Klauzula wykonalności

Dzień dobry.
22 września miałam rozprawę alimentacyjną. Wszystko skończyło się na ugodzie, jednak mąż dostał do spłaty zaległe alimenty oraz koszta adwokackie.
Moje pytanie.
Czy ja muszę składać do sądu jakiś wniosek, klauzulę wykonalności żeby mieć pewność że on mi to spłaci czy że będzie spłacał?
Doszły mnie takie głosy a adwokat mi nic o takim czymś nie mówił.
Jak długo czeka się na postanowienie, które przyjdzie mi pocztą jak sądzę do domu?
anonim cytuj
05-10-2020
Dzień Dobry. Klauzula wykonalności jest potrzebna na wypadek,gdyby mąż nie płacił alimentów i konieczne byłoby wszczęcie egzekucji.
 
anonim cytuj
05-10-2020
Można oczywiście już teraz o klauzulę wystąpić i mieć tytuł na "czarną godzinę" by móc nie czekając na nią złożyć stosowny wniosek do Komornika.
 
anonim cytuj
05-10-2020
Szanowni Państwo,

Po pierwsze, wydaje się, że w Państwa przypadku, ugoda alimentacyjna była zawarta w sądzie, a nie notarialnie, a zatem, na podstawie art. 433 §1 Kodeksu postępowania cywilnego, ma ona natychmiastową moc wykonawczą, co oznacza, że nie musi być dodatkowo zaopatrywana w klauzulę wykonalności. Dlatego adwokat nie informował o takiej konieczności.

Po drugie, w przypadku, gdyby dłużnik alimentacyjny, mimo sądowej ugod, nie regulował swoich zobowiązań, to wówczas na podstawie art. 730 §1 k.p.c., mając wyrok z ugodą, można skierować sprawę bezpośrednio do komornika.

Po trzecie, co do czasu oczekiwania na postanowienie sądu, to zgodnie z art. 213 §2 k.p.c., sąd jest zobowiązany doręczyć je stronom niezwłocznie, ale czas ten może się różnić w zależności od praktyki konkretnego sądu. Może to trwać od kilku dni do kilku tygodni.

Mam nadzieję, że wyjaśniłem wszystkie niejasności.
 
anonim cytuj
02-08-2023
Rozumiem, że ugoda ma moc wykonawczą, ale co w sytuacji, gdy mąż zdecyduje się odwołać od ugod? Czy klauzula wykonawcza nadal będzie miała moc? Czy w takim wypadku muszę złożyć wniosek do sądu?
 
anonim cytuj
02-08-2023
Po pierwsze, warto podkreślić, że ugoda zawarta przed sądem i zatwierdzona przez sąd, staje się częścią wyroku i ma moc prawa sądowego orzeczenia. Zgodnie z art. 365 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego, "Jeżeli sąd zatwierdził ugodę, zawartą przed nim na rozprawie, wydaje wyrok uwzględniający ugodę i stwierdza ją w sentencji". Czyli, jest ona tytułem wykonawczym, podobnie jak wyrok sądu.

Po drugie, odwołanie od ugod zatwierdzonej przez sąd jest zasadniczo niemożliwe. Ugoda zatwierdzona przez sąd jest prawomocna i zgodnie z art. 366 § 1 k.p.c. przeciwko niej nie przysługuje zażalenie, apelacja ani kasacja. Wyjątkiem jest możliwość uchylenia ugod na podstawie art. 393 k.p.c., czyli w przypadku, gdy ugoda została zawarta pod wpływem błędu, groźby lub podstępu. Jeżeli więc mąż odwoła się od ugod, musi to uczynić w drodze wniosku o jej uchylenie, a nie w drodze odwołania.

Podsumowując, klauzula wykonawcza przyznana dla ugod zatwierdzonych przez sąd będzie miała moc, nawet jeśli mąż spróbuje się odwołać od ugod. Jednak, jak wspomniałem wcześniej, odwołanie od ugod jest zasadniczo niemożliwe, chyba że mąż złoży wniosek o jej uchylenie na podstawie powyższych przepisów.
 
anonim cytuj
02-08-2023

Sugerowane Tematy

Rozwód a mieszkanie męża.
Przed ślubem mąż odziedziczył mieszkanie, w którym potem mieszkaliśmy przesz 3 lata. Już po ślubie, zanim minęło 5 lat, postanowiliśmy to mieszkanie sprzedać i kupić większe. Mąż jako właściciel dopełnił wszystkich formalności, kupił za te pieniądze większe mieszkanie, też jako jedyny właściciel bo tak mówi prawo skarbowe. Kredyt na remont nowego mieszkania wzięliśmy razem. Teraz chcemy wziąć rozwód i powstało pytanie: czy należy mi się połowa za...
Urlop wychowawczy.
Dzień dobry. Jestem teraz na urlopie macierzyńskim, syn będzie miał rok pod koniec maja. Jestem zatrudniona w przedszkolu. Nie planuje wychodzić do pracy, ponieważ nie mogę oddać syna tak wcześnie do żłobka, za mały jest. Jak muszę postąpić dalej? Mogę na spokojnie przyjść i zwolnić się z pracy? Czy muszę coś odpracować za to, co teraz dostaje wypłatę? I kiedy muszę zrezygnować z pracy, czyli na przykład na następny dzień po roku syna? Dziękuję....
Wezwanie do sądu na rozprawę to jak to wygląda z pracą?
Jak dostałam wezwanie do sądu na rozprawę to jak to wygląda z pracą? Muszę brać wolne czy należy się dzień wolny?...
Koleżanka chcę skorzystać z bezpłatnego urlopu wychowawczego ale szefowa stawia dziwne warunki
Witam. Piszę w imieniu koleżanki. Zacznę od tego że pracowała w sklepie monopolowym 3 lata. Umowy miała różne zlecenia , na pół etatu. Od grudnia 2020 ma umowę na czas nieokreślony. W lutym poszła na zwolnienie ze względu na ciążę(szefowa wiedziała o ciąży, mimo to dała jej taką umowę). 3 sierpnia 2021 urodziła dziecko. 01.08.2022 kończy jej się macierzyński i chciała by skorzystać z bezpłatnego urlopu wychowawczego. I tu zaczyna się cyrk. Szef...

Wyszukiwarka