Postępowanie spadkowe.

Chciałbym się dowiedzieć czy postępowanie spadkowe jest potrzebne czy zbędne. Moi rodzice byli właścicielami dwóch mieszkań, jednego spółdzielczego w Sopocie w bloku, które z czasem wykupili na własność oraz drugiego zakupionego bezpośrednio od developera w Gdyni. W obu przypadkach własność potwierdzona jest aktami notarialnymi. Niestety prawie 3 lata temu mój Tata zmarł a Mama żyje i zastanawia się czy zachodzi potrzeba uregulowania prawa własności w taki sposób by po jej śmierci jedynym spadkobiercą był jej syn czyli moja skromna osoba. Jestem jedynakiem i biologicznym synem obojga wspomnianych rodziców. Chcemy jednak razem z Mamą uniknąć przykrej sytuacji gdyby okazało się, że prawo do części spadku przysługuje komukolwiek z rodziny czy to od strony Jej czy Taty. Taty rodzice od dawna nie żyją, a z rodzeństwa miał tylko siostrę która żyje i ma dwójkę dorosłych dzieci czyli syna i córkę. Tata był ojcem chrzestnym syna swojej siostry, który na dzień dzisiejszy nie ma dzieci ale córka siostry Taty jest matką dwóch nieletnich córek. Moja Mama jest za to matką chrzestną jednej z tych dwóch córek, których to matką jest córka siostry mojego Taty. Jeśli chodzi o rodzinę mojej Mamy to Jej rodzice także nie żyją ale ma dwie żyjące siostry, które to mają po jednej córce. Jedna z tych córek jest bezdzietna a druga ma dwóch synów. W tej części rodziny ani mój Tata ani moja Mama nie pełnili funkcji rodziców chrzestnych. Przechodząc do meritum chcemy z Mamą ustalić czy a jeśli tak to jakie podjąć działania by w wypadku Jej śmierci lub mojej nikt z rodziny nie otrzymał żadnego spadku. Chcemy też ustalić czy korzystniejsze finansowo dla nas będzie przeprowadzenie postępowania spadkowego już teraz za życia Mamy w wyniku którego będzie Ona sama lub wraz ze mną właścicielką obu mieszkań czy korzystniej będzie poczekać gdy po śmierci Mamy lub mojej tylko jedno z nas otrzyma spadek. Chodzi o to czy w przypadku śmierci jednego z nas postępowanie spadkowe będzie tańsze niż ewentualna darowizna potwierdzona aktem notarialnym w przypadku gdyby Mama jeszcze za życia we wcześniejszym postępowaniu spadkowym była jedyna właścicielką i podarowała mi oba mieszkania.
I przy okazji pytanie jaki mniej więcej jest koszt takiej porady u radcy prawnego, któremu przedstawię akty notarialne i szczegółowe informacje bo moja Mama będzie spokojniejsza niż jak jej powiem czego się dowiedziałem z internetowego forum.
Sami rozumiecie Mama to inne pokolenie i dla niej Internet nie jest wiarygodny.
anonim cytuj
07-04-2024
Jeśli Twój ojciec nie pozostawił testamentu, to Ty i Twoja mama odziedziczyliście po nim w częściach równych (50/50) z mocy ustawy.
Ewentualne przeprowadzenie postępowania spadkowego lub uzyskanie notarialnego aktu poświadczenia dziedziczenia jedynie to potwierdzi, natomiast sam fakt dziedziczenia już zaistniał. Jesteście współwłaścicielami odziedziczonych nieruchomości.
Oczywiście, aby dopełnić formalności powinniście uzyskać dokument potwierdzający dziedziczenie oraz zaktualizować dane w księgach wieczystych (to ostatnie jest obowiązkowe, ale nie możliwe bez formalnego stwierdzenia nabycia spadku).
Jeżeli Twoja mama umrze przed Tobą wówczas jedynym jej spadkobierca ustawowym będziesz Ty.
Jeśli Ty umrzesz przed swoją mamą to - o ile nie będziesz posiadał żony ani dzieci, Twoim jedynym spadkobiercą ustawowym będzie mama.
 
anonim cytuj
07-04-2024

Sugerowane Tematy

sprzedałam samochód, kupujący chce zwrotu kosztów.
Dzień dobry, Przedwczoraj sprzedałam samochód. Auto zostało sprawdzone przez kupującego. Dziś osoba, która kupiła auto informuje mnie, że PRAWIE nie działa katalizator. Co potwierdził jej znojmy mechanik. Nie widziałam o jakichkolwiek usterkach . Żąda zwrotu kosztów, grozi policją i sądem. Co zrobić w tej sytuacji, przecież nie wiem co ten mechanik robił z moim autem, czy czegoś nie wymienił skoro to znajomy. Osobiście jestem przekonana, ż...
Blokada bankowa.
Dzień dobry, W listopadzie przelałem żonie środki, aby założyła lokatę. Po kilku dniach mój bank (BNP Paribas) wysłał informację do banku żony (ING), że ten przelew jest podejrzany i aby został zwrócony. Oczywiście żona nie wyraziła zgody na zwrot, gdyż przelew był prawidłowy. Bank ING zablokował środki, a po około 3 miesiącach zgłosił sprawę do prokuratury, że podejrzewa, iż żona mnie okradła. Niedługo później zostaliśmy wezwani przez policję d...
Jak odrzucić spadek?
Mama koleżanki ma długi, które "zawdzięcza" zmarłemu mężowi. Niestety ta kwota jest spora i boi się że do końca życia jej nie spłaci. Mieszka u córki, bo sama nie ma żadnego majątku poza emeryturą. Pytanie w jaki sposób córka może uchronić się na przyszłość spadkowo. Czy lepiej na przyszłość odrzucić spadek w całości czy przyjąć z dobrodziejstwem inwentarza, aby postępowanie szybciej się zakończyło bez ścigania dalekich krewnych ? Jeśli...
Przepisuje mieszkania na syna co zrobić żeby córka nie mogła dopominać się zachowku???
Witam Mam takie pytanie Chcę przepisać połowę mieszkania notarialnie na Syna Druga połowa należy właśnie do syna Mam jeszcze Córkę z którą nie utrzymuję żadnego kontaktu od wielu lat Pytanie brzmi tak Czy po mojej śmierci Córka będzie mogła się dopominać zachowku od Syna. Prawnik mi podpowiedział żebym przy przepisywaniu mieszkania na Syna podarował też coś Córce notarialnie np 100 zł I wtedy Córka nie będzie mogła się dopominać zachowku. Jak to ...

Wyszukiwarka