Klauzula wykonalności

Dzień dobry.
22 września miałam rozprawę alimentacyjną. Wszystko skończyło się na ugodzie, jednak mąż dostał do spłaty zaległe alimenty oraz koszta adwokackie.
Moje pytanie.
Czy ja muszę składać do sądu jakiś wniosek, klauzulę wykonalności żeby mieć pewność że on mi to spłaci czy że będzie spłacał?
Doszły mnie takie głosy a adwokat mi nic o takim czymś nie mówił.
Jak długo czeka się na postanowienie, które przyjdzie mi pocztą jak sądzę do domu?
anonim cytuj
05-10-2020
Dzień Dobry. Klauzula wykonalności jest potrzebna na wypadek,gdyby mąż nie płacił alimentów i konieczne byłoby wszczęcie egzekucji.
 
anonim cytuj
05-10-2020
Można oczywiście już teraz o klauzulę wystąpić i mieć tytuł na "czarną godzinę" by móc nie czekając na nią złożyć stosowny wniosek do Komornika.
 
anonim cytuj
05-10-2020
Szanowni Państwo,

Po pierwsze, wydaje się, że w Państwa przypadku, ugoda alimentacyjna była zawarta w sądzie, a nie notarialnie, a zatem, na podstawie art. 433 §1 Kodeksu postępowania cywilnego, ma ona natychmiastową moc wykonawczą, co oznacza, że nie musi być dodatkowo zaopatrywana w klauzulę wykonalności. Dlatego adwokat nie informował o takiej konieczności.

Po drugie, w przypadku, gdyby dłużnik alimentacyjny, mimo sądowej ugod, nie regulował swoich zobowiązań, to wówczas na podstawie art. 730 §1 k.p.c., mając wyrok z ugodą, można skierować sprawę bezpośrednio do komornika.

Po trzecie, co do czasu oczekiwania na postanowienie sądu, to zgodnie z art. 213 §2 k.p.c., sąd jest zobowiązany doręczyć je stronom niezwłocznie, ale czas ten może się różnić w zależności od praktyki konkretnego sądu. Może to trwać od kilku dni do kilku tygodni.

Mam nadzieję, że wyjaśniłem wszystkie niejasności.
 
anonim cytuj
02-08-2023
Rozumiem, że ugoda ma moc wykonawczą, ale co w sytuacji, gdy mąż zdecyduje się odwołać od ugod? Czy klauzula wykonawcza nadal będzie miała moc? Czy w takim wypadku muszę złożyć wniosek do sądu?
 
anonim cytuj
02-08-2023
Po pierwsze, warto podkreślić, że ugoda zawarta przed sądem i zatwierdzona przez sąd, staje się częścią wyroku i ma moc prawa sądowego orzeczenia. Zgodnie z art. 365 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego, "Jeżeli sąd zatwierdził ugodę, zawartą przed nim na rozprawie, wydaje wyrok uwzględniający ugodę i stwierdza ją w sentencji". Czyli, jest ona tytułem wykonawczym, podobnie jak wyrok sądu.

Po drugie, odwołanie od ugod zatwierdzonej przez sąd jest zasadniczo niemożliwe. Ugoda zatwierdzona przez sąd jest prawomocna i zgodnie z art. 366 § 1 k.p.c. przeciwko niej nie przysługuje zażalenie, apelacja ani kasacja. Wyjątkiem jest możliwość uchylenia ugod na podstawie art. 393 k.p.c., czyli w przypadku, gdy ugoda została zawarta pod wpływem błędu, groźby lub podstępu. Jeżeli więc mąż odwoła się od ugod, musi to uczynić w drodze wniosku o jej uchylenie, a nie w drodze odwołania.

Podsumowując, klauzula wykonawcza przyznana dla ugod zatwierdzonych przez sąd będzie miała moc, nawet jeśli mąż spróbuje się odwołać od ugod. Jednak, jak wspomniałem wcześniej, odwołanie od ugod jest zasadniczo niemożliwe, chyba że mąż złoży wniosek o jej uchylenie na podstawie powyższych przepisów.
 
anonim cytuj
02-08-2023

Sugerowane Tematy

Kolejność spłaty wierzycieli.
Witam, odziedziczyłam po moim ojcu dużo długów z dobrodziejstwem inwentarza. Otrzymałam właśnie spis inwentarza i mam kilka pytań. Odziedziczony majątek to 10.000 zł. Długów jest powyżej 100.000 zł i największa część (70.000) przypada ZUS, jest też część dla Skarbu Państwa (1.000) i Funduszu Pracy i Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (3.500) a reszta przypada kilku bankom. Czytałam na ten temat dużo, chciałabym rozwiać wątpliwoś...
Samochód osobowy po zmarłym tacie. Jakie kroki prawne powinienem podjąć, aby legalnie móc poruszać się tym samochodem po polskich drogach?
Dzień dobry. Kilka dni temu zmarł mój tato. Został po nim samochód osobowy. Ubezpieczenie na ten samochód jest do końca października. Jakie kroki prawne powinienem podjąć, aby legalnie móc poruszać się tym samochodem po polskich drogach? Czy do końca trwania ubezpieczenia można nim normalnie jeździć? Dziękuję za pomoc...
Wynajem mieszkania.
Tydzień temu zdaliśmy właścicielom mieszkanie po trzyletnim najmie. Spisaliśmy protokół w którym były uwzględnione wycena naprawy podłogi, sprzątanie/czyszczenie krzeseł i naprawa frontu zmywarki. Więcej nic. Dziś właścicielka mieszkania pisze mi jeszcze coś o pralce. Wytarta była farba przy drzwikach pralki, ale to już było kiedy się wprowadzaliśmy. Nie ma nic na ten temat w protokole. 1. Czy musimy ponosić koszt "naprawy" tego, jeśli...
Czy właścicielka na koniec umowy może chcieć więcej pieniędzy?
Witam ja z takim pytanie czy właścicielka na koniec umowy może chcieć więcej pieniędzy za wodę i gaz jak niedopilnowania tego . Było zapłacone za czynsz najmu i czynsz spółdzielczy a teraz nagle okazuje się że jeszcze jak była za granicą niedopilnowania liczników i jest dużo do dopłaty. Co w takiej sytuacji?...

Wyszukiwarka