Brak płatności za wynajem lokalu.

Wynajmuje lokal na działalność gospodarczą. Niemal od początku był problem z płatnościami za wynajem, w końcu wręczyłam wypowiedzenie na którym jest napisane że najemca do dnia kiedy rozwiązujemy umowę zobowiązuje się do spłaty zadłużenia. Dziś jadę odebrać klucze, ale wiem od wspólnego znajomego że tych pieniędzy ta osoba nie ma. Co mogę teraz zrobić odbierając lokal?
anonim cytuj
17-11-2023
Jeśli najemca "dobrowolnie" nie zapłaci zaległości przy odbiorze kluczy do lokalu, to przysługuje Pani dochodzenie roszczenia/pieniędzy na drodze sądowej. Rozumiem, że umowa najmu jest w formie pisemnej (dla celów dowodowych) ? Jeśli tak, to myślę, że uzyska Pani korzystny dla siebie wyrok, a następnie będzie można skierować sprawę do egzekucji.
 
anonim cytuj
17-11-2023
Tak, umowa najmu jest na piśmie. Jedyne co niepokoi mnie to fakt, że w umowie mamy napisane aby należności wpływały na konto ale w trakcie umowy najemcy zaczęli płacić w gotowce do ręki bo też często była to niepełna kwota. Żadnych potwierdzeń nie było i nie wiem jak sąd na to spojrzy.
 
anonim cytuj
17-11-2023
Dochodzenie roszczeń na drodze sądowej. W sytuacji, gdy najemca nie wywiązuje się z zobowiązań płatniczych, właściciel lokalu ma prawo dochodzić swoich roszczeń na drodze sądowej. Warto zwrócić uwagę, że w polskim prawie istnieje możliwość złożenia pozwu w postępowaniu nakazowym, który jest szybszym sposobem na uzyskanie tytułu wykonawczego. Podstawa prawna dla takiego działania znajduje się w art. 485 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego.

Kwestia płatności gotówką i brak potwierdzeń. Brak pisemnych potwierdzeń płatności gotówką może utrudnić dochodzenie roszczeń, jednak nie jest to niemożliwe. W postępowaniu sądowym istotne będą wszelkie dowody, w tym zeznania świadków, historie transakcji bankowych oraz wszelkie inne dokumenty świadczące o fakcie wynajmu i zaległościach. Kluczowe znaczenie mogą mieć także świadkowie, którzy potwierdzą fakt dokonywania płatności w gotówce.

Procedura egzekucyjna. Po uzyskaniu wyroku sądowego, właściciel lokalu może wszcząć procedurę egzekucyjną. Komornik sądowy na podstawie tytułu wykonawczego (np. prawomocnego wyroku sądu) będzie mógł przystąpić do egzekucji należności od dłużnika. Procedura ta jest uregulowana w Kodeksie postępowania cywilnego, w szczególności w art. 799 i następnych.

Podsumowując, w przypadku braku płatności za wynajem lokalu, właściciel ma prawo do dochodzenia swoich roszczeń na drodze sądowej, nawet w sytuacji, gdy transakcje były realizowane gotówką bez oficjalnych potwierdzeń. Warto jednak zebrać jak najwięcej dowodów potwierdzających te płatności, w tym świadków i dokumentację związaną z umową najmu.
 
anonim cytuj
22-11-2023

Sugerowane Tematy

Pracodawca podał mnie jako osobę prowadzącą pojazd będę musiał przyjąć mandat mimo, ze nie ma jasnych dowodów na to, ze to ja jestem winien?
Witam. Przez około 3 tygodnie pracowałem za granicą na umówię zlecenie z Polskim pracodawca. Po około 6 miesiącach po powrocie otrzymałem od byłego już pracodawcy SMS z mandatem z radaru w Holandii. Pracodawca chciał aby ekipa licząca trzy osoby” złożyła” się na mandat, ponieważ nie ma na nim zdjęcia kierowcy i nie można ustalić kto kierował samochodem. Po mojej odmowie zapłaty ze względu na to, że jestem pewien iż to nie ja kierowałem pracodawca...
weryfikacja AML
Witam Mam pytanie odnośnie weryfikacji AML. Moja sytuacja wygląda w taki sposób że handlowałem na giełdzie za pośrednictwem brokera. Nazwijmy go CTL. Kiedy dokonywałem wypłaty środków z giełdy zaszła konieczność opłaty podatków w Anglii. Zleciłem to dla mojego brokera. Okazało się wysłał on zafałszowaną deklarację przez co podatek zbyt mały. Na drugi dzień dostałem telefon żebym jak najszybciej opłacił podatek w prawidłowej wielkości 19% co ni...
przebieg historii pracy
Witam serdecznie. Ciezko chory znajomy przebywa za granica i pobiera zasilek chorobowy. Ubezpieczalnia wymaga podania przebiegu historii pracy z Polski. I tu zaczyna sie problem. Znajomy nie jezdzi do Polski, gdyz nikogo tam nie ma i stan zdrowia mu juz nie pozwala. Umyslowo tez nie do konca jest sprawny i tak np potrafi wymienic rozne zaklady karne , w ktorych odbywal kare i jednoczesnie pracowal, kilka firm, w ktorych rowniez pracowal, ale juz...
Mieszkanie w darowiźnie.
Witam, dostałam w darowiźnie mieszkanie od taty. Ojciec ma dożywotnią służebności na korzystanie z mieszkania. Moje pytanie brzmi następująco, czy jak mój tata weźmie ślub że swoją partnerką, czy ona będzie miała jakieś prawa do tego mieszkania, czy będzie mogła się do niego po ślubie wprowadzić? Obecnie obydwoje mieszkają w innym miejscu....

Wyszukiwarka