Kwestia sporna to wyliczanie zasiłku chorobowego. Czy powinno być liczone od wyższej stawki na umowie czy od wynagrodzenia za ostatnie 12 miesięcy?
Wyliczenie zasiłku chorobowego zależy od konkretnej sytuacji osoby ubezpieczonej oraz od tego, jakie były dochody w określonym okresie rozliczeniowym. Zgodnie z przepisami, aby ustalić podstawę wymiaru świadczenia, brane są pod uwagę dochody z ostatnich 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym nastąpiło zachorowanie.
Jednakże, istnieje wyjątek od tej reguły, który został przytoczony w Post 2. Gdy między okresami pobierania zasiłków nie było przerwy lub przerwa była krótsza niż 3 miesiące kalendarzowe, podstawy wymiaru zasiłku nie ustala się na nowo. Oznacza to, że w sytuacji opisanej przez Ciebie, jeśli żona po zakończeniu urlopu rodzicielskiego i rozpoczęciu pracy była niezdolna do pracy z powodu choroby przez mniej niż 3 miesiące po zakończeniu poprzedniego okresu pobierania zasiłku, podstawa wymiaru zasiłku chorobowego pozostanie taka sama.
W związku z tym, biorąc pod uwagę opisaną sytuację oraz obowiązujące przepisy, zasiłek chorobowy będzie wyliczony od wynagrodzenia za ostatnie 12 miesięcy, a nie od nowo ustalonej wyższej stawki wynagrodzenia.