Jakie są moje prawa, gdy jestem zwalniany z pracy?

no więc tak... jestem w mega dołku, bo szefostwo postanowiło się mnie pozbyć. Robiłem w tej firmie od 6 lat, i tak nagle, z dnia na dzień... zwolnienie. Przygotowali mi jakieś papiery, mówią, że z winy pracownika i coś tam jeszcze. Niby niby ale ja tam się nie znam, prawo to dla mnie czarna magia, więc stwierdziłem, że zapytam się was, bo na dlajurysty.pl zawsze ktoś pomoże, co nie?

Po pierwsze, to czy mogą mnie tak po prostu zwolnić? Czy nie powinni mi dać jakiegoś ostrzeżenia czy coś? Zawsze starałem się dawać z siebie wszystko, ale ostatnio było ciężko, bo miałem problemy w domu, i może trochę to wpłynęło na moją robotę, ale czy to powód, żeby mnie zwalniać?

Po drugie, to co z tymi papierami co mi dali? Czy powinienem coś z nimi zrobić, czy po prostu przyjąć do wiadomości i iść dalej?

Po trzecie, co z moim urlopem? Miałem zaplanowane wolne na wrzesień, już wszystko zarezerwowane, a teraz nie wiem co z tym zrobić. Czy mogę żądać od nich, żeby mi zapłacili za te dni, które miałem wolne?

No i ostatnie, co z moją emeryturą? Mam już swoje lata, i zastanawiam się czy to zwolnienie jakoś wpłynie na moją emeryturę?

Dzięki za pomoc, bo serio nie wiem co teraz robić. Czekam na wasze odpowiedzi.
anonim cytuj
06-08-2023
Zgodnie z Kodeksem Pracy, zwolnienie z pracy może nastąpić w kilku formach. Jeśli mówimy o zwolnieniu dyscyplinarnym, czyli z winy pracownika, jak wspomniałeś, muszą być spełnione konkretne warunki. Chodzi tutaj o artykuł 52 § 1 pkt 1 Kodeksu Pracy, który mówi, że pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia, jeśli pracownik popełnił ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych. Jeżeli Twoje problemy prywatne wpłynęły na twoją pracę, to wszystko zależy od tego, na ile te problemy wpłynęły na twoje obowiązki. To jest coś, co musiałbyś omówić ze swoim pracodawcą.

Co do dokumentów, które otrzymałeś, powinieneś dokładnie je przeanalizować. Zgodnie z art. 30 § 4 i 5 Kodeksu Pracy, pracodawca jest zobowiązany dostarczyć Ci pisemne uzasadnienie zwolnienia dyscyplinarnego, i to nie później niż w terminie 3 dni od dnia rozwiązania umowy. Jeżeli nie otrzymałeś takiego uzasadnienia, możesz domagać się jego dostarczenia.

Jeśli chodzi o urlop, to zgodnie z art. 167 § 2 Kodeksu Pracy, za niewykorzystany urlop przysługuje Ci ekwiwalent urlopowy. To znaczy, że pracodawca powinien Ci wypłacić odpowiednie świadczenie za niewykorzystane dni urlopu.

Na koniec, odnośnie Twojego pytania o emeryturę. To zwolnienie nie powinno bezpośrednio wpłynąć na Twoją emeryturę, chociaż może wpłynąć na jej wysokość, ponieważ suma Twoich składek emerytalnych będzie niższa. Jednak szczegółów dotyczących Twojej emerytury powinieneś szukać w przepisach ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

 
anonim cytuj
06-08-2023

Sugerowane Tematy

Prawa autorskie.
Chciałbym opublikować wiersz/piosenkę na spotter fb publicznie, skierowana do bliskiej osoby ze względu na miłe dla niej zaskoczenie. Piosenko/wiersz jest na tyle genialna i ładnie ułożona, że boję się, że może zostać skradzione i wykorzystane przez jakiś zespół lub osobę. W jaki sposób mogę to zabezpieczyć i udowodnić, że należy do mnie w razie gdybym gdzieś ja usłyszał? Jaka adnotację napisać pod publikowana piosenka?. Proszę o wskazówki jak si...
pomoc w sprawie najmu okazjonalnego
Witam, proszę o pomoc w sprawie najmu okazjonalnego. Mianowicie - moja dziewczyna będzie podpisywała umowę najmu okazjonalnego - ja będę wpisany jako współlokator. Jednym z załączników jest akt notarialny z podpisem osoby która przyjmie najemcę "pod swój dach" w razie eksmisji. Czy ja, jako współlokator jestem zobowiązany dostarczyć taki sam akt jak moja dziewczyna będąca najemcą? Pozdrawiam...
Brak możliwości zażalenia.
Odbywając kare pozbawienia wolności odbyła się sprawa zaoczna bez mojego udziału i powiadomienia mnie o terminie sprawy! Nie otrzymałem postanowienia sądu, dlatego też nie mogłem się od decyzji odwołać. Od służby więziennej dowiedziałem się, że doszło mi następne 4 miesiące odsiadki z art178. To było około 2 miesięcy po wydaniu wyroku. Co najlepsze Nigdy nie zostałem zatrzymany pod wpływem prowadząc pojazd mechaniczny. Myślałem, że żyjemy w pańs...
Zawiadomienie o wszczęciu egzekucji.
Dostałam pismo od komornika z zawiadomieniem o wszczęciu egzekucji. Problem polega na tym, że nie dostawałam prędzej żadnych pism z sądu, żeby w ogóle się odwołać, a dług jest niezapłaconym ubezpieczeniem (tak się domyślam, bo wierzyciel jest firmą ubezpieczeniową), natomiast ja nigdy nie ubezpieczałam niczego w tej firmie. Pismo od komornika również przyszło na adres, pod którym nie mieszkam od dawna (zameldowania), ale zostało mi przekazane awi...

Wyszukiwarka