zakończenie współpracy

Witam. Koleżanka ma pewien problem.
Pracuje w pewnej firmie prywatnej. Ma miesiąc do końca umowy.
Wczoraj dostała lepiej płatną ofertę pracy, pod warunkiem że zacznie od poniedziałku. I tutaj jej pytanie. Czy jest możliwość zakończenia współpracy bez okresu wypowiedzenia? Tak jakby w trybie natychmiastowym? Szefowa nie chce się z nią dogadać wręcz grozi jej jakims odszkodowaniem...
anonim cytuj
15-10-2020
nie ma w prawie przewidzianego wypowiedzenia natychmiastowego chyba że pracodawca dopuścił się ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków wobec pracownika. W innych wypadkach obowiązuje odpowiedni termin wypowiedzenia.
 
anonim cytuj
15-10-2020
Taka opcja możliwa jest tylko w drodze porozumienia stron. Jeśli porzuci pracę i pójdzie do innej, to otrzyma pewnie zwolnienie dyscyplinarne za porzucenie pracy. Pytanie, za co pracodawca miałby żądać odszkodowania? Czy charakter pracy, zakres obowiązków, rodzaj stanowiska mogą wiązać się w tym przypadku z odpowiedzialnością odszkodowawczą. Tu potrzebne by było więcej danych.
 
anonim cytuj
15-10-2020
Witam,

Zwracam uwagę na kilka aspektów prawnych, które mogą być tutaj istotne.

Po pierwsze, jak zaznaczył jeden z użytkowników, zgodnie z Kodeksem pracy (Dz. U. 2018 poz. 917 ze zm.) obowiązuje okres wypowiedzenia. Zasada ta jest podstawowym elementem prawa pracy i ma na celu zapewnienie obu stronom umowy o pracę odpowiedniego czasu na dostosowanie się do nowej sytuacji. Natychmiastowe zakończenie umowy jest możliwe jedynie w określonych, szczególnych sytuacjach określonych w art. 53 Kodeksu pracy.

Po drugie, co do ewentualnego odszkodowania, jak wskazuje art. 61 § 1 Kodeksu pracy, pracownik który bez ważnej przyczyny wypowie umowę o pracę bez zachowania okresu wypowiedzenia, zobowiązany jest zwrócić pracodawcy szkodę wynikłą z tego tytułu. Co istotne, pracodawca ma prawo odliczyć od należnego odszkodowania wynagrodzenie, które pracownik otrzymałby za czas okresu wypowiedzenia. Jednakże, konieczne jest udowodnienie przez pracodawcę, że poniosł rzeczywiście jakąkolwiek szkodę.

Tym samym, kwestia odszkodowania zależy od konkretnej sytuacji - jeśli pracodawca poniesie straty z powodu natychmiastowego odejścia pracownika, może on żądać odszkodowania.

Reasumując, zgodnie z polskim prawem pracy, natychmiastowe zakończenie umowy o pracę jest możliwe tylko w określonych sytuacjach. Brak ważnej przyczyny i niewłaściwe zakończenie umowy może prowadzić do konieczności zapłaty odszkodowania przez pracownika.
 
anonim cytuj
03-08-2023

Sugerowane Tematy

Długi spadkowe.
Witam, potrzebuje porady mój wujek zmarł rok teraz dowiedziałem się ze przed śmiercią nabrał pożyczki i teraz długi przechodzą na jego dzieci i rodzeństwo. Moja mama była jego siostrą lecz nie żyje już 30lat i owe długi przechodzą na nas czyli jej dzieci podobno wystarczy się zrzec i tyle ale czy to wystarczy żebym ja i moje dzieci nie miały długów po nim?...
Naliczanie godzin nadliczbowych.
W zakładzie pracy funkcjonuje elektroniczny system rejestracji czasu pracy, który jak mniemam pozwala na dokonywanie różnego rodzaju zestawień. Pracownicy często kończą pracę z przekroczeniem regulaminowego czasu. W ciągu dnia są to minuty - od kilku do nawet kilkudziesięciu, jednak w skali miesiąca (okres rozliczeniowy), po podsumowaniu, byłyby to już godziny. Pracodawca nie wypłaca rekompensaty z tytułu pracy w godzinach nadliczbowych ani nie ...
Ustawa o praniu brudnych pieniędzy i przeciwdziałaniu terroryzmowi.
Znajomy pomagał sąsiadowi w ogródku, kosił trawę, przycinał drzewka, rąbał drewno do kominka, grabił. Sąsiad wg wypracowanych godzin przelewał mu na konto raz w miesiącu kasę. Trwało to kilka miesięcy. Były to małe kwoty między 200, a 600 zł. W tytule wypłaty było tylko "wpłata". Teraz bank wzywa znajomego do osobistego wstawienia się w banku w celu wytłumaczeniu z jakiego źródła ma te wpłaty. Napisali coś o ustawie prania brudnych pien...
sprawa sądowa w związku z zadłużeniem z przed 10lat
Dzień dobry, niemal 10lat temu mój rodzić miał sprawę sądową w związku z zadłużeniem czynszu, miałem wtedy 13 lat, teraz po takim czasie otrzymałem zawiadomienie o wszczęciu postępowania egzekucyjnego w którym pokryć mam koszta sądowe/adwokackie/korespondencyjne+prowizje czy to jest zgodne z prawem? Że pokrywać muszę koszta za sprawę która odbyła się niemal 10 lat temu, a ja byłem niepełnoletni?...

Wyszukiwarka