Kupiliśmy mieszkanie, od 2 miesięcy pojawiają się pluskwy. Czy ten przypadek łapie się na rękojmie nieruchomości?

Dzień dobry, w zeszłym roku kupiliśmy z mężem mieszkanie z rynku wtórnego. Od 2 miesięcy w mieszkaniu pojawiają się pluskwy. Udało nam się zaobserwować, że wchodzą oknem, więc przychodzą od któregoś z sąsiadów. Po tej 2 miesięcznej walce z tym robactwem, jesteśmy też pewni, że pluskwy już były w tym mieszkaniu przed naszym wprowadzeniem. Znaleźliśmy sporo śladów w różnych zakamarkach mieszkania. Na pewno nie są to świeże ślady, bo odkąd tutaj mieszkamy to takiej plagi nie było, bo wszystko tępimy na bieżąco i naprawdę wyłapujemy pojedyncze sztuki (2 razy dezynsekcja, parowanie łóżek i wszystkiego wokół). Pewność, że pluskwy były przed naszym wprowadzeniem mamy również dlatego, że zaraz po wprowadzeniu wywieźliśmy jedno z łóżek do garażu do rodziców, teraz po obejrzeniu wszystkich zakamarków łóżka znaleźliśmy stare gniazda tego robactwa.
Moje pytanie brzmi czy ten przypadek łapie się na rękojmie nieruchomości biorąc pod uwagę, że poprzedni właściciele na pewno wiedzieli o problemie i w momencie sprzedaży zataili ten fakt? Jeżeli tak to jakie dowody powinniśmy zebrać i jakie kroki konkretnie poczynić.
Kupując mieszkanie byłam już w ciąży, teraz walka z pluskwami przy małym niemowlaku to niestety ponad moje siły
anonim cytuj
31-07-2022
Podstawę prawną stanowi art. 556 k.c. w zw. z art. 556[1] par. 1 pkt 3 tj. o rękojmi mówimy w sytuacji, gdy sprzedawca jest odpowiedzialny względem kupującego za sprzedaną rzecz posiadającą wady fizyczne bądź prawne, w szczególności gdy przedmiot umowy sprzedaży nie nadaje się do celu, o którym kupujący poinformował sprzedawcę przy zawarciu umowy, a sprzedawca nie zgłosił zastrzeżenia co do takiego jej przeznaczenia. Problem więc zasadniczy to zatajenie przed kupującym wadę (podstępem). Zastosowanie ma także w powyższej sytuacji art. 86 par.1 k.c.: Jeżeli błąd wywołała druga strona podstępnie, uchylenie się od skutków prawnych oświadczenia woli złożonego pod wpływem błędu może nastąpić także wtedy, gdy błąd nie był istotny, jak również wtedy, gdy nie dotyczył treści czynności prawnej. Podstępne działanie polega na świadomym wprowadzeniu jakieś osoby w błąd lub na umocnieniu jej błędnego mniemania i to w celu skłonienia jej do złożenia oświadczenia woli określonej treści. Za podstęp uważa się także świadome przemilczenie pewnych informacji, ale tylko wtedy, gdy istniał obowiązek ich udzielenia. I tutaj pojawia się nam kolejna kwestia, a mianowicie: złożenie oświadczenia woli pod wpływem wprowadzenia w błąd (istotny): art. 86 par. 2: Można powoływać się tylko na błąd uzasadniający przypuszczenie, że gdyby składający oświadczenie woli nie działał pod wpływem błędu i oceniał sprawę rozsądnie, nie złożyłby oświadczenia tej treści (błąd istotny). Termin odpowiedzialności z tytułu rękojmi wynosi 5 lat (art. 568 par.1 k.c.), liczony od dnia wydania rzeczy kupującemu. Dowody: przede wszystkim umowa i warunki jakie zostały w niej ujęte. Wszystkie zdjęcia, potwierdzenie dokonania dezynsekcji. Przydałaby się ekspertyza, czy nieruchomość nadaje się do zamieszkania, ale ten dowód zostawiłbym na etap postępowania sądowego, bo wtedy jej kosztami można obarczyć drugą stronę (sprzedawcę). Zgodnie z art. 6 k.c. ciężar dowodu spoczywa na osobie, która z tego faktu wywodzi skutki prawne. Ważna w Pani przypadku wydaje mi się linia orzecznicza polskich sądów (jak np. wyrok SO w Gliwicach z dn. 12.11.2014 r., sygn. akt: III Ca 1098/14), gdzie występując dwie kwestie: a mianowicie 1) należyte udowodnienie/udokumentowanie, że sprzedawca wiedział o wadzie nieruchomości w postaci istnienia problemu z pluskwami, oraz 2) że w chwili kupna nieruchomości Pani o tym nie wiedziała. Co można zrobić: 1) pisemne wezwanie sprzedawcy do usunięcia „usterki” oraz wezwanie do pokrycia dotychczasowych kosztów dezynsekcji; 2) wezwanie do obniżenia wartości nieruchomości i zwrot różnicy; 3) jeśli wady nie da się usunąć, rozwiązanie umowy sprzedaży, jako zagrażające bezpieczeństwu jego mieszkańców. To tak w wielkim zarysie.
 
