Czy mogą wyrzucić mojego tatę z mieszkania?

Hej, chciałabym prosić o poradę, w skrócie, mój tata mieszka w mieszkaniu po swoim ojcu, mieszka tam koło 30 lat, mieszkanie nie było wykupione na własność, było zadłużone ale zostało spłacone i mój tata będąc w spółdzielni dowiedział się że ma do końca września się wyprowadzić i dostanie tylko wkład własny mieszkania koło 240 tys. I teraz moje pytanie brzmi czy oni mogą tak po prostu mojego tatę wyrzucić z tego mieszkania? Nie dostał żadnego pisma co do opuszczenia mieszkania po prostu mu to powiedziała prezes Administracji.
Dziadek umarł 8 lat temu tata przyjął spadek po swoim tacie. Ja wiem ze dziedziczy się wkład mieszkaniowy samego członkostwa.
Czy jest szansa jeszcze wykupić to mieszkanie albo zrobić cokolwiek żeby tata w tym mieszkaniu został?
anonim cytuj
18-08-2023
Hej, chciałabym prosić o poradę, w skrócie, mój tata mieszka w mieszkaniu po swoim ojcu, mieszka tam koło 30 lat, mieszkanie nie było wykupione na własność, było zadłużone ale zostało spłacone i mój tata będąc w spółdzielni dowiedział się że ma do końca września się wyprowadzić i dostanie tylko wkład własny mieszkania koło 240 tys. I teraz moje pytanie brzmi czy oni mogą tak po prostu mojego tatę wyrzucić z tego mieszkania? Nie dostał żadnego pisma co do opuszczenia mieszkania po prostu mu to powiedziała prezes Administracji.
Dziadek umarł 8 lat temu tata przyjął spadek po swoim tacie. Ja wiem ze dziedziczy się wkład mieszkaniowy samego członkostwa.
Czy jest szansa jeszcze wykupić to mieszkanie albo zrobić cokolwiek żeby tata w tym mieszkaniu został?

A jest tam zameldowany?
tak od ponad 30 lat

Jeżeli komunalne to muszą mieć podstawę do wyrzucenia z mieszkania. Z socjalnego mogą wymówić najem kiedy chcą. Tak czy siak muszą dać lokum zastępcze.
 
anonim cytuj
18-08-2023
Pani tato powinien był w ciągu 1 roku od śmierci swojego ojca wystąpić do spółdzielni z wnioskiem o przyjęcie do spółdzielni i ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa na jego rzecz. Wtedy trzeba złożyć deklarację członkowską do spółdzielni mieszkaniowej i wyrazić pisemną chęć zawarcia umowy o ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu. Po upływie roku od śmierci głównego lokatora, czyli Pani dziadka, spółdzielnia ma prawo zażądać, żeby Pani tato się wyprowadził, bo bezprawnie zajmuje lokal. Tak się tutaj stało. Wg mnie najlepiej jak najszybciej rozmawiać z prezesem spółdzielni, wytłumaczyć, co i jak, nawet powołać się na nieznajomość przepisów (niestety jest to żaden argument w przypadku sporu, bo nieznajomość prawa szkodzi, ale prośbą można często załatwić wszystko).
 
anonim cytuj
18-08-2023
jeśli osoba dziedziczy mieszkanie spółdzielcze po zmarłym członku spółdzielni, musi niezwłocznie podjąć pewne działania, aby uniknąć utraty prawa do mieszkania.

Po pierwsze, dziedzicząc wkład mieszkaniowy, odziedziczyła Pani jedynie prawa członkowskie związane ze spółdzielnią, a nie automatycznie prawa do konkretnej nieruchomości.

Po drugie, w ciągu jednego roku od śmierci głównego lokatora, spadkobierca (w tym przypadku Pani tata) powinien był wystąpić do spółdzielni z wnioskiem o przyjęcie go do spółdzielni oraz ustanowienie na jego rzecz spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu. Jeśli tego nie zrobił, może to skutkować utratą prawa do mieszkania.

Nie wystarczy sama informacja od prezesa administracji - wszelkie decyzje dotyczące mieszkania, w tym decyzje o wydaleniu, powinny być potwierdzone odpowiednimi dokumentami. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości warto wziąć pod uwagę następujące kroki:

Sprawdzenie wszelkich dokumentów, które Pani tata posiada w związku z mieszkaniem oraz spółdzielnią.
Weryfikacja, czy spółdzielnia podjęła formalne kroki do zakończenia prawa do mieszkania.
Ewentualne odwołanie się od decyzji spółdzielni, jeśli zostały podjęte formalne działania w celu zakończenia prawa do mieszkania.

Post 3:
Zgadzam się z Panią. W przypadku nieznajomości przepisów i braku działania ze strony Pani taty w ciągu roku od śmierci dziadka, sytuacja może być skomplikowana. Jednakże warto podkreślić, że jeśli nie zostały podjęte formalne działania przez spółdzielnię (np. postanowienie o wydaleniu), to Pani tata wciąż ma prawa do mieszkania. W tej sytuacji warto jest nawiązać dialog z prezesem spółdzielni, wyjaśnić całą sytuację i poszukać rozwiązania, które będzie satysfakcjonujące dla obu stron. Może to być próba wykupu mieszkania, renegocjacja warunków czy próba zawarcia nowej umowy dotyczącej mieszkania. W każdym przypadku, krok ten powinien być oparty na weryfikacji formalno-prawnej i oparciu o konkretne przepisy prawa mieszkaniowego.
 
anonim cytuj
18-08-2023

Sugerowane Tematy

Długi po ojcu.
Moi rodzice rozwiedli się ze sobą prawie 30 lat temu ,ja zostałem z matką ,ojciec założył nową rodzinę . Kontaktów z ojcem nie mam już ponad 15 lat ,nawet nie wiem gdzie on mieszka i co się u niego dzieje. Ojciec w przeszłości narobił sobie długów,ponoć był niewypłacalny ,i szukali go różni ludzie.Ponoć te długi dalej nad nim wiszą. Ja sam żyje skromnie tj.nie mam długów,pracuje uczciwie ,zbieram pieniądze i odkładam i nie chcę ,aby to wszystk...
dług alimentacyjny
Witam! Mam 23 lata, nie uczę się, pracuje w sklepie spożywczym, gdzie nie zarabiam zbyt wiele. Mój ojciec dalej płaci na mnie alimenty, ponieważ ma dług alimentacyjny który wynosi ponad 100 tyś zł. Alimenty zaczął płacić późno, miał chyba około 8/9 lat, a powinien od mojego urodzenia, a do tego nie zawsze regularnie. Ma zasądzone płacić 250 zł miesięcznie. Ale skoro mam 23 lata a do tego się nie uczę, to ma prawo przestać na mnie płacić mimo że a...
Czy weekendy wliczają się do l4
Witam, miałem 2 i pół tygodnia ciągłego l4 i wyczytałem, że weekendy również powinny być płacone, czy jest to prawda?...
Odpowiedzialność pracownika za uszkodzenie mienia.
Praca jako kierowca. Samochód nie jest na stałe przypisany do kierowcy. Zdarzają się sytuacje że poruszają się pracownicy różnymi samochodami należącymi do pracodawcy. W przypadku spowodowania wypadku zniszczenia samochodu przez pracownika pracodawca może żądać zwrócenia kosztów takiej naprawy od pracownika? Czy jest to wszystko zależne od tego czy samochód miał AC ale jak ma pracownik sprawdzić czy takie AC ma samochód którego ma pracownik prz...

Wyszukiwarka