Dane ojca w akcie urodzenia dziecka.

Chciałabym prosić o poradę odnośnie NN w akcie urodzenia.
Jakie są procedury? Jak to wygląda po porodzie jeśli ojciec będzie chciał ubiegać się o uznanie ojcostwa? Kto płaci za testy?
Na jaką pomoc mogę liczyć z racji tego, że alimentów automatycznie nie mogę pobierać?
anonim cytuj
17-08-2023
Nie ma już zapisu nn. Przy danych ojca jest wpisane imię wskazane przez matkę i jej nazwisko. Jeśli się dogadacie to możecie sami pójść do usc i zgodnie oświadczyć ze jest ojcem. Przy badaniach dna zleconych przez sad koszt pokrywa osoba składająca pozew bądź osoba przegrana.
 
anonim cytuj
17-08-2023
Nie ma już zapisu nn. Przy danych ojca jest wpisane imię wskazane przez matkę i jej nazwisko. Jeśli się dogadacie to możecie sami pójść do usc i zgodnie oświadczyć ze jest ojcem. Przy badaniach dna zleconych przez sad koszt pokrywa osoba składająca pozew bądź osoba przegrana.

Nie możemy. Chodzi mi o to czy jeśli go nie podam, a on wniesie pozew o ustalenie ojcostwa i prawa może mnie pociągnąć do pokrycia kosztów sądowych oraz testów. Wynik naturalnie potwierdzi jego ojcostwo. I co w kwestii alimentów/zasiłków z tytułu samotnej matki.
Jeśli wynik potwierdzi jego ojcostwo to Pani przegra i Pani zapłaci koszty.
 
anonim cytuj
17-08-2023
Odpowiadając na Państwa wątpliwości odnośnie wpisu NN w akcie urodzenia oraz konsekwencji wniesienia pozwu o ustalenie ojcostwa:

Jeżeli matka dziecka nie poda ojca przy rejestracji urodzenia, w akcie urodzenia w miejscu przeznaczonym na dane ojca nie zostanie wpisane "NN". Zgodnie z obowiązującym prawem, pole to zostanie pozostawione puste.

Jeśli chodzi o procedurę ustalania ojcostwa przez sąd:

Jeśli ojciec chce zostać wpisany do aktu urodzenia dziecka, ale matka się na to nie zgadza, może on wnosić pozew o ustalenie ojcostwa. W sytuacji, gdy istnieją wątpliwości co do ojcostwa, sąd może zarządzić badanie DNA w celu potwierdzenia ojcostwa.

Koszty badania DNA zleconego przez sąd są początkowo pokrywane przez stronę wnioskującą o przeprowadzenie badania. Jeśli wynik badania potwierdzi ojcostwo osoby składającej pozew, koszty te mogą zostać zwrócone przez drugą stronę (w tym przypadku matkę).

W przypadku wniesienia przez ojca pozwu o ustalenie ojcostwa i wygrania sprawy przez niego, matka może zostać zobligowana do pokrycia kosztów sądowych oraz ewentualnych kosztów badania DNA, jeśli ojcostwo zostanie potwierdzone.

Jeśli chodzi o alimenty i zasiłki:

Jeśli ojcostwo zostanie potwierdzone, ojciec jest zobowiązany do płacenia alimentów na rzecz dziecka, chyba że zostaną zawarte inne ustalenia.

Matka samotnie wychowująca dziecko może ubiegać się o świadczenia związane z samotnym wychowywaniem dziecka, takie jak zasiłek rodzinny czy świadczenie rodzicielskie, ale dostępność i warunki uzyskania tych świadczeń zależą od indywidualnej sytuacji oraz przepisów obowiązujących w danym czasie.

Oto bardziej szczegółowy przegląd zagadnienia:

Wpis w akcie urodzenia:
Jeżeli matka dziecka przy rejestracji urodzenia nie wskazała ojca, w akcie urodzenia w miejscu przeznaczonym na dane ojca nie zostanie wpisane "NN". Zamiast tego, miejsce to zostanie pozostawione puste. Prawo nie przewiduje obecnie stosowania wpisu "NN".

Ustalanie ojcostwa sądownie:
W sytuacji, gdy matka nie wskazała ojca dziecka, a mężczyzna uważa się za ojca i chce to prawo uzyskać, może on wnosić do sądu pozew o ustalenie ojcostwa. W takim przypadku sąd, w świetle wątpliwości dotyczących ojcostwa, może zarządzić badanie DNA.

Koszty badania DNA:
Pierwotnie koszty takiego badania pokrywa strona wnioskująca o jego przeprowadzenie. Jeżeli wynik badania potwierdzi ojcostwo osoby wnioskującej, sąd może zasądzić od drugiej strony zwrot tych kosztów.

Konsekwencje ustalenia ojcostwa:
Potwierdzenie ojcostwa wiąże się z koniecznością płacenia alimentów na rzecz dziecka. Ojciec, po ustaleniu ojcostwa, jest również uprawniony do współdecydowania w ważnych sprawach dotyczących dziecka, takich jak wybór szkoły, decyzje medyczne itp.

Alimenty:
Ojciec jest zobowiązany do płacenia alimentów na rzecz dziecka, jeśli jest w stanie finansowym, który na to pozwala. Wysokość alimentów jest ustalana indywidualnie, w zależności od potrzeb dziecka i możliwości finansowych rodziców.

Zasiłki dla samotnych matek:
Matki samotnie wychowujące dzieci mają prawo do pewnych świadczeń socjalnych. W Polsce są to m.in. zasiłek rodzinny, świadczenie rodzicielskie czy specjalne świadczenia dla samotnie wychowujących matek. Aby je uzyskać, trzeba spełnić określone kryteria, które zależą od indywidualnej sytuacji i mogą się zmieniać w zależności od obowiązujących przepisów.

Przysługujące prawa:
Po ustaleniu ojcostwa, ojciec ma takie same prawa do dziecka jak matka, chyba że sąd postanowi inaczej. Oznacza to, że może on uczestniczyć w życiu dziecka, ma prawo do kontaktów z nim i może brać udział w podejmowaniu decyzji dotyczących dziecka.
 
anonim cytuj
17-08-2023

Sugerowane Tematy

Wyrok do odsiedzenia zamieniony na pracę społeczne, które nie zostały wykonane
Ktoś miał do odsiedzenia wyrok ,dostał jednak zamienione na prace społeczne. Jednak owy człowiek nie wykonał ani jednej godziny i teraz dostał wezwanie do odsiadki wyroku 30 dni . Czy jest jakaś szansa aby ubiegać się o zmianę środka?...
Czy komornik może zająć świadczenia na dzieci?
Komornik wszedł mi na konto, na które wpływają świadczenia na dzieci, czy ma prawo cokolwiek ruszyć z tych pieniędzy?...
Zapis mieszkania w testamencie.
Cześć, Mieszkanie (poprzez sprawę sądową, testament) zostało podzielone na trzy osoby, tylko jedna z nich jest pełnoletnia i z tego wzgledu mam pytanie- •czy rodzice dwójki małoletnich po sprzedaży dostaną pieniądze normalnie, czy musza być one w jakiś sposób zamrożone do skończenia osiemnastego roku życia przez dzieci? •I czy podatek musi być zapłacony przez wszystkie strony by mieszkanie mogło iść na sprzedaż?...
Płatny urlop wypoczynkowy.
Czy pracownikowi który nie przepracował pełnego roku w firmie należy się płatny urlop wypoczynkowy? ...

Wyszukiwarka