Podatek od sprzedaży mieszkania.

Dobry wieczór.
Szanowni Państwo, zechcielibyście wyjaśnić mi, czy prawidłowo opłaciłem podatek za sprzedaż mieszkania. W skrócie:
2014 - mój ojciec przekazał mi w formie darowizny 50% mieszkania;
2017 - po śmierci mojej matki - otrzymałam w spadku pozostałe 50% mieszkania.
2018 - sprzedałam mieszkanie, po czym odprowadziłam do US 19% wartości od całej kwoty za mieszkanie.
Ostatnio zasłyszałam, że obowiązek opłaty podatku zachodzi, gdy spadkodawca nabył to mieszkanie mniej niż 5 lat od sprzedaży przez mnie. A to mieszkanie należało do rodziców od wielu lat.
Prawidłowo opłaciłam podatek?
anonim cytuj
07-11-2023
Prawidłowo. Te zwolnienie z podatku ze sprzedaży nieruchomości nabytej w spadku obowiązuje od 2019 roku. Ty sprzedałaś w 2018. Prawo nie działa wstecz. Pośpieszyłeś się. W 2018 o projekcie dotyczącym zwolnienia z takiego podatku było dosyć głośno.
 
anonim cytuj
07-11-2023
To cię pocieszę, że tylko połowę mieszkania dostałeś w spadku. Więc połowę podatku i tak byś zapłacił.
 
anonim cytuj
07-11-2023
Na podstawie przedstawionego stanu faktycznego, w zakresie zasad opodatkowania sprzedaży nieruchomości, istotne są przepisy Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (u.p.d.o.f.), które regulują zwolnienie z opodatkowania dochodów ze sprzedaży nieruchomości nabytych przez spadkobiercę.

Ostatnio zasłyszałam, że obowiązek opłaty podatku zachodzi, gdy spadkodawca nabył to mieszkanie mniej niż 5 lat od sprzedaży przez mnie. A to mieszkanie należało do rodziców od wielu lat.


Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) u.p.d.o.f., w brzmieniu obowiązującym w 2018 roku, od dochodów ze sprzedaży nieruchomości lub ich części oraz udziałów w nieruchomości, zwolnione z opodatkowania były te, które zostały nabyte lub wybudowane przez podatnika co najmniej pięć lat przed końcem roku, w którym nastąpiła sprzedaż. Przepis ten dotyczył jednak tylko tych nieruchomości, które zostały nabyte przez sprzedającego, a nie tych, które odziedziczył.

Jeśli chodzi o nieruchomości nabyte w drodze spadku, to stosuje się art. 21 ust. 1 pkt 131 u.p.d.o.f., który zwalnia z podatku dochody ze sprzedaży nieruchomości odziedziczonych, pod warunkiem że od momentu otwarcia spadku do momentu sprzedaży upłynęło co najmniej pięć lat. Jednak przepis ten wszedł w życie dopiero od 1 stycznia 2019 roku.

Podsumowując, w przypadku sprzedaży nieruchomości w 2018 roku:

W zakresie 50% wartości mieszkania otrzymanego w drodze darowizny od ojca w 2014 roku, istniał obowiązek zapłaty podatku, jeżeli od momentu nabycia do momentu sprzedaży nie upłynęło 5 lat.
W zakresie 50% wartości mieszkania odziedziczonego w 2017 roku, również istniał obowiązek zapłaty podatku, gdyż przepis zwalniający z podatku dochody ze sprzedaży nieruchomości odziedziczonych wszedł w życie dopiero od 1 stycznia 2019 roku.
W związku z tym, jeśli mieszkanie zostało sprzedane w 2018 roku, a od momentu nabycia w drodze darowizny oraz spadku do momentu sprzedaży nie upłynęło 5 lat, obowiązek zapłaty podatku w wysokości 19% dochodu wydaje się być zasadny.
 
anonim cytuj
08-11-2023

Sugerowane Tematy

Zasiedzenie.
Po ilu latach zamieszkiwania po rodzicach domu należy się zasiedzenie....
Nabycie spadku.
Za 3 tygodnie ma odbyć się sprawa o nabycie spadku po wielu zmarłych. Niestety wczoraj zmarł jeden z uczestników postępowania. Z racji tego że był kawalerem i jego rodzice już nie żyją dziedziczy po nim rodzeństwo, które też jest w gronie uczestników postępowania spadkowego. W związku z tym ich udział w prawie do spadku zwiększy się o część po swoim bracie. Czy jako wnioskodawca muszę przed rozprawą poinformować sąd o zaistniałej sytuacji i np. ...
Podatek od nieruchomości.
Hej, bardzo proszę o poradę. 8 lat temu wyjechałam na studia do Łodzi i dostałam od dziadków darowiznę na zakup kawalerki w bloku. Przy podpisaniu aktu notarialnego nie zostałam poinformowana o konieczności zgłoszenia się z tym do Urzędu Miasta, a niestety jako nieogarnięta 19-latka nie byłam świadoma że mam taki obowiązek. 2 tygodnie temu z mężem kupiliśmy działkę, notariusz powiadomił nas że mamy 14 dni na zgłoszenie tego w urzędzie gminy. G...
Kwalifikacja czynu.
Szanowni Państwo. Wynająłem osobę fizyczną do wykonania remontu mieszkania. Podpisaliśmy umowę. Jak to w remoncie, miesiąc po ostatecznym terminie ale trwa nadal. Umówiliśmy się z Fachowcem tak, że materiały do remontu będzie kupował sam, będzie dzwonił z kasy (Leroy, Obi itd) a my płacimy Blikiem. Okazało się przypadkowo, że z każdego z większych paragonów, tego samego lub następnego dnia Fachowiec robił zwroty, przyjmując gotówkę. Nigdy o zwrot...

Wyszukiwarka