Czy była żona może mieć jakiekolwiek prawa do tego mieszkania?

Trzy lata po rozwodzie. Bez podziału majątku.
Chcę kupić mieszkanie z oszczędności, które zacząłem zbierać jeszcze przed rozwodem.
Czy była żona może mieć jakiekolwiek prawa do tego mieszkania?
anonim cytuj
19-10-2023
Tak, może, podział majątku następnie zakup nieruchomości, taka kolejność.
 
anonim cytuj
19-10-2023
Oszczędności zbierane podczas trwania małżeństwa wchodzą w skład majątku wspólnego ...przynajmniej tak stanowi prawo tego kraju.
 
anonim cytuj
19-10-2023
Bardzo ryzykowne posunięcie. Jeśli żona udowodni, a zapewne da radę (wyciągi z konta), że część pieniędzy odłożył Pan przed rozwodem to automatycznie udowodni, że ze wspólnych częściowy pieniędzy nabył Pan nieruchomość.
Bezpieczniej jest przeprowadzić sądownie podział majątku, a potem dopiero kupić nieruchomość.
 
anonim cytuj
19-10-2023
Trzy lata po rozwodzie. Bez podziału majątku. Chcę kupić mieszkanie z oszczędności, które zacząłem zbierać jeszcze przed rozwodem. Czy była żona może mieć jakiekolwiek prawa do tego mieszkania?


Zgodnie z Kodeksem rodzinnym i opiekuńczym, małżonkowie przysługują sobie nawzajem do majątku nabytego w trakcie trwania małżeństwa, chyba że zawarli oni umowę majątkową stanowiącą inaczej. Zatem, oszczędności zgromadzone podczas trwania małżeństwa stanowią majątek wspólny małżonków, niezależnie od tego, na czyje konto zostały one wpłacone.

Oszczędności zbierane podczas trwania małżeństwa wchodzą w skład majątku wspólnego ...przynajmniej tak stanowi prawo tego kraju.


Masz rację. Jeżeli oszczędności były gromadzone podczas trwania małżeństwa, wchodzą one w skład majątku wspólnego małżonków, zgodnie z art. 31 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego.

Bardzo ryzykowne posunięcie. Jeśli żona udowodni, a zapewne da radę (wyciągi z konta), że część pieniędzy odłożył Pan przed rozwodem to automatycznie udowodni, że ze wspólnych częściowy pieniędzy nabył Pan nieruchomość. Bezpieczniej jest przeprowadzić sądownie podział majątku, a potem dopiero kupić nieruchomość.


To prawda. Jeżeli była żona będzie w stanie udowodnić, że środki na zakup nieruchomości pochodziły, chociażby częściowo, z oszczędności zgromadzonych podczas trwania małżeństwa, może ona domagać się podziału majątku wspólnego, a co za tym idzie, również podziału wartości nabytej nieruchomości.

Zalecałbym więc rozważenie przeprowadzenia sądownego podziału majątku wspólnego przed dokonaniem zakupu nieruchomości. Chociaż nie jest to wymóg prawny, może to znacząco zredukować ryzyko potencjalnych roszczeń byłej żony w przyszłości.
 
anonim cytuj
21-10-2023

Sugerowane Tematy

Alimenty na dzieci.
Biorę z FA alimenty na dzieci, mój były partner z pisma od komornika wynika, że podjął pracę na umowę o pracę w Polsce z czego ja jestem pewna iż umowa jest na lewo iż on pracuje w Niemczech na czarno. Umowa jest podpisana z koleżanką jego obecnej żony. Co zrobić w tej sytuacji?...
Chciałem zgłosić reklamację z tytułu rękojmi (sklep mnie zwodzi)
Cześć, zepsuła mi się fotopułapka i chciałem zgłosić reklamację z tytułu rękojmi. Sklep mnie zwodzi cały czas, że u nich nie ma takiej możliwości i jedynie mogę wybrać serwis (co kolwiek to znaczy). Faktycznie mogę nie mieć możliwości skorzystania z rękojmi?...
Kwota wolna od zajęcia 2024 r.
Dzień dobry, jaka kwotę może z 2024r. pobrać komornik? Umowa o pracę 1/1 wynagrodzenie aneks do umowy 4500 zł. brutto. Wynagrodzenie płacone w całym zakładzie do ręki....
Freelancer na umowy o dzieło - pracujący czy bezrobotny?
Witam. Jestem freelancerem wykonującym usługi graficzne dla różnych firm bądź instytucji. Rozliczam się za pomocą umów o dzieło. Takich umów podpisuje np. 1-2 w miesiącu, czasem z przerwami między nimi. Pytanie tak jak w tytule. To, że nie można rejestrować się wtedy jako bezrobotny jest mi znane, gdyż to normalna praca zarobkowa - ale nie jest ciągła (umowy o dzieło często mają przerwy czasowe) Jak zatem można określić status takiej osoby gdy t...

Wyszukiwarka