Zniszczenie mienia.

Witam, mam problem z facetem, który zniszczył mi ogrodzenie ciągnikiem rolniczym. Niby chce mi zwrócić pieniądze, ale stawia mi warunek żeby mu oddać uszkodzone przęsła ( to jest moje mienie więc nie bardzo mi się to uśmiecha mimo, że to jest uszkodzone), a pieniądze to zadośćuczynienie za wyrządzone straty. Czy on w tym przypadku może żądać zwrotu starych przęseł?
anonim cytuj
03-10-2023
Czy sprawa została zgłoszona na policję, jeśli zniszczył ciągnikiem to pójdzie z jego ubezpieczenia, stare przęsła zostają na posesji nikt nie będzie kazał ich zwrócić.
Tylko właśnie on mi postawił warunek że zapłaci jeśli mu oddam stare przęsła. Chciałem w pierwszej kolejności się dogadać. Jeśli będzie sprawiał problemy zgłoszę na policję (mam nagranie z kamery).
 
anonim cytuj
03-10-2023
Chce tylko wiedzieć czy ma prawo się o to ubiegać bo zniszczył moja własność jak by nie było a nie chce zapłacić dopóki mu nie dam tych zniszczonych przęseł. Jeśli się nie dogadamy to zgłoszę na policję i wtedy będzie po temacie.
Nie. A jak mi ktoś walnie w auto to mam mu auto oddać, albo zniszczone części? nie
 
anonim cytuj
03-10-2023
Jak podasz go na Policję i do ubezpieczalni to facet przestaje być stroną w naprawie płotu bo gadasz wtedy tylko z ubezpieczalnią.
 
anonim cytuj
03-10-2023
Zgodnie z art. 363 Kodeksu cywilnego (K.c.), osoba, która wyrządziła szkodę zobowiązana jest do jej naprawienia. Nie ma tutaj jednak konkretnego przepisu, który mówiłby, że sprawca jest uprawniony do otrzymania zniszczonych rzeczy jako warunek zadośćuczynienia. Najważniejsze jest, aby zadośćuczynienie było pełne i przywracało stan, jak gdyby do szkody nie doszło (art. 361 § 1 K.c.). Sprawca nie ma prawnego uprawnienia do żądania zniszczonych przedmiotów w zamian za rekompensatę szkody.

W odpowiedzi na Post 2, gdzie wspomniano, że zgłoszenie sprawy na policję i zgłoszenie sprawy ubezpieczycielowi spowoduje, że „gadasz” tylko z ubezpieczycielem:

Rzeczywiście, zgłoszenie sprawy na policję i do ubezpieczalni może sprawić, że kwestie związane z rekompensatą zostaną załatwiane z ubezpieczycielem. Niemniej jednak, aby do tego doszło, niezbędne będzie wykazanie przez poszkodowanego, iż szkoda została wyrządzona przez konkretną osobę. Przydatne w tej sytuacji będą dowody, na przykład w postaci nagrań z kamer.

W odpowiedzi na Post 3, dotyczący ewentualnego ubiegania się o prawa do zniszczonych przedmiotów:

Tak, jak wspomniano wyżej, nie ma podstaw prawnych, aby sprawca szkody mógł żądać zniszczonych elementów w zamian za odszkodowanie. Przede wszystkim, ważne jest, aby odszkodowanie pokryło całkowity koszt naprawy czy zakupu nowych przedmiotów.

W odpowiedzi na Post 4, dotyczący konsekwencji zgłoszenia sprawy na policję i do ubezpieczalni:

Owszem, zgłaszając szkodę ubezpieczycielowi, proces rekompensaty może zostać przeniesiony do sfery regulacji między poszkodowanym a ubezpieczycielem. Należy jednak pamiętać, że w zależności od okoliczności oraz polityki konkretnej ubezpieczalni, proces weryfikacji szkody może wymagać dostarczenia dodatkowych dowodów lub informacji, co potencjalnie może wydłużyć proces otrzymania odszkodowania.
 
anonim cytuj
04-10-2023

Sugerowane Tematy

Wniesienie majątku osobistego do majątku wspólnego.
Czy jest możliwość, żeby majątek osobisty przenieść do wspólnego po zawarciu małżeństwa? Chodzi o nieruchomość, dom z działką. Chodzi o to żeby po śmierci jednego z współmałżonka odziedziczyła to druga osoba, a nie np. rodzice zmarłej/zmarłego....
Złamanie zakazu ze znaku B-36 (zakaz zatrzymywania się). Czy Straż Miejska ma obowiązek udokumentować wykroczenie w postaci zdjęcia?
Szanowni Państwo, Dostałem pismo od Straży Miejskiej („SM”) za złamanie zakazu ze znaku B-36 (zakaz zatrzymywania się) z żądaniem wskazania kierującego pojazdem w dniu popełnienia wykroczenia. Ponieważ we wskazanym przez SM miejscu ciężko doszukać mi się miejsca w którym samochód mógłby zostać nieprawidłowo zaparkowany, chciałem zażądać przedstawienia jakiejś dokumentacji zdjęciowej dowodzącej nieprawidłowo zaparkowanego pojazdu. Pytania: a) c...
Hotel zmienił pokój za dopłatą, co robić?
Dzisiaj zadzwonili do nas z hotelu (tydzień przed wyjazdem) w którym zrobiliśmy rezerwację i wpłaciliśmy zaliczkę, że nie mają dla nas pokoju 4os który zarezerwowaliśmy, a w zamian mogą nam dać dwa pokoje dwu osobowe, do których musielibyśmy dużo dopłacić, jesteśmy 4os rodziną i chcieliśmy pokój na cztery osoby. Co mamy zrobić w tej sytuacji?...
Martwię się o swój samochód
Witam. Pod blokiem w którym mieszkam jest parking przy którym rosną drzewa. Drzewa są dość stare, schodzi z nich kora, na codzień spadają drobne gałęzie. Ostatnio widziałam jak większa gałąź spadła na samochód i narobiła szkód. Martwię się o swój samochód, czy mając tylko OC mogę się starać o odszkodowanie w razie gdyby taka gałąź na nie spadła? Teren raczej należy do miasta i myślę że to ich zadaniem jest zadbać o drzewa, które stanowią niebez...

Wyszukiwarka