zakończenie współpracy

Witam. Koleżanka ma pewien problem.
Pracuje w pewnej firmie prywatnej. Ma miesiąc do końca umowy.
Wczoraj dostała lepiej płatną ofertę pracy, pod warunkiem że zacznie od poniedziałku. I tutaj jej pytanie. Czy jest możliwość zakończenia współpracy bez okresu wypowiedzenia? Tak jakby w trybie natychmiastowym? Szefowa nie chce się z nią dogadać wręcz grozi jej jakims odszkodowaniem...
anonim cytuj
15-10-2020
nie ma w prawie przewidzianego wypowiedzenia natychmiastowego chyba że pracodawca dopuścił się ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków wobec pracownika. W innych wypadkach obowiązuje odpowiedni termin wypowiedzenia.
 
anonim cytuj
15-10-2020
Taka opcja możliwa jest tylko w drodze porozumienia stron. Jeśli porzuci pracę i pójdzie do innej, to otrzyma pewnie zwolnienie dyscyplinarne za porzucenie pracy. Pytanie, za co pracodawca miałby żądać odszkodowania? Czy charakter pracy, zakres obowiązków, rodzaj stanowiska mogą wiązać się w tym przypadku z odpowiedzialnością odszkodowawczą. Tu potrzebne by było więcej danych.
 
anonim cytuj
15-10-2020
Witam,

Zwracam uwagę na kilka aspektów prawnych, które mogą być tutaj istotne.

Po pierwsze, jak zaznaczył jeden z użytkowników, zgodnie z Kodeksem pracy (Dz. U. 2018 poz. 917 ze zm.) obowiązuje okres wypowiedzenia. Zasada ta jest podstawowym elementem prawa pracy i ma na celu zapewnienie obu stronom umowy o pracę odpowiedniego czasu na dostosowanie się do nowej sytuacji. Natychmiastowe zakończenie umowy jest możliwe jedynie w określonych, szczególnych sytuacjach określonych w art. 53 Kodeksu pracy.

Po drugie, co do ewentualnego odszkodowania, jak wskazuje art. 61 § 1 Kodeksu pracy, pracownik który bez ważnej przyczyny wypowie umowę o pracę bez zachowania okresu wypowiedzenia, zobowiązany jest zwrócić pracodawcy szkodę wynikłą z tego tytułu. Co istotne, pracodawca ma prawo odliczyć od należnego odszkodowania wynagrodzenie, które pracownik otrzymałby za czas okresu wypowiedzenia. Jednakże, konieczne jest udowodnienie przez pracodawcę, że poniosł rzeczywiście jakąkolwiek szkodę.

Tym samym, kwestia odszkodowania zależy od konkretnej sytuacji - jeśli pracodawca poniesie straty z powodu natychmiastowego odejścia pracownika, może on żądać odszkodowania.

Reasumując, zgodnie z polskim prawem pracy, natychmiastowe zakończenie umowy o pracę jest możliwe tylko w określonych sytuacjach. Brak ważnej przyczyny i niewłaściwe zakończenie umowy może prowadzić do konieczności zapłaty odszkodowania przez pracownika.
 
anonim cytuj
03-08-2023

Sugerowane Tematy

Nieprawomocny wyrok sądu w sprawie widzeń dzieci z ojcem.
Witam serdecznie. Nieprawomocnym wyrokiem sądu ojciec dzieci może je zabierać w 2 i 4 sobotę miesiąca na 4 godziny. Pisałam wniosek o uzasadnienie, chcę apelować. Czy że względu na to, że boję się o ich zdrowie, życie i to, że ojciec może je wywieźć, dopóki wyrok nie jest prawomocny mogę mu dzieci nie wydawać? Sprawa pilna, strasznie się tego boję....
Odebranie nie swojego listu poleconego.
Mam pytanie co w sytuacji jeśli w pracy odebrałam za koleżankę list polecony z sądu, na który miała odpowiedzieć w przeciągu 7 dni. Poczta się zawieruszyła i kompletnie zapomniałam jej o tym powiedzieć... czy jest możliwość złożenia wyjaśnienia do sądu dlaczego nie odpowiedziała na pismo? ...
Jak mogę złożyć załącznik do protokołu nie mając pełnomocnika?
Jeśli nie mam pełnomocnika, czekamy na wyrok w rozwodzie, to jak teraz mogę złożyć załącznik do protokołu?...
Sprzedaż firmy przez byłego małżonka.
Jestem po rozwodzie. Moja żona w trakcie trwania małżeństwa miała firmę jednoosobową. Ostatnio dowiedziałem się, że udało się jej ja sprzedać ( wyposażenie, nazwę itd). Czy jest to możliwe aby mogła to prawnie zrobić? Nie mamy podziału majątku....

Wyszukiwarka