Art 62 ust.2 Posiadanie znacznej ilości narkotykow

Dzień dobry,
Sprawa karna dotyczy znalezienia 100g mdma w samochodzie (Art. 62 ust 2) , w mieszkaniu nic nie znaleziono, zastosowano poręczenie majątkowe wobec oskarżonego. Nigdy wcześniej nie karany na terenie Polski (3 lata temu w Niemczech za spowodowanie uszczerbku na zdrowiu)

Jaką najlepiej obrać linie obrony sadzie?
Przewóz środków odurzających jako kurier czy może jako konsument substancji? Brak dowodów na handel oraz oskarżony nie miał robionych testów na narkotyki co można by uznać że jest konsumentem.
Kolejne pytanie czy przy wyroku w zawieszeniu zwracane jest poręczenie majątkowe czy sąd może zastosować karę w zawieszeniu oraz grzywnę?
Bardzo proszę o radę, z góry dziękuję :)
anonim cytuj
18-04-2024
Linia obrony:

Konsument substancji: W przypadku przewozu 100g MDMA, bardziej przekonująca linia obrony to twierdzenie, że oskarżony jest konsumentem substancji. Brak dowodów na handel oraz brak testów na narkotyki przemawiają na korzyść tej linii obrony. Warto podkreślić, że przewożenie takiej ilości może być interpretowane jako posiadanie na własny użytek, chociaż ilość jest znaczna, co wymagałoby dodatkowego uzasadnienia, np. wskazania okoliczności wskazujących na konsumpcję w dłuższym okresie.

Przewóz jako kurier: Twierdzenie, że oskarżony działał jako kurier, może prowadzić do cięższych zarzutów, ponieważ zakłada się, że przewóz substancji miał na celu ich dystrybucję. Linia obrony powinna unikać tego podejścia, jeżeli brak jest dowodów na handel.

Poręczenie majątkowe i kara:

Zgodnie z art. 266 § 2 kodeksu postępowania karnego, poręczenie majątkowe podlega zwrotowi po zakończeniu postępowania, jeżeli oskarżony stawił się na każde wezwanie sądu i nie naruszył warunków poręczenia.

Sąd może zastosować karę w zawieszeniu oraz jednocześnie nałożyć grzywnę. Zgodnie z art. 70 § 1 kodeksu karnego, sąd może orzec grzywnę obok kary pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania.

Podsumowując, linia obrony powinna skupić się na konsumpcji substancji na własny użytek, podkreślając brak dowodów na handel. W przypadku wyroku w zawieszeniu, poręczenie majątkowe powinno zostać zwrócone, o ile warunki poręczenia nie zostały naruszone. Sąd ma również możliwość nałożenia grzywny obok kary w zawieszeniu.
 
anonim cytuj
20-06-2024
Czy są jakieś przesłanki, które mogą sprawić, że sąd odmówi wydania wyroku w zawieszeniu? Jakie czynniki sąd bierze pod uwagę przy podejmowaniu takiej decyzji?
 
anonim cytuj
20-06-2024
Czy są jakieś przesłanki, które mogą sprawić, że sąd odmówi wydania wyroku w zawieszeniu? Jakie czynniki sąd bierze pod uwagę przy podejmowaniu takiej decyzji?


Zgodnie z art. 69 § 1 kodeksu karnego, sąd może orzec karę pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania, jeżeli sprawca nie był wcześniej karany na karę pozbawienia wolności za przestępstwo umyślne oraz gdy właściwości i warunki osobiste sprawcy, dotychczasowy sposób życia i okoliczności popełnienia przestępstwa uzasadniają przypuszczenie, że kara będzie spełniać swoje cele bez jej wykonania.

Przesłanki odmowy wyroku w zawieszeniu mogą obejmować:

Dotychczasowa karalność: Jeżeli oskarżony był wcześniej karany na karę pozbawienia wolności za przestępstwo umyślne, sąd może odmówić zawieszenia wykonania kary.
Rodzaj przestępstwa: Ciężkie przestępstwa, zwłaszcza te związane z przemocą lub przestępstwa przeciwko życiu i zdrowiu, mogą wpłynąć na decyzję sądu.
Brak pozytywnej prognozy kryminologicznej: Jeśli sąd uzna, że oskarżony nie rokuje poprawy lub istnieje duże prawdopodobieństwo popełnienia kolejnego przestępstwa, może odmówić zawieszenia kary.
Warunki osobiste i dotychczasowy sposób życia: Negatywna ocena dotychczasowego stylu życia oskarżonego oraz jego warunki osobiste mogą wpłynąć na decyzję sądu.
Okoliczności popełnienia przestępstwa: Jeśli okoliczności wskazują na wysoką szkodliwość społeczną czynu, sąd może zdecydować o konieczności wykonania kary.
Podsumowując, sąd bierze pod uwagę wiele czynników, w tym dotychczasową karalność oskarżonego, charakter przestępstwa, prognozę kryminologiczną oraz warunki osobiste i sposób życia oskarżonego.
 
anonim cytuj
20-06-2024

Sugerowane Tematy

Darowizna dla dziecka.
Moja córka 23 letnia za ok 1,5 roku chce wziąć ślub. Obecnie jej chłopak chce kupić mieszkanie, już podpisał umowę przedwstępną, dał zadatek i załatwia kredyt. Chciałabym dać je w darowiźnie kwotę na cel: zakup tego mieszkania. 1.)Proszę o rade kiedy, w jaki sposób prawny i jak to zrobić? Miał być to prezent ślubny ale tez chce, żeby to były pieniądze na mieszkanie nie np.na wczasy. 2)Co w razie jeśli nie dojdzie do ślubu? Chłopak bierze kredy...
Czy mogą wyrzucić mojego tatę z mieszkania?
Hej, chciałabym prosić o poradę, w skrócie, mój tata mieszka w mieszkaniu po swoim ojcu, mieszka tam koło 30 lat, mieszkanie nie było wykupione na własność, było zadłużone ale zostało spłacone i mój tata będąc w spółdzielni dowiedział się że ma do końca września się wyprowadzić i dostanie tylko wkład własny mieszkania koło 240 tys. I teraz moje pytanie brzmi czy oni mogą tak po prostu mojego tatę wyrzucić z tego mieszkania? Nie dostał żadnego pi...
Niespłacona pożyczka w terminie (rozpowiadanie o długu, groźby policją)
Witam, wziąłem pożyczkę w pewnej firmie 700 zł niestety nie mogłem w terminie jej spłacić i spłacę w następnym miesiącu, firma rozpowiada o moim długu rodzinie oraz osobom trzecim (współlokator) oraz grozi policją, że wejdą do domu i wyniosą telewizor. Moje pytanie jakie kroki prawne mogę podjąć?...
Zmiana Imienia i Nazwiska.
Czy jest możliwa zmiana imienia i nazwiska w urzędzie, z powodów: -Przeprowadzka stała do kraju anglojęzycznego gdzie problem stwarzają polskie brzmienie imienia i nazwiska oraz polskie znaki w nim zawarte....

Wyszukiwarka