urlop macierzyński i wychowawczy

Jestem w 38tc, termin na 20 paź. Umowę mam na czas określony do końca roku. Po porodzie przechodzę na macierzyńskie, pracodawca nie musi mi przedłużać umowy tak słyszałam . Czyli do grudnia będę miała wynagrodzenie z pracy a później ZUS? Ile procent wypłaty jak to wygląda?
Jeśli mi nie przedłuży umowy to urlop wychowawczy już mi nie przysługuje ?
anonim cytuj
05-10-2020
owszem pracodawca nie musi przedłużać umowy
Skoro poród jest 20 października i po porodzie idzie Pani na macierzyński to jakie Pani chce dostawać wynagrodzenie ? Jedynie zasiłek macierzyński wypłacany przez pracodawcę o ile ma zatrudnionych ponad 20 pracowników lub od razu ZUS jeśli mniej niż 20.
Zasiek macierzyński wypłacany jest w wysokości 80% pensji przez cały rok lub 100% przez pierwsze 20 tygodni, a na rodzicielskim tylko 60% wynagrodzenia.
Wychowawczy przysługuje tylko pracownikom a pani juz nie będzie nim
 
anonim cytuj
05-10-2020
Szanowni Państwo,

Po pierwsze, prawda jest, że pracodawca nie jest zobowiązany do przedłużania umowy o pracę, która jest zawarta na czas określony. Taka sytuacja jest uregulowana w Kodeksie pracy, w artykule 33 § 1, który mówi, że umowa o pracę na czas określony kończy się z upływem czasu, na który została zawarta.

Po drugie, co do zasady, po porodzie pracownica przechodzi na urlop macierzyński, podczas którego przysługuje jej zasiłek macierzyński. Zgodnie z art. 180 ust. 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, zasiłek macierzyński wynosi 100% podstawy wymiaru przez 20 tygodni od dnia porodu. Po tym okresie, zasiłek rodzicielski wynosi 60% podstawy wymiaru przez kolejne 32 tygodnie. W przypadku, gdy umowa o pracę wygaśnie podczas trwania urlopu macierzyńskiego, zasiłek będzie nadal wypłacany przez ZUS do końca okresu, na który przysługuje.

Po trzecie, odnośnie do urlopu wychowawczego, zgodnie z art. 186
§ 1 Kodeksu pracy, prawo do urlopu wychowawczego przysługuje pracownikowi do ukończenia przez dziecko 6. roku życia. W przypadku, gdy umowa o pracę wygaśnie, prawo do urlopu wychowawczego również wygasa. Innymi słowy, jeżeli pracodawca nie przedłuży umowy po jej wygaśnięciu, pracownica nie będzie mogła skorzystać z urlopu wychowawczego.

Mam nadzieję, że powyższe wyjaśnienia pomogą Państwu lepiej zrozumieć przepisy prawa w tej materii.
 
anonim cytuj
02-08-2023
Dzięki za odpowiedź. Ale mam jeszcze jedno pytanie, co z tą pensją z pracy? Będę dostawać do grudnia wynagrodzenie czy tylko zasiłek macierzyński od ZUS? I czy te procenty, o których mówisz, to od mojej całej pensji, czy tylko od części? Bo słyszałam coś o jakiejś podstawie wymiaru, ale nie do końca rozumiem jak to działa.
 
anonim cytuj
02-08-2023
Jeśli Pani poród nastąpi 20 października, a umowa o pracę jest ważna do końca grudnia, to zgodnie z prawem pracodawca ma obowiązek wypłacać Pani wynagrodzenie do końca trwania umowy, co oznacza, że Pani powinna otrzymywać wynagrodzenie do końca grudnia. Jednakże, w momencie, gdy Pani przejdzie na urlop macierzyński, wypłatę przejmuje ZUS, który wypłaca Pani zasiłek macierzyński.

Co do procentów zasiłku macierzyńskiego, które Pani otrzyma, jest to obliczane od podstawy wymiaru świadczeń. Podstawa ta to średnie miesięczne wynagrodzenie z ostatnich 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym rozpoczął się urlop macierzyński. Więc jeśli Pani wynagrodzenie było stałe w ciągu ostatniego roku, podstawa wymiaru zasiłków będzie równa Pani miesięcznemu wynagrodzeniu.

