Rozwiązanie umowy o pracę będąc na L4

Dzień dobry. Czy będąc na L4 jako pracownik mogę złożyć rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron? Czy zakończenie stosunku pracy może być w trakcie L4?
anonim cytuj
27-01-2021
Możesz. Ale najlepiej zdalnie, bez pojawiania się w pracy.
 
anonim cytuj
27-01-2021
Jeśli wyślę takie wypowiedzenie pocztą za potwierdzeniem odbioru to jaki czas ma pracodawca na odpowiedź? Czy wysyłając takie wypowiedzenie mogę je uznać za zaakceptowane?
 
anonim cytuj
27-01-2021
Mylisz wypowiedzenie umowy z rozwiązaniem umowy na mocy porozumienia stron.
Porozumienie stron - jak sama nazwa wskazuje - wymaga porozumienia się stron. Czyli obie strony, pracownik i pracodawca, muszą wyrazić zgodę na taka formę rozwiązania umowy. Zatem ile czasu pracodawca ma na ustosunkowanie się? Dowolny czas. Może to zignorować i w ogóle nie dać odpowiedzi. Wówczas nie możesz takiego porozumienia stron uznać za zaakceptowane.
Ale możesz wypowiedzieć umowę (to nie to samo co rozwiązanie umowy na mocy porozumienia stron). Jest to czynność jednostronna, czyli pracodawca potrzebujesz zgody pracodawcy. Wypowiadasz umowę i już. Ale wówczas (poza szczególnymi sytuacjami) musisz zachować jakiś okres wypowiedzenia, zależny od twojego stażu pracy u tego pracodawcy.
 
anonim cytuj
27-01-2021
Obowiązują mnie 2 tygodnie wypowiedzenia. Czy składając wypowiedzenie 2 tygodniowe np we wtorek liczy się ono od tego dnia, od jutra czy dopiero od poniedziałku? Problem jest taki, że naprawdę nie mam ochoty już pojawiać się i świadczyć pracy w zakładzie. Jak najlepiej to rozwiązać?
 
anonim cytuj
27-01-2021
Początek biegu okresu wypowiedzenia zaczyna się w momencie, gdy pracodawca będzie miał możliwość zapoznania się z tym wypowiedzeniem. Czyli w zasadzie w momencie dotarcia wypowiedzenia do pracy. Jeśli ci bardzo zależy, to zainwestuj ze 20 zł w kuriera i dotrze następnego dnia. Natomiast koniec 2 tygodniowego okresu wypowiedzenia zawsze ma miejsce w sobotę. Czyli jeżeli hipotetycznie założymy, że wypowiedzenie dotrze jutro (w czwartek), to biegnie ono od tego właśnie momentu, ale kończy się dwa tygodnie później w sobotę. Czyli faktycznie trwa nieco dłużej niż 2 tygodnie.
 
anonim cytuj
27-01-2021
Składając wypowiedzenie 2 tygodniowe 1 lutego, trwa ono do soboty 13.02, czy 19.02?
 
anonim cytuj
27-01-2021
Dwa tygodnie plus czas do najbliższej soboty. Czyli złożone 1 lutego zakończy się 20 lutego, niemal 3 tygodnie później.
 
anonim cytuj
27-01-2021
A czy na "chodzącym" L4 mogę złożyć osobiście wypowiedzenie u pracodawcy? Czy jest to zabronione?
 
anonim cytuj
27-01-2021
Na wszelki wypadek bym tego unikał. Zasadniczo celem L4 jest ponowne zdobycie zdolności do pracy, czyli mówiąc kolokwialnie wyzdrowienie. Zatem musisz wykorzystywać zwolnienie zgodnie z jego przeznaczeniem. Czyli tak, aby zdolność do pracy odzyskać w najkrótszym możliwym terminie. Jeśli więc masz np. zwolnienie od psychiatry z powodów stresów w pracy, to pojawienie się w pracy może te stresy nasilić. A to zdecydowanie będzie sprzeczne z celem zwolnienia.
 
anonim cytuj
27-01-2021
Witam dostałam wypowiedzenie 30 czerwca nie podpisalam tego wypowiedzenia. Od 1 lipca jestem na L4 czy moje zatrudnienie wygaśnie z dniem 1 sierpnia.... Czy jak to jest...
+1  
anonim cytuj
09-07-2021
A ja mm pytanie. Jest koniec kwietnia, kumoela ma do konca czerwca umowe. Poszla na opieke 3dni na dziecko i zadzwonili jej z agencji pracy, ze ja zwalniają. Czy teraz moze po jednym zwolnieniu isc na drugie od psychiatry czy tu jakas ciaglosc obowiazuje?
 
anonim cytuj
24-04-2022
Witam mam pytanie w sprawie rozwiązania umowy o pracę przez pracodawcę z powodu długotrwałej choroby pracownika. Z kodeksu pracy wynika że pracodawca może rozwiązać umowę bez wypowiedzenia po 3miesiacach zwolnienia lekarskiego jeśli pracownik pracuje mniej niż 6 miesięcy u pracodawcy. W jaki sposób jest liczone te 3 miesiące jako ciągłość zwolnienia czy np kilka krótszych L4 się sumują i łącznie dają 3 miesiące ? Proszę o odpowiedź i z góry dziękuję
 
anonim cytuj
01-07-2022
Tak, będąc na zwolnieniu lekarskim, możesz złożyć pracodawcy propozycję rozwiązania umowy o pracę za porozumieniem stron. Decyzja o przyjęciu takiej propozycji leży po stronie pracodawcy. Jeśli obie strony dojdą do porozumienia, stosunek pracy może zostać zakończony nawet w trakcie trwania zwolnienia lekarskiego.

