Sprawa o zapłatę umownych odsetek.

Witam wszystkich. Proszę o poradę w sprawie: odsetki zapisane umownie i niezapłacone pomimo wezwania. Jaki byłby koszt założenia sprawy z zastępstwem procesowym? Kwota niezapłaconych odsetek około 3800 zł. Czy w takim układzie że mam umowę i konkretne zapisy jestem w praktyce wygrany? Czy koszty adwokata pokryje dłużnik po przegranym procesie. Ile może trwać sprawa w sądzie?
anonim cytuj
15-08-2023
Koszt sprawy to: 200 zł tytułem opłaty od pozwu. Koszt adwokata - tyle ile wyceni konkretny adwokat, a minimum z rozporządzenia w sprawie zakończonej nakazem zapłaty (tj. bez rozprawy)- 600 zł. Ale nikt za taką kwotę się nie podejmie prowadzenia sprawy, trzeba liczyć minimum 1.000 zł, pamiętajmy, że adwokat z tego musi jeszcze odprowadzić 23% VAT. Koszt adwokata w razie wygranej pokrywa druga przegrywająca strona, ale co do zasady jedynie w wysokości stawki minimalnej z rozporządzenia. Trudno ocenić czas trwania sprawy bez znajomości tej sprawy. Czasami nawet w błahej sprawie o zapłatę z tyt. umowy sprzedaży konieczne jest słuchanie świadków, co już nam ładnie wydłuża proces.
Dziękuję za odpowiedź. Jak to rozumieć, że sprawa jest bez rozprawy a jednocześnie może zajść potrzeba słuchania świadków? Jeżeli umowa była zawarta między mną, osobą fizyczną, a spółką z ograniczoną odpowiedzialnością, reprezentowana przez właściciela to czy może wówczas być potrzeba szukania dodatkowych świadków?

Sprawa może zakończyć się bez rozprawy, jeśli Sąd wyda nakaz w postępowaniu upominawczym i druga strona nie wniesie sprzeciwu. A jeśli wniesie, albo Sąd uzna, że nie ma podstaw do wydania nakazu, to będzie rozprawa. I wówczas może być potrzeba słuchania świadków. Nie wiem czy w tej konkretnej sprawie będzie potrzeba słuchania świadków, bo nie znam okoliczności sprawy.
 
anonim cytuj
15-08-2023
Sprawa o zapłatę z tytułu umownych odsetek jest uregulowana w Kodeksie cywilnym. Jeśli jesteś w posiadaniu umowy, w której odsetki zostały wyraźnie określone i nie zostały one uregulowane przez dłużnika, to masz prawo do dochodzenia roszczenia.

W kwestii kosztów sądowych za założenie sprawy, potwierdzam, że wynoszą one 200 zł. Natomiast koszt zastępstwa procesowego, tj. wynagrodzenie adwokata, zależy od konkretnej umowy zawartej z adwokatem. Kwota minimalna, o której mowa w rozporządzeniu, wynosi 600 zł. W praktyce, wielu prawników może pobrać wyższą stawkę. Jeśli wygrasz sprawę, przeciwnik procesowy pokrywa koszty zastępstwa procesowego, ale zwykle w wysokości minimalnej, tj. 600 zł.

Co do sprawy bez rozprawy: postępowanie upominawcze, w którym Sąd może wydać nakaz zapłaty, jest procedurą skróconą. Jeśli pozwany nie wniesie sprzeciwu w określonym terminie, nakaz staje się prawomocny i nie ma potrzeby przeprowadzania rozprawy. Jednakże, jeśli pozwany wniesie sprzeciw lub Sąd uzna, że nie ma podstaw do wydania nakazu, to sprawa trafia na rozprawę. Wtedy, w zależności od okoliczności sprawy, może zajść potrzeba przesłuchania świadków.

Jeżeli umowa była zawarta między mną, osobą fizyczną, a spółką z ograniczoną odpowiedzialnością, reprezentowana przez właściciela to czy może wówczas być potrzeba szukania dodatkowych świadków?


Jeżeli masz dokumenty potwierdzające zawarcie umowy oraz niewywiązanie się spółki z jej zobowiązań, świadkowie mogą nie być niezbędni. Niemniej jednak, w trakcie procesu strona pozwana może wnioskować o przesłuchanie świadków w celu obrony swojego stanowiska. Decyzja o tym, czy ich przesłuchanie będzie konieczne, zależy od Sądu i okoliczności konkretnej sprawy.
 
anonim cytuj
15-08-2023

Sugerowane Tematy

Wspieram rodzeństwo finansowo, jak i kiedy zgłosić to do urzędu skarbowego
Dzień dobry, Co miesiąc wypłacam trójce młodszego, studiującego rodzeństwa po 1000 zł na konto każdego. W jaki sposób zgłosić to do urzędu skarbowego i kiedy? Czy tytule muszę wpisywać słowo „darowizna”? Będę wdzięczny za odpowiedź....
Czy umowa zlecenie posiada okres wypowiedzenia?
Witam, mam pytanie odnośnie wypowiedzenie umowy zlecenie, czy takowa posiada okres wypowiedzenie ?...
Rozwód z winy małżonki.
W 2013 roku pobrałem się ze swoją bardzo długo mi znaną dziewczyną, narzeczoną po kilku latach zaślepiony jej dobrem zostałem zdradzony przeszło dwa tygodnie temu, mam na to rozmowy z czatu Żony, pełne nagranie czatu z tygodnia gdzie wszystkie najdrobniejsze szczegóły w nim są, w sumie nie wiem jakie ale jest tego sporo, nie dałem rady dalej czytać po dwóch zdaniach przeczytanych. Mieszkaliśmy u jej rodziców tam jestem zameldowany jeszcze... (chy...
Ile czasu ma ZUS na wypłatę pieniędzy za zwolnienie?
Jeżeli do 9.02 miałam zwolnienie czy to już nie porą abym z ZUS dostała pieniądze?...

Wyszukiwarka