Wynagrodzenie w ciąży.

Witam. Żona była od września 2021 do mają 2023 na L4 a następnie na urlopie macierzyńskim. W tym czasie nie dostała podwyżki wynagrodzenia. Po powrocie do pracy dostała podwyżkę, ale okazało się że jest w ciąży i od końca maja ponownie jest na l4. Ciąża jest podwyższonego ryzyka bo bliźniacza. Kwestia sporna to wyliczanie zasiłku chorobowego. Czy powinno być liczone od wyższej stawki na umowie czy od wynagrodzenia za ostatnie 12 miesięcy? Przez ten czas żoną była na urlopie rodzicielskim i pobierała zasiłek.
anonim cytuj
01-09-2023
Podstawy wymiaru zasiłku nie ustala się na nowo, jeżeli między okresami pobierania zasiłków nie było przerwy albo przerwa była krótsza niż 3 miesiące kalendarzowe.
Rozumiem. Czyli nic z tym nie można zrobić?

Nie można, przepis jest jasny.
 
anonim cytuj
01-09-2023
Kwestia sporna to wyliczanie zasiłku chorobowego. Czy powinno być liczone od wyższej stawki na umowie czy od wynagrodzenia za ostatnie 12 miesięcy?


Wyliczenie zasiłku chorobowego zależy od konkretnej sytuacji osoby ubezpieczonej oraz od tego, jakie były dochody w określonym okresie rozliczeniowym. Zgodnie z przepisami, aby ustalić podstawę wymiaru świadczenia, brane są pod uwagę dochody z ostatnich 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym nastąpiło zachorowanie.

Jednakże, istnieje wyjątek od tej reguły, który został przytoczony w Post 2. Gdy między okresami pobierania zasiłków nie było przerwy lub przerwa była krótsza niż 3 miesiące kalendarzowe, podstawy wymiaru zasiłku nie ustala się na nowo. Oznacza to, że w sytuacji opisanej przez Ciebie, jeśli żona po zakończeniu urlopu rodzicielskiego i rozpoczęciu pracy była niezdolna do pracy z powodu choroby przez mniej niż 3 miesiące po zakończeniu poprzedniego okresu pobierania zasiłku, podstawa wymiaru zasiłku chorobowego pozostanie taka sama.

W związku z tym, biorąc pod uwagę opisaną sytuację oraz obowiązujące przepisy, zasiłek chorobowy będzie wyliczony od wynagrodzenia za ostatnie 12 miesięcy, a nie od nowo ustalonej wyższej stawki wynagrodzenia.
 
anonim cytuj
02-09-2023

Sugerowane Tematy

Czy mogę odrzucić spadek po terminie?
Czy na etapie ustalania spadkobierców z wniosku wierzyciela, spadkobiercy ustawowi mogą nie przyjąć spadku po zmarłej? Od śmierci spadkodawcy minęły 3 lata a bank wystąpił o ustalenie spadkobierców po osobie która zaciągnęła kredyt. Dodam że spadkobiercy ustawowi nie odrzucili spadku w terminie 6 miesięcy....
Służebność od gminy w celu dojazdu do działki.
Dzień dobry, Mamy obecnie pewien problem związany z naszą działką, którą odziedziczyliśmy po naszym dziadku. Działkę tę podzieliliśmy na kilka mniejszych części, a dwie z tyłu nie miały dostępu drogowego. Gmina posiada wąski pas ziemi pomiędzy naszą działką a działką sąsiada, który mógłby stanowić potencjalny dostęp do naszych działek. Niestety, gmina odmówiła nam udzielenia służebności dostępu i zamiast tego zaproponowała nam sprzedaż tego pasa...
Użyczenie lokalu mieszkalnego.
Przy wynajęciu mieszkania właściciel sporządził umowę "użyczenia" lokalu mieszkalnego . W treści której zawarta jest informacja o czynszu 1200zl/MSC. Czy właściciel (osoba całkiem obca) miał prawo sporządzić umowę "użyczenia lokalu mieszkalnego" i w treści umieścić informacje jak przy zwykłym wynajmie lokalu? ? ? To zgodne z prawem ?...
Zaciągnęłam kredyt dla koleżanki.
Witam. Mój problem polega na tym iż pożyczyłem koleżance sumę pieniędzy, ale najpierw musiałem zaciągnąć kredyt specjalnie dla niej. Teraz po dwóch latach spłacania przez nią rat wpłatami na moje konto dowiaduje się że ona ma zamiar spłacić tylko te pieniądze które przelałem jej na konto pomijając koszta kredytu. Umowa ustna była zawarta przy świadku ale potwierdzenie przelewu mam na kwotę bez oprocentowania. Czyli ubezpieczenie i oprocentowanie ...

Wyszukiwarka