Służebność

Witam, bardzo proszę o wytłumaczenie mi co może a co nie. Ciocia ma ustanowioną służebność mieszkalną w domu murowanym bez wyszczególnionych pomieszczeń. Co w takim razie jeśli upiera się przy prowadzeniu ogródka warzywnego i we wszystkich pomieszczeniach gospodarczych chce wprowadzać swoje rządy. Bardzo proszę o odpowiedź. Pozdrawiam
anonim cytuj
23-08-2023
Co w takim razie jeśli upiera się przy prowadzeniu ogródka warzywnego i we wszystkich pomieszczeniach gospodarczych chce wprowadzać swoje rządy. Bardzo proszę o odpowiedź. Pozdrawiam

Służebnik ma prawo korzystać z części nieruchomości przeznaczonych do użytku wspólnego z uwzględnieniem prawa do korzystania z tych pomieszczeń przez inne osoby. Gdyby opisała Pani co dokładnie oznacza "wprowadzanie rządów" to można by spróbować odnieść się do tego czy pani ciocia przekracza swoje uprawnienie.
 
anonim cytuj
23-08-2023
W akcie notarialnym ma wyodrębnioną 'służebność osobistą mieszkania polegającą na nieodpłatnym i dożywotnim korzystaniu przez uprawnioną z całego budynku mieszkalnego', nie ma tu wzmianki o pomieszczeniach gospodarczych typu stodoła, chlew gdzie idzie jak do siebie i bierze co chce, opał który do niej nie należy jak również nie kwapi się by płacić rachunki za energię i wodę.

Służebnik powinien być traktowany jak każdy inny mieszkaniec. Służebnik ma dostęp do korzystania z pomieszczeń (czy to znajdujących się w budynku mieszkalnym czy poza nim) a także innych przestrzeni (ogrodu) przeznaczonych do wspólnego użytku jak każdy inny mieszkaniec. Brać wszystkiego co chce nie może, opału także nie jeżeli nie jest jej współwłasnością. Służebnik powinien dokładać się do rachunków za energię czy wodę czy zakupu innych dóbr (opał) lub usług jeżeli z nich korzysta ponieważ nieodpłatność korzystania służebnika polega na braku obowiązku zapłaty czynszu najmu ale nie na braku obowiązku partycypacji w opłatach.
 
anonim cytuj
23-08-2023
Służebnik powinien być traktowany jak każdy inny mieszkaniec. Służebnik ma dostęp do korzystania z pomieszczeń (czy to znajdujących się w budynku mieszkalnym czy poza nim) a także innych przestrzeni (ogrodu) przeznaczonych do wspólnego użytku jak każdy inny mieszkaniec. Brać wszystkiego co chce nie może, opału także nie jeżeli nie jest jej współwłasnością. Służebnik powinien dokładać się do rachunków za energię czy wodę czy zakupu innych dóbr (opał) lub usług jeżeli z nich korzysta ponieważ nieodpłatność korzystania służebnika polega na braku obowiązku zapłaty czynszu najmu ale nie na braku obowiązku partycypacji w opłatach.

A co w przypadku jeśli służebność ustalona jest tylko na dom? Jeśli ja postawię nową stodołę to ona ma też do niej prawa użytkowania? Nie jest tak że służebnikowi trzeba udostępnić dojście do domu bądź wjazd autem i na tym się kończy?
 
anonim cytuj
23-08-2023
Jeśli ja postawię nową stodołę to ona ma też do niej prawa użytkowania? Nie jest tak że służebnikowi trzeba udostępnić dojście do domu bądź wjazd autem i na tym się kończy?

Niekoniecznie. Póki co to napisała Pani, że stodoła obecnie służy jako powiedzmy "składzik" (jak piwnica czy komórka lokatorska w mieszkaniu w bloku). Co innego jeżeli budynek ma inne przeznaczenie (nie służy wszystkim mieszkańcom a ma typowe funkcje gospodarcze - np. chlew, stajnia, obora) - do korzystania z tego rodzaju budynków już ta służebność o jakiej Pani pisze, moim zdaniem, nie uprawnia.
 
anonim cytuj
23-08-2023

Sugerowane Tematy

Zadłużona nieruchomość rodziców
Dzień dobry. Moi rodzice mają dom własnościowy. Niestety nieruchomość jest zadłużona, kilku komorników czeka w kolejce. Są to długi moich rodziców. Chciałabym aby rodzice przepisali na mnie ta nieruchomość, zdaje sobie sprawę że biorę ją z długiem. Mam jeszcze dwóch braci, czy po śmierci moich rodziców będę musiała zapłacić im zachowek? Jak to ominąć? Moi rodzice nie chcą aby bracia mieli prawa do tej nieruchomości. Biorę nieruchomość z dłu...
Całkowity zwrot kosztów imprezy turystycznej.
Dzień Dobry. Bardzo proszę o poradę czy istnieje szansa o wywalczenie całkowitego zwrotu za imprezę turystyczną zakupioną u tour operatora. Na wczasy pojechaliśmy w osiem osób w tym dzieci w wieku 6 m-cy i 8 lat, od pierwszego dnia zaczął się nasz koszmar. Pokoje jakie otrzymaliśmy wołały o pomstę do nieba, wilgoć kapiąca woda z sufitu smród. Po interwencji zmieniono nam pokoje , ale było jeszcze gorzej w pokojach były wszechobecne pluskwy, wil...
niepłacenie alimentów
Mam pytanie czy za nie placenie alimentow przez 6 lat moze isc do wiezienia ??? Maz kolezanki 6 lat juz jej nie placi czy moze byc mozliwosc ze go zamkna...
Pozwolenie na broń.
Witam, czytałem ostatnio o możliwościach uzyskania pozwolenia na posiadanie broni. W jednym z punktów widnieje: dla pozwolenia na broń do celów ochrony osobistej, osób i mienia: - stałe, realne i ponadprzeciętne zagrożenia życia, zdrowia lub mienia; Rozumiem, że trzeba tutaj przedstawić dokument potwierdzający realne zagrożenie np. groźby....

Wyszukiwarka