Czy pracodawca może nie przedłużyć umowy zawartej na czas określony?

Czy pracodawca może nie przedłużyć umowy zawartej na czas określony /to już trzecia umowa zawarta na 12 miesięcy plus na okres próbny 3 miesięczny/ osobie będącej w okresie ochronnym. Trzecia umowa jest zawarta do 31 sierpnia a wiek emerytalny będzie osiągnięty 2 września. Pracodawca zaproponował przedłużenie umowy z jednoczesnym przeniesieniem na inne stanowisko z pomniejszeniem wynagrodzenia, ale pracownik nie wyraził zgody. Jednocześnie cały czas był kontrolowany i wskazywane były błędy mające na celu wykazanie braku perfekcji w wykonywanych obowiązkach. W związku z udzieloną odmowną odpowiedzią na propozycję pracodawcy od połowy sierpnia został zwolniony z pełnienia obowiązków służbowych z jednoczesnym obowiązkiem stawienia się do pracy na wezwanie telefoniczne pracodawcy z jednodniowym wyprzedzeniem. Obecnie przebywa na zwolnieniu z racji depresji. Czy takie działanie pracodawcy jest zgodne z prawem? Jakie są szanse na wygraną w sądzie pracy i czy w ogóle są?
anonim cytuj
26-07-2022
Pracodawca nie ma obowiązku zawierać kolejnej umowy. Tutaj sąd nic nie poradzi.
Natomiast umowy na czas określony łącznie z próbną nie mogą przekroczyć 36 miesięcy.
Jaki miałby być powód pozwu wobec pracodawcy?
 
anonim cytuj
26-07-2022
Pracodawca nie ma obowiązku zawierać kolejnej umowy. Tutaj sąd nic nie poradzi.
Natomiast umowy na czas określony łącznie z próbną nie mogą przekroczyć 36 miesięcy.
Jaki miałby być powód pozwu wobec pracodawcy?

Umowy na czas określony 3x12m-cy plus 3 mce próbny czyli łącznie 36 + 3 daje 39. Jeszcze wiek. Wydawałoby się, że kolejna umowa powinna być już zawarta na czas nieokreślony. Mając na uwadze ewentualność pójścia na emeryturę i konieczność wypłaty ekwiwalentu pracodawca zaproponował przeniesienie na niższe stanowisko. Czy miał prawo. Z orzecznictwa wynika że miał i to jest bulwersujące
 
anonim cytuj
26-07-2022
Umowy na czas określony 3x12m-cy plus 3 mce próbny czyli łącznie 36 + 3 daje 39. Jeszcze wiek. Wydawałoby się, że kolejna umowa powinna być już zawarta na czas nieokreślony. Mając na uwadze ewentualność pójścia na emeryturę i konieczność wypłaty ekwiwalentu pracodawca zaproponował przeniesienie na niższe stanowisko. Czy miał prawo. Z orzecznictwa wynika że miał i to jest bulwersujące

suma umów na czas określony wynosi maksymalnie 33 miesiące plus próbny 3 miesiące daje łącznie limit 36 miesięcy.
Jeśli twoje zatrudnienie trwa dłużej można uznać, że po 36 miesiącach w tej firmie umowa przekształciła się w umowę na czas nieokreślony.
 
anonim cytuj
26-07-2022
Pracodawca nie ma obowiązku przedłużenia umowy o pracę na czas określony. Stosunek pracy wtedy wygasa.
Odnośnie "szans na wygraną" to nikt tu nie ma szklanej kuli żeby stwierdzić jak orzeknie sąd.
 
anonim cytuj
26-07-2022
Czy pracodawca może nie przedłużyć umowy zawartej na czas określony /to już trzecia umowa zawarta na 12 miesięcy plus na okres próbny 3 miesięczny/ osobie będącej w okresie ochronnym.


Zgodnie z art. 25[1] ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy, jeżeli po upływie terminu określonego w umowie na czas określony, pracownik nadal pracuje i pracodawca nie zgłosił sprzeciwu co do dalszego jej trwania, umowę uważa się za zawartą na czas nieokreślony. Jeżeli łączny czas zatrudnienia na umowach na czas określony przekroczy 33 miesiące (bez uwzględnienia okresu próbnego), można zakładać, że pracownikowi przysługuje status pracownika na czas nieokreślony.

