Psy sąsiadów biegające luzem (brak płotu). Sąsiadka nie widzi w tym nic złego, ja czuję zagrożenie. Co mówi na ten temat prawo?

Witam. Mieszkam na osiedlu domków jednorodzinnych. Mam 4 małe psy, które wyprowadzam na smyczy. Obok w sąsiednim domu mieszka rodzina, która adoptowała ze schroniska 6 psów. Teren ma nieogrodzony. Psy są trzymane w kojcu. Wiem, że psy muszą się wybiegać, ale sytuacja z dzisiejszego poranka mnie przeraziła. Wracając ze spaceru ze swoimi psami widzę, że psy sąsiadów z kojca zostały wypuszczone. Stałam jak wryta z moimi 200 metrów dalej modląc się, aby psy sąsiadki nas nie wyczuły. Po 15 min. zamknęła je w kojcu. Tym razem się udało. Zdobyłam numer do sąsiadów i zadzwoniłam. Poinformowałam, że poczułam się dziś zagrożona i psy ma wyprowadzać na smyczy, albo postawić płot. Po chwili do mnie oddzwoniła, że psy mogą biegać sobie luzem, ale muszą mieć kagańce. Proszę poradźcie, bo ja boję się wyjść przed dom ze swoimi pupilami. Co mówi na ten temat prawo?
anonim cytuj
21-08-2022
Psy nie mogą biegać luzem, mają być pod opieką właściciela, a nie puszczone samopas.
Art. 10a ust. 3 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt (Dz.U.2020.638) zgodnie z którym „zabrania się puszczania psów bez możliwości ich kontroli i bez oznakowania umożliwiającego identyfikację właściciela lub opiekun.”
- Art. 77 ustawy z dnia z dnia 20 maja 1971 r. Kodeks wykroczeń (Dz.U.2021.281):
1. Kto nie zachowuje zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia, podlega karze ograniczenia wolności, grzywny do 1000 złotych albo karze nagany.
2. Kto dopuszcza się czynu określonego w 1 przy trzymaniu zwierzęcia, które swoim zachowaniem stwarza niebezpieczeństwo dla życia lub zdrowia człowieka.
 
anonim cytuj
24-08-2022
Ale sąsiadka twierdzi, że zachowuje kontrolę, bo patrzy na nie i przywołuje. Tak jej nakazało mówić schronisko z którego ma psy, a wczoraj pouczyli o tym, aby założyła psom kagańce i już wszyscy mogą czuć się bezpieczni.
 
anonim cytuj
26-08-2022
Czy psy sąsiadki jak je nawołuje słuchają się jej? Kiedy idzie jakiś człowiek czy człowiek z psem, psy sąsiadki również się jej słuchają i biegną do niej?
 
anonim cytuj
28-08-2022
Czy psy sąsiadki jak je nawołuje słuchają się jej? Kiedy idzie jakiś człowiek czy człowiek z psem, psy sąsiadki również się jej słuchają i biegną do niej?
 
anonim cytuj
28-08-2022
Nie słuchają się. Psy nie są szkolone. Nawet nie wiedzą co to smycz.
 
anonim cytuj
30-08-2022
Gdzie znajdowały się psy sąsiadki? Na jej posesji, czy poza nią?
 
anonim cytuj
01-09-2022
Między moim domem, a sąsiadów jest droga gminna. Biegają po całej drodze, oraz pod moim płotem. Ja spaceruję z psami właśnie po tej drodze.
 
anonim cytuj
02-09-2022
Proszę poradźcie, bo ja boję się wyjść przed dom ze swoimi pupilami. Co mówi na ten temat prawo?


Jak już zostało zauważone przez innego uczestnika forum, zgodnie z:

Art. 10a ust. 3 ustawy o ochronie zwierząt, psy nie mogą być puszczone samopas bez możliwości ich kontroli i odpowiedniego oznakowania.

Art. 77 Kodeksu wykroczeń stanowi o odpowiedzialności za niezachowanie środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia oraz za dopuszczenie zwierzęcia do stworzenia niebezpieczeństwa dla życia lub zdrowia człowieka.

Ale sąsiadka twierdzi, że zachowuje kontrolę, bo patrzy na nie i przywołuje.


Sam fakt "patrzenia" i "przywoływania" nie jest równoznaczny z faktycznym panowaniem nad psem, zwłaszcza jeśli zwierzęta nie reagują na wezwanie opiekuna. Jeśli psy nie są szkolone i nie reagują na polecenia, nie można uznać, że są pod stałą kontrolą właściciela.

Czy psy sąsiadki jak je nawołuje słuchają się jej? Kiedy idzie jakiś człowiek czy człowiek z psem, psy sąsiadki również się jej słuchają i biegną do niej?


Nie słuchają się. Psy nie są szkolone. Nawet nie wiedzą co to smycz.


Nieposłuszeństwo psów wzmacnia argument, że nie są one pod odpowiednią kontrolą właściciela, co może być podstawą do stwierdzenia naruszenia art. 10a ust. 3 ustawy o ochronie zwierząt.

Gdzie znajdowały się psy sąsiadki? Na jej posesji, czy poza nią?


Między moim domem, a sąsiadów jest droga gminna. Biegają po całej drodze, oraz pod moim płotem.


Jeśli psy poruszają się po drodze gminnej, mogą stwarzać zagrożenie dla innych użytkowników drogi oraz dla zwierząt, co może prowadzić do odpowiedzialności z art. 77 Kodeksu wykroczeń.
 
anonim cytuj
07-08-2023

Sugerowane Tematy

Zajęcie i licytacja nieruchomości.
Temat jest taki ,odezwała się firma windykacyjna i z tego co wiem wystąpiła do sądu o nakaz zapłaty ,i teraz pytanie mam zaległość około 10 tys. z czego 8 to należność główna ,czy jest możliwe że komornik zajmie moje mieszkanie, w której moja własność to 25% ,mieszkanie warte około 320 tys. zł ,zaznaczam że od momentu wezwania przez firmę windykacyjną spłacam regularnie po 400 zł co miesiąc! Ile czasu ktoś się orientuje ile trwa taka procedura od...
Kupno auta a zajęcie komornicze.
Mam pytanie, chce kupić auto, mój mąż ma komornika, czy gdy go zrobię współwłaścicielem to komornik może zająć to auto ?...
Co z mieszkaniem po rozwodzie?
Taka sytuacja. Kobieta po rozwodzie mieszka z synem w mieszkaniu byłego męża. Kobieta ma nowego męża . Były mąż chce aby kobieta wyprowadziła się z mieszkania. Nie ma żadnej umowy między nimi. Dziecko jest nie pełnoletnie. Kobieta nie ma się gdzie wyprowadzić. Czy były mąż musi zapewnić jakieś lokum socjalne ? Czy ma prawo ' wyrzucić' była żonę z dzieckiem z jego mieszkania? Wspomnę że obiecał przepisanie mieszkania na dziecko w zamian za rozwód...
Jak zacząć wynajmować mieszkanie?
Chcemy z mężem wynająć mieszkanie (my jesteśmy właścicielami). Jak do tego rozsądnie podejść? W sensie nie chcemy później mieć problemu z lokatorami, którzy nie chcą opuścić mieszkania. Jak się zabezpieczyć? Na pewno chcemy sporządzić umowę u notariusza. Ale jak do tego podejść? W jaki sposób sporządzić umowę, abyśmy nie zostali później z problem lokatorami na głowie i ewentualnie późniejszym sprawami sądowymi?...

Wyszukiwarka