Witam, mam problem z facetem, który zniszczył mi ogrodzenie ciągnikiem rolniczym. Niby chce mi zwrócić pieniądze, ale stawia mi warunek żeby mu oddać uszkodzone przęsła ( to jest moje mienie więc nie bardzo mi się to uśmiecha mimo, że to jest uszkodzone), a pieniądze to zadośćuczynienie za wyrządzone straty. Czy on w tym przypadku może żądać zwrotu starych przęseł?
Czy sprawa została zgłoszona na policję, jeśli zniszczył ciągnikiem to pójdzie z jego ubezpieczenia, stare przęsła zostają na posesji nikt nie będzie kazał ich zwrócić.
Tylko właśnie on mi postawił warunek że zapłaci jeśli mu oddam stare przęsła. Chciałem w pierwszej kolejności się dogadać. Jeśli będzie sprawiał problemy zgłoszę na policję (mam nagranie z kamery).
anonim cytuj
03-10-2023
Chce tylko wiedzieć czy ma prawo się o to ubiegać bo zniszczył moja własność jak by nie było a nie chce zapłacić dopóki mu nie dam tych zniszczonych przęseł. Jeśli się nie dogadamy to zgłoszę na policję i wtedy będzie po temacie.
Nie. A jak mi ktoś walnie w auto to mam mu auto oddać, albo zniszczone części? nie
anonim cytuj
03-10-2023
Jak podasz go na Policję i do ubezpieczalni to facet przestaje być stroną w naprawie płotu bo gadasz wtedy tylko z ubezpieczalnią.
anonim cytuj
03-10-2023
Zgodnie z art. 363 Kodeksu cywilnego (K.c.), osoba, która wyrządziła szkodę zobowiązana jest do jej naprawienia. Nie ma tutaj jednak konkretnego przepisu, który mówiłby, że sprawca jest uprawniony do otrzymania zniszczonych rzeczy jako warunek zadośćuczynienia. Najważniejsze jest, aby zadośćuczynienie było pełne i przywracało stan, jak gdyby do szkody nie doszło (art. 361 § 1 K.c.). Sprawca nie ma prawnego uprawnienia do żądania zniszczonych przedmiotów w zamian za rekompensatę szkody.
W odpowiedzi na Post 2, gdzie wspomniano, że zgłoszenie sprawy na policję i zgłoszenie sprawy ubezpieczycielowi spowoduje, że „gadasz” tylko z ubezpieczycielem:
Rzeczywiście, zgłoszenie sprawy na policję i do ubezpieczalni może sprawić, że kwestie związane z rekompensatą zostaną załatwiane z ubezpieczycielem. Niemniej jednak, aby do tego doszło, niezbędne będzie wykazanie przez poszkodowanego, iż szkoda została wyrządzona przez konkretną osobę. Przydatne w tej sytuacji będą dowody, na przykład w postaci nagrań z kamer.
W odpowiedzi na Post 3, dotyczący ewentualnego ubiegania się o prawa do zniszczonych przedmiotów:
Tak, jak wspomniano wyżej, nie ma podstaw prawnych, aby sprawca szkody mógł żądać zniszczonych elementów w zamian za odszkodowanie. Przede wszystkim, ważne jest, aby odszkodowanie pokryło całkowity koszt naprawy czy zakupu nowych przedmiotów.
W odpowiedzi na Post 4, dotyczący konsekwencji zgłoszenia sprawy na policję i do ubezpieczalni:
Owszem, zgłaszając szkodę ubezpieczycielowi, proces rekompensaty może zostać przeniesiony do sfery regulacji między poszkodowanym a ubezpieczycielem. Należy jednak pamiętać, że w zależności od okoliczności oraz polityki konkretnej ubezpieczalni, proces weryfikacji szkody może wymagać dostarczenia dodatkowych dowodów lub informacji, co potencjalnie może wydłużyć proces otrzymania odszkodowania.
Witam, jak wygląda sprawa z L4 w przypadku, gdy umowa u danego pracodawcy ustępuje z ostatnim dniem miesiąca a np. kilka dni później mam zabieg na NFZ. Czy wciąż jestem ubezpieczony i wciąż otrzymam chorobowe?...
Chciałabym się dowiedzieć , czy w przypadku , gdy po śmierci jednego członka rodziny w tym przypadku taty, który był jedynym właścicielem mieszkania , które po jego śmierci przeszło na żonę oraz dwie córki , mieszkanie własnościowe, które nie miało ksiąg wieczystych. Czy jedna ze spadkobierców, mowa o żonie zmarłego może sama złożyć wniosek o księgi wieczyste , po czym swoją część przepisać na wnuka, syna jednej z córek?...
Dzień dobry, mój Tata po ciężkiej chorobie raka trzustki umiera. Niestety nie zdążyliśmy zrobić przepisu majątku jak i zobowiązań Taty na mnie w formie aktu notarialnego. Jak możemy to teraz zrobić?? Tata oczywiście żyje ale jest bardzo słaby nie chcemy go ciągać po notariuszach. W grę wchodzi tylko złożony podpis Taty więcej myślę, że będzie zbyt dużym wysiłkiem. Czy mogę napisać jakieś oświadczenie w formie testamentu gdzie Tata się podpisze i ...
Witajcie,
czy firma windykacyjna w przypadku podpisania przez dłużnika ugody ma prawo naliczać odsetki? Zaciekawił mnie przypadek mojego klienta. Dzisiaj przyszedł zawiesić działalność i podczas rozmowy powiedział, że dostał od firmy windykacyjnej właśnie taką informację. Chodzi o jakaś starą fakturę za telefon, jakaś firma wykupiła dług i dostał taką propozycje, że rozłożą mu na raty kwotę, ale od pierwszej do ostatniej raty będą mu rosły ods...
Wyszukiwarka
Wyszukiwarka pozwala szybko dostać się do poszukiwanego miejsca na stronie. Przykładowe frazy: