odwołanie popełnienia wykroczenia

Witam. 2 miesiące temu złożyłam zawiadomienie na policji o popełnieniu wykroczenia, którym było przywłaszczenie. Doszłam do porozumienia z tą osobą i chciałabym odwołać swoje zgłoszenie. Jak wygląda procedura w tej kwestii ? Co powinnam napisać we wniosku ?
anonim cytuj
24-10-2020
Czy przestępstwo popełniła osoba najbliższa czy ktoś obcy?
 
anonim cytuj
24-10-2020
obca osoba.
 
anonim cytuj
24-10-2020
to nie ma możliwości wycofania zawiadomienia. To jest przestępstwo ścigane z urzędu. Okoliczność co do zawarcia ugody może mieć jednak wpływ na wymiar kary.
 
anonim cytuj
24-10-2020
Witam. 2 miesiące temu złożyłam zawiadomienie na policji o popełnieniu wykroczenia, którym było przywłaszczenie. Doszłam do porozumienia z tą osobą i chciałabym odwołać swoje zgłoszenie. Jak wygląda procedura w tej kwestii ? Co powinnam napisać we wniosku ?


Przywłaszczenie jest przestępstwem przewidzianym w art. 284 Kodeksu karnego i ściganym z urzędu, co oznacza, że organy ścigania mogą dążyć do ukarania sprawcy nawet jeżeli pokrzywdzony nie życzy sobie tego. Jednakże, jeżeli doszliście do porozumienia, możesz to zgłosić odpowiednim organom, choć nie gwarantuje to zakończenia postępowania. W praktyce, zgłoszenie takie może być brane pod uwagę przez sąd podczas wymierzania kary.

Jeśli chcesz poinformować prokuraturę o zawarciu ugody, możesz napisać pismo zatytułowane "Informacja o zawarciu ugody" i przedstawić w nim okoliczności zawarcia porozumienia oraz załączyć ewentualne dokumenty potwierdzające to porozumienie.

Czy przestępstwo popełniła osoba najbliższa czy ktoś obcy?


Czy osoba była najbliższa czy obca ma znaczenie w kontekście art. 115 § 11 Kodeksu karnego, definiującego kogo uważa się za osobę najbliższą. Jeżeli przestępstwo popełniła osoba najbliższa, w pewnych sytuacjach prokuratura może umorzyć postępowanie, jeżeli pokrzywdzony wycofał zawiadomienie.

obca osoba.


Skoro osoba, która popełniła przestępstwo, jest osobą obcą, to postępowanie będzie kontynuowane, chyba że istnieją inne przesłanki do jego umorzenia. Jak wspomniałem wcześniej, zawarcie ugody może być brane pod uwagę przez sąd podczas wymierzania kary.

to nie ma możliwości wycofania zawiadomienia. To jest przestępstwo ścigane z urzędu. Okoliczność co do zawarcia ugody może mieć jednak wpływ na wymiar kary.


Dokładnie tak, przywłaszczenie jest przestępstwem ściganym z urzędu i nie ma możliwości formalnego wycofania zawiadomienia. Jednakże informacja o zawartej ugodzie może wpłynąć na decyzje prokuratury oraz sądu w dalszej części postępowania.
 
anonim cytuj
13-08-2023
Skoro nie mogę odwołać zgłoszenia, to jak długo zazwyczaj trwa takie postępowanie w sprawie przywłaszczenia? Czy mogę liczyć na jakiekolwiek informacje od organów ścigania na temat postępów w tej sprawie?
 
anonim cytuj
13-08-2023
Czas trwania postępowania w sprawie przywłaszczenia zależy od wielu czynników, w tym skomplikowania sprawy, ilości dowodów czy obciążenia organów ścigania innymi sprawami. W świetle art. 295 § 1 Kodeksu postępowania karnego, postępowanie przygotowawcze powinno być zakończone w ciągu dwóch miesięcy, choć w praktyce może to trwać dłużej.

Jeżeli chodzi o informacje od organów ścigania, w myśl art. 10 Kodeksu postępowania karnego, pokrzywdzony ma prawo do uzyskiwania informacji o stanie postępowania przygotowawczego, w tym o wszczęciu, umorzeniu czy przekazaniu sprawy do sądu. Aby uzyskać takie informacje, warto zwrócić się do prowadzącego postępowanie organu ścigania z odpowiednim zapytaniem.
 
anonim cytuj
13-08-2023

Sugerowane Tematy

Dostałam wypowiedzenie umowy o pracę na czas nieokreślony z 3 miesięcznym okresem wypowiedzenia. Jak się liczy te umowy one się sumują?
Pracowałam od 2017 r. do 2020 r. na czas nieokreślony Potem zwolniłam się i po 3 miesiącach znów wróciłam do tej samej firmy czyli od 2020 do 2022 r. bo teraz dostałam wypowiedzenie umowy o pracę na czas nieokreślony z 3 miesięcznym okresem wypowiedzenia. Nie powinnam mieć miesiąc? Jak się liczy te umowy one się sumują?...
Pozbawienie praw rodzicielskich.
Ja z takim krótkim pytaniem, ojciec dziecka ma ograniczone prawa rodzicielskie. Po jakim czasie mogę założyć sprawę o pozbawienie tej władzy....
Sąsiad chce podłączyć się do mojego odpływu, który jest w ścianie nośnej
Witam serdecznie. Jestem najemca mieszkania w którym sama przeprowadzałam gruntowne remonty. Sąsiad który wynajął mieszkanie za ścianą chce abym pozwoliła mu przekłuć się przez ścianę nośną do mojej łazienki w celu podłączenia się do mojego odpływu. Na tą chwilę sąsiad na odpływ ale chce zwiększyć średnicę rury i przenieść go w inne miejsce. Do odpływu chce podłączyć WC i prysznic. Mam obawy ze skutkowało by to zapychaniem się rury lub wybiciem d...
Uszkodzenie wypożyczonego pojazdu.
Proszę o pomoc, wypożyczyłem skuter wodny, którym podczas użytkowania wjechałem na mieliznę. Elementy silnika i napędowe zassały kamieni i mułu i skuter nie chciał odpalić. Wpłynięcie na mieliznę oczywiście nie było celowe, z uwagi na niski stan jeziora nie wiedziałem że jest tam tak płytko. Nie mam patentu na korzystanie z tego typu pojazdów. Po całym zajściu spisaliśmy oświadczenie, że pokryję koszty naprawy. Proszę o informację czy wypożycza...

Wyszukiwarka