Brak płatności za wynajem lokalu.

Wynajmuje lokal na działalność gospodarczą. Niemal od początku był problem z płatnościami za wynajem, w końcu wręczyłam wypowiedzenie na którym jest napisane że najemca do dnia kiedy rozwiązujemy umowę zobowiązuje się do spłaty zadłużenia. Dziś jadę odebrać klucze, ale wiem od wspólnego znajomego że tych pieniędzy ta osoba nie ma. Co mogę teraz zrobić odbierając lokal?
anonim cytuj
17-11-2023
Jeśli najemca "dobrowolnie" nie zapłaci zaległości przy odbiorze kluczy do lokalu, to przysługuje Pani dochodzenie roszczenia/pieniędzy na drodze sądowej. Rozumiem, że umowa najmu jest w formie pisemnej (dla celów dowodowych) ? Jeśli tak, to myślę, że uzyska Pani korzystny dla siebie wyrok, a następnie będzie można skierować sprawę do egzekucji.
 
anonim cytuj
17-11-2023
Tak, umowa najmu jest na piśmie. Jedyne co niepokoi mnie to fakt, że w umowie mamy napisane aby należności wpływały na konto ale w trakcie umowy najemcy zaczęli płacić w gotowce do ręki bo też często była to niepełna kwota. Żadnych potwierdzeń nie było i nie wiem jak sąd na to spojrzy.
 
anonim cytuj
17-11-2023
Dochodzenie roszczeń na drodze sądowej. W sytuacji, gdy najemca nie wywiązuje się z zobowiązań płatniczych, właściciel lokalu ma prawo dochodzić swoich roszczeń na drodze sądowej. Warto zwrócić uwagę, że w polskim prawie istnieje możliwość złożenia pozwu w postępowaniu nakazowym, który jest szybszym sposobem na uzyskanie tytułu wykonawczego. Podstawa prawna dla takiego działania znajduje się w art. 485 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego.

Kwestia płatności gotówką i brak potwierdzeń. Brak pisemnych potwierdzeń płatności gotówką może utrudnić dochodzenie roszczeń, jednak nie jest to niemożliwe. W postępowaniu sądowym istotne będą wszelkie dowody, w tym zeznania świadków, historie transakcji bankowych oraz wszelkie inne dokumenty świadczące o fakcie wynajmu i zaległościach. Kluczowe znaczenie mogą mieć także świadkowie, którzy potwierdzą fakt dokonywania płatności w gotówce.

Procedura egzekucyjna. Po uzyskaniu wyroku sądowego, właściciel lokalu może wszcząć procedurę egzekucyjną. Komornik sądowy na podstawie tytułu wykonawczego (np. prawomocnego wyroku sądu) będzie mógł przystąpić do egzekucji należności od dłużnika. Procedura ta jest uregulowana w Kodeksie postępowania cywilnego, w szczególności w art. 799 i następnych.

Podsumowując, w przypadku braku płatności za wynajem lokalu, właściciel ma prawo do dochodzenia swoich roszczeń na drodze sądowej, nawet w sytuacji, gdy transakcje były realizowane gotówką bez oficjalnych potwierdzeń. Warto jednak zebrać jak najwięcej dowodów potwierdzających te płatności, w tym świadków i dokumentację związaną z umową najmu.
 
anonim cytuj
22-11-2023

Sugerowane Tematy

Wykorzystanie zdjęcia bez zgody autora.
Witajcie, proszę o poradę w sprawie wykorzystania mojego zdjęcia, bez mojej zgody przez firmę w celach reklamowych. Jakie podjąć kroki ?...
Zmiana Imienia i Nazwiska.
Czy jest możliwa zmiana imienia i nazwiska w urzędzie, z powodów: -Przeprowadzka stała do kraju anglojęzycznego gdzie problem stwarzają polskie brzmienie imienia i nazwiska oraz polskie znaki w nim zawarte....
Kiedy moge sprzedawać z zarobkiem tak aby nie placic podatku ?
Samochód kupiony 6 Marca 2021, chciałbym sprzedac ten samochód i napewno bedzie na Nim zarobek gdyz kupiłem go od kolegi w promocyjnej cenie . Kiedy moge sprzedawać z zarobkiem tak aby nie placic podatku ? ...
Mieszkanie po babci przepisane na wnuczkę, czy pozostali wnuczkowie mają prawo do zachowku po babci?
Witam. Zmarła babcia. Kilka lat przed śmiercią przepisała mieszkanie na wnuczkę. Czy w takiej sytuacji pozostali wnuczkowie mają prawo do zachowku po Babci?...

Wyszukiwarka