Postępowanie spadkowe.

Chciałbym się dowiedzieć czy postępowanie spadkowe jest potrzebne czy zbędne. Moi rodzice byli właścicielami dwóch mieszkań, jednego spółdzielczego w Sopocie w bloku, które z czasem wykupili na własność oraz drugiego zakupionego bezpośrednio od developera w Gdyni. W obu przypadkach własność potwierdzona jest aktami notarialnymi. Niestety prawie 3 lata temu mój Tata zmarł a Mama żyje i zastanawia się czy zachodzi potrzeba uregulowania prawa własności w taki sposób by po jej śmierci jedynym spadkobiercą był jej syn czyli moja skromna osoba. Jestem jedynakiem i biologicznym synem obojga wspomnianych rodziców. Chcemy jednak razem z Mamą uniknąć przykrej sytuacji gdyby okazało się, że prawo do części spadku przysługuje komukolwiek z rodziny czy to od strony Jej czy Taty. Taty rodzice od dawna nie żyją, a z rodzeństwa miał tylko siostrę która żyje i ma dwójkę dorosłych dzieci czyli syna i córkę. Tata był ojcem chrzestnym syna swojej siostry, który na dzień dzisiejszy nie ma dzieci ale córka siostry Taty jest matką dwóch nieletnich córek. Moja Mama jest za to matką chrzestną jednej z tych dwóch córek, których to matką jest córka siostry mojego Taty. Jeśli chodzi o rodzinę mojej Mamy to Jej rodzice także nie żyją ale ma dwie żyjące siostry, które to mają po jednej córce. Jedna z tych córek jest bezdzietna a druga ma dwóch synów. W tej części rodziny ani mój Tata ani moja Mama nie pełnili funkcji rodziców chrzestnych. Przechodząc do meritum chcemy z Mamą ustalić czy a jeśli tak to jakie podjąć działania by w wypadku Jej śmierci lub mojej nikt z rodziny nie otrzymał żadnego spadku. Chcemy też ustalić czy korzystniejsze finansowo dla nas będzie przeprowadzenie postępowania spadkowego już teraz za życia Mamy w wyniku którego będzie Ona sama lub wraz ze mną właścicielką obu mieszkań czy korzystniej będzie poczekać gdy po śmierci Mamy lub mojej tylko jedno z nas otrzyma spadek. Chodzi o to czy w przypadku śmierci jednego z nas postępowanie spadkowe będzie tańsze niż ewentualna darowizna potwierdzona aktem notarialnym w przypadku gdyby Mama jeszcze za życia we wcześniejszym postępowaniu spadkowym była jedyna właścicielką i podarowała mi oba mieszkania.
I przy okazji pytanie jaki mniej więcej jest koszt takiej porady u radcy prawnego, któremu przedstawię akty notarialne i szczegółowe informacje bo moja Mama będzie spokojniejsza niż jak jej powiem czego się dowiedziałem z internetowego forum.
Sami rozumiecie Mama to inne pokolenie i dla niej Internet nie jest wiarygodny.
anonim cytuj
07-04-2024
Jeśli Twój ojciec nie pozostawił testamentu, to Ty i Twoja mama odziedziczyliście po nim w częściach równych (50/50) z mocy ustawy.
Ewentualne przeprowadzenie postępowania spadkowego lub uzyskanie notarialnego aktu poświadczenia dziedziczenia jedynie to potwierdzi, natomiast sam fakt dziedziczenia już zaistniał. Jesteście współwłaścicielami odziedziczonych nieruchomości.
Oczywiście, aby dopełnić formalności powinniście uzyskać dokument potwierdzający dziedziczenie oraz zaktualizować dane w księgach wieczystych (to ostatnie jest obowiązkowe, ale nie możliwe bez formalnego stwierdzenia nabycia spadku).
Jeżeli Twoja mama umrze przed Tobą wówczas jedynym jej spadkobierca ustawowym będziesz Ty.
Jeśli Ty umrzesz przed swoją mamą to - o ile nie będziesz posiadał żony ani dzieci, Twoim jedynym spadkobiercą ustawowym będzie mama.
 
anonim cytuj
07-04-2024

Sugerowane Tematy

Próg podatkowy.
Pracuje na etat w firmie, gdzie zarabiam ok 5500-6000 w zależności od przepracowanych godzin - umowa zlecenie, status studenta i 24 lata. Dodatkowo mam dwie umowy zlecenie, z obu mam około 1500zl. Czy biorąc pod uwagę ten fakt zarobku ok 7/8k miesięcznie muszę się czegoś obawiać? Mam na myśli rozliczanie i próg podatkowy...
Czy mogę się zarejestrować w urzędzie pracy jako osoba bezrobotna nie posiadając miejsca zameldowania?
Szanowni państwo, czy można się zarejestrować w urzędzie pracy jako osoba bezrobotna nie posiadając stałego lub tymczasowego miejsca zameldowania? Nie jestem nigdzie zameldowana....
Rozdzielność majątkowa z datą wsteczną.
Sytuacja jest następująca. Rodzice mają wspólność majątkową. Są właścicielami gospodarstwa, domu oraz ziemi. Zostały im to przepisane w zamian przez dziadków ze strony. Jednak niestety okazuje się, że moja matka ma spore długi komornicze. Ojciec nic o tym nie wiedział i nie wyrażał zgody na żadne branie kredytów czy pożyczek, nie był informowany o tym przez matkę. Czy majątek rodziców jest zagrożony zajęciem, jeśli nie wiedział o żadnego tego typ...
Odmówione dofinansowanie na panele słoneczne.
W ubiegłym roku podpisaliśmy kontrakt z firmą o panele słoneczne. Złożyliśmy wniosek o dofinansowanie. Gmina odpowiedziała że za mało było wniosków o dotację i dofinansowania nie będzie. Panele zostały założone z naszych pieniędzy. Co można zrobić w takiej sytuacji. ...

Wyszukiwarka