Odpowiedź do Postu 3:
Złożenie wypowiedzenia za porozumieniem stron pocztą z potwierdzeniem odbioru jest jednym ze sposobów przekazania woli rozwiązania umowy o pracę. Jednak samo wysłanie takiego dokumentu nie oznacza jego automatycznego zaakceptowania. Pracodawca musi wyrazić zgodę na propozycję rozwiązania umowy za porozumieniem stron. W przeciwnym razie umowa nie zostanie rozwiązana w ten sposób.

Odpowiedź do Postu 5:
Jeśli obowiązuje Cię dwutygodniowy okres wypowiedzenia, to liczy się on od dnia, w którym pracodawca otrzyma wypowiedzenie. Zatem jeśli przekazujesz wypowiedzenie osobiście w dniu, np. we wtorek, bieg okresu wypowiedzenia rozpoczyna się od tego dnia. W praktyce jednak zawsze warto upewnić się, że wypowiedzenie zostało prawidłowo dostarczone i zaakceptowane przez pracodawcę.

Jeśli składasz wypowiedzenie 1 lutego, a obowiązuje Cię dwutygodniowy okres wypowiedzenia, to bieg tego okresu rozpocznie się 1 lutego. Kończy się on zatem 14 lutego. Jednakże, biorąc pod uwagę, że okres wypowiedzenia kończy się zawsze w sobotę, w tym przypadku będzie to 19 lutego.


Osobiście składanie wypowiedzenia będąc na zwolnieniu lekarskim jest możliwe, jednakże jest to niezalecane. Biorąc pod uwagę przyczynę zwolnienia, taka wizyta w miejscu pracy mogłaby być interpretowana jako niezgodne wykorzystanie zwolnienia lekarskiego.

Jeśli otrzymałaś wypowiedzenie 30 czerwca, a nie podpisałaś go, to bieg okresu wypowiedzenia rozpoczyna się od dnia dostarczenia Ci tego wypowiedzenia, niezależnie od tego czy je podpisałaś, czy nie. Jeżeli obowiązuje Cię miesięczny okres wypowiedzenia, zakończenie umowy nastąpi 31 lipca.

Tak, po jednym zwolnieniu lekarskim można przejść na kolejne. Nie ma przepisów, które regulowałyby przerwy pomiędzy zwolnieniami czy ich ciągłość.

Zgodnie z art. 53 § 1 pkt 1 Kodeksu Pracy pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia, jeśli pracownik jest niezdolny do pracy z powodu choroby:
a) trwającą nieprzerwanie dłużej niż 3 miesiące – jeżeli przed rozpoczęciem niezdolności do pracy pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy krócej niż 6 miesięcy;
b) trwającą nieprzerwanie dłużej niż łączny okres otrzymywania zasiłku chorobowego i świadczenia rehabilitacyjnego oraz okres 3 miesięcy, lecz nie dłużej niż łączny okres 12 miesięcy – jeżeli przed rozpoczęciem niezdolności do pracy pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy co najmniej 6 miesięcy. W przypadku krótszych zwolnień, które łącznie przek.
 
anonim cytuj
09-08-2023
In today's fast-paced world, staying informed about the latest advancements both domestically and globally is more vital than ever. With a plethora of news outlets competing for attention, it's important to find a reliable source that provides not just news, but insights, and stories that matter to you. This is where [url=https://www.usatoday.com/]USAtoday.com [/url], a top online news agency in the USA, stands out. Our dedication to delivering the most current news about the USA and the world makes us a key resource for readers who seek to stay ahead of the curve.

Subscribe for Exclusive Content: By subscribing to <a href=https://www.usatoday.com/>USAtoday.com</a>, you gain access to exclusive content, newsletters, and updates that keep you ahead of the news cycle.

[url=https://www.usatoday.com/]USAtoday.com [/url] is not just a news website; it's a dynamic platform that enables its readers through timely, accurate, and comprehensive reporting. As we navigate through an ever-changing landscape, our mission remains unwavering: to keep you informed, engaged, and connected. Subscribe to us today and become part of a community that values quality journalism and informed citizenship.
 
anonim cytuj
23-04-2024

Sugerowane Tematy

kiedy złożyć wypowiedzenie o prace?
Chce złożyć wypowiedzenie w pracy. Czas wypowiedzenia jaki mam to 2 tygodnie. Kiedy muszę złożyć wypowiedzenie (z jaka data) jeżeli chce pracować do końca miesiąca czyli do 31 marca 2022r. ...
Zasiłek macierzyński a bezrobocie.
Pracownikowi urodziło się dziecko. Matka jest bezrobotna więc nie ma prawa do urlopu macierzyńskiego. Czy w takiej sytuacji pracownik też nie ma prawa do urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego, który mógłby wziąć za matkę?...
Skarga na komornika.
Mam takie pytanie, złożyłam skargę na komornika, ponieważ od kilku miesięcy po wpłacie przez dłużnika pieniędzy nie wypłaca mi ich. Czy ja w trakcie postępowania mogę wycofać egzekucję? Z góry dziękuję za odpowiedź. Edit. Zależy mi na informacji czy podczas trwania postępowania wobec komornika mogę wycofać egzekucję?...
Spadek
Witam. Chciałabym się dowiedzieć jak to wygląda kiedy mąż zmarł mieliśmy na siebie działkę, mieszkanie itp. Mamy wspólnotę małżeńską. Czy to przechodzi też na dzieci czy tylko mnie? Żadnego testamentu nie było....

Wyszukiwarka