Dzień dobry.
22 września miałam rozprawę alimentacyjną. Wszystko skończyło się na ugodzie, jednak mąż dostał do spłaty zaległe alimenty oraz koszta adwokackie.
Moje pytanie.
Czy ja muszę składać do sądu jakiś wniosek, klauzulę wykonalności żeby mieć pewność że on mi to spłaci czy że będzie spłacał?
Doszły mnie takie głosy a adwokat mi nic o takim czymś nie mówił.
Jak długo czeka się na postanowienie, które przyjdzie mi pocztą jak sądzę do domu?
anonim cytuj
05-10-2020
Dzień Dobry. Klauzula wykonalności jest potrzebna na wypadek,gdyby mąż nie płacił alimentów i konieczne byłoby wszczęcie egzekucji.
anonim cytuj
05-10-2020
Można oczywiście już teraz o klauzulę wystąpić i mieć tytuł na "czarną godzinę" by móc nie czekając na nią złożyć stosowny wniosek do Komornika.
anonim cytuj
05-10-2020
Szanowni Państwo,
Po pierwsze, wydaje się, że w Państwa przypadku, ugoda alimentacyjna była zawarta w sądzie, a nie notarialnie, a zatem, na podstawie art. 433 §1 Kodeksu postępowania cywilnego, ma ona natychmiastową moc wykonawczą, co oznacza, że nie musi być dodatkowo zaopatrywana w klauzulę wykonalności. Dlatego adwokat nie informował o takiej konieczności.
Po drugie, w przypadku, gdyby dłużnik alimentacyjny, mimo sądowej ugod, nie regulował swoich zobowiązań, to wówczas na podstawie art. 730 §1 k.p.c., mając wyrok z ugodą, można skierować sprawę bezpośrednio do komornika.
Po trzecie, co do czasu oczekiwania na postanowienie sądu, to zgodnie z art. 213 §2 k.p.c., sąd jest zobowiązany doręczyć je stronom niezwłocznie, ale czas ten może się różnić w zależności od praktyki konkretnego sądu. Może to trwać od kilku dni do kilku tygodni.
Mam nadzieję, że wyjaśniłem wszystkie niejasności.
anonim cytuj
02-08-2023
Rozumiem, że ugoda ma moc wykonawczą, ale co w sytuacji, gdy mąż zdecyduje się odwołać od ugod? Czy klauzula wykonawcza nadal będzie miała moc? Czy w takim wypadku muszę złożyć wniosek do sądu?
anonim cytuj
02-08-2023
Po pierwsze, warto podkreślić, że ugoda zawarta przed sądem i zatwierdzona przez sąd, staje się częścią wyroku i ma moc prawa sądowego orzeczenia. Zgodnie z art. 365 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego, "Jeżeli sąd zatwierdził ugodę, zawartą przed nim na rozprawie, wydaje wyrok uwzględniający ugodę i stwierdza ją w sentencji". Czyli, jest ona tytułem wykonawczym, podobnie jak wyrok sądu.
Po drugie, odwołanie od ugod zatwierdzonej przez sąd jest zasadniczo niemożliwe. Ugoda zatwierdzona przez sąd jest prawomocna i zgodnie z art. 366 § 1 k.p.c. przeciwko niej nie przysługuje zażalenie, apelacja ani kasacja. Wyjątkiem jest możliwość uchylenia ugod na podstawie art. 393 k.p.c., czyli w przypadku, gdy ugoda została zawarta pod wpływem błędu, groźby lub podstępu. Jeżeli więc mąż odwoła się od ugod, musi to uczynić w drodze wniosku o jej uchylenie, a nie w drodze odwołania.
Podsumowując, klauzula wykonawcza przyznana dla ugod zatwierdzonych przez sąd będzie miała moc, nawet jeśli mąż spróbuje się odwołać od ugod. Jednak, jak wspomniałem wcześniej, odwołanie od ugod jest zasadniczo niemożliwe, chyba że mąż złoży wniosek o jej uchylenie na podstawie powyższych przepisów.
Dzień dobry, zdecydowałem się na kupno działki budowlanej. Z właścicielem działki ustaliliśmy już cenę. Mieliśmy też ustalony termin podpisania umowy notarialnej. Wszystko było w zasadzie gotowe. Niestety z przyczyn osobistych musiałem zrezygnować z kupna tej działki. Właściciel grozi mi sądem za to, że zrezygnowałem, a się "umawialiśmy" i że przeze mnie "stracił ponad tydzień czasu". Czy w związku z tym, właściciel będzie mia...
Witam,
jakiś czas temu wylicytowałam mieszkanie na licytacji komorniczej. Po wygranej licytacji dłużnicy zapytali się mnie czy mogli by to mieszkanie wynajmować (są to starsze, schorowane osoby, a ja aktualnie mieszkam za granicą, więc mieszkanie jest zakupione póki co jako inwestycja). Zgodziłam się na to i zostało to zapisane w protokole. Aktualnie 2 tygodnie temu zapłaciłam za mieszkanie i czekam na pismo w sprawie przysądzenia własności, aby...
Witam mam u komornika listę wierzycieli i jak dochodzi nowy wierzyciel to komornik wpłaca największą kwotę jemu a reszcie płaci np: po 1.50 zł co mogę zrobić w tej sytuacji żeby komornik pozamykał resztę spraw?...
Mam pytanie retoryczne.
Siostra otrzymała kilka lat temu mieszkanie od mojego ojca pod warunkiem pomocy mu na starość (przepisał je na nią a nie umowa dożywocia). Siostra olewa ojca od wielu lat zajmuje się nim ja i mój brat (tata jeszcze dorabia sobie do emerytury ale jednak trzeba z nim jeździć do lekarza lub na zakupy, posprzątać mu w domu Itp.). Czy możemy z bratem starać się o zachowek od tej siostry? Nie chcieliśmy na początku od niej nic...
Wyszukiwarka
Wyszukiwarka pozwala szybko dostać się do poszukiwanego miejsca na stronie. Przykładowe frazy: