Zostałam oskarżona przez pacjenta o kradzież niewielkiej sumy pieniędzy.

Witam pracuje w szpitalu i zostałam oskarżona przez pacjenta o kradzież niewielkiej sumy pieniędzy. Ja tego nie zrobiłam. W jakiej sytuacji jestem i jak się bronić.
anonim cytuj
03-10-2023
Co do zasady to oskarżenie musi wykazać winę, a na oskarżony niewinność. Bardzo ciężko jest udowodnić, że się czegoś nie zrobiło w przypadku jak u Pani, natomiast łatwo też nie będzie wykazać, że się zrobiło. Na tę chwilę po prostu zaprzeczać i nic więcej.
 
anonim cytuj
03-10-2023
Z perspektywy prawnej, w sytuacji oskarżenia o kradzież w miejscu pracy, kluczowe jest przestrzeganie pewnych zasad i świadomość swoich praw oraz obowiązków wynikających z kodeksu postępowania karnego i innych przepisów prawa.

Witam pracuje w szpitalu i zostałam oskarżona przez pacjenta o kradzież niewielkiej sumy pieniędzy.


Oskarżenie o kradzież jest poważnym zarzutem i powinno zostać potraktowane z należytą powagą.

Zgodnie z art. 115 § 21 Kodeksu karnego: "Kto zabiera cudzą rzecz ruchomą z zamiarem przywłaszczenia, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3". Jednakże, aby dojść do skazania, oskarżyciel musi dostarczyć wystarczające dowody potwierdzające, że to Pan/Pani dokonał(a) kradzieży.

Zgodnie z art. 77 k.p.k., każdy jest domniemywany niewinny aż do chwili prawomocnego stwierdzenia jego winy przez sąd.

Pracownik ma prawo do obrony przed nieuzasadnionymi zarzutami. Zgodnie z art. 31 § 3 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, każdy, przeciw komu prowadzone jest postępowanie sądowe, ma prawo do tego, aby sprawa została rozpatrzona przez sąd w rozsądnym terminie. Dodatkowo, każdy ma prawo do oparcia swojej obrony na zasadach równości broni.

W świetle powyższego, ważne jest, aby:

Nie składać żadnych oświadczeń ani nie udzielać wyjaśnień bez obecności adwokata lub radcy prawnego. Mimo że zaznaczyłem, że nie będziemy wspominać o konsultacji z prawnikiem, w sytuacjach faktycznych tego typu, obecność prawnika podczas składania wyjaśnień jest kluczowa.

Jeśli sprawa trafi do sądu, ważne jest przedstawienie wszelkich dowodów swojej niewinności, w tym ewentualnych alibi, świadków czy też dowodów na niemożliwość popełnienia czynu.

Warto również zwrócić uwagę na wszelkie nieprawidłowości w postępowaniu oraz ewentualne błędy popełnione przez organy ścigania czy oskarżyciela, które mogą być istotne w kontekście przyszłego procesu sądowego.

Należy jednak pamiętać, że konkretne działania i strategia obrony mogą zależeć od szczegółów konkretnej sytuacji, które nie zostały przedstawione w ramach dyskusji.
 
anonim cytuj
06-10-2023

Sugerowane Tematy

Zaniżone wynagrodzenie.
Hej, moja dziewczyna zatrudniła się w sklepie spożywczym na umowie zlecenie, jest studentką i na umowie ma 23,50 za godzinę. Pracuje od połowy lipca, więc pierwsza wypłata była niższa ponad 250 zł miała mniej godzin więc przymknęliśmy oko na to, w tym miesiącu dostała 3010 zł wypłaty, a przepracowała 170 godzin, szef jej powiedział że ma wypłatę za 120 + za przepracowane soboty Najniższa krajowa w tej chwili dla studenta to 3600 bez podatków, co...
zwolnienie chorobowe
Dzień dobry, Sytuacja: Osoba zatrudniona na umowę o pracę (pełen etat, wszystkie składki oplacane) oraz na umowę - zlecenie, jako wykładowca w szkole policealnej. Zajęcia odbywają się w weekendy, w dwa z czterech weekendów w miesiącu. Umowa - zlecenie podpisywana na cały miesiąc. Osoba idzie na zwolnienie chorobowe, w terminie kiedy nie ma zjazdu, więc zgodnie z harmonogramem umowy - zlecenia ma wolne. Zwolnienie dostarczone wyłącznie do...
Wynagrodzenie na L4
Chciałem zapytać czy istnieje jakaś możliwość aby pracodawca (firma państwowa) wypłaciła pracownikowi mniejszą niż 80% pensji za dni spędzone na l4. Mianowicie osoba dostała wypłatę za listopad. Która wygląda na pasku następująco. 14 dni pracy wynagrodzenie 2699zl brutto (daje to 192zl) 8 dni l4 wynagrodzenie 606zl brutto (daje to 75zl) Wychodzi że za dni na l4 pracownik dostał jakieś 40% wynagrodzenia. Umowa o pracę na pełny etat, płacone za...
Czy pracodawca może zwolnić z dnia na dzień?
Umowa o pracę na stałe, wypowiedzenie to okres 3 miesięcy i taki okres mnie interesuje. Czy firma może mnie zwolnić prędzej? Boje się, że po prostu któregoś dnia podam wypowiedzenie, stwierdzą że mogą mnie zwolnić z godziny na godzinę. Dzięki za informacje....

Wyszukiwarka