Klauzula wykonalności

Dzień dobry.
22 września miałam rozprawę alimentacyjną. Wszystko skończyło się na ugodzie, jednak mąż dostał do spłaty zaległe alimenty oraz koszta adwokackie.
Moje pytanie.
Czy ja muszę składać do sądu jakiś wniosek, klauzulę wykonalności żeby mieć pewność że on mi to spłaci czy że będzie spłacał?
Doszły mnie takie głosy a adwokat mi nic o takim czymś nie mówił.
Jak długo czeka się na postanowienie, które przyjdzie mi pocztą jak sądzę do domu?
anonim cytuj
05-10-2020
Dzień Dobry. Klauzula wykonalności jest potrzebna na wypadek,gdyby mąż nie płacił alimentów i konieczne byłoby wszczęcie egzekucji.
 
anonim cytuj
05-10-2020
Można oczywiście już teraz o klauzulę wystąpić i mieć tytuł na "czarną godzinę" by móc nie czekając na nią złożyć stosowny wniosek do Komornika.
 
anonim cytuj
05-10-2020
Szanowni Państwo,

Po pierwsze, wydaje się, że w Państwa przypadku, ugoda alimentacyjna była zawarta w sądzie, a nie notarialnie, a zatem, na podstawie art. 433 §1 Kodeksu postępowania cywilnego, ma ona natychmiastową moc wykonawczą, co oznacza, że nie musi być dodatkowo zaopatrywana w klauzulę wykonalności. Dlatego adwokat nie informował o takiej konieczności.

Po drugie, w przypadku, gdyby dłużnik alimentacyjny, mimo sądowej ugod, nie regulował swoich zobowiązań, to wówczas na podstawie art. 730 §1 k.p.c., mając wyrok z ugodą, można skierować sprawę bezpośrednio do komornika.

Po trzecie, co do czasu oczekiwania na postanowienie sądu, to zgodnie z art. 213 §2 k.p.c., sąd jest zobowiązany doręczyć je stronom niezwłocznie, ale czas ten może się różnić w zależności od praktyki konkretnego sądu. Może to trwać od kilku dni do kilku tygodni.

Mam nadzieję, że wyjaśniłem wszystkie niejasności.
 
anonim cytuj
02-08-2023
Rozumiem, że ugoda ma moc wykonawczą, ale co w sytuacji, gdy mąż zdecyduje się odwołać od ugod? Czy klauzula wykonawcza nadal będzie miała moc? Czy w takim wypadku muszę złożyć wniosek do sądu?
 
anonim cytuj
02-08-2023
Po pierwsze, warto podkreślić, że ugoda zawarta przed sądem i zatwierdzona przez sąd, staje się częścią wyroku i ma moc prawa sądowego orzeczenia. Zgodnie z art. 365 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego, "Jeżeli sąd zatwierdził ugodę, zawartą przed nim na rozprawie, wydaje wyrok uwzględniający ugodę i stwierdza ją w sentencji". Czyli, jest ona tytułem wykonawczym, podobnie jak wyrok sądu.

Po drugie, odwołanie od ugod zatwierdzonej przez sąd jest zasadniczo niemożliwe. Ugoda zatwierdzona przez sąd jest prawomocna i zgodnie z art. 366 § 1 k.p.c. przeciwko niej nie przysługuje zażalenie, apelacja ani kasacja. Wyjątkiem jest możliwość uchylenia ugod na podstawie art. 393 k.p.c., czyli w przypadku, gdy ugoda została zawarta pod wpływem błędu, groźby lub podstępu. Jeżeli więc mąż odwoła się od ugod, musi to uczynić w drodze wniosku o jej uchylenie, a nie w drodze odwołania.

Podsumowując, klauzula wykonawcza przyznana dla ugod zatwierdzonych przez sąd będzie miała moc, nawet jeśli mąż spróbuje się odwołać od ugod. Jednak, jak wspomniałem wcześniej, odwołanie od ugod jest zasadniczo niemożliwe, chyba że mąż złoży wniosek o jej uchylenie na podstawie powyższych przepisów.
 
anonim cytuj
02-08-2023

Sugerowane Tematy

Firma zakopał kable internetowe na mojej działce bez mojej zgody
Dzień dobry. Mam pytanie. Kupiliśmy dom z działka. Obecnie jesteśmy za granica, a na naszej działce jakaś firma bez mojej zgody i bez poinformowania mnie, weszli na nasza działkę i najzwyklej na świecie wykopali rów na kable internetowe. Przekopali cała działkę po szerokości,włożyli kable zasypali. O całej sytuacji dowiedziałem się od sąsiada który mnie poinformował. Moje pytanie czy jest to zgodne z prawem, czy mogę przyjechać i ten kabel wykopa...
Opłata za pobyt w szpitalu.
Kto będzie płacił za pobyt osoby w szpitalu jeśli ta osoba jest nieubezpieczona, jest w śpiączce na intensywnej terapii bez rokowań, po rozwodzie z jej winy (o rozwód wniósł mąż z powodu długotrwałego alkoholizmu i nękania psychicznego rodziny) ale zanim zachorowała wniosła o apelację co do rozwodu, dzieci dorosłe nie pracują ze względów zdrowotnych, od około dwóch lat mieszkała z konkubentem na czarno bez zameldowania (podobno tylko ten konkuben...
Postępowanie spadkowe.
Chciałbym się dowiedzieć czy postępowanie spadkowe jest potrzebne czy zbędne. Moi rodzice byli właścicielami dwóch mieszkań, jednego spółdzielczego w Sopocie w bloku, które z czasem wykupili na własność oraz drugiego zakupionego bezpośrednio od developera w Gdyni. W obu przypadkach własność potwierdzona jest aktami notarialnymi. Niestety prawie 3 lata temu mój Tata zmarł a Mama żyje i zastanawia się czy zachodzi potrzeba uregulowania prawa własno...
Zwrot pieniędzy blikiem??
Witam jakie są szanse odzyskania pieniędzy wysłanych za pomocą blika? sytuacja wygląda tak znajomy wysłał bratu pieniądze za pomocą jego numeru telefonu ale okazało się że otrzymany numer na abonament ktoś kiedyś używał i ktoś ma podpięty pod swój bank i pieniądze poszły do obcej osoby a nie do brata. Co robić jakie są szanse na odzyskanie pieniędzy?...

Wyszukiwarka