jak pomóc osobie dotkniętej przemocą domową?

Dobry wieczór wszystkim, mam pytanie.
Znam osobę pełnoletnią dotkniętą przemocą domową ze strony rodziców. Chodzi przede wszystkim o ciągłe obrażanie, szantaż emocjonalny (np. grożenie samobójstwem oprawcy), ingerowanie w prywatną korespondencję, uniemożliwianie kontaktu, wchodzenie do łazienki w trakcie mycia. Ogólnie naprawdę jest słabo.
Trwa to od klilku lat. Nie pomagały słowa otuchy, pomoc w wyprowadzce. Rozmawialiśmy z dzielnicowym, który chciał pomóc osobie pokrzywdzonej, jednak bez Jej chęci nie mógł zrobić zbyt wiele (takie były Jego słowa). Osoba ta jest totalnie zmanipulowana i sama nie chce pomocy prawnej czy ze strony policji. Ledwo co udało się wydobyć adres tej osoby.
Dzisiaj dostaliśmy od tej osoby meila, gdzie podczas awantury pały kolejne obrazy, groźba samobójstwa ze strony oprawcy jeżeli pokrzywdzona nie spełni Jego żądań, nazywanie osoby cały dzień wulgarnymi określeniami. Meil przelał czarę goryczy, zgłosiłem sprawę na policję - na razie dostałem jedynie ochrzan, że bez wiedzy pokrzywdzonej nie powinienem wzywać policji, ponieważ może Jej to jeszcze bardziej zaszkodzić (jakby teraz nie było tragicznie).
Czy jestem w stanie - dysponując wiadomościami tekstowymi i nagraniami głosowymi (gdzie jest opis sytuacji, nagrania z awantur z przemocą psychiczną itd.) w jakiś sposób zgłosić sprawę tak, aby policja naprawdę zajęła się tą sprawą z pominięciem pokrzywdzonej? W jaki sposób to zrobić? Chcę pomóc, jednak pokrzywdzona za bardzo boi się swoich rodziców, więc zapewne sama nie uda się na komisariat. Wiadomości które dostałem są wołaniem o pomoc, jednak ze strony policji i znajomych słyszę tylko, że nic nie można zrobić i że tylko pogarszam sytuację, stąd mam siedzieć cicho i nic nie robić.
anonim cytuj
12-10-2021
Zgrać wszystko i iść do MOPS . Policja po takich informacjach powinna założyć niebieską kartę ale skoro mają gdzieś to Mops to powinien zrobić za nich.
 
anonim cytuj
12-10-2021
Procedurę Niebieskiej karty zakłada się bez zgody osoby pokrzywdzonej. Przepisy zmieniły się w 2020 roku. Nie ma opcji żeby ktoś sprawę zignorował. Złóż zawiadomienie
 
anonim cytuj
12-10-2021
Czy jestem w stanie - dysponując wiadomościami tekstowymi i nagraniami głosowymi (gdzie jest opis sytuacji, nagrania z awantur z przemocą psychiczną itd.) w jakiś sposób zgłosić sprawę tak, aby policja naprawdę zajęła się tą sprawą z pominięciem pokrzywdzonej?


Tak, możesz działać w interesie osoby pokrzywdzonej, chociaż w pewnych przypadkach jej brak współpracy może utrudnić procedurę. Możesz podjąć następujące kroki:

Niebieska karta: Zgodnie z przepisami wprowadzonymi w 2020 roku, procedurę Niebieskiej karty można zakładać bez zgody osoby pokrzywdzonej. Dokładnie to procedura, w której funkcjonariusze policji mają obowiązek dokumentowania przypadków przemocy w rodzinie, nawet jeśli ofiara nie wyrazi na to zgody. Kiedy tylko przekazujesz takie informacje organom ścigania, powinny one podjąć stosowne kroki w ramach tej procedury.

Zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa: Jeżeli posiadasz konkretne dowody w postaci wiadomości tekstowych czy nagrań głosowych, możesz złożyć zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa przez sprawcę. W zawiadomieniu dokładnie opisz sytuację, dołącz dowody i wskazuj na przepisy, które mogły zostać naruszone - w tym przypadku art. 207 Kodeksu Karnego dotyczący znęcania się nad rodziną.

Współpraca z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej (MOPS): Możesz również zgłosić sprawę do lokalnego MOPS. Ta instytucja ma możliwości podjęcia interwencji w sytuacji przemocy w rodzinie i może podjąć kroki w celu wsparcia ofiary.

Warto jednak zaznaczyć, że w przypadkach przemocy domowej działania prawne nie zawsze są jedynym rozwiązaniem - wsparcie psychologiczne i terapeutyczne dla ofiary jest często niezbędne. Oczywiście rozumiem, że Twój cel to wsparcie prawne, ale warto mieć to na uwadze.
 
anonim cytuj
10-08-2023

Sugerowane Tematy

Wady ukryte samochodu.
Dzień dobry, kupiłam używany samochód. Nie minęły nawet 24h a samochód źle odpalił na zimnym silniku i wyskoczyły błędy. Samochód stanął u mechanika, wyszły wady ukryte o których handlarz musiał wiedzieć a je zataił, samochód był oglądany wyłącznie na ciepłym silniku. Zwróciłam się do sprzedawcy o zwrot kosztów za naprawę tychże wad (mam dokumentację od warsztatu ze szczegółami), sprzedawca zaśmiał mi się w twarz, że chce od niego wyłudzić pien...
Pozew o immisję.
Sprawa wygląda tak: Jestem członkiem niewielkiej wspólnoty liczącej 6 lokali. W piwnicy pod moim lokalem została zainstalowana pompa do wody z ujęcia ziemnego dla 4 lokali. Pozostałe 2 w tym mój mają osobne ujęcia. Z tych 6 lokali obecnie dwa są zamieszkałe na stałe a jeden w wynajmie zamieszkiwany okazjonalnie. 3 są niezamieszkała ale posiadają właścicieli. Wspólnota w praktyce nie funkcjonuje, na ma zarządu, zebrań, niczego. Właściciele są zda...
Jaka to kategoria wierzytelności.
Posiadam prawomocny wyrok sądowy z klauzulą wykonalności. w wyroku zasądzone są: 1) odszkodowanie za niesłuszne zwolnienie z pracy 2) odprawa 3) koszty postępowania 4) odsetki ustawowe Sąd ogłosił upadłość obejmującą likwidację majątku spółki. Teraz powinienem zgłosić moją wierzytelność do Sędziego Komisarza mam jednak mały (wielki) problem Nie wiem, w której kategorii mieszczą się moje wierzytelności....
Zasiłek macierzyński.
Witam. Może ktoś się orientuje czy ZUS wypłaci córce zasiłek macierzyński. Sprawa wygląda następująco: Córka czekała aż się zwolni miejsce w wymarzonej pracy. Podczas oczekiwania zaszła w ciążę I wtedy dostała telefon że miejsce się zwolniło i żeby przyszła podpisać umowę. Tak też zrobiła. Pracuje nadal....

Wyszukiwarka