Trzecia umowa jest zawarta do 31 sierpnia a wiek emerytalny będzie osiągnięty 2 września.


Należy zauważyć, że osiągnięcie wieku emerytalnego nie jest powodem do rozwiązania umowy o pracę. Jeżeli pracodawca próbowałby wykorzystać ten fakt do nieprzedłużenia umowy, mógłby naruszyć przepisy dotyczące równego traktowania w zatrudnieniu.

Pracodawca zaproponował przedłużenie umowy z jednoczesnym przeniesieniem na inne stanowisko z pomniejszeniem wynagrodzenia, ale pracownik nie wyraził zgody.


Pracodawca może proponować przeniesienie pracownika na inne stanowisko, ale bez zgody pracownika nie może go przenieść ani obniżyć mu wynagrodzenia. Zgoda pracownika jest tutaj kluczowa. Jeżeli pracownik nie wyraził zgody na takie warunki, pracodawca nie może go zmusić do ich akceptacji.

Jednocześnie cały czas był kontrolowany i wskazywane były błędy mające na celu wykazanie braku perfekcji w wykonywanych obowiązkach.


Jeśli kontrola była systematyczna i miała na celu szukanie powodów do zwolnienia pracownika, mogłoby to stanowić naruszenie praw pracowniczych oraz zasady równego traktowania w zatrudnieniu.

Obecnie przebywa na zwolnieniu z racji depresji. Czy takie działanie pracodawcy jest zgodne z prawem? Jakie są szanse na wygraną w sądzie pracy i czy w ogóle są?


Nieodpowiednie zachowanie pracodawcy może być przyczyną stresu i problemów zdrowotnych pracownika. Jeżeli można udowodnić, że działania pracodawcy były przyczyną problemów zdrowotnych pracownika, istnieją podstawy do wniesienia pozwu o odszkodowanie. Jeśli chodzi o szanse na wygraną w sądzie pracy, trudno ocenić bez dokładnej analizy wszystkich okoliczności oraz dostępnych dowodów.

Podsumowując, pracownik mógłby podjąć następujące kroki prawne:

Rozważyć wniesienie pozwu o uznawanie umowy za zawartą na czas nieokreślony z powodu przekroczenia łącznego okresu 33 miesięcy umów na czas określony.
Jeśli można udowodnić, że działania pracodawcy były nieuczciwe lub miały na celu usunięcie pracownika z pracy, pracownik mógłby rozważyć wniesienie pozwu przeciwko pracodawcy za niewłaściwe traktowanie.
Niemniej jednak warto zbadać wszystkie okoliczności sprawy i dostępne dowody, aby dokładnie ocenić sytuację.
 
anonim cytuj
08-08-2023

Sugerowane Tematy

Jak mogę złożyć załącznik do protokołu nie mając pełnomocnika?
Jeśli nie mam pełnomocnika, czekamy na wyrok w rozwodzie, to jak teraz mogę złożyć załącznik do protokołu?...
Aneks do umowy najmu okazjonalnego
Czy jeśli wynajmę komuś mieszkanie np na 2 lata (najem okazjonalny), a potem będę chciała do tej umowy napisać aneks, to czy podpisanie tegoż aneksu również musi odbyć się u notariusza, czy może być tylko między nami?...
Sprzedaż pojazdu żonie w trakcie trwania małżeństwa.
W trackie trwania małżeństwa i posiadania wspólności majątkowej mogę sprzedać swój pojazd żonie? Jak wygląda to od strony prawnej?...
Policjany naruszył moją prywatnosć.
Zostałam dziś zatrzymana przez policję do rutynowej kontroli. Nie miałam zapiętych pasów(posiadam ważne zaświadczenie lekarskie o przeciwwskazaniu). Pokazałam zaświadczenie, policjant oświadczył mi że ciąża nie jest przeciwwskazaniem. Odpowiedziałam (zgodnie z prawdą) że nie jestem w ciąży a zaświadczenie jest wydane z innego powodu. Zaczął się dopytywać z jakiego. Więc powiedziałam że mam stomię. Na co pan policjant kazał mi pokazać brzuch żebym...

Wyszukiwarka