Moja siostra namówiła naszą matkę by przepisała na siostrę mieszkanie w formie darowizny

Moja siostra namówiła naszą matkę by przepisała na siostrę mieszkanie w formie darowizny. Zrobiły to za moimi placami w 2019 r Ja dowiedziałam się o tym po upływie roku gdzie nie można było cofnąć darowizny. Wcześniej od 2013 r był testament odnośnie mieszkania na moją córkę i siostrę. Testament został cofniety w 2019 r jak tylko siostra została obdarowana. W 2021 siostra spisała oświadczenie w 2 egzemplarzach dla mnie i dla niej, na którym Ja tez się podpisałam, że splaci mnie w ciągu 3 lat w kwocie xx dodatkowo słownie umówiłyśmy się, ze co roku będzie mnie spłacać w 1/3 części tej kwoty. Siostra jednak tego nie robi, nie odkłada pieniędzy na spłatę mnie. Kupiła synowi nowe auto z salonu, dołożyła się synowi do zakupu kolejnego mieszkania, wysłała wnuka na zagraniczne wakacje. Powiedziała, że po upływie 5 lat od otrzymania darowizny sprzeda mieszkanie i mi nic do tego, Ja nic nie będę z tego miała. Moje pytanie czy może sprzedać mieszkanie i mnie wyrolować? Czy nasze oświadczenie, które spisaliśmy nic nie jest warte?
anonim cytuj
19-07-2022
Po pierwsze mieszkanie należało do mamy wiec mogła z nim zrobić co chciała, mogła zmienić testament, mogła darować siostrze, dwa mieszkanie jest siostry i ma prawo nim rozporządzać zgodnie ze swoją wolą.. Jeżeli siostra w oświadczeniu zobowiązała się do spłaty określonej kwoty na Pani rzecz to można wystosować wezwanie do zapłaty. Jeśli nie upłynęło 5 lat od śmierci mamy to ma Pani prawo wystąpić do siostry o zapłatę zachowku.
 
anonim cytuj
19-07-2022
Mama zyje. Mama chciała cofnąć tą darowiznę, ale po upływie roku już nie może. Siostra namówiła ją na przepisanie mieszkania bo powiedziała , że po wyjściu od notariusza mnie spłaci. Co oczywiście było kłamstwem powiedzianym po to by matka przepisała mieszkanie
 
anonim cytuj
19-07-2022
Ma Pani błędne informacje, darowiznę można cofnąć w ciągu roku od momentu dopuszczenia się przez obdarowanego rażącej niewdzięczności, a nie w ciągu roku od jej dokonania. Mimo to zakładam ze siostra nie dopuściła się względem mamy rażącej niewdzięczności. Jak napisałam jeżeli siostra złożyła ważne oświadczenie dotyczące spłaty to można dochodzić zapłaty sądownie.
 
anonim cytuj
19-07-2022
Moje pytanie czy może sprzedać mieszkanie i mnie wyrolować? Czy nasze oświadczenie, które spisaliśmy nic nie jest warte?


Rozwiązanie:

Zgodnie z przepisami polskiego prawa, darowizna, która została dokonana przed notariuszem, jest prawnie ważna i trudno ją unieważnić. Istnieją pewne sytuacje, w których darowiznę można unieważnić, na przykład gdy obdarowany dopuszcza się rażącej niewdzięczności wobec darczyńcy, ale musi to być udowodnione.

Jeśli chodzi o oświadczenie dotyczące spłaty kwoty, które obie Panie podpisały:

Jeśli oświadczenie zostało prawidłowo sporządzone, określa dokładnie zobowiązania Twojej siostry i zostało podpisane przez obie strony, to ma ono moc prawną.

W przypadku niespełnienia przez Twoją siostrę warunków zawartych w oświadczeniu, masz prawo domagać się realizacji zobowiązań na drodze sądowej.

Co do kwestii zachowku:

Jeśli Twoja matka wciąż żyje, nie masz prawa do zachowku, ponieważ zachowek przysługuje tylko wtedy, gdy osoba uprawniona jest pominięta w testamencie lub w inny sposób pozbawiona spadku po zmarłym.
Podsumowując, Twoja siostra może sprzedać mieszkanie, ale jeśli zobowiązała się do spłacenia Ci określonej kwoty w oświadczeniu, to masz prawo dochodzić tej kwoty na drodze sądowej.
 
anonim cytuj
28-08-2023

Sugerowane Tematy

rozwiązanie umowy o pracę
czy umowa zawarta w dniu 1 listopada 1990 roku z urzędem gminy reprezentowanej przez wójta gminy z pracownikiem socjalnym bez podania miejsca wykonywania pracy może być rozwiązana przez Gminny Ośrodek pomocy społecznej reprezentowany przez kierownika Ośrodka ...
Ile lat po ukończeniu szkoły można zdawać maturę?
Chciałbym zapytać czy mogę zdawać maturę jeśli liceum ukończyłam ponad 5lat temu? Słyszałam kiedyś że czas na zrobienie matury jest tylko do 5lat po ukończeniu szkoły średniej....
Dziecko na które były zasądzone alimenty, osiągnęło pełnoletność i podjęło pracę. Rodzic może złożyć pozew o zniesienie alimentów?
Dziecko na które były zasądzone alimenty, osiągnęło pełnoletność i po zakończeniu nauki podjęło pracę. Otrzymuje wynagrodzenie pozwalające się samodzielnie utrzymać. Rodzić, który płaci alimenty może złożyć pozew o zniesienie alimentów - tak to się nazywa? Co podać jako dowody, umowę zlecenie, PIT za zeszły rok, wpływy wynagrodzenia na konto dziecka za ostatni rok?...
Całkowita spłata kredytu.
Złożyliśmy deklaracje całkowitej spłaty kredytu hipotecznego, w umowie zapis że ma nastąpić spłata bez dodatkowych kosztów tzn. bez prowizji banku. Bank jednak zabrał prowizję prawie 4tys. Co teraz zrobić?...

Wyszukiwarka