Podział majątku

Witam Serdecznie mam pytanie odnosnie podizału majatku , opisze po krótce o co mi chodzi
Mam babcie która mieszka sama i jest włascicielem domu , ma córkę , jej syn nie żyje a po synie została 5 dzieci już pełnoletnich. W chwili obecnej dom jest w krytycznym stanie i córka babci wymyśliła sobie podiał majątku na wszystkie osoby czyli łącznie z babcią 7 osób , Ja osobiście do tego mieszkania nie posiadam do niego praw tylko jestem w nim zameldowana od urodzenia. Obecnie nie mieszkam juz tam od dłuższego czasu. Teraz pytanie jak to wygląda w sądzie kto ponosi koszty takiej rozprawy w sądzie , jak wygląda cała sytuacja związana właśnie z tym podziałem , ja osobiście nie chcę żadnego podziału ani żadnej części z tego domu , jak wygląda to po stronie prawnej, aby zrzec sie ewentualnego podziału i nie uczestniczenia nawet w rozprawie , w sadzie , Czy ogólnie rzecz biorąc skoro jestem zameldowana w tym domu ponsze jakiekolwiek odpowiedzialnosći związane z tym domem , bardzo prosze o odpowieź. A i jeszcze jedno pytasnie odnosnie samego domu jest na nim dach który jest wykonany w poźnych czasach i jest on z eternitu kto ponosi koszta zwiazane z liwkidacja i wywozem eternitu czy ja bedac tam zameldowanym a nie mieszkajaca osoba czy tylko wlaściciel. Bo wlascicielka mieszkania mówi ze wszyscy sa za to odpowiedzialni i ponoszą tego koszty. Co moge zrobic aby nie mieć problemów związanym z tym domem
anonim cytuj
17-04-2023
W sprawie podziału majątku:
Podział majątku może być dokonany przez sąd, jeśli osoby zainteresowane nie dojdą do porozumienia w tej kwestii. Warto zwrócić uwagę na Kodeks cywilny (KC), który reguluje sprawy związane z współwłasnością i podziałem majątku. W przypadku domu, którym współwłasność zostanie ustalona na drodze sądowej, koszty procesu sądowego, zgodnie z Kodeksem postępowania cywilnego (KPC), ponoszą strony proporcjonalnie do wartości ich udziałów w majątku (art. 100 KPC).
Jeśli nie chcesz uczestniczyć w podziale majątku, możesz zawrzeć umowę darowizny lub sprzedaży na rzecz innych współwłaścicieli, aby przekazać swoje prawa do swojego udziału w majątku. Możesz również zawrzeć umowę zrzeczenia się udziału w majątku. W każdym przypadku, warto skonsultować się z prawnikiem lub notariuszem, aby dokonać właściwego przeniesienia praw.

W sprawie odpowiedzialności związanych z domem:
Zameldowanie w domu nie powoduje automatycznej odpowiedzialności za koszty związane z jego utrzymaniem czy naprawami. Właściciel domu jest zasadniczo odpowiedzialny za koszty związane z utrzymaniem i naprawami, chyba że inne osoby mają określone obowiązki wynikające z umów czy przepisów prawa.

W sprawie dachu z eternitu:
Eternit zawiera azbest, który jest szkodliwy dla zdrowia. Usunięcie azbestu jest regulowane przez polskie prawo, szczególnie Ustawę z dnia 19 czerwca 1997 r. o zakazie stosowania wyrobów zawierających azbest oraz Ustawę z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach. Właściciel nieruchomości jest zasadniczo odpowiedzialny za koszty związane z usunięciem azbestu z dachu. Jednakże, warto sprawdzić, czy istnieją jakieś umowy lub inne przepisy, które mogą wpływać na rozkład odpowiedzialności w tym przypadku.

 
anonim cytuj
17-04-2023
Jednakże, warto sprawdzić, czy istnieją jakieś umowy lub inne przepisy, które mogą wpływać na rozkład odpowiedzialności w tym przypadku.



Choć zasadniczo właściciel nieruchomości jest odpowiedzialny za koszty związane z usunięciem azbestu z dachu, mogą istnieć pewne sytuacje, które wpływają na rozkład odpowiedzialności. Na przykład:

Umowy
Jeśli istnieje jakakolwiek pisemna lub ustna umowa między właścicielem a innymi osobami zameldowanymi w domu, która stanowi, że te osoby ponoszą część kosztów związanych z usunięciem azbestu, wówczas taka umowa może wpłynąć na rozkład odpowiedzialności.

Decyzje sądowe
Jeżeli istnieją jakieś decyzje sądowe, które nakładają na inne osoby obowiązek ponoszenia części kosztów związanych z usuwaniem azbestu, to również może to wpłynąć na rozkład odpowiedzialności.

Regulacje prawne
Choć polskie przepisy przewidują, że to właściciel nieruchomości jest odpowiedzialny za koszty związane z usuwaniem azbestu, warto sprawdzić, czy istnieją lokalne przepisy, które mogą wpływać na rozkład odpowiedzialności. W niektórych przypadkach, na przykład, lokalne władze mogą przewidywać programy pomocy finansowej lub inicjatywy wspierające właścicieli nieruchomości w usuwaniu azbestu.
 
anonim cytuj
17-04-2023
Witam dziękuję za odpowiedź , a jeszcze jedno pytanie czy jeśli się wymelduje w chwili obecnej z tego domu , to nie będą mnie ciągać po sądach , i czy nie bede ponosila żadnych kosztów związanych ze sprawą , oraz czy mogę się w jakiś sposób rzec sie tego podziału nie jest mi on do niczgo potrzebny a mieszkam 450 km od tego domu wiec nie za bardzo moge tam nawet dojechac. Chcialabym poprostu w sposob zdalny odstapic od tego podziału ponieważmnie on nie interesuje.
 
anonim cytuj
17-04-2023
A dodam jeszcze że nie posiadam żadnej umowy ani na papierku ani słownej wynajmu czy dzierzawy tego domu poprostu byam tam zameldowana od urodzenia a teraz sie z tamtad wyprowadzilam i już jakis czas nie mieszkam ale zameldowana caly czas tam jestem ,
 
anonim cytuj
17-04-2023
Witam,

Wymeldowanie się z domu nie zwalnia Cię automatycznie z udziału w sprawie podziału majątku ani ewentualnych kosztów związanych z tą sprawą. Jeśli jesteś współwłaścicielem, to zgodnie z Kodeksem cywilnym (art. 197 § 1 KC) masz prawo do swojego udziału w majątku. Jeżeli nie chcesz uczestniczyć w podziale majątku, warto zastosować się do wskazówek, które przedstawiłem we wcześniejszej odpowiedzi, czyli rozważyć zawarcie umowy darowizny, sprzedaży lub zrzeczenia się udziału na rzecz innych współwłaścicieli.

Jeśli chodzi o odstąpienie od podziału na odległość, sugeruję skonsultowanie się z prawnikiem lub notariuszem w celu omówienia możliwości zawarcia umowy zrzeczenia się udziału w majątku lub przekazania swojego udziału innym współwłaścicielom. Możliwe jest zawarcie takiej umowy na odległość, na przykład poprzez pełnomocnika lub za pośrednictwem notariusza. W takiej sytuacji warto wcześniej przygotować stosowne pełnomocnictwo.

Jeżeli nie masz żadnych umów ani na piśmie, ani ustnych dotyczących wynajmu czy dzierżawy tego domu, ani nie jesteś współwłaścicielem, wówczas Twoja odpowiedzialność w sprawie podziału majątku i ewentualnych kosztów związanych z utrzymaniem nieruchomości jest ograniczona. Niemniej jednak, warto zasięgnąć porady prawnika, aby upewnić się, że wszystkie formalności są prawidłowo załatwione i że nie będziesz ponosić żadnych kosztów związanych z tą sprawą.
 
anonim cytuj
18-04-2023
Dobrze dziękuje bardzo za odpowiedź , chodź prawnik pewnie także kosztuje.
 
anonim cytuj
18-04-2023

Sugerowane Tematy

Nagrywanie dźwięku w pracy przez pracodawcę.
Witajcie, przychodzę z zapytaniem odnośnie sytuacji w mojej pracy. Otóż w sklepie, w którym pracuje są zainstalowane kamery z rejestracją dźwięku. Niejednokrotnie była taka sytuacja, że pracodawca dzwonił do mnie z jakąś sprawą i wiedział wszystko o czym przed chwilą mówiłam do klienta i wiele innych tego typu sytuacji. Czy to jest legalne? Czy w takiej sytuacji przysługuje mi prawo do zgłoszenia pracodawcy do Państwowej Inspekcji Pracy?...
Jak uzyskać uzasadnienie wyroku po latach ?
Jak uzyskać wgląd do akt do wyroku który już zapadł? Chodzi o uzyskanie uzasadnienia wyroku....
Egzekucja komornicza.
Dzień dobry. Mam pytanie odnośnie spraw egzekucyjnych. Otrzymałam pismo od komornika o podstawienie pojazdu pod kancelarię, celem zajęcia mienia. Czy komornik moze żądać ruchomości, która prawie 20krotnie przekracza wysokosc długu? Dług opiewa na 1500 zł już z opłatami komorniczymi, wartość auta to ponad 25000. Dodatkowo, auto ma dwóch właścicieli, a postępowanie tyczy się tylko jednego z nich. Nie jest to małżeństwo. Jak rozwiązać tą sprawę? Ko...
Co zrobić, gdy dziecko nie chce mieszkać z matką?
Witam. Jestem po rozwodzie. Dzieci zostały z matką. Po pół roku syn oznajmił ze nie chce mieszkać z matką i przeprowadził się do mnie. Co w tej sytuacji z alimentami?...

Wyszukiwarka