Spadek i zachowek po dziadku.

Sprawa dotyczy spadku i zachowku po dziadku.
Mój teść i dziadek moich dzieci wraz ze swoją drugą żoną w 2009 r. jednocześnie złożyli przed notariuszem testamenty.
W testamencie żony teścia jest zapisane że powołuje do całości swojego małżonka a na wypadek gdyby nie chciał lub nie mógł dziedziczyć, do całości spadku powołuje bratanicę (nazwisko i imię).
Teść powołuje do całości spadku małżonkę (nazwisko i imię).
Żona teścia zmarła zmarła w czerwcu 2015 r. Więc spadek w całości odziedziczył Teść który zmarł rok temu a jego jedyny syn, mój mąż zmarł w 2011 r.
Moi synowie zgodzili się z treścią testamentów
Pytanie brzmi:
Jeśli majątek dziedziczy bratanica żony teścia to jaki zachowek należy się moim dwum synom.
Teoretycznie spadek wynosi
300 000 tyś zł o jaką wielkość zachowku powinni się zgłosić do spadkobiercy testamentowego.
Starałam się znaleźć odpowiedź na to pytanie na internecie ale jest to dla mnie bardzo zawiłe.
anonim cytuj
02-10-2023
Ale bratanica była ujęta w testamencie teścia?
nie była ujęta.

Po żonie teścia było przeprowadzone postępowanie spadkowe?
Tak stąd wiem że w całość odziedziczył teść.

Skoro nie żyje spadkobierca testamentowy (żona teścia), to do spadku powołani zostali spadkobiercy ustawowi. Jeśli teść nie miał więcej dzieci, to do spadku powołani zostali wnukowie. Bratanica nie dziedziczy.
Zaraz zaraz . Nie wiem co znaczy postępowanie spadkowe po żonie teścia. W sądzie chyba nic się nie odbyło jedynie mam tylko Akt poświadczenia dziedziczenia z dnia 29.06.2015 r. przed notariuszem po odczytaniu testamentu zmarłej.

Bo w sądzie nie musiało się odbywać. Czyli testament został otwarty i teść przyjął spadek na mocy testamentu. To jest już sprawa zamknięta. Nie ma powrotu do testamentu żony teścia.
 
anonim cytuj
02-10-2023

Sugerowane Tematy

Sprzedaż auta
Witam. Proszę o opinię. 4 dni temu sprzedałam auto używane. Auto jeździło i nie miało ukrytych świadomie przeze mnie wad. Kupujący zrobił nim do domu około 100 km. 2 dni później przyjechał po koło zapasowe, które zapomniałam dać (czyli zrobił około 200 km). Mówił że auto szarpie i że dolał oleju bo jego zdaniem nie było. Dziś zadzwonił że auto chce oddać bo był u mechanika i cały olej wyciekł i wszystko jest zalane. Gdy ja jeździłam wszystko było...
Pracodawca nie opłaca składek ZUS
Dowiedziałam się że mój pracodawca nie opłaca moich składek ZUS od kwietnia 2019 roku. Dodatkowo od sierpnia nie wysyła do ZUS raportów rozliczeniowych. Na moim koncie PUE przedstawione są pozycje tylko do lipca. Reszty nie ma. Co mogę w tej sytuacji zrobić? Jestem od dwóch tygodni na zwolnieniu lekarskim. Czy mogę mieć z tego tytułu jakieś problemy? Co mogę z tym zrobić skoro nie mam kontaktu z pracodawcą, ponieważ tydzień temu stosunek ...
Orzeczenie lekarskie po badaniach kontrolnych.
Pracownik dostarczył orzeczenie po badaniach kontrolnych, zauważyłam, że lekarz zaznaczył, że jest pracownik jest gotów do „podjęcia”, a nie „wykonywania” pracy - można było zaznaczyć jedno z dwóch. Czy myślicie, że pracownik powinien zgłosić się do lekarza po poprawkę czy to nie ma znaczenia?...
Spółdzielcze własnościowe prawo własności bez księgi wieczystej.
Witam proszę wytłumaczyć mi co dokładnie oznacza sformułowanie "mieszkanie posiada spółdzielcze własnościowe prawo własności bez księgi wieczystej"? Czy warto kupić takie mieszkanie? Jakie ewentualne niebezpieczeństwa na mnie czyhają?...

Wyszukiwarka