Oznacza to, że zasiłek macierzyński wynosi 80% lub 100% (w zależności od wyboru) tej podstawy wymiaru przez 20 tygodni po porodzie, a następnie 60% podstawy wymiaru przez pozostałe tygodnie urlopu macierzyńskiego i urlopu rodzicielskiego.
 
anonim cytuj
02-08-2023
jak to jest z tym urlopem rodzicielskim. Czy mogę na niego przejść od razu po urlopie macierzyńskim, nawet jak moja umowa o pracę już się skończyła? Czy ZUS wtedy też mi coś wypłaca, czy jest to tylko nieodpłatne zwolnienie od pracy? I jeszcze jedno - czy po skończonym urlopie rodzicielskim mogę wrócić do pracy na te same warunki co przed ciążą, czy firma może mi zaproponować gorsze warunki?
 
anonim cytuj
02-08-2023
Po pierwsze, w kwestii urlopu rodzicielskiego - ten przysługuje w sytuacji, kiedy macierzyński się kończy, i faktycznie, można na niego przejść bezpośrednio. Co istotne, przysługuje on niezależnie od tego, czy umowa o pracę dobiega końca, czy nie. Jednakże, jeśli umowa o pracę upływa w trakcie trwania urlopu rodzicielskiego, nie ma obowiązku jej przedłużenia przez pracodawcę.

Po drugie, podczas urlopu rodzicielskiego przysługuje Ci świadczenie z ZUS, lecz jego wysokość jest inna niż w przypadku urlopu macierzyńskiego. Wypłacane jest ono w wysokości 60% podstawy wymiaru, niezależnie od tego, czy korzystasz z urlopu rodzicielskiego w całości czy w częściach.

Po trzecie, jeżeli chodzi o powrót do pracy po skończonym urlopie rodzicielskim, to zgodnie z Kodeksem pracy pracownik po powrocie z urlopu macierzyńskiego, na dodatek, rodzicielskiego ma prawo do powrotu na to samo lub równorzędne stanowisko. To oznacza, że pracodawca nie może zaproponować Ci gorszych warunków pracy.

Mam nadzieję, że wyjaśnienie jest satysfakcjonujące. Jeżeli masz jeszcze jakiekolwiek pytania, śmiało pytaj.
 
anonim cytuj
02-08-2023

Sugerowane Tematy

Nieprawomocny wyrok sądu w sprawie widzeń dzieci z ojcem.
Witam serdecznie. Nieprawomocnym wyrokiem sądu ojciec dzieci może je zabierać w 2 i 4 sobotę miesiąca na 4 godziny. Pisałam wniosek o uzasadnienie, chcę apelować. Czy że względu na to, że boję się o ich zdrowie, życie i to, że ojciec może je wywieźć, dopóki wyrok nie jest prawomocny mogę mu dzieci nie wydawać? Sprawa pilna, strasznie się tego boję....
Podwyższenie alimentów.
Witam, chciałabym złożyć pozew o podwyższenie alimentów syn ma 10 lat alimenty zostały przyznane gdy miał roczek w wysokości 500zl. Nie wiem kompletnie jak to zrobić a alimenty będę podnosić pierwszy raz....
Komornik a zakup nieruchomości.
Witam, mam pewne zadłużenie i kilku komorników na karku. Aktualnie planuje zakup nieruchomości. W jaki sposób mogę ją zabezpieczyć przed zajęciem? Posiadam czeską spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, czy mogę na nią dokonać zakupu nieruchomości w Polsce?...
Wymiana dokumentu Prawo jazdy
Jeśli siostra miała bezterminowe prawo jazdy, ale zmieniła nazwisko po ślubie i wymieniła dokument prawo jazdy wtedy zmienili jej na terminowe prawo jazdy. Było to ok. 6 lat temu. Wyczytałam w Internecie, że skoro ktoś ma bezterminowe prawo jazdy to po zmianie nazwiska dalej powinny być bezterminowe. Jednakże jej zrobili terminowe. Stąd pytanie: Czy można to jeszcze zmienić ten dokument na bezterminowe?...

Wyszukiwarka