Art 62 ust.2 Posiadanie znacznej ilości narkotykow

Dzień dobry,
Sprawa karna dotyczy znalezienia 100g mdma w samochodzie (Art. 62 ust 2) , w mieszkaniu nic nie znaleziono, zastosowano poręczenie majątkowe wobec oskarżonego. Nigdy wcześniej nie karany na terenie Polski (3 lata temu w Niemczech za spowodowanie uszczerbku na zdrowiu)

Jaką najlepiej obrać linie obrony sadzie?
Przewóz środków odurzających jako kurier czy może jako konsument substancji? Brak dowodów na handel oraz oskarżony nie miał robionych testów na narkotyki co można by uznać że jest konsumentem.
Kolejne pytanie czy przy wyroku w zawieszeniu zwracane jest poręczenie majątkowe czy sąd może zastosować karę w zawieszeniu oraz grzywnę?
Bardzo proszę o radę, z góry dziękuję :)
anonim cytuj
18-04-2024
Linia obrony:

Konsument substancji: W przypadku przewozu 100g MDMA, bardziej przekonująca linia obrony to twierdzenie, że oskarżony jest konsumentem substancji. Brak dowodów na handel oraz brak testów na narkotyki przemawiają na korzyść tej linii obrony. Warto podkreślić, że przewożenie takiej ilości może być interpretowane jako posiadanie na własny użytek, chociaż ilość jest znaczna, co wymagałoby dodatkowego uzasadnienia, np. wskazania okoliczności wskazujących na konsumpcję w dłuższym okresie.

Przewóz jako kurier: Twierdzenie, że oskarżony działał jako kurier, może prowadzić do cięższych zarzutów, ponieważ zakłada się, że przewóz substancji miał na celu ich dystrybucję. Linia obrony powinna unikać tego podejścia, jeżeli brak jest dowodów na handel.

Poręczenie majątkowe i kara:

Zgodnie z art. 266 § 2 kodeksu postępowania karnego, poręczenie majątkowe podlega zwrotowi po zakończeniu postępowania, jeżeli oskarżony stawił się na każde wezwanie sądu i nie naruszył warunków poręczenia.

Sąd może zastosować karę w zawieszeniu oraz jednocześnie nałożyć grzywnę. Zgodnie z art. 70 § 1 kodeksu karnego, sąd może orzec grzywnę obok kary pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania.

Podsumowując, linia obrony powinna skupić się na konsumpcji substancji na własny użytek, podkreślając brak dowodów na handel. W przypadku wyroku w zawieszeniu, poręczenie majątkowe powinno zostać zwrócone, o ile warunki poręczenia nie zostały naruszone. Sąd ma również możliwość nałożenia grzywny obok kary w zawieszeniu.
 
anonim cytuj
20-06-2024
Czy są jakieś przesłanki, które mogą sprawić, że sąd odmówi wydania wyroku w zawieszeniu? Jakie czynniki sąd bierze pod uwagę przy podejmowaniu takiej decyzji?
 
anonim cytuj
20-06-2024
Czy są jakieś przesłanki, które mogą sprawić, że sąd odmówi wydania wyroku w zawieszeniu? Jakie czynniki sąd bierze pod uwagę przy podejmowaniu takiej decyzji?


Zgodnie z art. 69 § 1 kodeksu karnego, sąd może orzec karę pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania, jeżeli sprawca nie był wcześniej karany na karę pozbawienia wolności za przestępstwo umyślne oraz gdy właściwości i warunki osobiste sprawcy, dotychczasowy sposób życia i okoliczności popełnienia przestępstwa uzasadniają przypuszczenie, że kara będzie spełniać swoje cele bez jej wykonania.

Przesłanki odmowy wyroku w zawieszeniu mogą obejmować:

Dotychczasowa karalność: Jeżeli oskarżony był wcześniej karany na karę pozbawienia wolności za przestępstwo umyślne, sąd może odmówić zawieszenia wykonania kary.
Rodzaj przestępstwa: Ciężkie przestępstwa, zwłaszcza te związane z przemocą lub przestępstwa przeciwko życiu i zdrowiu, mogą wpłynąć na decyzję sądu.
Brak pozytywnej prognozy kryminologicznej: Jeśli sąd uzna, że oskarżony nie rokuje poprawy lub istnieje duże prawdopodobieństwo popełnienia kolejnego przestępstwa, może odmówić zawieszenia kary.
Warunki osobiste i dotychczasowy sposób życia: Negatywna ocena dotychczasowego stylu życia oskarżonego oraz jego warunki osobiste mogą wpłynąć na decyzję sądu.
Okoliczności popełnienia przestępstwa: Jeśli okoliczności wskazują na wysoką szkodliwość społeczną czynu, sąd może zdecydować o konieczności wykonania kary.
Podsumowując, sąd bierze pod uwagę wiele czynników, w tym dotychczasową karalność oskarżonego, charakter przestępstwa, prognozę kryminologiczną oraz warunki osobiste i sposób życia oskarżonego.
 
anonim cytuj
20-06-2024

Sugerowane Tematy

Czy można sprzedać same udziały do działki rolnej?
Hello, czy jest na sali notariusz? Moja rodzina ma w posiadaniu dwie działki rolne. Pochodzą one ze spadku i obecnie są podzielone pomiędzy cztery osoby w udziałach wielkości 21/24,1/24, 1/24, 1/24. Co istotne - żaden z posiadaczy nie jest rolnikiem. Całość ma 10400 m2 (1,04ha), natomiast ta mniejsza część w całości 0,13 ha. Co istotne, obecnie obie działki stanowią współwłasność i nie są wytyczone. Moje pytania brzmią: 1. Czy posiadacze mniejs...
Czy współwłaściciel może wyrobić dowód rejestracyjny?
Zgubiłem dowód rejestracyjny, poszedłem do starostwa i nie chcą mi wydać nowego, ponieważ tłumaczą, że właścicielem jest mój ojciec, a ja tylko współwłaścicielem. Ojciec jest po udarze i leży w szpitalu....
Umowa na okres próbny.
Dowiedziałam się że jestem w ciąży a pracuje na umowę na okres próbny (zostałam zatrudniona na 2 miesiące) umowę mam do końca tego miesiąca. Co teraz? Zostaję na lodzie czy pracodawca musi przedłużyć?...
Nieuczciwy i nekajacy właściciel mieszkania
Wynajmowałam mieszkanie. Dostałam wypowiedzenie z okresem miesięcznym, bo właściciel twierdził, że chce sprzedać mieszkanie. Umowa na czas nieokreślony. Ponieważ nie mogłam nic znaleść, przedłużał mi aneksami aż do 31.12.2019 r. W czerwcu 2019 spóźniłam się z opłatami tzn wpłaciłam tylko część, resztę uregulowałam w przeciągu 2 tygodni. Przy rozliczeniu właściciel oznajmił, że kaucja 900 zł przepada, bo spóźniłam się raz z opłatami. Ponieważ rozl...

Wyszukiwarka