Jeśli najemca "dobrowolnie" nie zapłaci zaległości przy odbiorze kluczy do lokalu, to przysługuje Pani dochodzenie roszczenia/pieniędzy na drodze sądowej. Rozumiem, że umowa najmu jest w formie pisemnej (dla celów dowodowych) ? Jeśli tak, to myślę, że uzyska Pani korzystny dla siebie wyrok, a następnie będzie można skierować sprawę do egzekucji.
Tak, umowa najmu jest na piśmie. Jedyne co niepokoi mnie to fakt, że w umowie mamy napisane aby należności wpływały na konto ale w trakcie umowy najemcy zaczęli płacić w gotowce do ręki bo też często była to niepełna kwota. Żadnych potwierdzeń nie było i nie wiem jak sąd na to spojrzy.
Dochodzenie roszczeń na drodze sądowej. W sytuacji, gdy najemca nie wywiązuje się z zobowiązań płatniczych, właściciel lokalu ma prawo dochodzić swoich roszczeń na drodze sądowej. Warto zwrócić uwagę, że w polskim prawie istnieje możliwość złożenia pozwu w postępowaniu nakazowym, który jest szybszym sposobem na uzyskanie tytułu wykonawczego. Podstawa prawna dla takiego działania znajduje się w art. 485 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego.
Kwestia płatności gotówką i brak potwierdzeń. Brak pisemnych potwierdzeń płatności gotówką może utrudnić dochodzenie roszczeń, jednak nie jest to niemożliwe. W postępowaniu sądowym istotne będą wszelkie dowody, w tym zeznania świadków, historie transakcji bankowych oraz wszelkie inne dokumenty świadczące o fakcie wynajmu i zaległościach. Kluczowe znaczenie mogą mieć także świadkowie, którzy potwierdzą fakt dokonywania płatności w gotówce.
Procedura egzekucyjna. Po uzyskaniu wyroku sądowego, właściciel lokalu może wszcząć procedurę egzekucyjną. Komornik sądowy na podstawie tytułu wykonawczego (np. prawomocnego wyroku sądu) będzie mógł przystąpić do egzekucji należności od dłużnika. Procedura ta jest uregulowana w Kodeksie postępowania cywilnego, w szczególności w art. 799 i następnych.
Podsumowując, w przypadku braku płatności za wynajem lokalu, właściciel ma prawo do dochodzenia swoich roszczeń na drodze sądowej, nawet w sytuacji, gdy transakcje były realizowane gotówką bez oficjalnych potwierdzeń. Warto jednak zebrać jak najwięcej dowodów potwierdzających te płatności, w tym świadków i dokumentację związaną z umową najmu.