Czy była żona może mieć jakiekolwiek prawa do tego mieszkania?

Trzy lata po rozwodzie. Bez podziału majątku.
Chcę kupić mieszkanie z oszczędności, które zacząłem zbierać jeszcze przed rozwodem.
Czy była żona może mieć jakiekolwiek prawa do tego mieszkania?
anonim cytuj
19-10-2023
Tak, może, podział majątku następnie zakup nieruchomości, taka kolejność.
 
anonim cytuj
19-10-2023
Oszczędności zbierane podczas trwania małżeństwa wchodzą w skład majątku wspólnego ...przynajmniej tak stanowi prawo tego kraju.
 
anonim cytuj
19-10-2023
Bardzo ryzykowne posunięcie. Jeśli żona udowodni, a zapewne da radę (wyciągi z konta), że część pieniędzy odłożył Pan przed rozwodem to automatycznie udowodni, że ze wspólnych częściowy pieniędzy nabył Pan nieruchomość.
Bezpieczniej jest przeprowadzić sądownie podział majątku, a potem dopiero kupić nieruchomość.
 
anonim cytuj
19-10-2023
Trzy lata po rozwodzie. Bez podziału majątku. Chcę kupić mieszkanie z oszczędności, które zacząłem zbierać jeszcze przed rozwodem. Czy była żona może mieć jakiekolwiek prawa do tego mieszkania?


Zgodnie z Kodeksem rodzinnym i opiekuńczym, małżonkowie przysługują sobie nawzajem do majątku nabytego w trakcie trwania małżeństwa, chyba że zawarli oni umowę majątkową stanowiącą inaczej. Zatem, oszczędności zgromadzone podczas trwania małżeństwa stanowią majątek wspólny małżonków, niezależnie od tego, na czyje konto zostały one wpłacone.

Oszczędności zbierane podczas trwania małżeństwa wchodzą w skład majątku wspólnego ...przynajmniej tak stanowi prawo tego kraju.


Masz rację. Jeżeli oszczędności były gromadzone podczas trwania małżeństwa, wchodzą one w skład majątku wspólnego małżonków, zgodnie z art. 31 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego.

Bardzo ryzykowne posunięcie. Jeśli żona udowodni, a zapewne da radę (wyciągi z konta), że część pieniędzy odłożył Pan przed rozwodem to automatycznie udowodni, że ze wspólnych częściowy pieniędzy nabył Pan nieruchomość. Bezpieczniej jest przeprowadzić sądownie podział majątku, a potem dopiero kupić nieruchomość.


To prawda. Jeżeli była żona będzie w stanie udowodnić, że środki na zakup nieruchomości pochodziły, chociażby częściowo, z oszczędności zgromadzonych podczas trwania małżeństwa, może ona domagać się podziału majątku wspólnego, a co za tym idzie, również podziału wartości nabytej nieruchomości.

Zalecałbym więc rozważenie przeprowadzenia sądownego podziału majątku wspólnego przed dokonaniem zakupu nieruchomości. Chociaż nie jest to wymóg prawny, może to znacząco zredukować ryzyko potencjalnych roszczeń byłej żony w przyszłości.
 
anonim cytuj
21-10-2023

Sugerowane Tematy

W jaki sposób ponaglić firmę ubezpieczeniową o wypłacenie pieniędzy?
Witam. W jaki sposób ponaglić firmę ubezpieczeniową o wypłacenie pieniędzy (chodzi o ubezpieczenie na życie)? Mąż zachorował pod koniec lipca, od sierpnia dokumenty złożone u Ubezpieczyciela (potwierdzenie na e-mail). Firma cały czas twierdzi ze brakuję im czegoś. Gdzie i jakie dokumenty mam złożyć żeby to przyspieszyć?...
Stwierdzenie nabycia spadku u notariusza.
Witajcie, dokonałam z rodziną stwierdzenia nabycia spadku u notariusza. Jakie kroki muszę podjąć żeby móc jak najszybciej sprzedać nieruchomość? Wystarczy aktualizacja w księgach, czy muszę odczekać aż zostanie zaktualizowane?...
Pieniądze nie zaksięgowały się na koncie po osobistej wpłacie.
Mój ojciec chciał wpłacić dzisiaj 4 tysiące na konto przez bankomat. Pieniądze „zjedzone”, babka z infolinii kazała czekać do 2 tygodni, aby się pojawiły i tyle. Bardzo nie miło odniosła się względem taty, odpowiadała ogólnikowo. Jest w ogóle jakaś szansa aby to przyspieszyć?...
Zleceniodawca zgubił moją umowę zlecenie.
Sprawa wygląda tak, że pracodawca zgubił moją umowę zlecenie przez co robiłem "na czarno" przez parę dni i inne kombinowania, podpisywanie umowy w stylu takim, że ja wypełniam i oddaje pustą i oni sobie coś wpisują (nawet nie wiem co). Już stwierdziłem, że mam tego dość, podziękowałem za współpracę i wysłałem numer konta bankowego. Pracodawca odpisał "A ten numer to po co?" Pewnie nie będzie chciał mi zapłacić. Pytanie do was,...

Wyszukiwarka