyszłości, co może wiązać się z dodatkowymi kosztami i czasem.

3. Wpływ na inne postępowania. Decyzja o odstąpieniu od wniosku może wpłynąć także na inne powiązane sprawy sądowe, jeśli takowe istnieją. Na przykład, wycofanie wniosku dotyczącego ustalenia miejsca pobytu dziecka może wpłynąć na postępowanie dotyczące alimentów czy opieki nad dzieckiem.
 
anonim cytuj
17-04-2023

Sugerowane Tematy

Zasiedzenie mojej działki.
Ponad 20 lat temu kupiłem 50% udział w domu z działką. Pozostali współwłaściciele nie żyją. Część działki była nie ogrodzona (z niewiadomych przyczyn ogrodzenie było poprowadzone przez środek działki), co jakiś czas kosił ją nasz sąsiad. Po pewnym czasie sąsiad ogrodził od drogi asfaltowej swoja i jednocześnie część mojej działki, na której zasadził świerki. Teraz przyszedł do mnie i oświadczył, że będzie chciał ją zasiedzieć. Z tego co dowiedzia...
Zniesienie wspólności nieruchomości.
Sąd zniósł współwłasność nieruchomości i przyznał ją w całości mnie. Ja muszę spłacić pozostałych współwłaścicieli. Do sprawy włączył się też ZUS, który żąda spłaty hipotek ustanowionych na ich udziale. Poinformowali mnie wprost, że nie zwolnią hipotek jeśli zapłacę całość zasądzonej kwoty współwłaścicielom lub wpłacę ją do depozytu sądowego. Od uprawomocnienia wyroku minęły już 2 miesiące. ZUS w końcu wysłał mi promesę o wykreśleniu hipotek, je...
Zwrot auta od kupującego.
Sprawa wygląda tak - od ok. miesiąca próbowałem sprzedać swoje auto. Było kilka klientów oglądali i na tym się skończyło. Wczoraj pewna osoba przyjechała, oglądała auto razem z synem i wnuczkiem i zdecydowała się kupić auto. Powiedziałem im wszystko o aucie co wiedziałem-a między innymi, że auto ściąga trochę na prawo, że kopci oraz są błędy w komputerze widoczne na desce rozdzielczej. Kupujący się zgodził na te warunki i podpisał umowę-w niej mi...
Gdzie udzielą mi informacji na temat sprawy spadkowej.
W 2020 roku umiera moja babcia (mama taty), która mieszkała razem ze mną i mamą. W 2021 roku mama zostaje wezwana na świadka w sprawie ustalenia spadku po babci z zapytaniem, czy babcia zostawiła po sobie jakiś testament. Potem zostaje wezwana drugi raz, już na ogłoszenie, gdzie zostaje poinformowana, że mój tata (syn babci) ma w ciągu 1,5 roku spłacić mnie i mojego brata (podobno rozchodzi się o równowartość jednej z działek rolnych). To są sł...

Wyszukiwarka