anonim cytuj
31-07-2022
Też to miałam. Próbowałam wszystkiego. Pułapki, bros i rayid na owady biegajace ziemia okrzemkowa i wracały, nawet mop parowy pomagał na chwilę. Dopiero na allegro kupiłam zawiesinę do rozcieńczania, alfasekt...nalalam do mopa parowego wody, odmierzyłam szczykawką dawkę, dodałam do zbiornika z wodą, maska na twarz i parowałam. Łuzko, szafa w środku i wersalka w środku i na zewnątrz oraz pod meblami. Wiem że nie powinno się tak robić ale już pierwszej nocy był spokój, tydzień już i nic nie gryzie. Powtarzam zabieg co trzy dni.
 
anonim cytuj
24-01-2023
Moje pytanie brzmi czy ten przypadek łapie się na rękojmie nieruchomości


Zgodnie z art. 556[1] par. 1 pkt 3 k.c., sprzedawca odpowiada z tytułu rękojmi, jeżeli rzecz posiada wadę, która istniała w chwili przejścia niebezpieczeństwa na kupującego. Zastosowanie może znaleźć także art. 86 par.1 k.c., który mówi o sytuacji, kiedy jedna ze stron wprowadziła drugą stronę w błąd (podstępem), co skłoniło ją do zawarcia umowy. Oświadczenie woli złożone pod wpływem błędu jest ważne, chyba że można przypuszczać, że bez błędu oświadczenie to by nie zostało złożone. Jeżeli uda się udowodnić, że poprzedni właściciel mieszkania wiedział o pluskwach i świadomie zataił tę informację, jesteście w stanie podważyć ważność umowy sprzedaży.

Kluczowe kroki do podjęcia:

Zebranie wszystkich dowodów w postaci zdjęć, dokumentów związanych z dezynsekcją, jak również wszelkich śladów potwierdzających obecność pluskiew przed waszym wprowadzeniem się.
Wezwanie poprzedniego właściciela do usunięcia wady lub pokrycia kosztów związanych z dezynsekcją.
W przypadku braku porozumienia, rozważenie drogi sądowej, mając na uwadze istotność przedstawionych dowodów oraz wyroków sądów w podobnych sprawach (np. wyrok SO w Gliwicach z dn. 12.11.2014 r., sygn. akt: III Ca 1098/14).
 
anonim cytuj
07-08-2023

Sugerowane Tematy

Dwie darowizny w jednym akcie notarialnym.
Witam, teściowe chcą darować swojemu synowi, a mojemu mężowi jedną działką, drugą natomiast swojej córce. Czy mogą to zrobić w jednym akcie notarialnym? Czy również w tym samym akcie mąż może mi darować połowę swojego udziału w działce i tym samym rozszerzyć współwłasność? Dzięki temu nie trzeba by później robić tego rozszerzenia, które jest dodatkowo płatne. Za wszelkie informację dziękuję, bardzo zależy mi na nich, ponieważ notariusze, nie zaw...
Odmowa urlopu.
Pracuje już 12 lat w jednej firmie, w tym roku zmienił się zarząd i dzieją się cuda. 1 grudnia złożyłem wniosek urlopowy na dni 2-5 stycznia, kilka dni temu udało się kupić wyjazd last minute, a w dniu dzisiejszym kierownik przekazał mi wiadomość od pani prezes: wypisanie wniosku nie jest jednoznaczne z dostaniem urlopu. Do dziś nikt mi słowem nie powiedział że nie dostanę urlopu, zawsze po prostu był wpisany na liście obecności i tyle. Jest j...
wniosek o naniesienie korekty
Dobry wieczór, W listopadzie 2019 otrzymaliśmy postanowienie sądu, które dotyczy podziału spadku na 10 spadkobierców. W marcu 2020 jedna ze spadkobierczyń, zorientowała się że jej część jest źle policzona- wkradł się błąd matematyczny. Został złożony wniosek o naniesienie korekty. Zaczęła się pandemia i lockdown, wiec tą sprawą nikt się nie zajął. We wrześniu skontaktowaliśmy się z sądem i okazało się, że nadal nikt nie zainteresował się tym wn...
Kiedy policja może mnie wylegitymować?
Dzień dobry. Dziś ok 2 nad ranem idąc po rynku w jednym z miast wojewódzkich znalazłem leżące luzem na ziemi przedmioty, portfel, kartę płatniczą oraz dowód osobisty. Przedmioty te podniosłem, a następnie niezwłocznie podszedłem do stojącego kilkanaście metrów dalej pojazdu policyjnego, w którym siedziało dwóch umundurowanych funkcjonariuszy. Zgłosiłem im znalezienie i oddanie tych przedmiotów, przy czym zaznaczyłem, że żadnych pieniędzy w tym ...

Wyszukiwarka