Bardzo proszę o wyjaśnienie - umowa wynajem mieszkania na czas określony

Bardzo proszę o wyjaśnienie - umowa wynajem mieszkania na czas określony . W treści jest że umowa zawarta od ...do ..czyli wszystko jasne . Jednak dalej jest punkt ,że;
1) Najemcy przysługuje prawo wypowiedzenia umowy z zachowaniem .....okresu wypowiedzenia ze skutkiem na koniec miesiąca kalendarzowego .
2)Wynajmujący może wypowiedzieć umowę zgodnie z art 11 ustawy o ochronie praw lokatorów.
Moje pytanie - 1) czy mimo ,że zawieramy umowę na np rok , to jednak Najemca ma prawo się "rozmyślić " i bez wyraźnego powodu wymówić w trakcie oczywiście z zachowaniem okresu wypowiedzenia ?
2) Czy jeśli jest umowa np. na rok i np umowa kończy się w sierpniu ,to najemca musi wymówić czy poprostu umowa wygasa i już .
Proszę o rady.
anonim cytuj
24-07-2022
1) muszą być wskazane powody do wypowiedzenia.
2) nie musi wymówić wcześniej. W dobrym tonie jest i można do zawsze w umowie, że np na 7 dni przed końcem umowy zostanie ustalona godzina i termin odbioru mieszkania.
 
anonim cytuj
24-07-2022
1) muszą być wskazane powody do wypowiedzenia.
2) nie musi wymówić wcześniej. W dobrym tonie jest i można do zawsze w umowie, że np na 7 dni przed końcem umowy zostanie ustalona godzina i termin odbioru mieszkania.

czyli że ot tak ,Najemca nie może sobie wymówić tak ?
 
anonim cytuj
24-07-2022
Zacznijmy od tego, że taką umowę można wypowiedzieć przed końcem jej trwania w określonych sytuacjach. Ma do tego prawo zarówno najemca (lokator), jak i wynajmujący (właściciel). Przy czym najemca może ją wypowiedzieć wyłącznie z przyczyn, które ewentualnie zawarte są w samej umowie. Czyli niewystarczające jest podanie w umowie samego okresu wypowiedzenia. Należy również zamieścić ewentualne przyczyny, na które najemca może się powołać.
Natomiast wynajmujący może wypowiedzieć umowę zgodnie z art. 11 ustawy o ochronie praw lokatorów.
Co do punktu 2, to jeśli umowa kończy się np. w sierpniu, to po prostu się kończy. Przychodzi sierpień i umowa jest zakończona. Nie trzeba jej dodatkowo wypowiadać.
 
anonim cytuj
24-07-2022
Zacznijmy od tego, że taką umowę można wypowiedzieć przed końcem jej trwania w określonych sytuacjach. Ma do tego prawo zarówno najemca (lokator), jak i wynajmujący (właściciel). Przy czym najemca może ją wypowiedzieć wyłącznie z przyczyn, które ewentualnie zawarte są w samej umowie. Czyli niewystarczające jest podanie w umowie samego okresu wypowiedzenia. Należy również zamieścić ewentualne przyczyny, na które najemca może się powołać.
Natomiast wynajmujący może wypowiedzieć umowę zgodnie z art. 11 ustawy o ochronie praw lokatorów.
Co do punktu 2, to jeśli umowa kończy się np. w sierpniu, to po prostu się kończy. Przychodzi sierpień i umowa jest zakończona. Nie trzeba jej dodatkowo wypowiadać.

Dziękuję ,o takie informacje mi chodziło
 
anonim cytuj
24-07-2022
1. Nie, nie może. Musi mieć ważny powód i ten powód musi być wskazany w umowie, najlepiej w miarę szczegółowe; 2. Nie musi, umowa kończy się.
 
anonim cytuj
24-07-2022
Dziękuje bardzo .
 
anonim cytuj
24-07-2022
W odpowiedzi na Państwa pytania dotyczące umowy najmu na czas określony:

Jeżeli w umowie najmu zostało wyraźnie zapisane, że najemca ma prawo wypowiedzenia umowy z określonym okresem wypowiedzenia (bez konieczności wskazania przyczyny), to takie prawo jest ważne. Ustawodawca daje swobodę kształtowania treści umów pomiędzy stronami, o ile nie są one sprzeczne z przepisami prawa. Zatem, jeżeli umowa stanowi, że najemca może wypowiedzieć umowę bez podania przyczyny, to może to zrobić z zachowaniem okresu wypowiedzenia, który jest w umowie.

Umowa najmu na czas określony kończy się z upływem czasu wskazanego w umowie. Nie wymaga dodatkowego wypowiedzenia. W praktyce oznacza to, że po określonym w umowie terminie umowa wygasa z mocy prawa.

Odnosząc się do prawa wynajmującego do wypowiedzenia umowy na podstawie art. 11 ustawy o ochronie praw lokatorów, chodzi tu o sytuacje, kiedy wynajmujący może wypowiedzieć umowę najmu na czas nieoznaczony z ważnych powodów. Jeżeli umowa jest na czas określony, to wynajmujący może skorzystać z tego prawa jedynie w przypadku, gdy najemca narusza postanowienia umowy lub przepisy prawa, na przykład nie płaci czynszu, lub w inny sposób zakłóca korzystanie z nieruchomości przez innych mieszkańców.

Mam nadzieję, że wyjaśnienie jest jasne i pomogło Państwu zrozumieć kwestie związane z umową najmu na czas określony.
 
anonim cytuj
23-08-2023

Sugerowane Tematy

Służebność
Witam, bardzo proszę o wytłumaczenie mi co może a co nie. Ciocia ma ustanowioną służebność mieszkalną w domu murowanym bez wyszczególnionych pomieszczeń. Co w takim razie jeśli upiera się przy prowadzeniu ogródka warzywnego i we wszystkich pomieszczeniach gospodarczych chce wprowadzać swoje rządy. Bardzo proszę o odpowiedź. Pozdrawiam...
Eksmisja ojczyma.
Posiadam dom w którym mieszkam z mamą i ojczymem (ojczym mnie w żaden sposób nie przysposobił ani nic z tych rzeczy, po prostu moja mama powtórnie wyszła za mąż). Mieszka on w moim domu, lecz doszło do sytuacji takiej, iż nie chcę go już więcej widzieć. Posiada on swoje mieszkanie, nie jest u mnie zameldowany. Czy mogę zwyczajnie kazać mu się wynosić, wystawić mu rzeczy przed dom i pomachać na odchodne ? Z tego co widzę to wszystkie przesłanki ek...
Zakończenie umowy najmu mieszkania.
Skończyła mi się umowa o wynajem mieszkania i właściciel dal mi 2 tygodnie na opuszczanie lokalu bez możliwość podpisania dalszej umowy. Mam 2 małych dzieci. Czy może mnie wyrzucić prawnie z mieszkania jeśli opłacam na bieżąco wszystkie opłaty. Mimo tego że obowiązuje okres ochronny do marca??...
Przyznanie sądownie alimentów na matkę i dziecko,
Witam. Mam pytanie, mam znajomego który jest z żoną po separacji, dostał pozew o rozwód. Ma z kobietą dziecko w wieku przedszkolnym. Przesyłał jej pieniądze dobrowolnie na dziecko- alimenty. 400 zł. Ona podniosła ta kwotę przez adwokata i ma jej wysyłać 300 zł na nią i resztę na dziecko wychodzi ok. Tysiąca złotych. Z tym że sąd przyznał jej tą kwotę od września , a dokumenty mu przyszły w październiku. Kobieta chce aby zapłacił jej zaległe pien...

Wyszukiwarka