Wynagrodzenie w ciąży.

Witam. Żona była od września 2021 do mają 2023 na L4 a następnie na urlopie macierzyńskim. W tym czasie nie dostała podwyżki wynagrodzenia. Po powrocie do pracy dostała podwyżkę, ale okazało się że jest w ciąży i od końca maja ponownie jest na l4. Ciąża jest podwyższonego ryzyka bo bliźniacza. Kwestia sporna to wyliczanie zasiłku chorobowego. Czy powinno być liczone od wyższej stawki na umowie czy od wynagrodzenia za ostatnie 12 miesięcy? Przez ten czas żoną była na urlopie rodzicielskim i pobierała zasiłek.
anonim cytuj
01-09-2023
Podstawy wymiaru zasiłku nie ustala się na nowo, jeżeli między okresami pobierania zasiłków nie było przerwy albo przerwa była krótsza niż 3 miesiące kalendarzowe.
Rozumiem. Czyli nic z tym nie można zrobić?

Nie można, przepis jest jasny.
 
anonim cytuj
01-09-2023
Kwestia sporna to wyliczanie zasiłku chorobowego. Czy powinno być liczone od wyższej stawki na umowie czy od wynagrodzenia za ostatnie 12 miesięcy?


Wyliczenie zasiłku chorobowego zależy od konkretnej sytuacji osoby ubezpieczonej oraz od tego, jakie były dochody w określonym okresie rozliczeniowym. Zgodnie z przepisami, aby ustalić podstawę wymiaru świadczenia, brane są pod uwagę dochody z ostatnich 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym nastąpiło zachorowanie.

Jednakże, istnieje wyjątek od tej reguły, który został przytoczony w Post 2. Gdy między okresami pobierania zasiłków nie było przerwy lub przerwa była krótsza niż 3 miesiące kalendarzowe, podstawy wymiaru zasiłku nie ustala się na nowo. Oznacza to, że w sytuacji opisanej przez Ciebie, jeśli żona po zakończeniu urlopu rodzicielskiego i rozpoczęciu pracy była niezdolna do pracy z powodu choroby przez mniej niż 3 miesiące po zakończeniu poprzedniego okresu pobierania zasiłku, podstawa wymiaru zasiłku chorobowego pozostanie taka sama.

W związku z tym, biorąc pod uwagę opisaną sytuację oraz obowiązujące przepisy, zasiłek chorobowy będzie wyliczony od wynagrodzenia za ostatnie 12 miesięcy, a nie od nowo ustalonej wyższej stawki wynagrodzenia.
 
anonim cytuj
02-09-2023

Sugerowane Tematy

Podział mieszkania po zmarłym.
Witam dostałem wezwanie na rozpraw odnośnie nadania spadku po zmarłym wujku (nie miał dzieci a jego rodzeństwo też już zmarło więc dostałem wezwanie jako najbliższy członek) i teraz się zastanawiam jak może być podzielone mieszkanie ? Mieszkanie było wspólne z żoną ona też zmarła z tego co wiem mieszkanie jest po cioci rodzicach a wcześniej dziadkach. Na nadanie spadku jest wezwane z cioci strony trójka rodzeństwa (nie znam ich) ale samo wezwanie...
Zwolnienie lekarskie w okresie wypowiedzenia.
Witam, otrzymałem wypowiedzenie z umowy o pracę w trybie natychmiastowym którego nie podpisałem, lecz w tym samym dniu poszedłem na L4 czy ono jest wtedy aktywne?...
Koniec umowy najmu.
Moja siostra wynajmuje mieszkanie od 2 lat w jednym miejscu. 8.01 skończyła się umowa i właściciel przedłużył na kolejne 2 lata. Wczoraj właściciel napisał jej smsa ze ma 2 dni na wyprowadzkę bo chce wyremontować i sprzedać mieszkanie. Na umowie ma okres wypowiedzenia najmu 30 dni. Siostra ma 2 dzieci. Nie znajdzie mieszkania tak szybko. Co w takiej sytuacji zrobić? Ma opłacone za miesiąc styczeń....
Odrzucenie spadku po rodzicach.
Wczoraj mąż się dowiedział o śmierci swojej matki Matka mojego męża go nie wychowywała, natomiast miała zasądzone alimenty, które spłacała do samej śmierci. Mąż się zastanawia czy musi się zrzec spadku po zmarłej matce skoro wychowywany był przez ojca od 16 roku życia i nie utrzymywał z matką kontaktu. Nie wie czy miała jakieś długi prócz długu alimentacyjnego. Mamy 3 letnie dziecko i czy w jego imieniu też musimy się zrzec ? Jak to prawnie w...

Wyszukiwarka