Pracodawca chce zabrać 5% premii uznaniowej za dzień nieobecny

Witam, mąż jest zatrudniony w prywatnej firmie na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony. Umowa jest oparta o podstawę wynagrodzenia kwotę brutto oraz dodatkowo premia uznaniowa. Umowa jest tak sporządzona, że premia uznaniowa wynosi około 1/3 całej wypłaty. Mąż jest honorowym dawcą krwi od stycznia tego roku. Do tej pory pracodawca nie miał problemu z tym, że pracownik oddaje krew. W ubiegłym tygodniu w piątek odbyło się spotkaknie pracodawcy z pracownikami, który poinformował wszystkich pracowników oddających krew, że za każdy dzień wolny z tego tyłu tytułu- 2 dni, będzie im zabierać 5 % premii uznaniowej oraz poinformował, że za każdy dzien zwolnienia lekarskiego będzie zabierac nie 2%, a 5% premii uznaniowej. Pracodawca chce zabierać 5% za każdy dzień, ponieważ pracownika nie ma fizycznie w pracy tak samo jak przy chorobowy. Czy jest to zgodne z prawem?
anonim cytuj
07-10-2021
Premia uznaniowa jak sama jej nazwa wskazuje, jest uznaniowa, a więc przyznawana według uznania pracodawcy. Zgodnie z prawem nawet bez żadnego powodu może ją zabrać.
 
anonim cytuj
07-10-2021
Premia uznaniowa jak sama jej nazwa wskazuje, jest uznaniowa, a więc przyznawana według uznania pracodawcy. Zgodnie z prawem nawet bez żadnego powodu może ją zabrać.

jednakże jeżeli taka premia jest wylacana co miesiąc i stale może być trkatowana jako wyynagrodzenie zasadnicze ? a nie premia
 
anonim cytuj
07-10-2021
Premia uznaniowa jak sama jej nazwa wskazuje, jest uznaniowa, a więc przyznawana według uznania pracodawcy. Zgodnie z prawem nawet bez żadnego powodu może ją zabrać.
jednakże jeżeli taka premia jest wylacana co miesiąc i stale może być trkatowana jako wyynagrodzenie zasadnicze ? a nie premia

ale jest orzecznictwo Sądu Najwyższego
 
anonim cytuj
07-10-2021
Premia uznaniowa jak sama jej nazwa wskazuje, jest uznaniowa, a więc przyznawana według uznania pracodawcy. Zgodnie z prawem nawet bez żadnego powodu może ją zabrać.
jednakże jeżeli taka premia jest wylacana co miesiąc i stale może być trkatowana jako wyynagrodzenie zasadnicze ? a nie premia
ale jest orzecznictwo Sądu Najwyższego

Myli Pan pojęcia, ustalenia SN wskazują, że regularnie wypłacana premia uznaniowa w niektórych przypadkach powinna być uznana za premię regulaminową, a nie jako część wynagrodzenia zasadniczego. To dwie różne sprawy.
W opisanej w poście sytuacji, nawet gdyby ustalono, że premia wypłacana w tym zakładzie ma charakter regulaminowy (bo są stosowane zasady jej przyznawania lub pomniejszania) to i tak pracodawca ma prawo ją pomniejszyć o nieobecność w pracy zgodnie z zasadą ogólnie przyjętą w firmie.
 
anonim cytuj
07-10-2021
Premia uznaniowa jak sama jej nazwa wskazuje, jest uznaniowa, a więc przyznawana według uznania pracodawcy. Zgodnie z prawem nawet bez żadnego powodu może ją zabrać.


Owszem, premia uznaniowa jest przyznawana według uznania pracodawcy, co implikuje, że może być ona przyznawana, modyfikowana lub cofana wedle decyzji pracodawcy.

Jednakże jeśli premia jest wypłacana regularnie, istnieje ryzyko, że może być ona traktowana nie jako premia uznaniowa, lecz jako element wynagrodzenia, co ma istotne implikacje prawne. W praktyce oznacza to, że premia, która jest regularnie wypłacana, staje się częścią stałego wynagrodzenia pracownika i nie można jej jednostronnie zmniejszyć lub odebrać bez uzasadnionego powodu.

