Moje pytanie brzmi czy ten przypadek łapie się na rękojmie nieruchomości
Zgodnie z art. 556[1] par. 1 pkt 3 k.c., sprzedawca odpowiada z tytułu rękojmi, jeżeli rzecz posiada wadę, która istniała w chwili przejścia niebezpieczeństwa na kupującego. Zastosowanie może znaleźć także art. 86 par.1 k.c., który mówi o sytuacji, kiedy jedna ze stron wprowadziła drugą stronę w błąd (podstępem), co skłoniło ją do zawarcia umowy. Oświadczenie woli złożone pod wpływem błędu jest ważne, chyba że można przypuszczać, że bez błędu oświadczenie to by nie zostało złożone. Jeżeli uda się udowodnić, że poprzedni właściciel mieszkania wiedział o pluskwach i świadomie zataił tę informację, jesteście w stanie podważyć ważność umowy sprzedaży.
Kluczowe kroki do podjęcia:
Zebranie wszystkich dowodów w postaci zdjęć, dokumentów związanych z dezynsekcją, jak również wszelkich śladów potwierdzających obecność pluskiew przed waszym wprowadzeniem się.
Wezwanie poprzedniego właściciela do usunięcia wady lub pokrycia kosztów związanych z dezynsekcją.
W przypadku braku porozumienia, rozważenie drogi sądowej, mając na uwadze istotność przedstawionych dowodów oraz wyroków sądów w podobnych sprawach (np. wyrok SO w Gliwicach z dn. 12.11.2014 r., sygn. akt: III Ca 1098/14).