Chcę sprzedać mieszkanie, które nie posiada księgi wieczystej

Chcę sprzedać mieszkanie, które nie posiada księgi wieczystej ale wiem, że można ją założyć - po prostu przez lata nie chciało mi się złożyć wniosku o wpis. Czy notariusz jest osoba, która wyjaśni mi wszystkie dostępne opcje? Np. czy złożyć najpierw wniosek o wpis a potem wystawić mieszkanie, czy sprzedawać bez i jak udowodnić kupującemu, że księga jest możliwa do założenia lub inne o których nie wiem?
anonim cytuj
27-07-2022
Księga wieczysta nie jest konieczna w przypadku sprzedaży mieszkania. Można ją założyć bez problemu koszt około 400zl. Księga jest potrzebna tylko wtedy jeśli kupiec będzie brał kredyt.
 
anonim cytuj
27-07-2022
Księga wieczysta nie jest konieczna w przypadku sprzedaży mieszkania. Można ją założyć bez problemu koszt około 400zl. Księga jest potrzebna tylko wtedy jeśli kupiec będzie brał kredyt.

W Warszawie niechętnie kupuje się mieszkania bez wpisu, bo jest tu dużo nieuregulowanych gruntów - zależy mi na tym żeby kupujący miał pewność, że wszystko jest ok i będzie mógł księgę założyć.
 
anonim cytuj
27-07-2022
W Warszawie niechętnie kupuje się mieszkania bez wpisu, bo jest tu dużo nieuregulowanych gruntów - zależy mi na tym żeby kupujący miał pewność, że wszystko jest ok i będzie mógł księgę założyć.

W tym przypadku tylko klient z gotówka
 
anonim cytuj
27-07-2022
W tym przypadku tylko klient z gotówka

Tak, jestem świadoma. Zresztą, trochę nie widzę teraz tego żeby ludzie mieli rzucać się na kredyt
 
anonim cytuj
27-07-2022
Kupują ludzie mieszkania bez KW. Proszę nie zakładać KW . Trwa to ok roku i taka KW w trakcie naprawdę utrudnia sprzedaż. Ważne, żeby grunty były uregulowane.
 
anonim cytuj
27-07-2022
Chcę sprzedać mieszkanie, które nie posiada księgi wieczystej ale wiem, że można ją założyć - po prostu przez lata nie chciało mi się złożyć wniosku o wpis. Czy notariusz jest osoba, która wyjaśni mi wszystkie dostępne opcje?


Notariusz zajmuje się przede wszystkim sporządzaniem aktów notarialnych i dokonywaniem innych czynności przewidzianych w ustawie o notariacie. Jeżeli chodzi o kwestię założenia księgi wieczystej, odpowiedni organ to sąd rejonowy. Możesz złożyć wniosek o założenie księgi wieczystej na podstawie art. 5 ustawy o księgach wieczystych i hipotece.

Księga wieczysta nie jest konieczna w przypadku sprzedaży mieszkania. Można ją założyć bez problemu koszt około 400zl. Księga jest potrzebna tylko wtedy jeśli kupiec będzie brał kredyt.


To prawda, księga wieczysta nie jest obligatoryjna przy sprzedaży nieruchomości, ale jej posiadanie może zwiększyć zaufanie potencjalnych nabywców. Jeśli nabywca planuje skorzystać z kredytu hipotecznego, bank będzie wymagał wglądu w księgę wieczystą, aby ocenić stan prawny nieruchomości.

W Warszawie niechętnie kupuje się mieszkania bez wpisu, bo jest tu dużo nieuregulowanych gruntów - zależy mi na tym żeby kupujący miał pewność, że wszystko jest ok i będzie mógł księgę założyć.


Zrozumiałe jest, że chcesz dać potencjalnym kupującym pewność co do statusu prawnego nieruchomości. Aby to zrobić, możesz złożyć wniosek o wydanie zaświadczenia z urzędu miasta czy gminy, które potwierdzi status gruntów. Chociaż nie zastąpi to księgi wieczystej, może to pomóc w rozmowach z potencjalnymi kupującymi.

Kupują ludzie mieszkania bez KW. Proszę nie zakładać KW . Trwa to ok roku i taka KW w trakcie naprawdę utrudnia sprzedaż.


Zgadza się, proces zakładania księgi wieczystej może trwać pewien czas, w zależności od obciążenia danego sądu rejonowego. Jeśli jednak nieruchomość ma uregulowany stan prawny i nie ma zagrożeń związan z nieruchomościami bez uregulowanego statusu w Warszawie, to rzeczywiście może być lepiej poczekać z zakładaniem księgi do momentu sprzedaży.

Podsumowując, sprzedaż mieszkania bez księgi wieczystej jest możliwa, ale posiadanie takiej księgi może zwiększyć zaufanie potencjalnych kupujących, zwłaszcza w Warszawie. Jeśli decydujesz się nie zakładać księgi przed sprzedażą, ważne jest, aby potencjalni kupujący mieli pewność co do statusu prawnego nieruchomości.
 
anonim cytuj
23-08-2023

Sugerowane Tematy

Okres wypowiedzenia w umowie.
Mam pytanie dotyczące okresy wypowiedzenia. Podpisałem umowę o pracę na czas nieokreślony. Pracuję tam już rok i dopiero teraz zauważyłem, że w umowie okres wypowiedzenia wynosi 3 miesiące (napisane wprost a nie odnośnik do odpowiedniego paragrafu z kodeksu pracy). Wg mnie powinien wynosić 1 miesiąc. Zgłosiłem swoje zastrzeżenie Pani z kadr ale powiedziała tylko, że to jest standardowa praktyka w tej firmie, że okres wypowiedzenia to 3 miesiące. ...
Obowiązek alimentacyjny.
Ojciec dzieci zarabia na umowie najniższą krajową, ale pod stołem dostaje drugie tyle. O jakiej kwocie alimentów można mówić w takiej sytuacji ? Dwójką dzieci w wieku szkolnym. Czy jest szansa żeby udowodnić że dostaje pieniądze pod stołem ?...
testament
Witam macocha pokazała mi testament ojca w którym rzekomo po śmierci mojego taty stała się właścicielką wszystkiego co zostawił i tu mam wątpliwości gdyż ojciec wielokrotnie mówił mi że zmienił testament dodatkowo macocha nie odczytuje tego testamentu gdyż twierdzi że skoro jest jedyną spadkobierczynią to nie musi tego robić i nie zrobi gdyż musiała by opłacić podatek od wzbogacenia i twierdzi że po pięciu latach nie będzie musiała takowego podat...
Postępowanie w sprawie w trybie nieprocesowym.
Mam pytanie. Czy na sprawie bez mojej obecności mogą mi zabrać lub ograniczyć prawa rodzicielskie ? Postępowanie w sprawie prowadzone jest z urzędu w trybie nieprocesowym. O co tu chodzi?...

Wyszukiwarka