Chociaż
ale jest orzecznictwo Sądu Najwyższego
, to rzeczywiście istnieją orzeczenia Sądu Najwyższego dotyczące tej kwestii. Sąd Najwyższy wyraźnie wskazuje, że premia, która jest wypłacana regularnie, może być traktowana jako premia regulaminowa, a nie jako część wynagrodzenia zasadniczego. Ważne jest jednak, aby odróżnić premię regulaminową od wynagrodzenia zasadniczego. Są to dwie różne kwestie.

Zatem, jeśli w danym zakładzie pracy istnieją jasno określone zasady dotyczące przyznawania lub pomniejszania premii i są one konsekwentnie stosowane, pracodawca może mieć prawo do zmniejszenia premii o nieobecność w pracy, zgodnie z przyjętymi w firmie zasadami. Niemniej jednak, wszelkie takie działania pracodawcy powinny być dokładnie uzasadnione i oparte na jasno określonych kryteriach.

W kontekście nieobecności z powodu oddawania krwi, warto zwrócić uwagę na to, że oddawanie krwi przez honorowych dawców jest chronione prawnie. Przepisy ustawy o publicznej służbie krwi wskazują, że pracodawca nie może stawiać pracownikowi w gorszej sytuacji z powodu nieobecności związanej z oddawaniem krwi. W związku z tym, działania pracodawcy polegające na karaniu pracownika za nieobecność w pracy z powodu oddawania krwi mogą być niezgodne z prawem.

Podsumowując, choć pracodawca ma pewne swobody w zakresie przyznawania i modyfikowania premii uznaniowej, musi on działać zgodnie z obowiązującym prawem pracy oraz respektować prawa pracowników, w tym także tych, którzy są honorowymi dawcami krwi.
 
anonim cytuj
08-08-2023

Sugerowane Tematy

Wynajem mieszkania, wyłudzanie pieniędzy na naprawę.
Problem z właścicielką wynajętego mieszkania. 23 grudnia zakończyłam wynajem - rozwiązany z za porozumieniem stron, podpisane oświadczenie, że właściciel odbiera lokal w stanie niepogorszonym, zaakceptowanym. Zgodziłam się na zatrzymanie kaucji w całości. 27 właściciel nagle wysyła zdjęcia z uszkodzeniami - które pierwszy raz na oczy widzę i żąda ode mnie pieniędzy na naprawy, pomimo, że ma 3000 zł kaucji. Oczywiście nie zgodziłam się, jak dl...
Czy mogę założyć stowarzyszenie, fundację jako sołtys?
Moi drodzy, mam pytanie. Zostałam wybrana sołtysem Postanowiliśmy w ramach sołeckiego funduszu zakupić „coś”, co postawimy na wydzierżawionym przez gminę gruncie. Coś – bo to ma być drewniany domek albo garaż ocieplony. Wyjaśnienie – grunt jest oczywiście u nas na wsi, należy do jednego z mieszkańców. Umowa dzierżawy zostala podpisana między właścicielem tego gruntu a gminą). Podobno – choć nie do końca wierzę w tę teorię – nie możemy kupić teg...
Brak wypłaty za zaległy urlop
Potrzebuje pomocy, 4 lata pracowałam w żabce, z czego pierwszy rok w sumie na czarno, bo szefowa stwierdziła, że nie potrzebuje spisywać ze mną umowy. Jeżeli chodzi o wynagrodzenie zawsze je dostawałam, więc nie bałam się o problem z wypłaceniem go przez nią. Jak zaczęłam tam pracować miałam 18 lat i byłam w ciężkiej sytuacji finansowej, w sumie to ta praca na tamten moment bardzo mnie uratowała. Grafik mieliśmy wypisywany w zeszycie, w drugim si...
Jak wymeldować syna z mieszkania spółdzielczego?
Jak wymeldować syna z mieszkania spółdzielczego jeżeli wyjechał za granicę, aby już nie płacić za niego mediów....

Wyszukiwarka