Witam, mam problem z facetem, który zniszczył mi ogrodzenie ciągnikiem rolniczym. Niby chce mi zwrócić pieniądze, ale stawia mi warunek żeby mu oddać uszkodzone przęsła ( to jest moje mienie więc nie bardzo mi się to uśmiecha mimo, że to jest uszkodzone), a pieniądze to zadośćuczynienie za wyrządzone straty. Czy on w tym przypadku może żądać zwrotu starych przęseł?
Czy sprawa została zgłoszona na policję, jeśli zniszczył ciągnikiem to pójdzie z jego ubezpieczenia, stare przęsła zostają na posesji nikt nie będzie kazał ich zwrócić.
Tylko właśnie on mi postawił warunek że zapłaci jeśli mu oddam stare przęsła. Chciałem w pierwszej kolejności się dogadać. Jeśli będzie sprawiał problemy zgłoszę na policję (mam nagranie z kamery).
anonim cytuj
03-10-2023
Chce tylko wiedzieć czy ma prawo się o to ubiegać bo zniszczył moja własność jak by nie było a nie chce zapłacić dopóki mu nie dam tych zniszczonych przęseł. Jeśli się nie dogadamy to zgłoszę na policję i wtedy będzie po temacie.
Nie. A jak mi ktoś walnie w auto to mam mu auto oddać, albo zniszczone części? nie
anonim cytuj
03-10-2023
Jak podasz go na Policję i do ubezpieczalni to facet przestaje być stroną w naprawie płotu bo gadasz wtedy tylko z ubezpieczalnią.
anonim cytuj
03-10-2023
Zgodnie z art. 363 Kodeksu cywilnego (K.c.), osoba, która wyrządziła szkodę zobowiązana jest do jej naprawienia. Nie ma tutaj jednak konkretnego przepisu, który mówiłby, że sprawca jest uprawniony do otrzymania zniszczonych rzeczy jako warunek zadośćuczynienia. Najważniejsze jest, aby zadośćuczynienie było pełne i przywracało stan, jak gdyby do szkody nie doszło (art. 361 § 1 K.c.). Sprawca nie ma prawnego uprawnienia do żądania zniszczonych przedmiotów w zamian za rekompensatę szkody.
W odpowiedzi na Post 2, gdzie wspomniano, że zgłoszenie sprawy na policję i zgłoszenie sprawy ubezpieczycielowi spowoduje, że „gadasz” tylko z ubezpieczycielem:
Rzeczywiście, zgłoszenie sprawy na policję i do ubezpieczalni może sprawić, że kwestie związane z rekompensatą zostaną załatwiane z ubezpieczycielem. Niemniej jednak, aby do tego doszło, niezbędne będzie wykazanie przez poszkodowanego, iż szkoda została wyrządzona przez konkretną osobę. Przydatne w tej sytuacji będą dowody, na przykład w postaci nagrań z kamer.
W odpowiedzi na Post 3, dotyczący ewentualnego ubiegania się o prawa do zniszczonych przedmiotów:
Tak, jak wspomniano wyżej, nie ma podstaw prawnych, aby sprawca szkody mógł żądać zniszczonych elementów w zamian za odszkodowanie. Przede wszystkim, ważne jest, aby odszkodowanie pokryło całkowity koszt naprawy czy zakupu nowych przedmiotów.
W odpowiedzi na Post 4, dotyczący konsekwencji zgłoszenia sprawy na policję i do ubezpieczalni:
Owszem, zgłaszając szkodę ubezpieczycielowi, proces rekompensaty może zostać przeniesiony do sfery regulacji między poszkodowanym a ubezpieczycielem. Należy jednak pamiętać, że w zależności od okoliczności oraz polityki konkretnej ubezpieczalni, proces weryfikacji szkody może wymagać dostarczenia dodatkowych dowodów lub informacji, co potencjalnie może wydłużyć proces otrzymania odszkodowania.
Kupiliśmy z mężem mieszkanie od dewelopera. Do mieszkania przynależy komórka lokatorska, która znajduje się w garażu podziemnym.
Dla mnie wygląda bardziej jak boks na rowery, ale w akcie notarialnym mam zapis o komórce lokatorskiej. Brak w niej światła, najbliższa lampa jaka tam jest, świeci w części sąsiada.
I teraz pytanie: czy taką komórkę można zgodnie z prawem zabudować? Zabudować, czyli na przykład zainstalować jakieś płyty zasłaniające w...
Dzień dobry,
Zgodziłem się pożyczyć znajomemu niecałe 100 zł. Powiedział, że odda sto. Gdy dostał przelew, kontakt z nim się urwał. Pieniądze miałem odzyskać już następnego dnia, ale minął już tydzień, a wciąż ich nie otrzymałem. Na szczęście mam logi z komunikatora potwierdzające te wydarzenia. Znam imię, nazwisko, miasto i profil na stronie społecznościowej tego kolegi. Dowiedziałem się ponadto, że pieniądze wydał na narkotyki, te naprawdę naj...
Czy jest szansa bez zabierania praw sądownie ustalić
- o decyzjach związanych ze zdrowiem
- żebym to ja decydowała o miejscu gdzie dzieci będą mieszkać
Chodzi mi o wyjazd na stałe za granicę ale ojciec nie wyraża zgody chociaż widuje ich raz na ruski rok i nie dzwoni. Jest alkoholikiem i jego ojciec, z którym mieszka też, jedyną trzeźwą osobą w domu jest jego matka ale ja nie będę tam puszczać dzieci o czym on wie. Nie potrzebuje zabierać m...
Mam pytanie w sprawie rozliczenia pit: jestem osobą poniżej 26 roku życia (kończę pod koniec lutego). W zeszłym roku pracowałam w kilku zakładach pracy zarówno na UOP jak i zlecenie (także jednodniowe). Moje pytanie brzmi, czy muszę rozliczać się z tych wszystkich zatrudnień, czy wystarczy wypełnić jakiś dokument online? Zawsze płaciłam za rozliczenie księgowej, ale wydaje mi się, że stówka za rozliczenie pit zerowego to trochę dużo....
Wyszukiwarka
Wyszukiwarka pozwala szybko dostać się do poszukiwanego miejsca na stronie. Przykładowe frazy: