Wynajem mieszkania obcokrajowcą.

Wynajmuję od niespełna roku przez najem okazjonalny mieszkanie parze z Ukrainy (mają karty stałego pobytu, przybyli do Polski przed wojną) + niepełnoletniemu bratu (on przybył po rozpoczęciu wojny, siostra sprawuje opiekę nad nim (jej mama podpisywała to u notarialnie, jednak on kończy 18 lat w połowie roku).)
Niedługo kończy się umowa (była na rok) i będziemy chcieli ją z nimi przedłużyć. Moje pytania
1. Jeżeli zrobimy to poprzez aneks do umowy, to czy musimy znów iść do notariusza i spisywać nowy akt eksmisji? Czy będzie obowiązywał stary ? Znów musimy płacić te wszystkie koszta ?
2. Jak wygląda kwestia zameldowania ?
Kiedyś usłyszałam, że nie powinniśmy spisywać umowy na dłużej niż rok i napisać w umowie, że nie zgadzamy się na meldunek. Czy to prawda ? Czy faktycznie to nas zabezpiecza ?
3. Czy możemy teraz podpisać umowę na dłużej, nie obawiając się o meldunek ? Jak to wygląda od strony urzędu stanu cywilnego? Mogą się zameldować czy nie ? Czy to coś w ogóle zmienia ?
4. Jeżeli brat osiągnie pełnoletność w trakcie trwania umowy (a umowa nie jest spisana na niego, jest tam tylko zapis, że mieszka z nimi) to też musi donieść akt eksmisji ?
Trochę się w tym gubię, a chciałabym to załatwić jak najsprawniej, zabezpieczając się.
anonim cytuj
01-02-2023
1. Dla własnego bezpieczeństwa lepiej jest mieć nowe oświadczenie
2. Mogą się zameldować. Nie jest potrzebna Twoja zgoda na meldunek a takie postanowienie umowne jest nieważne
3. Tak, nie dłużej niż na 10 lat. Mogą się samodzielnie zameldować
4. Nie
 
anonim cytuj
01-02-2023
4. A jak ma się do tego, że brat jest traktowany jako uchodźca. Coś kiedyś słyszałam, że im nie można tak łatwo wypowiedzieć umowy?
 
anonim cytuj
01-02-2023
Ale Ty nie bratu wypowiadasz umowę tylko najemcy. On jest jako osoba wspólnie zamieszkująca i powinnaś tak to wpisać w umowie.
 
anonim cytuj
01-02-2023
Dokładnie mam taki zapis: "Nieruchomość będzie zasiedlona przez trzy osoby. Oprócz najemcy wynajmowany lokal będzie zamieszkiwał .... "
 
anonim cytuj
01-02-2023
To wystarczy. Akt o poddaniu się egzekucji dotyczy wszystkich osób zamieszkujących z najemcą.
 
anonim cytuj
01-02-2023
Ok, martwiła mnie tylko kwestia statusu uchodźcy.
 
anonim cytuj
01-02-2023
Jeszcze pytanie co do kwestii meldunku. Urząd ich zamelduje na czas trwania umowy? A co jeżeli ją wypowiem? Co jeżeli po wypowiedzeniu / skończeniu umowy nie znajdą innego miejsca meldunku?
 
anonim cytuj
01-02-2023
Zamelduj ich na taki okres jaki zgłoszą. Koniec umowy nie kończy meldunku, jeśli opuszczą lokal i nie dokonają wymeldowania możesz złożyć o wniosek o wymeldowanie w drodze decyzji administracyjnej.
 
anonim cytuj
01-02-2023
1. Tak należy znowu sporządzić akt u notariusza i znowu ponieść koszta.
2. Najemca może zameldować się na podstawie umowy najmu. Nie rozumiem strachu przed meldunkiem. To jedynie potwierdzenie, ze dana osoba tam mieszka. Nie daje to dodatkowych praw czy przywilej. osoba z meldunkiem czy bez jest tak samo traktowana.
3. Możecie podpisać umowę na ile chcecie do 10 lat. Ci do meldunku tak jak wyżej.
 
anonim cytuj
01-02-2023
A jakbym wypowiedziała umowę, a oni nie znaleźliby nowego meldunku? Jakbym chciała sprzedać mieszkanie, a wtedy trzeba by dołączyć ilość osób zameldowanych?
 
anonim cytuj
01-02-2023
Jakby się wyprowadzili to można wymeldować w trybie administracyjnym. Dodatkowo najmu na czas określony nie jest tak prosto wypowiedzieć. Wasza umowa przewiduje taka możliwość w razie sprzedaży?
 
anonim cytuj
01-02-2023
Mamy tylko zapis, że obydwie strony moja z 2 miesięcznym wypowiedzeniem wypowiedzieć umowę. No i coś tam jeszcze, że gdyby nie płacili.
 
anonim cytuj
01-02-2023
To te zapisy są zapisami nieważnymi. Zamiast podpisywać aneks to lepiej przejrzeć umowę i napisać ja od nowa porządnie. A najemcy mogą się zameldować na podstawie umowy najmu wiec przed tym nie uchronisz się jakby chcieli się meldować.
 
anonim cytuj
01-02-2023
A jak wygląda wypowiedzenie umowy na czas wyznaczony?
 
anonim cytuj
01-02-2023
Z powodów zawartych w Art . 11 ust. 2 pkt 1-3 oraz z umowy. Wypowiedzenie wysokości czynszu tez jedynie zgodnie z warunkami zawartymi w umowie.
 
anonim cytuj
01-02-2023
Rozważając możliwość przedłużenia umowy najmu przez aneks, zgodnie z art. 688 Kodeksu cywilnego, zmiana umowy najmu nie wymaga tej samej formy, co umowa pierwotna. To oznacza, że aneks nie musi być zawarty w formie aktu notarialnego, jeśli umowa pierwotna była zawarta w tej formie. Niemniej jednak, ze względu na specyfikę najmu okazjonalnego, który wiąże się z obowiązkiem sporządzenia aneksu do umowy i aktu eksmisji, byłoby bezpieczniej, gdyby te dokumenty były sporządzane notarialnie przy każdej zmianie umowy. Wszakże, art. 3 ust. 2 ustawy o ochronie praw lokatorów... mówi, że najemca i osoby zamieszkujące razem z nim mogą poddać się egzekucji na podstawie tytułu wykonawczego, którym jest porozumienie strony najmu i osób zamieszkujących razem z najemcą z właścicielem lokalu w formie aktu notarialnego o poddaniu się egzekucji.

W kwestii zameldowania, na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy o ewidencji ludności, cudzoziemiec, który przebywa na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej powyżej 30 dni, jest obowiązany zawiadomić organ ewidencyjny o miejscu swojego pobytu stałego lub czasowego. Przy czym obowiązek ten dotyczy zarówno osób mających meldunek na pobyt czasowy, jak i tych, które posiadają meldunek na pobyt stały. Zatem wynajmując mieszkanie na podstawie umowy najmu, najemcy mają prawo zameldować się w wynajmowanym lokalu. Zapis w umowie najmu, który wyłącza możliwość zameldowania się najemców, jest nieważny.

Co do statusu uchodźcy, w świetle prawa polskiego, na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy o udzielaniu cudzoziemcom ochrony, uchodźca posiada prawo do wynajmu mieszkania lub innego pomieszczenia mieszkalnego na zasadach ogólnych. Przysługuje mu również prawo do zaspokajania potrzeb mieszkaniowych w ramach pomocy społecznej. Jednakże, status uchodźcy nie wiąże się z żadnymi szczególnymi uprawnieniami w kontekście umowy najmu.

Co do wypowiedzenia umowy najmu na czas określony, zgodnie z art. 673 Kodeksu cywilnego, umowa najmu na czas określony nie może być wypowiedziana przed upływem terminu, na który była zawarta, chyba że w umowie zastrzeżono takie prawo. Zastrzeżenie takie musi być dokonane wyraźnie i jednoznacznie.

W przypadku nieznalezienia nowego miejsca pobytu przez najemców, zgodnie z art. 19 ust. 1 ustawy o ewidencji ludności, organ ewidencyjny na wniosek wynajmującego, może wymeldować najemców z lokalu, jeśli nie dokonali tego sami.
 
anonim cytuj
05-08-2023
Mam jeszcze kilka pytań, które wynikły z dyskusji.

Czy mogę zrozumieć, że jeżeli nie idziemy do notariusza, to nie muszę ponosić kosztów sporządzenia aktu u notariusza? Ale z drugiej strony, chcąc się zabezpieczyć, lepiej jest jednak ten akt sporządzić, prawda?

W kwestii meldunku, jeżeli wynajmujący chce się zameldować, nie mogę mu tego zabronić, ale jak to wygląda w praktyce? Czy muszę dostarczyć jakiś dokument do urzędu czy najemca sam załatwia wszystkie formalności?

W kontekście statusu uchodźcy, czy mogę być pewny, że nie ma żadnych specjalnych uprawnień związanych z umową najmu? Czy istnieją jakieś dodatkowe kroki, które muszę podjąć z uwagi na ich status?

A co z wypowiedzeniem umowy? Rozumiem, że nie mogę wypowiedzieć umowy na czas określony, ale co jeśli chcę sprzedać mieszkanie? Czy istnieje jakiś sposób, aby to zrobić bez naruszania praw najemców?

W kontekście wymeldowania najemców, jeżeli nie znajdą nowego miejsca pobytu po zakończeniu umowy, czy muszę jako wynajmujący złożyć wniosek o wymeldowanie ich w drodze decyzji administracyjnej? Czy to jest skomplikowany proces?

Z góry dziękuję za pomoc!
 
anonim cytuj
05-08-2023
Rozumiem, że dla mojego bezpieczeństwa lepiej jest mieć nowe oświadczenie. Ale czy muszę to zrobić zarówno dla najemców, jak i dla brata, który niedługo osiągnie pełnoletność? Nie jestem pewien, jakie procedury muszę przestrzegać w tej sytuacji. W końcu nie jest on formalnie najemcą, tylko mieszka z nimi.

Jeśli chodzi o zameldowanie, to jak rozumiem, najemcy mogą się samodzielnie zameldować i mój sprzeciw w umowie nie ma znaczenia. Ale czy mogę, jako wynajmujący, żądać, aby poinformowali mnie o zameldowaniu? Czy jestem w stanie to jakoś kontrolować? Co jeśli zdecyduję, że nie chcę już dalej wynajmować tego mieszkania i oni odmówią wymeldowania?

Na ile lat maksymalnie powinniśmy podpisać umowę? Czy istnieją jakieś ograniczenia prawne?

Jeszcze jedno pytanie dotyczy sprzedaży mieszkania. Jak to działa, jeśli zdecyduję się sprzedać nieruchomość, a oni są tam zameldowani? Czy to wpłynie na proces sprzedaży?

Przepraszam za tyle pytań, ale jestem dość zielony w tych sprawach i chcę upewnić się, że wszystko jest zrobione poprawnie. Dzięki za cierpliwość!
 
anonim cytuj
05-08-2023
...zawarcia umowy najmu.

Jeśli chodzi o kwestię pełnoletniości brata najemców, zgodnie z art. 691 Kodeksu cywilnego, jeżeli najemca zezwala osobie trzeciej na korzystanie z rzeczy najętej, jest odpowiedzialny za szkodę wyrządzoną przez tę osobę, jak za szkodę wyrządzoną przez siebie. Jeżeli najemca zezwolił osobie trzeciej na korzystanie z rzeczy najętej bez zgody wynajmującego, jest odpowiedzialny za szkodę wyrządzoną przez tę osobę, chyba że szkoda ta powstałaby również, gdyby rzeczą posługiwał się sam najemca. W związku z tym, jeżeli brat osiągnie pełnoletność w trakcie trwania umowy, nie ma konieczności sporządzania na niego osobnego aktu eksmisji, pod warunkiem że jest uwzględniony jako osoba korzystająca z najętego lokalu.

W odniesieniu do zameldowania po zakończeniu umowy najmu, art. 20 ust. 3 ustawy o ewidencji ludności stanowi, że organ ewidencyjny na wniosek właściciela lokalu albo innego pomieszczenia mieszkalnego dokonuje wymeldowania osób, które opuściły lokal albo inne pomieszczenie mieszkalne i nie dokonały wymeldowania. Możliwe jest zatem wystąpienie z wnioskiem do organu ewidencyjnego o wymeldowanie osób, które po zakończeniu umowy najmu nie opuściły lokalu.

Odnosząc się do kwestii wypowiedzenia umowy najmu na czas określony, na podstawie art. 673 Kodeksu cywilnego, umowa najmu na czas określony może być wypowiedziana przed upływem tego czasu jedynie z przyczyn określonych w umowie. Zatem jeżeli umowa najmu przewiduje możliwość wypowiedzenia umowy na czas określony z dwumiesięcznym okresem wypowiedzenia, taka klauzula jest nieważna, chyba że dotyczy przyczyn określonych w umowie. Takie przyczyny mogą obejmować na przykład zaległości w płatności czynszu.
 
anonim cytuj
05-08-2023
Cóż, odpowiedziałem na większość poruszonych problemów, ale warto podkreślić jeszcze kilka kwestii:

W kontekście zameldowania: warto podkreślić, że najemca, niezależnie od statusu prawnego, może zameldować się na czas określony na podstawie umowy najmu. Dlatego zapis w umowie, który uniemożliwia najemcy zameldowanie, jest nieważny zgodnie z prawem polskim.

W odniesieniu do statusu uchodźcy: Prawo polskie nie przyznaje osobom z takim statusem dodatkowych praw w kontekście najmu mieszkań. Mimo iż uchodźcy mają prawo do wynajmu mieszkań na zasadach ogólnych, status ten nie wiąże się z dodatkowymi uprawnieniami najemcy w kontekście umowy najmu, wypowiedzenia umowy czy ochrony przed eksmisją.

W przypadku umowy najmu na czas określony: Zgodnie z art. 673 § 2 Kodeksu Cywilnego, umowa najmu na czas oznaczony, która trwa bez przerwy dłużej niż 10 lat, uważa się za umowę zawartą na czas nieoznaczony. To ważna informacja dla wynajmującego, który chciałby uniknąć sytuacji, w której umowa najmu przekształciłaby się w umowę na czas nieoznaczony.
 
anonim cytuj
05-08-2023

Sugerowane Tematy

Wypłata środków z OFE po śmierci.
Witajcie. Po śmierci taty złożyłem wniosek w zusie o wypłatę środków z ofe. Tata był rok ma emeryturze i zmarł. Według zusu wypłata środków to Ok 3 miesiące. Zaraz mija 7 miesięcy i ani widu ani słychu. Dzwoniąc do ZUSu dostałem informacje ze wniosek jest złożony ale i tak czeka na weryfikacje a zajmuje się tym firma jedna w Polsce i oczekiwanie jest długie. Czy wypłacał ktoś środki z tego ofe i czy jest sens na to czekać ?...
Zgłoszenie nabycia pojazdu.
Witam. Czy jest obowiązek zgłaszania nabycia pojazdu w terminie do 30 dni od zakupu? W internecie widnieje informacja, że obowiązek ten został zniesiony 26.05.2023r. Jak to wygląda w rzeczywistości? Czy opłacenie podatku za nabycie pojazdu jest równoważne ze zgłoszeniem jego nabycia?...
Brak opłacanych składek zdrowotnych.
Sprawa nie dotyczy mnie ,ale kuzyna. Otóż przez rok czasu nie miał opłacanych składek zdrowotnych. Żeby nie nagła wizyta w szpitalu nic by nie wyszło. Kuzyn jest kierowca Międzynarodowym. Dzwonił w tej sprawie do pracodawcy a on go wyśmiał. Przepisał firmę na prawdopodobnie kogoś z rodziny i umywa ręce. Są świadkowie że kuzyn pracował w tej firmie. Pytanie gdzie się udać żeby to zgłosić....
Podwyższenie alimentów.
Płacę alimenty na syna 14 lat. Była partnerka, wniosła o podwyższenie alimentów na kwotę 1000zł i zabezpieczenie które na tą chwilę przyznał Sąd w kwocie 800zł, rozprawa koniec stycznia, czy jest taka możliwość aby Sąd na rozprawie zszedł poniżej zabezpieczenia? Czy kwestia tylko teraz tych 200zł? Z góry dziękuję za odpowiedź. ...

Wyszukiwarka